SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 05-09-2012 21:20:56

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Byl to einhell BT-GW 170 blue  po předelavce vařil velmi krasně, jen se spalilo trafo tak dostal střeva omi 165 krome tlumivky ta byla vyrobena po domacku řízeni posuvu obsluhovala ktc 112 a v posledni fazi předelavky po eurokonektoru přišel nařadu i podavač 2 kladka z omi 165 taky pak už ta mašina byla řadne težka, ale mela zato dobry vykon.. pak jsem potřeboval svařet vyším vykonem bylo potřeba pořídit vykonejší stroj tak jsem se dal do stavby TIGER 205 z řízenim posuvu aek 24 fotky mašiny jak je poskladana jsem sem ka dal... a enihela prodal a novy majitel je velmi spokojen..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#77 06-09-2012 07:30:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Víš , mpcz , je třeba taky někdy něco dát , ne jen cucat .

Offline

 

#78 06-09-2012 08:41:46

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

To mpcz: Víte nechci Vám kazit radost, ale sám sem si tímto prošel, a než vymýšlet další přidání tlumivky a myškování posuvu.....vzal bych konec z už funkční OMI 165 tedy celou tlumivku + kond a odpor a vyhodit to co máte v té Vaši a nahradil tímto a posuv řešit tak,  jak Vám už tu pár lidí psalo ...vlastním zdrojem. Myslím, že by ste byl překvapen jak to bude šlapat. Než zkoušet do takových hraček pořád něco přidávat raději bych to rovnou vyměnil. Mě osobně další tlumivka nepomohla na Einhelu jen to byla zbytečná ztráta času. Ale tím Vás nechci odrazovat.

Offline

 

#79 06-09-2012 11:58:05

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Discovera napsal(a):

To mpcz: Víte nechci Vám kazit radost, ale sám sem si tímto prošel, a než vymýšlet další přidání tlumivky a myškování posuvu.....vzal bych konec z už funkční OMI 165 tedy celou tlumivku + kond a odpor a vyhodit to co máte v té Vaši a nahradil tímto a posuv řešit tak,  jak Vám už tu pár lidí psalo ...vlastním zdrojem. Myslím, že by ste byl překvapen jak to bude šlapat. Než zkoušet do takových hraček pořád něco přidávat raději bych to rovnou vyměnil. Mě osobně další tlumivka nepomohla na Einhelu jen to byla zbytečná ztráta času. Ale tím Vás nechci odrazovat.

Zdravím,
děkuji za návod.

1/ Ten nápad s tlumivkou z OMI165 jsem už prostudoval. Má to však háček. V OMI165 je MALÁ a VELKÁ tlumivka integrovaná do jedné. Já už velkou tlumivku mám. Oddělit prý nejdou z konstrukčních důvodů. Na to jsem již upozornil v některém minulém příspěvku a poradce zatím neregoval. Navíc se mi do bedny nevlezou. Jak tedy dál?

2/ Návod na posuv drátu již není aktuální, jak jsem psal, vyřešil jsem to jedním můstkem za 45 Kč. Naprosto bez problémů po mechanické i elektrické stránce, práce na 5 minut. Zde již není co řešit. Do budoucna snad jen vylepšení vlastního posunu krokovým motorem, pokud to něčemu prospěje, ale to nyní není na pořadu dne. Není důvod komplikovat zapojení dalším transformátorem a náklady. Navíc - už teď mám problém se v bedně s dalšími komponenty vytočit a to trafo 24V/80W je teda dost velké. Ani nevím, kam bych ho dal ...

3/ Ta svářečka není podle mě hračka. To co potřebuji, zvládne. Vím samozřejmě i o lepších, ale jak jsem již psal, na té mojí se dělají jen a jen koutové stehy na plechu 1 mm. To laborování zas tak složité nebylo, ty úpravy co zde psal pan admin jsou popsány tak jasně a důvěryhodně, že je radost podle nich pracovat. Bohužel některé příspěvky jsou naopak nesmyslné už na první pohled anebo si přímo odporují.
Dá se tedy říci, že vše se vyřešilo, kromě toho svařování na nižší stupně a z toho plynoucího řešení s tlumivkou a kondenzátorem. Na tomto tématu se články pana admina bohužel zastavily nebo jsem špatně hledal.
Dnes budu mít konečně tu "tlumivku k výbojce", co se tu o ní hodně psalo, na 400W v originále, tak se snad dozvíme i přesné označení a jak na ni bude svářečka reagovat. Na odzkoušení již mám nachystané tlumivky 3, bude tedy možnost porovnávat.
Cítím problém s vyhodnocením změny chování svářečky, ale snad se někde nachomejtne nějaký zkušený svářeč, který to posoudí.

mpcz, 06.09.2012

Editoval mpcz (06-09-2012 16:24:38)

Offline

 

#80 06-09-2012 15:36:27

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

To mpcz: Malá tlumivka jde zdělat ovšem to by byla škoda....koupil bych to i s diodovým blokem...ten už tak drahý není.Jinak jsem se nechtěl nějak dotknout....jen mi už došla jiskra se v takových baubau mašin vrtat....dělal jsem to taky po sestavení vlastní OMi165 co je zde s fotkami to bylo 100 a 1a od té doby už žadné Einhely a spol. Samozřejmě pokud Vám vyhovuje a stačí není co řešit.

Offline

 

#81 06-09-2012 15:57:17

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

asi tak nejak proto jsem si poskladal sveho tiger 205  jeto tak jak piše Discovera je to umě přesně to stejne..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#82 06-09-2012 20:08:58

denis15
Člen
Registrovaný: 26-08-2012
Příspěvky: 5

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Na posuv se mi osvědčilo-běhá to už 2 roky udělat posuv s odděleným zdrojem, regulace pomocí PWM s fetem na konci, tedy potřeba minimálního chlazení, relé pro ovládání ventilu+posun a druhé pro ovládání stykače, kde jsem dal ještě paralelně kondík, aby se upálil drát po zastavení posuvu. Relé posuvu bylo s přepínacím kontaktem a umožňovalo tak zapojit brzdu motoru, protože motor při zastavení posuvu z větší rychlosti vyběhlo klidně i 10cm drátu. Vyšlo to kolem 500kč a jede to jako pila. Nebyla tam zpětná vazba na regulaci a přesto nebyl problém s konstantní rychlostí díky oddělenému zdroji. Pro tuning levných strojů dostačující. Trochu OT, ale lehce to ukazuje, proč je mimo jiné výhodné oddělit zdroj posuvu jako to mají lepší stroje.

Editoval denis15 (06-09-2012 20:10:06)

Offline

 

#83 06-09-2012 20:36:15

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

Víš , mpcz , je třeba taky někdy něco dát , ne jen cucat .

Zdravím,
Děkuji za poučení. Bohužel jako nedoučený, ale zaučený strojní zámečník nemohu posoudit kvalitativní přínos toho cucání, ale ze zdroje "bobobo" jsem se toho mnoho nedozvěděl. To dovedu posoudit zcela spolehlivě.
mpcz, 06.09.2012

Offline

 

#84 06-09-2012 20:38:09

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2491

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

denis15 napsal(a):

Vyšlo to kolem 500kč a jede to jako pila. Nebyla tam zpětná vazba na regulaci a přesto nebyl problém s konstantní rychlostí díky oddělenému zdroji. Pro tuning levných strojů dostačující. Trochu OT, ale lehce to ukazuje, proč je mimo jiné výhodné oddělit zdroj posuvu jako to mají lepší stroje.

To není OT jen dukaz že slušná svářečka má napájení posuvu oddělené a ne závislé na kolísání napětí těžce poddimenzovaného svářecího trafa.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#85 06-09-2012 20:47:50

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Discovera napsal(a):

To mpcz: Malá tlumivka jde zdělat ovšem to by byla škoda....koupil bych to i s diodovým blokem...ten už tak drahý není.Jinak jsem se nechtěl nějak dotknout....jen mi už došla jiskra se v takových baubau mašin vrtat....dělal jsem to taky po sestavení vlastní OMi165 co je zde s fotkami to bylo 100 a 1a od té doby už žadné Einhely a spol. Samozřejmě pokud Vám vyhovuje a stačí není co řešit.

Zdravím,
tak tlumivky jsou odzkoušeny. Nejlépe se osvědčila tlumivka z výbojky 400W. Je to standardní kousek běžně prodávaný. Trošku mě překvapila velikost, na fotkách vypadá menší. Musel jsem ji přišroubovat do prostoru podavače, vedle cívky s drátem, taktak se tam vlezla. Sváry jsou nyní podstatně lepší. Snad jsem se to i trošku líp naučil. Kuličky kolem stehu nula. Prskání se zmenšilo. Ještě zkusím polaborovat s kondenzátorem. Nyní mám 10.000 mikroF.
Tím je to asi vyřešeno, už tam sice nedám větší cívku dátu, ale vzhledem k specializovnému použití to nevadí. Jak se naučím přišpendlovat fotky, tak je sem pošlu, už jsem to i nafotil. Schéma taky, ale není to nic než standardní zapojení pomocného usměrňovače. Raději chvíli počkám a odzkouším to pořádně v praxi, než dělat ukvapené závěry.
mpcz, 06.09.2012

Editoval mpcz (06-09-2012 22:35:34)

Offline

 

#86 11-09-2012 12:49:34

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1588

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Mohl bych poprosit o chema ,nebo popis zapojení tlumivky , diody a kondenzátoru na výstupu vaší svařečky.

Offline

 

#87 11-09-2012 13:23:13

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

ZDENÁL napsal(a):

Mohl bych poprosit o chema ,nebo popis zapojení tlumivky , diody a kondenzátoru na výstupu vaší svařečky.

Zdravím,
určitě ano, fotky mám, ale zatím jsem neměl návod jak je nahrát na toto fórum. Návod mi již  poskytl pan Admin, tak jestli to zvládnu, tak se to tu brzy objeví. Jen prosím nečekejte nic převratného, veškeré úpravy jsem provedl dle článku od Admina a tlumivky jsem pouze sehnal a odzkoušel a vyhodnotil dle projevu. Má praxe ve svařování je asi tak 2 minuty. Upozorňuji, že jediným cílem tohoto miniprojektu byly koutové stehy na plechu 1 mm, což jsem si úspěšně pořešil. To je třeba si uvědomit, pokud by se někdo chtěl ubírat podobnou cestou.
Mám sice v regálu digitální paměťový osciloskop, kterým by se dal průběh na oblouku objektivně zaznamenat a vyhodnotit, ale zase nevím, jak má vypadat správný průběh.
mpcz, 11.09.2012

Offline

 

#88 17-11-2012 23:08:02

anthAn
Člen
Registrovaný: 12-09-2011
Příspěvky: 87

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Ahoj, teď řešim kamarádovo DACO mig 151 (noname-křáp) konstrukce klasika: posuv napájenej ze sekundáru, plyn se otevírá ventilkem v pistoli...
*První věc co jsem udělal, je vlastní trafo na posuv. Dedukcí jsem zjistil, že to asi bude řízeno triakem. Protože když jsem to zapojil bez kondíku, tak se to chovalo normálně, když jsem tam dal 330uF kondík, tak byl posuv dost trhanej a když jsem tam dal 20 000uF, tak žádná reakce na poťák posuvu a motorek jel naplno, to jsem odhadnul tím, že triak potřebuje k regulaci nulu, od který se odpíchne, čemuž jsem zabránil tim kondíkem, tak to jelo pořád. Bude se to řešit PWM regulací pokud se origo regulace neosvědčí.... myslíte že bude vyhovovat tohle? http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-p … e/d-83990/
*Dalším bodem jsou kondenzátory.. mam tu 2 hezký 10 000uF od tesly, který chci připojit, ale nemam po ruce žádnej výkonovej odpor na vybíjení, tak mě napadlo co tam dát místo odporu 24V žárovku 5W. Nebo mě napadla druhá věc: použít relátko na připojování kondíku pouze při seplý pistoli, takže by byl kond pořád nabitej, ale nebyl připojenej, tím by se zabránilo přivařování drátu ke svařenci, taky by od hořáku nedostával pecku, když by se ho dotknul. Jen se trochu bojim, co by to provedlo, při začátku druhýho svařování, nebyl by tam naráz vyšší proud, kterej by dělal neplechu - proud z trafa a proud z kondenzátoru ... nebo by výsledek byl opačnej a ten vyšší proud do začátku by dělal svařování spíš líp?
* poslední věcí je chlazení... ten větráček je opravdu strašně vtipnej big_smile asi tam dam větrák z mikrovlnky co se mi tu válí.


Trafačka TR 120
Einhell SGA 175 Turbo - starej, dobrej červenej Einhell

Offline

 

#89 17-11-2012 23:27:55

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Ta svebnice by mohla fungovat, ale lepe se osvečila profi jednotka ktc 112 nebo aek 115. každej namíta že jeto drahe řešení že to jde i levněji, ale to at si rozhodne každy, umě bylo přestavěno nespočet svařeček z jednotkami ktc112 a asi 8 kusu svařeček jednotkami aek 115 + stykače euro koncovky el ventil plynu podavače a spol.. jeto dražší řešeni, ale taky hodně spolehlivé... mit na hoby mašine vychytavky z profi mašin pak na takto upraveny stroj každy hledí z otevřenou pusou jak pěkne svařuje_ lepe než tajeho co má doma....

Editoval alll (17-11-2012 23:29:10)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#90 17-11-2012 23:59:17

anthAn
Člen
Registrovaný: 12-09-2011
Příspěvky: 87

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

AEK 24, posuv s 2 hnenejma kladkama a 4m euro-hořák bych chtěl použít časem do svýho stroje, s tim vařim občas i kus železa. O to ale teď nejde.
Kámoš má tu srandu jen na lepení vejfuků a karoserií. Samo že se mu nechce vrážet prachy do tý jednotky, takže jdem cestou levných vylepšení levnýho ceočka. Posuv už mě ale teď nějak netrápí, hlavně mi jde o ten kondenzátor


Trafačka TR 120
Einhell SGA 175 Turbo - starej, dobrej červenej Einhell

Offline

 

#91 18-11-2012 00:21:19

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

aek 24 do ty mašiny je zbytečnej luxus, ale ta levnejší jednotka a euro by ji pomohlo mohl by využít delšího hořaku než jen 2metry a furt mašinu potahovat je taky jen na zlost sam jsem si to vyzkoušel i z einhelem , když jsem vyvyřoval svoje auto a potom jsem vyvařoval tchanovo tim einhelem a chrochtal jsem  blahem že mašinu nemusim potahovat abych nekam dosahl ono 3 m hořak značně zvětší radius kam dosahnete aniž by se človek zdrzoval neustalym posovaním svařečky z mista na misto dneska už mam 3F mašinu postavenu z dilu je v mem popisu dole.. to je potom velka parada taje řízena eek 24 oproti stantartni mašine která ma jen aek 115...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#92 18-11-2012 12:41:02

spectrista
Člen
Registrovaný: 28-10-2012
Příspěvky: 61

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Srdečně zdravím, experimentoval jsem s vyhlazovacím kondenzátorem u svářečky Einhell BT-GW170, mimo kondenzátory (15 mF + 12 mF)  jsem ještě dal vyhlazovací tlumivku s větší indukčností a výsledek byl ten, že byl oblouk sice krásně tichý, ale svářecí drát se tavil mimo svařovaný materiál (na konci drátu se tvořila kulička) a pravidelně ukapávala za velkého prsknutí do nataveného svařovaného materiálu. Trošku to připomínalo svařování plamenem (nekamenujte mě za toto přirovnání). Plechy 0,8 mm se tím svařovaly na 2. svářecí stupeň krásně, ale při bližším zkoumaní svaru jsem objevil, že se housenka místama loupe, asi jak ten natavený drát ukapával do méně nataveného svařovaného plechu, tak se vytvořil polostudený spoj. Máte s takovým chováním někdo zkušenosti? Podotýkám, že jsem elektronik a nikterakolivěk svářeč, tak prosím o shovívavost.

Offline

 

#93 18-11-2012 21:34:13

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

mel jste zkusit přidat vice dratu, trošku si stim nastavenim pohrát, pokud nemate regulaci posuvu PWM. tak to nikdy pořadně nevyladíte, ja měl v te same mašině kondik  40 000 mF 90V a motor posuvu řídila ktc 112 stou mašinou pak nebyly žadne problemy vařila jak das.. už ji ma asi neco pres rok novy majitel  a je sni spokojeny svaroval jak plychy na aute tak silnejší konstrukce ja jsem zapomel, jetam trafo omicron omi 165..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#94 19-11-2012 14:48:56

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

A nebo to Spectrista překombinoval. Buď jste měl zkusit dát jen jinou tlumivku a experimentovat, nebo ty kondíky. Každé svářečce bude podle mě vyhovovat něco jiného, tak zkuste změnit i kapacitu kondíku.

Editoval varok (19-11-2012 14:49:11)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#95 19-11-2012 15:28:23

anthAn
Člen
Registrovaný: 12-09-2011
Příspěvky: 87

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Tak stroj DACO vyřešen. Kondík co jsem měl ve svym Einhellu 10mF (vybíjecí odpor 820R 20W) mi dělal ten samej problém jako spectrista, tak jsem ho měl odpojenej. Když jsem ten samej kondík připojil do zmiňovaného DACO, tak tam se všechno projevilo jen kladně, oba jsme nechápali jak dobře to najednou začalo vařit big_smile
Vyplívá z toho že čím lepší svářečka (trafo+tlumivka) tím jí stačí pro zlepšení vlastností menší kondenzátor. Větší kapacita kondíku už může bejt na škodu. Takže bych začal nejdřív tou lepší tlumivkou a testoval, pak zkoušel připojit jeden menší kondenzátor a postuupně kapacitu zvyšoval a sledoval v jakym setupu se to bude chovat nejlépe. Nebo třeba bude dobře fungovat stará (menší) tlumivka plus jeden kondík...


Trafačka TR 120
Einhell SGA 175 Turbo - starej, dobrej červenej Einhell

Offline

 

#96 19-11-2012 16:18:04

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

smile A pak ať mi tady někdo nadává do papouškování.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#97 19-11-2012 18:56:51

anthAn
Člen
Registrovaný: 12-09-2011
Příspěvky: 87

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Sakra nějak jsem si nevšimnul že jsi reagoval big_smile ... no tak má pán aspoň dva nezávislé názory, který jsou uplně stejný big_smile


Trafačka TR 120
Einhell SGA 175 Turbo - starej, dobrej červenej Einhell

Offline

 

#98 19-11-2012 20:07:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Naštěstí chápu legraci. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#99 17-01-2013 01:41:17

anthAn
Člen
Registrovaný: 12-09-2011
Příspěvky: 87

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

jen dodám fotky toho tuningu DACO

trafo se jinam nevešlo
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3195_img_20121118_142818.jpg


Kondík velikosti b(r)ojleru big_smile
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3195_img_20121118_142833.jpg


Trafačka TR 120
Einhell SGA 175 Turbo - starej, dobrej červenej Einhell

Offline

 

#100 17-01-2013 20:28:11

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

ja mel v einhelu kond taky takovou kravu hodnota 40 000 mF na 90V  mašina vařila jak das na 6 stupen jel drat na max 0.8


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče