SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 12-02-2012 14:33:48

jarmilerik
Člen
Registrovaný: 19-01-2012
Příspěvky: 39

předfuk, dofuk a sepnutí transformátoru - poraďte

Přeji pěknou neděli,
mám dotaz, možná blbej, ale zeptám se.
Podařilo se mi rozchodit svářečku Einhell SGA170 (před časem jsem tady žádal o pomoc s usměrňovačem) a nyní si dělám takovou malou řídící jednotku. Vycházím z již nesčetněkrát uveřejněných schémat zde na fóru. Jak jsem již kdysi uvedl, jsem povoláním elektrotechnik, takže výroba takové jednodušší jednotky a součástková základna pro mne není problém. A hlavně mne to baví.

Můj dotaz zní. Jaká je přesná posloupnost (časový diagram) jednotlivých obvodů mig mag svářečky.

Můj předpoklad je - pokusím se to vyjádřit:


sepnutí tl. hořáku --------------------------------------------- vypnutí tl. hořáku

                          - předfuk plynu ---- plyn ---------------- dofuk plynu cca 0.1-1s.                                                 
                     
                          - prodleva 0.2-2s. - sepnutí podavače - vypnutí podavače   

                          - sepnutí trafa ---------------------------- doběh trafa cca 0.1-1s.

Takže jestli je to patrné plyn a trafo jedou přibližně ve stejné okamžiku.

Jde mi o to, že mám okruh pro spínání podavače a okruh pro plyn. Řeším okruh trafa. Pokud by se sepnutí trafa a plynu technologicky překrývalo, stačí mi pouze zdvojit výstup plynu a jedním releovým výstupem budu spínat plyn a souběžně druhým souběžným relé trafo.
Pokud však trafo musí být sepnuto v jiný časový okamžik, než plyn, musel bych dodělat ještě jeden logický obvod pro trafo.
Pokud blbě uvažuju anebo se blbě ptám, tak prosím poraďte.
Díky.

Offline

 

#2 12-02-2012 15:12:50

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: předfuk, dofuk a sepnutí transformátoru - poraďte

Na svým homemade COčku to mám řešený samostatně -dofuk plynu jde ještě po vyplým podávání drátu i vypnutým trafu.

Offline

 

#3 12-02-2012 15:33:24

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: předfuk, dofuk a sepnutí transformátoru - poraďte

U levných svářeček je to právě takhle uděláné, jakoby náhrada za předfuk a dofuk. Už při jemném zmáčknutí tlačítka na pistoli hořáku se pustí plyn a až při silnějším domáčknutí se spustí sv. trafo a naopak. U profi mašin se vždycky po zmáčknutí tlačítka pustí nejdříve ochranný plyn, za nějaký interval se teprve spustí sv. trafo a podavač. Po povolení tlačítka je to zase naopak. Nejdříve se vypne podavač drátu, po chvíli sv. trafo a plyn, nebo plyn ještě další chviličku po sv. trafu. To je ten předfuk a dofuk. Některé svářečky mají i tyto věci nastavitelné potenciometrem nebo přepínačem na hlavním panelu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče