SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 22-01-2012 19:09:49

vaca69
Člen
Registrovaný: 09-07-2010
Příspěvky: 17

4130 CrMo

zdravim,
rad bych vedel co to je za material 4130 CrMo . nevite nekdo znaceni tohoto materialu pod CSN? potrebuju zavarit ram kola z tohoto materialu mam moznost svareni TIGem jaky byste zvolili pridavny material? dekuju za rady

Editoval vaca69 (22-01-2012 19:11:30)

Offline

 

#2 22-01-2012 21:27:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: 4130 CrMo

Pokud se nenajde někdo, kdo s tímto vysokopevnostním materiálem běžně pracuje, budete muset hledat v katalozích podle chemického složení, které je na netu dostupné. Trochu jsem pohledal a mám takový dojem, že ekvivalent podle ČSN nenajdete. Obsah C 0,3% je pro svařování v kombinaci s 1 % Cr docela nepříjemný. Ale protože se na jízdních kolech jedná o malé tloušťky materiálů, bude to při svařování metodou TIG s případným předehřevem na cca 150 st.C schůdné.

Offline

 

#3 22-01-2012 22:21:34

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: 4130 CrMo

vaca69 napsal(a):

zdravim,
rad bych vedel co to je za material 4130 CrMo . nevite nekdo znaceni tohoto materialu pod CSN? potrebuju zavarit ram kola z tohoto materialu mam moznost svareni TIGem jaky byste zvolili pridavny material? dekuju za rady

To označení podle CSN neznám, ale tady máte popis a svařování:
http://www.mplso2.com/msds/Filler%20metals/har18.pdf

Offline

 

#4 23-01-2012 08:49:09

jaczub
Člen
Místo: Jihomoravský kraj
Registrovaný: 28-04-2009
Příspěvky: 67

Re: 4130 CrMo

vaca69 napsal(a):

zdravim,
rad bych vedel co to je za material 4130 CrMo . nevite nekdo znaceni tohoto materialu pod CSN? potrebuju zavarit ram kola z tohoto materialu mam moznost svareni TIGem jaky byste zvolili pridavny material? dekuju za rady

Pokud se jedná o nějakou opravu kola, tak si zvaž, zda to vůbec má cenu - jestli to stojí za to. Ekvivalent drátu pro CrMo 4130 jsem nenašel, nejbližší materiál co děla ESAB je OK TIGROD 13.13. Jinak tenhle materiál jsem už svařoval obyč. drátem GI 113 a šlo to - v tom smyslu, že se podařilo vytvořit svarový spoj na pohled relativně kvalitní, otázka je co takový svar bude dělat v průběhu funkce výrobku - v tomto případě při zatížení během jízdy.

Offline

 

#5 23-01-2012 09:58:23

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: 4130 CrMo

Frank napsal(a):

vaca69 napsal(a):

zdravim,
rad bych vedel co to je za material 4130 CrMo . nevite nekdo znaceni tohoto materialu pod CSN? potrebuju zavarit ram kola z tohoto materialu mam moznost svareni TIGem jaky byste zvolili pridavny material? dekuju za rady

To označení podle CSN neznám, ale tady máte popis a svařování:
http://www.mplso2.com/msds/Filler%20metals/har18.pdf

Franku ta tabulka je u vás zvykem jen tak vystavovat na netu. Tady je to skoro jako tajemství a nikdo se tím nechce pochlubit.

Offline

 

#6 23-01-2012 14:53:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: 4130 CrMo

franišek napsal(a):

Franku ta tabulka je u vás zvykem jen tak vystavovat na netu. Tady je to skoro jako tajemství a nikdo se tím nechce pochlubit.

Běžné to není. Fy. J.W. HARRIS CO. a mnohé další to uvádí zdarma na netu, např MIDALLOY:

http://www.midalloy.com/html/pdf/low_al … 20Weld.pdf

Některé firmy toto uvádí pouze po zaregistrování a za poplatek.

Jinak ten materiál 4130 CrMo lze svařovat i jiným drátem, nicméně nutno počítat s menší pevností, atd... Jak tady uvedl kolega výše, lze použít drát ER100S-G SFA/AWS A5.28, což myslím odpovídá tomu OK Tigrod 13.13 od ESAB. Ty jsou chem. složením nejblíže.  Asi to půjde úspěšně i běžnými ER70S-2 až ER70S-6. Pevnost a ostatní parametry však nebudou takové jako použitím drátu ER4130 AWS SFA 5.28

Offline

 

#7 29-01-2012 00:38:24

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: 4130 CrMo

franišek napsal(a):

Franku ta tabulka je u vás zvykem jen tak vystavovat na netu. Tady je to skoro jako tajemství a nikdo se tím nechce pochlubit.

Vždyť je to běžný materiálový list přídavného materiálu. Co tam vidíte za tajemství?

Offline

 

#8 29-01-2012 03:55:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: 4130 CrMo

JardaK napsal(a):

franišek napsal(a):

Franku ta tabulka je u vás zvykem jen tak vystavovat na netu. Tady je to skoro jako tajemství a nikdo se tím nechce pochlubit.

Vždyť je to běžný materiálový list přídavného materiálu. Co tam vidíte za tajemství?

On zřejmě nemyslel jen ten materiálový list, ale tabulku parametrů svařování. Alespoň já jsem si to tak vyložil. smile Tu výrobci drátů zase tak běžně neuvádí. Někteří dokonce pouze za poplatek. I když já osobně to vidím jako absurditu a nezaplatil bych jim nic.

Offline

 

#9 29-01-2012 11:03:08

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: 4130 CrMo

Máte pravdu Franku s tou absurditou. Jen je to hodně, hodně mírný výraz smile
Ty parametry se dají odpustit, beztak je tam jen rozsah a přesné nastavení je nutno odladit pro konkrétní případ. Ale jinak nic.
Zákazník má právo vědět co kupuje. A má právo k materiálu dostat atest. Minimálně EN 10204 2.2, u vás třeba test report ASME, a to bezplatně. A tam jsou přece uvedeny normy, chemická analýza, obvyklé nebo minimální mechanické hodnoty atd.
Dokážu pochopit, že některé firmy se živí prodejem relativně běžných materiálů za přemrštěné ceny a to by nešlo bez mlžení, zahalování do tajemna, atd. Ale nedokážu pochopit zákazníka, který to akceptuje. Znám u nás minimálně dva dodavatele, kteří takto fungují.


Frank napsal(a):

JardaK napsal(a):

franišek napsal(a):

Franku ta tabulka je u vás zvykem jen tak vystavovat na netu. Tady je to skoro jako tajemství a nikdo se tím nechce pochlubit.

Vždyť je to běžný materiálový list přídavného materiálu. Co tam vidíte za tajemství?

On zřejmě nemyslel jen ten materiálový list, ale tabulku parametrů svařování. Alespoň já jsem si to tak vyložil. smile Tu výrobci drátů zase tak běžně neuvádí. Někteří dokonce pouze za poplatek. I když já osobně to vidím jako absurditu a nezaplatil bych jim nic.

Offline

 

#10 29-01-2012 12:53:31

HL.starik
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 29

Re: 4130 CrMo

Zkus se podívat na tento odkaz snad budeš mít štěstí je tam toho hromada používáme bohlera ve Vítkovicích pod normou TUV . Kvalita  srovnatelná s ESAB. Tak práci zdar a pevny svar.

http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … i_TPUT.pdf

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče