SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-08-2007 17:43:12

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

TIG ovládaný pedálem

http://video.google.com/videoplay?docid … ;plindex=0

To jsem nevěděl, že se taky TIG ovládá pedálem. Co se s tím vlastně dělá? To se mění proud a tím i přechod kovu po kapkách?


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#2 24-08-2007 18:03:18

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: TIG ovládaný pedálem

taky mě zajimá na co to je u mého tigu se to pripojuje normalne na dalkové ovládání je to alfin 180 ac dc

Offline

 

#3 24-08-2007 18:56:17

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: TIG ovládaný pedálem

Je to dosti používaná věc. Jelikož u TIGu ve většině případů potřebuješ obě ruce, řeší se ovládání proudu pedálem. Jsou sice hořáky typu up-down s kolíbkovým ovladačem, ale chvěje se při tom ruka. Většina kvalitních TIGových zdrojů s HF zapalováním má někde, buď  na čelním panelu, nebo v set upu možnost nastavení tzv. horního a dolního proudu pro pedál. Uvedu příklad: Chceme-li svařovat přibližnou hodnotou 100 A, nastavíme si horní proud pro pedál 120 A a dolní 80 A ( je to jen příklad nastavit se dá jakékoliv rozmezí). Při sešlápnutí pedálu startuje svařovací proces se všemi gradienty jako předfuk, startovací proud a čas náběhu. Jelikož jsme si nastavili určité hranice nemůže se nám stát, že pedál prošlápneme na vyšší hodnotu než těch 120 A. Při sešlapování a uvolňování se pohybujeme v rozmezí oněch 40 A. Po úplném uvolnění pedálu nabíhá čas doběhu proudu na nastavenou hodnotu a končí to dofukem plynu.
I když v tomto případě by stačilo použít pulzní režim (ovšem jestli to má daný zdroj v možnosti nastavení). Při pulzním režimu si opět nastavíme dva proudy př. 100A a 50A, čas pro první proud např. 0,3s, čas pro druhý proud např. 0,25s. No a v těchto intervalech se nám budou oba proudy automaticky střídat. Tím dosáhneme stejného efektu jako na videu, aniž bychom museli použít pedál.

Editoval Petr (24-08-2007 19:19:17)

Offline

 

#4 28-09-2008 19:39:56

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: TIG ovládaný pedálem

Nazdárek chlapi,

Pořád mi není jasné, co všechno musím nastavit, abych mohl ovládat proud TIGu pedálem. Pedál má dva kabely. Jeden je dvou pinový pro zapnutí/vypnutí svařování. Druhý je tří pinový, kterým je připojen potenciometr pedálu. Jediné co funguje je koncák pedálu, čili zapnutí/vypnutí. Samotný pohyb pedálu ale nemá vůbec žádný vliv na hodnotu proudu, takže musím mít stejně nastavený DOWN SLOPE na mašině. V návodu píšou, že při použití pedálu je nutno nastavit DOWN SLOPE na 0. Jakmile ale uvolním pedál, tak oblouk samozřejmě ihned zhasne, takže to udělá krápník jako kráva. Požívat pedál pouze jako spínač je ale hodně velký přepich, takže chápete, že bych to chtěl nějak vyřešit. Zároveň bych chtěl poprosit někohoz Vás, kdo má od téhle mašiny návod v češtině(třeba od Kuhtreibera - stejně jsou všechny stejné). Tento je v Aj, což pro mě sice není překážka, ale jen doufám, že v návodu, který byste mi případně poslali, toho bude víc. Obsahově to rozhodně není bohaté. Navíc se mi zdá, že to je zase jeden z těch univerzálních lejster na všechny mašiny. Ono když se v návodu o mašině na inertní plyn všude zmiňujou o CO2, tak asi nic moc, ne? Prosím poraďte, co s tím. A ještě jedna otázka. Jak je to s proudem? Předpokládám, že hodnota proudu slouží jako maximum pedálu. Jak je to ale s minimem? Myslíte, že na to slouží potenciometr druhého proudu?

Předem děkuji za odpovědi

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/83_p9280496.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/83_p9210516.jpg


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#5 28-09-2008 22:08:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: TIG ovládaný pedálem

Bohouš napsal(a):

Nazdárek chlapi,

Pořád mi není jasné, co všechno musím nastavit, abych mohl ovládat proud TIGu pedálem. Pedál má dva kabely. Jeden je dvou pinový pro zapnutí/vypnutí svařování. Druhý je tří pinový, kterým je připojen potenciometr pedálu. Jediné co funguje je koncák pedálu, čili zapnutí/vypnutí. Samotný pohyb pedálu ale nemá vůbec žádný vliv na hodnotu proudu, takže musím mít stejně nastavený DOWN SLOPE na mašině. V návodu píšou, že při použití pedálu je nutno nastavit DOWN SLOPE na 0. Jakmile ale uvolním pedál, tak oblouk samozřejmě ihned zhasne, takže to udělá krápník jako kráva. Požívat pedál pouze jako spínač je ale hodně velký přepich, takže chápete, že bych to chtěl nějak vyřešit.

Já neznám vůbec tuto mašinu, ale normálně bývá na ovládacím panelu přepínač na polohy ''Remote'' a ''Panel'' ten v případě použití nožního pedálu musí být v poloze ''Remote''. Potom se na potenciometru na panelu nastaví max. proud, kterým chcete svařovat a pedálem plynule regulujete proud od nuly po maximum a zpět k nule, kdy necháte proudit argon ještě po nějakou dobu. Tím lze dosáhnout perfektního zakončení sváru. (dofuk).

Editoval Frank (28-09-2008 22:09:44)

Offline

 

#6 28-09-2008 22:15:33

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: TIG ovládaný pedálem

Já ten zdroj neznám, ale zkoušel jsi to přepnout do pulzního režimu a nastavit horní proud a základní proud. Zkus co to udělá. Já to na tom obrázku nevidím, ale pokud to jde, zkusil bych ještě pulzní frekvenci stáhnout do nuly.
Jinak nevím. Potom na ten konec. Zkoušel jsi tam nějaký doběh nastavit, nebo to máš podle návodu stále na nule?

Editoval Petr (28-09-2008 22:23:00)

Offline

 

#7 29-09-2008 06:40:58

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: TIG ovládaný pedálem

No jasně, že jsem nastavoval doběh. Pro vyplnění kráteru je to nutnost. Pokud používám tlačítko na hořáku, tak je to samozřejmost, že mám nastavený čas doběhu, ale předpokládám, že při použití pedálu se čas doběhu (automatický) nastaví na nulu (což ten návod potvrdil) a čas doběhu v tento moment provádí svářeč nohou. Problém je ale v tom, že svářečka na ten pedál vůbec nereaguje, čili člověk nohou ubírá, ubírá, což by mělo vést ke snížení proudu, ale regulace proudu se nekoná, takže jakmile se pedál dostane do polohy, kdy rozepne spínač, tak se svařování ukončí OKAMŽITĚ !!! (protože automatický doběh je nastaven na nulu). Myslel jsem, že nastavením potenciometru DOWN SLOPE svářečka ”pochopí”, že je připojen pedál a kontrola proudu bude probíhat manuálně pedálem.
Ten pulzní režim jsem asi zkoušel, ale vyzkouším to ještě jednou....jinak frekvence nemá nulu - je od 0,5Hz do asi 500Hz


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#8 29-09-2008 12:42:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: TIG ovládaný pedálem

Zkuste proměřit, zda vůbec ten pedál funguje. Ohmmetrem změřit, zda při posuvu pedálem se mění odpor na konci konektoru. Hodnoty ale neznám... Jinak samozřejmě by to mělo fungovat tak, že čas doběhu provádí svářeč nohou, jak správně uvádí návod. Nastavení frekvence pulzního režimu by s tím neměla mít co do činění. To ''Down Slope'' by mělo být v případě používání pedálu nastaveno v poloze ''0''.

Offline

 

#9 14-10-2008 18:04:39

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: TIG ovládaný pedálem

Tak jsem před pár minutama konečně rozchodil ten pedál. Byla to jenom taková malá ”prkotina”. Měl jsem z toho obrovskou radost, ale záhy jsem byl také trošku zklamán, protože zřejmě tyto levné svářečky nemají možnost nastavení maximálního proudu, takže při pohybu pedálem svářečka reguluje proud v celém svém rozsahu! U mě to dělá 5A-200A. Zkoušel jsem to na 5mm platly a poté co jsem sešlápl pedál až dolů jsem byl zasypán žhavými okujemi, které ukáply z druhé strany páskoviny :-) Zkoušel jsem všechny potenciometry, které mohou regulovat proud (PEAK CURRENT, BASIC CURRENT a ARC FORCE), ale ani jeden z nich na to nemá vliv. Je možné, že zde opravdu není možnost nastavení ”maxima”?
Každopádně změny byly poznat ihned po zapnutí přístroje, protože při odpojeném potenciometru pedálu ukazují sedmisegmentovky displeje hodnotu nastaveného proudu, ale nyní po korektním připojení potenciometru ampérmetr ukazuje ”000”. Proud zobrazuje až při svařování (při pohybu pedálu.)


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#10 14-10-2008 20:33:50

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: TIG ovládaný pedálem

Pokud pedál reguluje pouze celý rozsah a pokud je tam jen potenciometr zapojený jako napěťový dělič, tak by neměl být takový problém dodělat na jeho konce ještě další dva (nebo jeden) potenciometry, kterými se nastaví rozsah regulace. Samozřejmě záleží na zapojení vstupu a na požadovaných mezích regulace, ale v rozumným rozsahu by to mělo fungovat. Tedy například mám v pedálu poťák 1k a reguluji rozsah 0-200A. Na tento původní poťák dám na oba konce další dva poťáky (zapojené jako proměnný rezistor) a  nastavím je třeba na 1k.  Pak bude regulace pedálem probíhat v rozsahu 1/3 až 2/3 původního roszahu... volba hodnoty bude otázkou kompromisu mezi rozsahem regulace a "zabitím" původní impedance regulačního potenciometru.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče