SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 22-02-2013 19:12:17

Tomas6
Člen
Registrovaný: 17-11-2011
Příspěvky: 4

Regulace nabíječky

Potřebuju od vás oborníků poradit.Mám doma nějakou hobby nabíječku a je celkem o ničem.Jak trochu stoupne napětí na baterce tak klesne proud a je po nabíjení.A třeba 180Ah co mám do traktoru prostě na 100% nenabiju.Nezačne plynovat ani po dvou dnech.Proto jsem se rozhodnul postavit si pořádnou nabíječku.Trafo mám které podle všeho by mělo při 15V dávat cca 25A,což je ale moc.Tak bych potřeboval poradit s regulací.Někde na netu jsem se dočetl něco o tyristorové regulaci ale nikde žádné schéma ani bližší info.Tak pokud by někdo z vás věděl co a jak tak prosím o info.

Offline

 

#2 22-02-2013 21:12:24

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Regulace nabíječky

Skus elektrobastlirnu

Offline

 

#3 22-02-2013 21:13:35

hrmil
Člen
Registrovaný: 07-01-2013
Příspěvky: 276

Re: Regulace nabíječky

Tomas6 napsal(a):

Potřebuju od vás oborníků poradit.Mám doma nějakou hobby nabíječku a je celkem o ničem.Jak trochu stoupne napětí na baterce tak klesne proud a je po nabíjení.A třeba 180Ah co mám do traktoru prostě na 100% nenabiju.Nezačne plynovat ani po dvou dnech.Proto jsem se rozhodnul postavit si pořádnou nabíječku.Trafo mám které podle všeho by mělo při 15V dávat cca 25A,což je ale moc.Tak bych potřeboval poradit s regulací.Někde na netu jsem se dočetl něco o tyristorové regulaci ale nikde žádné schéma ani bližší info.Tak pokud by někdo z vás věděl co a jak tak prosím o info.

http://www.iboo.szm.com/tnabu.htm

Offline

 

#4 23-02-2013 09:30:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Regulace nabíječky

15 voltů máš skoro málo. Sice špičkové napětí je větší, ale začátek plynování je při cca 13,5 voltech a plynující olověný akumulátor má sám nějak 14.4 volt. Vlastní regulace spotřebuje taky nějaké volty, 1 - 3 volty a k tomu při více  ampérech přidej ještě ztrátu na ohmických odporech vodičů. Bude to dost natěsno.

Offline

 

#5 23-02-2013 12:14:50

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Regulace nabíječky

Offline

 

#6 25-02-2013 06:29:23

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Regulace nabíječky

Pokud se rozjedeš na elektrobastlírně , tak si budeš moci vybrat ze spousty schemat a spousty teorií . Dojdeš k desítkám správných napětí pro konec nabíjení . Já stavěl vícekrát toto http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … p;start=15 to z amatérského radia . Časem jsem se dostal k regulaci do primáru trafa . No až k tomu , že použuji obvod z regulace starého vysavače . Máš jich plné sběrné dvory a použiješ vlastně to , co je uvedeno jako regulace jednofázové svářečky ze svarinfa . Radim opět hloupě kecá , 15V střídavých je ažaž . Naopak budeš muset hlídat konec dobíjení a věř že tohle trafo ti zlikviduje i tu 180ku baterku zapomenutou na noc . Dnes není problém dokoupit časově spínanou zásuvku . Když si tam dáš Ametr , tak si spočítáš z Ah kolik hodin do ní budeš maximálně prát určité ampéry . Do té 180ky s klidem pojedeš těch 15A .

Offline

 

#7 25-02-2013 11:56:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Regulace nabíječky

To vím taky, že 15 voltů střídavých na trafu znamená 15 x odmocnina ze dvou špičkového napětí, asi 21 voltů na tomto trafu.
Ale protože vybitý akumulátor má 8 - 10 voltů , zatímco ke konci nabíjení v době plynování má těch cca 14,4 voltů, bude ke konci nabíjení trafo nabíjet jen částí sinusoidy. Neboli nabíjecí proud bude znatelně menší. Neboli pokud chceš konec nabíjení odměřovat spínacími hodinami , musel by si složitě vypočítávat pokles proudu a z  toho dodaný náboj do akumulátoru.
Pokud se má akumulátor dobíjet konstatním proudem i ke konci nabíjení, aby šlo konec nabíjení snadno vypočítat, musí mít trafo nabíječky vyšší napětí než 15 voltů . Takových 18 - 20 volt.
U trafa s napětím 15 volt bude než spínací hodiny vhodnější sledovat elektronicky napětí na akumulátoru a odpojit nabíjení po dosažení nadstaveného napětí. Kromě jiného, když se bude zároveň  regulovat maximální proud, můžou se tou nabíječkou nabíjet  i uzavřené olověné akumulátory s gelovým elektrolytem, které se mohou nabíjet jen po začátek plynování, tudíž na napětí 13 a něco voltů.
Případně , pokud bude indikace napětí velmi precizní , s přesností na cca 10 milivoltů, pokud si to dobře pamatuji, bylo by možné tou nabíječkou nabíjet i větší lithiové akumulátory, třeba do elektrokola .....

Jinak saturační napětí polovodičové diody je 0,5 - 1,5 voltů, tyristoru až 2 volty, výkonového tranzistoru 0,3 - 1,5 voltů, Mosfetu od 0,1 po cca 2 volty.... S takovou ztrátou napětí je nutno při elektronické regulaci běžně počítat.

Editoval Radim (25-02-2013 14:39:52)

Offline

 

#8 25-02-2013 13:01:38

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Regulace nabíječky

V kolika %tech nabití stoupne na 14V a více ? Spočítej proud pro 18V /14V, ať nežeru a běžný vnitřní odpor pod 0,01R . Schotkyho diody si vezme zdarma z vyhozeného PC zdroje (ů) .

Offline

 

#9 04-03-2013 21:33:10

Tomas6
Člen
Registrovaný: 17-11-2011
Příspěvky: 4

Re: Regulace nabíječky

Pánové mockrát děkuju.Tuto diskuzi i s odkazama jsem postoupil kamarádovi který si rozumí s elektrikou víc než já a už na něčem pracuje.Tak jsem zvědavý.To že baterku dokážu odrovnat dlouhým nabíjením při moc A vím.Nějaké základy autoelektra znám ještě z učňáku.Jde jen o to ji uhlídat.Ale to nejni problém,málokdy nechávám nabíječku makat bez dozoru.

Offline

 

#10 22-03-2013 22:17:40

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Regulace nabíječky

Tohle stačí přidat k jakekoliv samo domo nabiječce na auto baterky a naráz je zní plne automaticka nabiječka ktera po nabití baterie nabiječku odpojí od baterie...http://www.aberto.cz/odpojovace/nabijeci-automatika-max--10-a/


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#11 14-05-2013 16:01:34

SV
Člen
Registrovaný: 14-05-2013
Příspěvky: 4

Re: Regulace nabíječky

Podívej se ke mě na stránky http://www.sel.wz.cz/download.php#zdroje najdeš tam různé varianty podobné nabíječky jak šel čas.
Např. ty_nab5 jsem s uspěchem namontoval do nabíječek Einhell. Nyní se dá regulovat nabíjecí proud i napětí (zde jsem využil většiny toho co v nabíječve bylo a regulace je v sekundáru).
Dělal jsem nabíječky s trafem 1500W s regulací v primáru a výstupním trvalým proudem 70A.
Chystám se to zkusit s regulací na trafosvářečce.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče