SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 19-01-2012 20:18:34

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Invertor - návrh transformátoru

Škoda , že Bohužel , musím podepsat . Vychytaná stavebnice zde neleží . smile I já bych si postavil . Ale nemám hlavně čas a ani i prachy , abych dělal vývoj . Měřáky , včetně osciloskopu , vlastním . smile

Offline

 

#27 07-02-2012 13:21:19

zune85
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 3

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely napsal(a):

Kolik lidí má osciloskop netuším, možná, že to statistici zařadí při dalším sčítání do otázek, pak vám určitě všichni poděkují. Předběhnu a odpovím na další vaši otázku:  mám oddělovací trafo pro napájení osciloskopu.
Ohledně přetřásání stále jednoho invertoru - pro invertor preferuji topologii plného můstku, pokud jsem postavil menší zdroj, jako propustný byl měkčí a na výstupu jsem musel dát dost výkonný zatěžovací odpor, protože jinak by šel bez zátěže do háje optron ve zpětné vazbě, jiný zdroj - polomost byl tvrdší a na výstupu stačil méně výkonný odpor a výstupní napětí mělo menší zvlnění, ale polomost se nehodí na invertor.
Přece nebudu odkazovat na polský nebo ruský stránky, když je plný můstek přímo tady. K invertoru z Brna se nevyjadřuji, protože jsem ho nestavěl.
Tuto diskuzi nepovažuji za moc plodnou, oba dva invertory, zde uvedené považuji něco jako prototypy, ty mají chyby, (je to stejné jako u aut -kolik stovek vylepšení měl např. druhý Favorit) proto si myslím,  že by se měla diskuze stočit směrem na upozornění pro další stavitele dříve, než vyleptají tišťák, nebo na další přídavné obvody, nebo vylepšení.
Např. nikde se ještě nepsalo, že rozběhový obvod Skřivánkova invertoru při některých šaržích tyristoru kmitá, že bych až já měl tu smůlu?  Vyřešil  jsem to jinými hodnotami  a přidal 3 diody (stačila by i jedna).  Věřím, že každý si postaví, co bude chtít a přizpůsobí svým šuplíkovým zásobám a možnostem jako já, rozhodně nechci někomu bránit, aby postavil propustný měnič.

zdravím pt.kbely
možem sa ťa opýtať ktoré sučiastky si to menil,pridal,kde a s akou hodnotou? ak možeš .dakujem

Offline

 

#28 08-02-2012 14:08:37

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

Skř. silová deska - změny:
Rozšířeny některé dráhy plošného spoje a kritická místa byla zesílena licnou na odsávání cínu.
Ventilátor na 24V, napájen z adapteru.
Tepelná ochrana není řešena termostaty, ale termistory.

Změna obvodu softstartu – obr 1 , při sepnutí tranzistoru kleslo napětí  na řídící mřížce tyristoru na -2V oproti katodě a tyristor se zavřel. Tišták jsem zamaskoval a odleptal u řídící mřížky a přidal diodu a zenerku, pak jsem zjistil, že se kondensátor C20 přepóluje, proto jsem omezil jeho vybití zenerkou. C 10 220n by mohl mít vyšší hodnotu, na relé bylo nižší napětí asi 19V, už nevím přesně, pokud by se dalo přidat paralelně k C20  mohl by obvod napájet další relé, např. pro softstart adapteru, ty mají běžně startovací proud 30A, startovací proud tohoto investoru bez zdroje je zhruba 3,1A.

Můstek Br1 byl z desky přemístěn na chladič, aby se získalo místo:
C7 a C8 (680u) byly nahrazeny 3ks 470u  (důvodem byla nižší cena na aukru, možná i menší impedance)
Kondenzátory C10 6ks 1u byly umístěny dál od sebe aby byly lépe chlazeny.

R14 a R21- změna z 10R/2W na 10R/5W a odpory byly podloženy teflon. sloupky – hodně ohřívaly kondensátory C17 a C21.

Na výstupu proudového transformátoru R8 100R/2W nahrazen paralelní kombinací dvou 220R/2W (22,4x22,4V/110R=4,5W přibližně, nejedná se ss napětí nebo o efektivní hodnotu). Ideální by byl 100R/4W až 5W
Sníženo napětí na proudový vstup řídící desky zařazením odporu 510R (odpor R52 na řídící desce byl rozdělen na 2 části) a transilu P6KE47CA. – obr 2.

Výstup měření svařovacího napětí – C19 1u/275V nahrazen 150n/275V – při vyšším proudovém (150A) a napěťovém (90V) zatížení nevydržel. Dále bylo omezeno napětí do  řídící desky  odporem 100R a transilem 1,5KE110CA podobně jako u proudového výstupu.

Tlumivka L3 snížen počet závitů na 7 a zvětšen průřez vodičů na 15mm2. (původní počet závitů se nevešel, pro sváření MMA by tato tlumivka se 7 závity by sice stačila, ale oblouk má při malých proudech nepříjemný syčivý zvuk, pro MAG je pro nabíjení odpojitelné  kapacity 2x 4G7 před každým kondensátorem je vlastní malý toroid s průřezem vodiče 1,32mm a relé 40A, na výstupu jak pro MAG tak pro MMA tlumivka z E I plechů o průřezu jádra 16mm2 a 23 závity o průřezu 20mm2– s touto přidanou indukčností je zvuk dobrý.  ( Pro nabíjení kondensátorů využívám čas předfuku a  proud (čas sepnutí) je ještě omezován pomocí softstartu  SG3525.

Trafo Tr1 snížen počet závitů na sekundáru na 2x 3z a zvětšen průřez na11mm2. Napětí naprázdno kleslo na 53V, to pro MAG stačí, pro MMA vyšší napětí bylo získáno pomocným zdrojem. Zvětšením poměru závitů při zhruba stejném špičkovém proudu tranzistorů je na výstupu svářečky vyšší proud, tranzistory jsou sepnuty delší dobu.


Skř. budící deska - změny:

Deska zkrácena, napájecí zdroj je jinde.
Místo fastonů je konektor PSH04-02G
Budící transformátory Tr3 a Tr4 vyrobeny z feritových toroidů.

R52 1k nahrazen 510R,  měření proudu (další 510R byl přidán na silovou desku)
R53   8k5   nahrazen 10k, měření proudu, (dělič R58/R53 – pokud klesne napájení řídící desky z 20V pod 19V nebyla funkční regulace napětí, zvýšení na 10k tuto hranici posunulo zhruba na 16,5V, součastně je díky této změně možno nastavit menší svářecí proudy. Ideální by bylo tento komparátor připojit místo na GND na větev -2V nebo přidat pro nastavování  napětí jiný.
R44 620R nahrazen 0R, nastavení proudu
P1 4k7 nahrazen 2k5 a umístěn na jinou desku, (dvojitý 5k, dráhy paralelně), nastavení proudu
R46 10k nahrazen 1k, nastavení proudu (hodnoty P1 a R46 byly sníženy, protože úbytek napětí na diodě D9 (deska Skř. regulace napětí) byl malý a pokud je osazen R58 220k, při nastavených malých proudech bylo na R53 vyšší napětí, invertor se nerozběhl, blokovala ho podpěťová ochrana. Při nižších hodnotách P1 a R46 teče D9 větší proud a úbytek je větší.
R51 470R nahrazen 0R, nastavení proudu, 620R byl umístěn k potenciometru, aby bylo možno použít stíněný dvojžilý kabel.

Překříženy propojky +U a –U (měření svařovacího napětí)

Na osazováku jsou dva R55 – na blok neosazen, na výstupu SG3525 ano

R58 220k není na osazováku, pro MMA není potřeba, pro nastavení napětí  pro MAG ano, umístěn mezi vývody VR1 (2 a 7) 


Skř. deska regulace napětí - změny:
R49, R50, R51 3x 2k7 nahrazeny 3x 7k5, měření napětí
R45 1K5 nahrazen 0R, měření napětí (dělič přemístěn na jinou desku- k potenciometru)
P2 4k7 nahrazen 2x10k a přemístěn na jinou desku


Napětí naprázdno MMA    cca 86V
Svařovací proud MMA             25A – 160A (elektroda 1,6 - 4)
Napětí naprázdno MAG    14,5V – 31V   (hotstart 0,5s 18,5V- 37V)
Svařovací proud MAG            30A – 150A  (0,8 drát)
Max proud ze zásuvky     20A (při poklesu v síti na cca 220V) - proud pouze do         silové části
Sestavil jsem to jen jako bastl, všechny tištáky na jednom prkénku, cívka s drátem a podavač na druhém a zkoušel jen krátce a bez větráku. Pravděpodobně bude hřát nejvíc výstupní tlumivka s plechovým jádrem, měla by mít větší průřez vodičů, nebo bude pro větší proudy jiná zemnící svorka, kde tato tlumivka bude vyřazená.
Teď to mám všechno rozebraný, dělám distanční sloupky, chladiče, potenciometry chci dát na samostatný tišták na čelní panel, dále mě čeká ještě krabice, napájecí zdroj 25V, původně jsem měl adapter 19,5V ten stačil na podavač, ale pak jsem invertor vyladil na větší svařovací proud a abych ho využil potřebuji podavač krmit 25V (na bipolárním tranzistoru regulátoru podavače je úbytek 1V, měl jsem použít fet.     
Nakonec jsem zvedl napětí pro podavač  na 27,5V. Při tomto napětí má podavač rychlost max 9,4m/min (max  počet otáček kladek je 70ot/min).

Parametr      původní        nové
Imin             8,6V          4,0V
Imax          22,2V        22,4V
Išpič. poj    31,3V        31,6V
Ipřilep.         4,3V      2,7-4,2V
Upřilepení      11,1V         8,5V

Editoval pt.kbely (26-07-2013 07:55:02)

Offline

 

#29 08-02-2012 14:58:36

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Invertor - návrh transformátoru

vývojáří a tedka mi řekněte kolik by to stálo si u vás udělat něco na zakázku. Třeba tady ten vylepšený tip. Kdyb se mělo všechno pěkně koupit a pak ti za práci zaplatit. Ne že bych nebyl fanda nějakého domácího kutění ale tohle je trochu moc. Dneska sem viděl v obchůdku se svařovací technikou Invertorovou svářeěku za 4800 i s daní. Ztěžovatel 85A..100%  a co je hlavní dávali na něj 3roky garance. Tak se mi zdá že něco takového vyrábět je zbytečné. A s tou zárukou to nemá chybu. koupím posvařuju pokazím, zreklamuju a pak ještě 2x a vrátí mi peníze. A po té době si trosku přidám a koupím zas něco o třídu lepčího.

Offline

 

#30 08-02-2012 15:49:03

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

Lidi jsou různí, na tom bastlení taky něco je, je to stejné jako kdybych někomu, kdo skládá puzzle řekl, aby místo toho šel na brigádu rovnat zboží do krámu - je to v podstatě stejné a ještě dostane zaplaceno.
Tady jsou obrázky
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_obr_1.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_obr_2.jpg

Offline

 

#31 08-02-2012 17:37:29

zune85
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 3

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely - diki pekne

Offline

 

#32 19-02-2012 21:32:25

JuroOO
Člen
Registrovaný: 11-12-2011
Příspěvky: 80

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely : mohli by ste my prosím nejako napísať alebo odfotiť čo má byť s čím spojené. Hlavne tie káblové prepoje medzi jednotlivými doskamy. Vobec sa v tom nevyznám, pretože napr. na plošnom spoji riadiacej dosky je vela otvorov ktoré nie všetky na niečo slúžia napr. na konektory.A ešťe by ma zaujímalo kam sa zapája doska MIG/MAG ako sa prepína medzi MMA a MAG.

Dakujem

Offline

 

#33 20-02-2012 13:12:53

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

P. Skřivánek nemá  v investoru zabudovaný MAG, ale nastavuje tam napětí, používá to asi jako stabilizovaný zdroj napětí, mohlo by se to brát pouze jako příprava na MAG.
Musel by tam být navíc předfuk, dofuk, regulace podávání aj. Na MAG je taky potřeba větší tlumivka. Pro svařování MAG je potřeba přepnout svářečku do reřimu nastavení napětí (U).
P. Skřivánek přepíná režim U/I zkratováním vývodu VR2 (deska řízení napětí, LM311) č 3 pomocí relé na desce mag a nastavením max. proudu. Je to šedý kablík vedoucí  k desce nastavení napětí - na obr. 22 jeho dokumentu. Relé je na obr 13, vývody 8 a 9.
Já jsem to propojil jinak,  potenciometry nemám přímo na řídící desce, ale na panelu. Abych měl co nejméně žil, používám stínění jako GND, odpor R45 je na desce 0R  a v sérii s potenciometrem mám jiný odpor a režim U/I přepínám přepínačem na panelu, tj zkratuji potenciometr a přidaný odpor – z řídící desky mám tedy vytažený pouze 1žilý stíněný kabel z pozice POT2 a POT3. Přepínač je otočný 4pólový
Další pól využívám k sepnutí 2 relé připojující kapacitu 2x 4G7. Jeho desku MAG nemám, místo toho mám jinou desku, kapacitu jakou dal
C10,C18 2 x 330μ/400V, C11,C12,C13 3 x 220μ/400V tj dohromady 1G2 stačí asi na zdroj, ale určitě ne na MAG. Já jsem na svařování MAG zkoušel 4G7 – to bylo málo a 9G4 – to už stačilo a 14G7 – nepozoroval jsem žádnou změnu oproti 9G4. Napětˇově  je potřeba kondensátory volit alespoň na 100V jako rezerva, pokud by se přilepilo relé a kondensátory by se nabyly na svářecí napětí v režimu MMA. Mně se podařilo za rozumnou cenu sehnat pouze 2 ks. 4G7 na 350V, průmyslový typ se šroubovacími vývody, tak jsou větší než by byl ideál. Ale zase by měly něco vydržet.

Propojení silové desky s budící deskou - buzení výkonových tranzistorů je jasné, a z leva ze strany součástek je:
SHIELD              připojí se stínění  kabelu od proudového transformátoru
SHUNT-             nezapojeno
SHUNT+            nezapojeno
CURR RT           kabel od proudového transformátoru
CURR RT           kabel od proudového transformátoru
U SENSE+         přivádí výstupní napětí na sběrnici řídící desky
U SENSE-          přivádí výstupní napětí na sběrnici řídící desky

Na řídící desce je hned za konektorem propojka pro Usense a zde je chyba: + a – je potřeba prohodit.

Offline

 

#34 20-02-2012 18:42:55

JuroOO
Člen
Registrovaný: 11-12-2011
Příspěvky: 80

Re: Invertor - návrh transformátoru

Takže tá doska MAG je k ničomu pokial tam nepridám dalšiu kapacitu teda aspon 9.4mF. A z nejakého externého zariadenia podávať drot a dodávať plyn.Ale ako zdroj by to mohlo stačiť? Tlmivku tam mám priemeru 5cm, vinutie 5x1,6mm- 13závitov. Pri prepnutí do MAG sa nedá nastavovať zvárací prúd? Iba napatie? Prúd bude stále tých maximálnych 135A?

Ešťe by som sa Vás chcel opýtať aký maximálny prúd z toho ťaháte...A ešťe ako spolahlivo funguje tepelná ochrana. Podla schémy to vyzerá ak tomu dobre rozumiem, že ak sa aspon jedna tepelná poistka prepáli, zažne sa kontrolka ale zvárať sa s tým dá aj tak...Mna napadla tepelná ochrana inak. Dúfam že budeťe vedieť ako to myslím. Hodnoty súčiastok by som potom vypočítal. Teda odporový delič, ak sa zmení odpor niektorého termistoru zmenší sa odpor paralelne zapojených termistorov, napetie stúpne, otvorí sa tranzistor a prúd zo zdroja zopne relé a jeho kontakty prerušia nejaké spojenie- invertor sa vypne..

Schema:  http://uploading.sk/?v=beznzvyqy.png

Editoval JuroOO (20-02-2012 19:37:13)

Offline

 

#35 20-02-2012 19:31:47

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Invertor - návrh transformátoru

Trošku odbočím- tak mě napadá,nedal by se upravit klasickej invertor s proudovou charakteristikou na charakteristiku napěťovou? Pro měření proudu je tam nějakej bočník,nebo měřící trafo -něco jinýho?

Offline

 

#36 20-02-2012 20:00:14

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Invertor - návrh transformátoru

Tak ten invertor je komplikovany na softstart , co ide jednoduchsie a spolahlivejsie urobit . a budiace trafo na igbt tiez . je to invertor postaveny amatersky , a da sa to omnoho lepsie riesiet , ako delit spatny prud a potom ho regulovat ... no ked si precitate cely clanok podrobne , tak skrivanek pise na konci upravy ktore neboli uz na dsp .

Offline

 

#37 20-02-2012 20:04:18

PavelTC
Člen
Registrovaný: 06-10-2010
Příspěvky: 70

Re: Invertor - návrh transformátoru

Klasický invertor se předělat dá, ale pro nezasvěcené je to téměř nemožné. Zkoušel jsem gude, gamu a největší plány mám s BWIG180. Tlumivka a výstupní kondy nejsou potřeba, stačí dobré řízení a elektronická tlumivka, viz. profi MIG/MAGy...

Offline

 

#38 20-02-2012 20:53:32

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Invertor - návrh transformátoru

PavelTC napsal(a):

Klasický invertor se předělat dá, ale pro nezasvěcené je to téměř nemožné. Zkoušel jsem gude, gamu a největší plány mám s BWIG180. Tlumivka a výstupní kondy nejsou potřeba, stačí dobré řízení a elektronická tlumivka, viz. profi MIG/MAGy...

Máš zkušenosti? Můžeš rozepsat podrobněji?

Offline

 

#39 20-02-2012 21:02:54

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Invertor - návrh transformátoru

pavel a co je ta elektronicka tlmivka ? ked myslys flybak , tam to funguje ale nie foward ... a zvaracie invertory su stym robene . a to uz nejde vobec v Game bez tlmivky ... to by muselo byt inym sposobom navinute trafo ako je . ty tu skusas ludi co ty na tvoje neuskutocnene experimenti povedia , mam tak dojem ...

Editoval atishajn (20-02-2012 21:30:43)

Offline

 

#40 20-02-2012 23:06:30

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

V režimu MAG se nastavuje napětí a při různém zatížení se mění proud je to napěťový zdroj. Při svařování elektrodou MMA se zase udržuje pokud možno konstantní proud je to tedy proudový zdroj. Proud se nastavuje na maximum,  aby neklesalo napětí. Skutečná velikost proudu záleží na velikosti napětí, rychlosti podávání drátu, na průměru drátu, na délce drátu z průvlaku. Pokud se použije drát 0,8mm, nastaví asi 14V proud je asi 30A, pokud se nastaví 27V a asi 3/4 max podávání drátu tak je proud okolo 120A a pokud se dá max. rychlost podávání je tam 150A. Silnější drát, průvlaky nemám, ale odhadem při použití 1mm drátu by mohla dát 160A při nižším napětí. V režimu MMA 160A dá s 3,15 mm elektrodou,  pak omezuje proudová pojiska.
Tlumivku mám pr 4cm 7 závitů - při nabíjení výstupní kapacity vypínala proudová pojistka, proto jsem přidal ke každému 4G7 jednu tlumivku průměr 1,5cm 8 závitů (1,32mm) Tato kapacita je připojena pouze v režimu MAG. Aby se s tím dalo svářet byla nutná ještě tlumivka na výstupu - jádro složené z plechů plocha jádra je 12,8 cm2 (nahoře jsem napsal 20cm2 - to jsem přestřelil, za to se omlouvám) a 20závitů. Není až tak velká - motorek z favorita  na pohon drátu je větší a váží zhruba stejně.
Bez této tlumivky se nedalo v MAG svářet - hned po doteku drátu protekl velký proud (drát se rozprskl až k průvlaku a vybily se kondesátory pak chvíli trvalo než přišel další drát.
Vím , že je to amatérská konstrukce, dnes by to profesionál řídil počítačem, do toho bych ale nešel, protože neumím programovat.
Co to je elektronický kondenzátor sice vím, ale nedovedu si ho zde představit. Při nastavování napětí musí kondenzátory pohltit energii nashromážděnou v jádře za  reakční dobu řízení na to by 1u určitě nestačilo a napětí by šlo nahoru, 1G už asi ano.  Ale stabilizovat napětí při sváření bez pořádné kapacity a indukčnosti  - to by kladlo obrovské nároky na zdroj, musel by mít moc velkou výkonovou rezervu, tedy nejspíše 3f zdroj, protože už při 150A na výstupu jde ze zásuvky téměř 20A. Ale je fakt, že jsem žádnou profi svářečku MAG neviděl.
Původní tlumivku jsem  později vyměnil za větší aby nehřála: 23 závitů průřez 20mm2 na jádře o průřezu 16cm2.

Editoval pt.kbely (26-07-2013 08:13:43)

Offline

 

#41 21-02-2012 12:12:42

JuroOO
Člen
Registrovaný: 11-12-2011
Příspěvky: 80

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely: Mohli by ste vyfotiť Váš invertor hlavne vnútorné usporiadanie. Máte v tom zabudovaný aj podávač drátu pre MAG ? Takže ak s tým chcem zvárať MMA,MAG tak musím pridať na výstupe ešťe tlmivku oblúk nemal pisklavý zvuk-akú indukčnosť má ta Vaša tlmivka? Mohli by ste ju odfotiť a dať k nej niečo na porovnanie.
Chcel by som podobné parametre ako máťe Vy.Teda tých 150A pre MMA, pretože myslím že tie súčiastky majú ešťe rezervu. Všetko som kupoval podla zoznamu takže tam mám 2 tie   2x123A diody... Ako ste zvačšili rozsah prúdu? Zmenšili ste na riadiacej doske R49? Chcel by som zvačšiť prúdový rozsah ale s čo najmenej úpravamy pretože už mám takmer všetko hotové podla p. Skrivánka....

ps: Mohli by ste ešťe raz zhrnúť vetky potrebné úpravy pre MAG aby sa s tým dalo zvárať s tými 140A ako píšete.

Dakujem Vám za odpovede

PS: mohli by ste odpovedať na tú otázku vyššie ohladne tej tepelnej ochcrany

Editoval JuroOO (21-02-2012 20:38:42)

Offline

 

#42 21-02-2012 21:43:33

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

Před pár dny jsem rozebral bastl na prkýnku, zbyly tam ještě diody a dávám to do konečné podoby.
Naaranžoval jsem to tak jak to přibližně bude. Držák na cívku použiji ten menší , co je na cívce. Tam jak je pod držákem prostor vypodložený prkýnky, tam budou kondenzátory a zdroj 90V, pod podavačem bude velká tlumivka, 100W zdroj bude mezi kondenzátory a podavačem, podavač a cívka bude hermeticky oddělena od zbytku.
Proudový rozsah směrem nahoru jsem zvětšil hlavně snížením počtu závitů na sekundáru ze 4 na 3, je to vidět z porovnání měření  na řídící desce od p. Skřivánka a mým -pro max proud jsou téměř stejné hodnoty, směrem dolu hlavně úpravou děliče - viz text  nahoře.


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180023.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180022.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180021.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180016.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180015.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180014.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180013.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_p1180012.jpg

Offline

 

#43 21-02-2012 21:55:51

JuroOO
Člen
Registrovaný: 11-12-2011
Příspěvky: 80

Re: Invertor - návrh transformátoru

Ten podavač je homemade alebo z nejakého rozobratého MAG-u? To na tom prvom obrázku je komplet MAG aj s tou prídavnou tlmivkou? Ten zdroj 90V tam bude načo.-nejaké napájanie podávaču?

PS:vyzerá to parádne.Ja už idem len navinúť trafo a ide sa testovať,akurát neviem ako ho navinúť..či primár a vedla neho sekundár alebo primár a nanho sekundár..  http://uploading.sk/?v=fotogreqe.jpg

Offline

 

#44 21-02-2012 23:03:20

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely >Nějak jsem z vašeho popisu nepochopil jak máte dělanou regulaci napětí -je se zpětnou vazbou,nebo to řešíte regulací výkonu ?

Offline

 

#45 22-02-2012 07:55:23

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

Regulace napětí pro režim MAG je řešená zpětnou vazbou, stejná jako originál, pouze transitem chráním vstup na řídící desku, protože ty cestičky na plotňáku jsou dost blízko. Dále mám menší rozsah napětí – jiný dělič. Potenciometr je dvojitý, druhou půlku jsem použil na hotstart – transistor připne paralelně druhou půlku přes odpor asi na 0,5s a tím se zvýší napětí.
90V zdroj je na desce nad kondensátory,  v režimu MMA ho připne 40A relé. Zdroj jsem musel přidat protože jsem snížil poměr závitů hlavního trafa (hlavně pro režim MAG) a v režimu MMA   bych měl napětí naprázdno pouze 53V. Pokud bych měl jenom MMA určitě bych zachoval původní počet závitů a nedával 90V zdroj.
Podavač jsem dělal já, ty mosazné štelovací šrouby časem předělám z duralu nebo silonu, aby nebyly tak těžké a ještě to odlehčím. Počítal jsem,  že budu muset použít větší přítlačnou sílu mezi kladkami – teď je to taková malá válcovací stolice. Vinutí bych dal na sebe – trafo by mělo být co nejtvrdší.

Offline

 

#46 22-02-2012 09:05:25

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Invertor - návrh transformátoru

pt.kbely> jakým způsobem vám ovlovňuje druhá půlka potenciometru hotstart ? Je třeba mít u MIG hotstart?
Použil bych to jako zdroj napětí pro MIG,takže na MMA se můžu vykašlat.Jakou indukčnost máte druhý tlumivky? Kolik tak asi závitů na sekundáru je třeba odmotat?

Offline

 

#47 22-02-2012 17:28:50

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

Taky to mám hlavně na MAG. Pokud by to měla být svářečka na rameno a  na žebřík tak tam ty přidaný věci by byly znát. Ale u MAGu nějaké kilo je v pohodě, alespoň to na vozíku s 6kg lahví nebude tak vratký.
Spínaný zdroje s velkým trafem mají nevýhodu, jeden závit dělá skoro 20V. V originálu byly 2x 4 závity, já jsem snížil na 2x 3 závity. Záleží na konkrétních podmínkách, pokud by jste chtěl dosáhnout 140A při drátu 0,6 mm, bylo by potřeba vyšší napětí a tím i výkon, pravděpodobně by 3závity nestačily. Na 150A při 0,8mm jsou 3 závity taky málo. Pokud by jste svářečku napájel ze 2 nebo 3 fází nebo zásuvky jištěné 20A, 4 závity by asi byly výhodnější.
  Původně jsem počítal se 4 závity, tomu odpovídal i průřez vinutí, s větším průřezem by trafo mohlo být trochu tvrdší a dát víc Zatím ale se zvětšením průřezu nepočítám. Nepodařilo se mi sehnat textilní bužírku a silikonová musela být o trochu větší, abych to do ní dostal a pak zabírá drahocenné místo i ve feritu E70.  Sek vinutí mám 2x 11mm2 , to je efektivně okolo 15mm2, to není nic moc, chtělo by to efektivně 20mm2, to by šlo udělat s jedním vinutím, ale pak by musel být diodový můstek, nebo jsem uvažoval i o vinutí z měděného plechu, ale izolace by byla asi horší. Než to navinete na čisto, je možno to navinout slabší licnou izolovanou PVC, chvíli to vydrží – jde jen o pár závitů.
Ten hotstart není tak důležitý, na MMA ho taky nemám. Bez něj je na začátku sváru trochu vyšší svarová housenka a s ním se lepší chytne kontakt při nastavených menších proudech (napětích), hlavně pokud nejsou plechy úplně čistý. - Za to mně  zdejší svářeči určitě budo kamenovat.
Nesmí se to ale moc přehnat. Při malém výkonu je nastaveno pomalé podávání drátu a zvýšené napětí tomu neodpovídá a drát občas uhoří moc rychle. Proto je nastaven hotstart jen na 1/2s a z toho je asi 1/4s než se drát dotkne materiálu. Při velkých výkonech už nastává částečný sprchový přenos a mezi materiálem a drátem se vytáhme oblouk a tam už to nastavení rychlost posuvu- velikost napětí není tak citlivé. 
Na časovací kartě mám 2x 556, tak jsem je využil na předfuk, dofuk, hotstart a přerušované svařování (bodování). Bodování jsem ještě nezkoušel.
Jak velkou má ta tlumivka indukčnost jsem neměřil,  má 20 závitů E I jsou odděleny 3mm izolací.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_hotstart.jpg

Čím menší odpor, tím větší napětí, U/I jde na přepínač na panelu, Hotstart jde na optron spínaný 556.

Offline

 

#48 22-02-2012 20:21:03

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Invertor - návrh transformátoru

kbely , vinuti sekundarny je izolovane od primamaru na par KV ... a tie plechove vinutia su bezne , a je tam viac ako medzizavitova izolacia papierova lepiaca paska ?  len si kukni profi masiny ...

Offline

 

#49 27-02-2012 07:39:04

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1401

Re: Invertor - návrh transformátoru

pozeram na ten podacac dratu skade su kolieska ozubene...ja som uvaoval o hlinikovych... a pohon zubkovanym remenom... nevychadzalo to az tak draho....

Offline

 

#50 27-02-2012 15:49:10

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor - návrh transformátoru

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_170_kti.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_170_ktii.jpg

S ozubenou řemenicí by to bylo dost odvážný, poháněný by byly 2 kladky?

Rozebral jsem 4 klimacty ze ZPA Křižík Prešov. Měl jsem je zadarmo a zbytek jsem dal do sběru, takže jsem na nich ještě vydělal. Kola mají modul 1, sháněl jsem 40 zubů, aby kladky byly 40mm,  sehnal jsem asi 37 nebo 39 zubů na hřídel motoru a 43 zubů na kladky. Další už nemám.  Možná by se daly získat jako náhradní díly na http://www.servopohony.cz/servo_uvod.html
nebo při likvidaci kotelny. Klimaty se dělaly s různými rychlostmi, takže se kola můžou lišit.
Nebo co zkusit něco jako http://aukro.cz/305168-ozubene-kolo-37- … 27097.html
Ještě jsem viděl prodávat ozub. kola jako náhradní díly k nějakému podavači, ale už nevím kde a cena za 5 kol byla asi jako za nejlevnější podavač.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče