SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 05-03-2012 18:25:08

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Ať jsem hledal jak jsem hledal nepodařilo se mi najit přesnejsi popisy řidicich jednotek ktc  112 -113  ani aek 115-24 a připadne dalsi řidici jednotky ,sice vim ze nektere funkce na nekterych deskach jsou a jinych zase ne ale ani na stránkách dodavatelů to mnohdy není.
Takže by sem třeba nebylo špatne to sem hodit a vsichni co potřebuji svařecku na jine řizeni překopat by meli o starost mene s dohledavanin funkci.Pokud bych mel nejake podklady klidne to sem hodim.


Omicron

KTC112
body, pulzy, 4T


PCB PK024
Řídící deska pro poloautomaty se zpětnou vazbou. Funkce: předfuk,dofuk,dohoření,výlet drátu, body, pulzy, 4T, body 4T, pulzy 4T

AEK
Aek 115
body, pulzy, 4T

Aek 24
Řídící deska pro MIG/MAG poloautomaty se zpětnou vazbou. Funkce: předfuk,dofuk,dohoření,výlet drátu, body, pulzy, 4T, body 4T, pulzy 4T

Pokud najdu dalsi hodin je sem at je to pohromade

Editoval Honza007 (05-03-2012 19:28:38)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#2 05-03-2012 20:14:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Já si myslím, že třeba i na stránkách přímo gamasvar.cz je deska KTC 112 ukázaná z druhé strany a nejdou vidět součástky, aby to nějaký chytrák neměl snahu okopčit. Jiné vysvětlení mě nenapadá. Každá deska má své pro a proti, každá firma si své desky vyrábí po svému. Mě se zdá, že tady na foru někdo kdysy dával schéma zapojení desky KTC 112, myslím že Alll.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 05-03-2012 20:37:27

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Ano nekde jsem je videl pokusim se dohledat


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#4 05-03-2012 20:53:23

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Ty desky nejsou nijak složitý když si prohlídneš funkci klopných obvodů a časovačů tak na to přijdeš. Liší se akorát provedení. Výrobci spoustu obvodů uměj realizovat pomocí IO, ale i v domácích podmínkách to jde nahradit. Bohužel po formátu komplu jsem přišel o svý schéma co jsem dělal v eaglu, kde mám udělanou komplet desku včetně předfuku, dofuku, výletu, zahoření, 2T,4T, body, pulzy..

Zbylo mi jen papírový schéma na formátu A2..  Na vstupu od hořáku následují dvě paralelní větve, jedne je jednotlačítkové přepínání 2T/4T realizované s io555,  a druhá větev bodování a pulzy, opět klopné obvody s časováním časovači 555, za tímto se všechno sbíhá do časovače s 555 kterej řídí předfuk, ten v podstatě hned spustí plyn ale zpozdí zbytek funkcí jako PWM a spínání proudu. Za předfukem je zpoždovací obvod na podržení proudu -zahoření paralelně výlet drátu což je časovač který podrží PWM který je vlastně regulace motorku posuvu drátu, a pak je vedle ještě dofuk, kterej podrží časovačem plynovej ventil. Všechno mám realizovaný časovačema 555, a 4N35 což je optočlen místo relátek.

Zní to složitě, ale provedení je triviální, stačí si uvědomit sled událostí. Dá se to hodně obejít vhodným seskládáním časovacích relé, se kterými se to dá hodně zjednodušit, ale je to takový hrubý provedení. Ale v podstatě se tím všecno dá nastavit. Na netu je plno bistabilní a monostabilních klopných obvodů a časovačů s 555 což je nejlevnější a hodně rozšířená varianta.

A tento princip řízení bude i v seriových deskách, akorát výrobce nebude potřebovat IO 555, ale použije k tomu třeba hotové obvody, které zjednodušší zapojení.

Na ovládacím panelu takové desky je potom třeba kolébkový přepínač 2T/4T, spínací potenciometry které zapnutím do obvodu vřadí bodování a pulzy a 4x potenciometry na předfuk, zahoření, výlet, dofuk, a jeden potenciometr pro regulaci posuvu drátu - reg. svářecího proudu.

Bohužel při realizaci jsem se dostal do poloviny, neboť po zhroucení počítače jsem přišel o možnost dotisknout si PCB. Nedělal jsem celou desku naráz, ale pro vyloučení chyby v zapojení jsem celou desku rozdělil na jednotlivé obvody, které jsem udělal zvlášť a po ověření a otestování jsem k nim přidával další. Spínání 2T/4T bylo bezhyby a také přepínání pomocí optočlenů. PWM regulace po dostatečném dimenzování na stálý odběr 3-4A u motorku (stěrače tatra) taky fungoval na výbornou. Zbytek jsem nestihl a v současné době není čas všechno znova nakreslit.

Offline

 

#5 05-03-2012 21:46:35

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Dobrý den,
zajímalo by mne, na co přijde výroba takové jednotky - myslím náklady na výrobu tištěného spoje v Kč + součástky v Kč  + čas strávený na výrobě v hodinách, popřípadě "doladění" celého výrobku v hodinách?
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 05-03-2012 22:33:39

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

No to je jednoduché, záleží jaká je situace - buď to člověk chce po někom udělat a pak to něco stojí, a tady bych asi koupil hotovou desku, anebo má člověk elektroniku jako koníčka, což je i můj případ.

Takže k součástkám, když pominu že za dobu co jsem se věnoval opravám výpočetní techniky jsem nashromáždil 2m3 různých desek z televizí, monitorů, spínaných zdrojů a pod. a mám dostatečnou "šuplíkovou" zásobu, je cena jednotlivých součástek v řádech korun, nanejvýš desetikorun.

Cena za výrobu je taky relativní, deska A4 stojí kolem 100Kč nevím, mám zásoby z dřívějška. Leptací a vyvolávací roztoky jsou zanedbatelné, vydrží několik let. Při použití softu, projekční folie, pozitivního spreje a mikrovlnky s horským sluníčkem netrvá realizace desky zase tak dlouho, cca odpoledne.

Doladění, testování.. je to záliba, něco funguje, nefunguje..

Když bych to kupoval, věřím že se do 500,-kč vejdu. Pokud bych začínal s prázdným stolem bez vybavení je to nerentabilní.

Nesnažil jsem se prodat myšlenku na stavbu vlastní desky, to je dost indivinduální, a svářeč si nebude kreslit v eaglu a leptat chloridem aby pak týdny ladil mašinu. Já jsem zastáncem doby, kdy kutilové v českých stodolách, dílnách a garářích přivedli na svět podomácku vyráběné stroje které fungovaly desítky let, tu radost z vlastního výrobku, nebo alespoň jeho části. A také v neposlední řadě zastávám alespoň částečnou nezávislost na konzumní společnosti, být aspoň trochu soběstačný. Koupit se dá všechno.

To co jsem příspěvkem zamýšlel, bylo ukázat pohled na to jak složitá ta deska je či není, jak jednoduše se dá obejít, a hlavně že co složitě vypadá nemusí složité být a při pochopení jednotlivých dějů nebude těžké takovou desku opravit, pokud teda pujdou identifikovat součástky. Sehnat je problém snad nebude. Žádný zázrak se na těch deskách nekoná, jde jen o to jakou technologií jsou projektováný. Jde to řešit přes časové relátka na din liště, jde to na pcb s 555, ale klidně i s pomocí ATMELů nebo PICů, které to ještě zjednoduší.. Ať už výrobce zvolí cokoliv, vždycky pujde o nějaké provedení formy  časovače a klopného obvodu.

Funkce je pořád stejná, něco spustit později, neco nechat běžet déle, neco držet současně, něco přepnout. A když se tomu udělá chytré ovládání..

Další věc je potřeba dnešní rychlé finanční doby. Není čas na koníčky, není čas na nic. Rychle pořešit a hned zase naplno makat. Desku vyhodit, kopuit novou. Svářečku vyhodit, koupit novou. Stroje musí fakčit, lidi musí fakčit..

V době když jsem reagoval ještě chyběla část uvodního příspěvku, kde bylo rozdělení desek, a tak jsem pochopil, že se jedná o doplnění desek o jiné funkce, čili zásah do stávajících. Ale s tím rozdělením se zřejmě bude jednat o možnosti jednotlivých desek a jejich výběr, takže jsou moje reakce mimo téma.

Omlouvám se.

Editoval DwPetr (05-03-2012 22:52:01)

Offline

 

#7 06-03-2012 09:02:37

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Ale ještě jsi Petře zapomněl na další důležitý detail , to ovládání si pak v řádu minut opravíš , kdyby se chybka vloudila . smile -bez dalších nákladů !!!!!!!!

Offline

 

#8 06-03-2012 09:18:15

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Nejde mi o schemata ani o vyrabeni cele desky spise o funkce te ci one desky vetsina lidi si nebude desku vyrabet nicmene zapojit desku pri dodrzeni zasad ( dostatecny vykon trafa  spravna napeti  a pod.) dokaze mnoho lidi a vzhledem k tomu ze ne kazdy ma poblize servisaka jakym je pan Štepanek  tak pro ne je tohle pomerne rychla a levna cesta jak zprovoznit klasickou odbockovou Mig-Mag svarecku.Ps :nic proti vyse zminene stavbe cele ridici jednotky


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#9 06-03-2012 22:13:30

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Jednotka řízení
Dobrý den DwPetr,
pořízení řádné jednotky do 500,--   - těžko.
Souhlasím s Vámi, že je to jen otázka klopných obvodů a následných funkcí a využití všeho co jen elektronika nabízí.
Souhlasím s vámi, že současnost neumožňuje se věnovat koníčků, ale ani rodinám, vztahům ap.
Proto jsem skeptický vůči vlastní výrobě. Sám některé jednotky musím sestavit /jsou to jen kopie jednotek dnes již nevyráběných/ a vím, co to vezme času. Navíc je tu pořád riziko, že to může skolabovat kterýkoliv den proto, že to člověk vyrobí a "zaběhnutí" se děje až v provozu.
Tak to jen tak na okraj.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#10 06-03-2012 22:55:00

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Řídící jednotky Mig Mag svarecek a jejich funkce

Těch 500,- jsem myslel na pořízení součástek na výrobu, ne na koupi desky. Ty budou samozřejmě určitě dráž.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče