SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-08-2008 14:55:04

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Dotaz pro odborníky

Tak teď jsem poněkud na rozpacích. Mám zde jeden problém. Zpracováváme dodávku armaturních ventilů pro stavbu nukleární elektrárny v Číně. Jedná se o tělesa ventilů průměru 18''(457mm), která jsou odlitkem z materiálu CF3M, což složením zhruba odpovídá materiálu ss. 304. Problém je, že zákazník požaduje poněkud odlišnou přípravu BW spoje, kde je nutno před opracováním na upravený rozměr navařit venkovní plášť tělesa (tloušťka stěny cca 30mm) v délce cca 50 mm na průměr 20''(508mm). Podle materiálu základního a požadovaných vlastností jsem zvolil použít přídavný materiál 309L.
Pro snadnější a hlavně rychlé svařování jsem zvolil drát 1,6 mm flux cored AWS A5.22; E309LT1-4 pro MIG (MAG) v ochr. atmosféře, neboť po předchozích zkušenostech, kdy jsme používali pouze normální (neplněný) drát a směs 98% Ar + 2%O2, bylo nesnadné, aby návar vyhovoval kvalitou. Po testu PT sváry vykazovaly množství defektů. Po zkušebních testech s plněným drátem je kvalita vynikající. Jsem však překvapen sdělením výrobce drátu ESAB USA, že ochranný plyn doporučuje 75%Ar / 25%CO2, nebo 100% CO2. Za celou svářečskou kariéru propaguji, že při svařování nerez ocelí není vhodné používat směsi plynů s CO2, neboť může docházet k tvorbě carbidu chromu a tím omezení antikorozní vlastnosti nerezu. Jak jsem si všiml, nejsem zde zdaleka sám s tímto názorem a teď se dozvídám, že lze použít i 100% CO2. Může mi k tomu někdo něco bližšího vysvětlit? Souvisí to nějak s tím, že se jedná o drát se struskotvornou náplní? Dodavatel drátu bližší vysvětlení nepodal. Celá věc je ve stádiu příprav a bude teprve prováděn svařovací test a analýza materiálu po svaření, nicméně zajímá mne názor odborníků.

Offline

 

#2 20-08-2008 15:59:42

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Dotaz pro odborníky

Franku, teď jsem se narychlo podíval do českého katalogu ESAB Vamberk a je to jak píšete. Drát E309LT1-4 je zde nabízen pod obchodním názvem OK TUBROD 14.22 a jako ochranná atmosféra je doporučován plyn M21 nebo C1 dle normy EN 439. M21 je 5-25%CO2 a zbytek Argon. C1 je 100%CO2. Zřejmě to opravdu souvisí s náplní trubičky, protože na plný drát ER309L a všechny ostatní plné dráty pro svařování nerezavějících ocelí je doporučována atmosféra M12 (1-5%CO2, zbytek Ar), nebo M13(1-3%O2, zbytek Ar). Malé množství CO2 do 5% v plynu M12 nevadí.

Také mě tato informace překvapila, neboť s "nerez" trubičkami nemám tolik osobních zkušeností. M21 je v katalogu doporučován i pro dráty na materiály 304, 308, 316 i 347. Bude to v té náplni. Ovšem je to asi dotaz na technickou podporu výrobce.

Offline

 

#3 20-08-2008 16:14:58

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Dotaz pro odborníky

Ahoj Franku ač nejsem žádný odborník, ale někdo mi na veletrhu povidal že náplň obsahuje vápník a při svařování uhlík s vápníkem reaguje a potom se vyloučí do formy strusky. Ale jak je tato informace pravdivá nebo nepravdivá nedokážu posoudit takové zkušenosti nemám. Jen přihazuju to co jsem slyšel případně aby mi to někdo omlátil o hlavu, že je to blbost a já to nešířil dál. big_smile

Offline

 

#4 20-08-2008 16:17:00

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Dotaz pro odborníky

Díky Admine, zmíním se popřípadě jak dopadla analýza materiálu po sváření s použitím CO2 smile,
Frank

Offline

 

#5 20-08-2008 16:52:07

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Dotaz pro odborníky

Zelenej napsal(a):

Ahoj Franku ač nejsem žádný odborník, ale někdo mi na veletrhu povidal že náplň obsahuje vápník a při svařování uhlík s vápníkem reaguje a potom se vyloučí do formy strusky. Ale jak je tato informace pravdivá nebo nepravdivá nedokážu posoudit takové zkušenosti nemám. Jen přihazuju to co jsem slyšel případně aby mi to někdo omlátil o hlavu, že je to blbost a já to nešířil dál. big_smile

Díky, docela to má logiku. Výrobce drátu však nesdělil podrobnosti, takže nemohu posoudit proces, který probíhá při svařování.  Ve vlastním zájmu přijít věci na kloub se tudíž pídím po informacích zde. smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče