SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 22-02-2013 18:07:24

dolluk
Člen
Registrovaný: 28-11-2010
Příspěvky: 29

Re: BAZEN-SCHODY

Nazdar panové,jaký nerez by se hodil na nerezový otopný žebřík do bazenu,teplota cca 65 stupňů

Offline

 

#27 23-02-2013 09:17:18

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: BAZEN-SCHODY

Ocel musí být legována molybdenem, u běžných CrNi ocelí není dostatečná odolnost chloridům. Tzn. min. 316L nebo 316Ti. A po svaření mořit a pasivovat.

Offline

 

#28 23-02-2013 10:31:39

dolluk
Člen
Registrovaný: 28-11-2010
Příspěvky: 29

Re: BAZEN-SCHODY

co to přesně je to pasivovaní

Offline

 

#29 24-02-2013 11:23:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: BAZEN-SCHODY

Pasivování je koroze - rez smile povrch kovu zrezaví a dál dovnitř materiálu koroze nepostupuje, materiál potom vydrží staletí. Např. měděný plech na střeše, původně je červený, za krátko zčerná nebo zezelená, to je ta ochraná koroze. U nerezu se tento proces dělá nuceně - hotový (po svařování očištěný povrch) se natírá specielní pastou, která tu ochranou korozi vytvoří řízeně, když se to neudělá můžou sračky obsažené v ovzduší a ve vodě spůsobit korozi jiného typu - škodlivou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#30 24-02-2013 11:33:04

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: BAZEN-SCHODY

Principem korozivzdornosti je, že se na povrchu vytvoří dostatečně silná vrstvička oxidů, zejména oxidů chromu, která brání další oxidaci. Zvyšováním obsahu chrómu, přidáním molybdenu atd. se vytváří odolnější a odolnější vrstva. Samozřejmě, že se v korozívním prostředí narušuje, ale zároveň se tvoří další a další. Určitý úbytek materiálu je, ale je buď zanedbatelný, nebo se s ním prostě při návrhu zařízení počítá.  Existují tabulky, kde máte pro různé oceli a různá korozní prostředí a teploty určitý úbytek za časovou jednotku no a podle toho konstruujete.

Základem tedy je, aby se před nasazením dílu do korozního prostředí tato vrstva vytvořila a díl od začátku odolával, aby byl vůči prostředí pasivní. A to je právě úkolem pasivace. Natřete chemickým přípravkem, po čase jej opláchnete a řízeně tak potřebnou vrstvu vytvoříte.

Neuvěřitelně často se setkávám s názorem, že není potřeba ani mořit, natož pasivovat, že stačí např. obrousit a vyleštit, aby nebyly vidět náběhové barvy. Chyba jejímž výsledkem je zrychlený úbytek materiálu a samozřejmě nepříjemné vizuální doprovodné jevy. Takže nejprve odmořit náběhové barvy mořící pastou a pak pasivační pastou pasivovat povrch. Jsou i pasty, které kromě mořícího účinku mají rovnou i pasivační.

dolluk napsal(a):

co to přesně je to pasivovaní

Editoval JardaK (24-02-2013 11:35:01)

Offline

 

#31 24-02-2013 11:42:39

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: BAZEN-SCHODY

dolluk napsal(a):

co to přesně je to pasivovaní

Doporučuji přečíst toto:

http://www.euro-inox.org/pdf/map/Passiv … ing_CZ.pdf

Offline

 

#32 24-02-2013 14:13:49

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: BAZEN-SCHODY

Citace z Frankova odkazu. „Pro autopasivaci je důležitý především obsah chromu korozivzdorných ocelí. Na rozdíl od nelegovaných a nízko legovaných ocelí musí korozivzdorné oceli vykazovat minimálně 10,5 váhových procent chrómu. Procento uhlíku nesmí překročit 1,2 %. Tato dvě kritéria definují korozivzdornou ocel dle EN 10088“.

Škoda, že tam není zmíněn čas, za který dojde k autopasivaci povrchu.
Je tedy nutné pro běžné venkovní prostředí uměle pasivovat?

Offline

 

#33 24-02-2013 14:44:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: BAZEN-SCHODY

japa napsal(a):

Citace z Frankova odkazu. „Pro autopasivaci je důležitý především obsah chromu korozivzdorných ocelí. Na rozdíl od nelegovaných a nízko legovaných ocelí musí korozivzdorné oceli vykazovat minimálně 10,5 váhových procent chrómu. Procento uhlíku nesmí překročit 1,2 %. Tato dvě kritéria definují korozivzdornou ocel dle EN 10088“.

Škoda, že tam není zmíněn čas, za který dojde k autopasivaci povrchu.
Je tedy nutné pro běžné venkovní prostředí uměle pasivovat?

Ta kriteria (procento Cr je vždy vyšší a obsah C je hluboko pod1,2%. ) jsou vysoce překročena u všech běžně používaných austenitických nerezů. Takže pro běžné venkovní prostředí není nutná další pasivace. Je důležité, zejména po sváření, očistit všechny zbytky strusky a sváry i teplotou zabarvené okolí jemně vybrousit, popřípadě vyleštit. Samozřejmě za předpokladu, kdy to nevadí vizuálně. V tomto případě je to moření a pasivace na místě.

Offline

 

#34 24-02-2013 17:05:57

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: BAZEN-SCHODY

Franku díky, myslel jsem si to.

Ještě k odolnosti nerezi vůči chloridům, JardaK zmiňuje jako důležitý legující prvek molybden – teď se vrátím na jedno z předešlých témat, kdy se řešily korodující plechy v bazénové hale z materiálu 1.4404 (AISI 316L) který má 2 – 2,5 % molybdenu a plechy byly přesto silně zkorodované a za vinu se dávaly chloridy (já si stejně pořád myslím, že šlo o galvanickou korozi).
Naopak kuchyňské hrnce, materiál 18/10 nebo-li potravinářská nerez 1.4301, 17 240 (je to tak?) bez molybdenu – nekoroduje ani v silně slaném prostředí při teplotách nad 100 st. C (v papiňáku) – jak to?

Editoval japa (24-02-2013 17:06:28)

Offline

 

#35 24-02-2013 17:51:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: BAZEN-SCHODY

Já bych od sebe rozdělil pasivaci a korozi.
Pasivační vrstva je taková vrstva, kdy vzniklé produkty mají o trošku větší objem než je původní kov a vylučují se v pevné kompaktní vrstvě. Která pokud se třeba stářím nebo mechanicky poškodí, tak se vzniklými produkty pasivace zase rychle utěsní. Takže brání přístupu vody, jemnějších chemikálií atd přímo ke kovu a tím jakoby dělají ten kov odolný. Je to třeba povlak na nerezech, potom povlak oxidu hlinitého na hliníku a hliníkových slitinách, za pasivaci se potom dají taky považovat tenčí fosfátové vrstvy na kovu , případně vrstvy oxidu na kovu podnícené šestimocným chromem neboli chromany nebo třeba vrstvy podnícené dusitany atd.
Korozní vrstva je potom taková vrstva, kdy ty oxidy nebo jiné chemické zplodiny mají buď mnohem větší objem než je původní kov nebo prostě jiným způsobem "neumí" udělat souvislou těsnicí vrstvu na kovu. Takže i když na povrchu je vrstva korozních zplodin, voda i ty chemikálie dál skrz ně pronikají až ke kovu a dál probíhají korozní reakce a stále pořád vznikají korozní produkty. Neboli kov koroduje, dokud je co..

Proto se na nerez používá to čištění a ty mořicí a pasivační činidla. Jedná se o povrchové reakce v dá se říct mikronové vrstvě, kde stačí znečištění velice malým množtvím prachu nebo otěru z nástroje nebo okují a velká plocha povrchu nerezi se natrvalo naočkuje místo na pasivační povrch na korozní povrch.

Co se týká pasivace nerezi, nebylo by taky vhodné po moření použít  na pasivaci páru nebo vařící vodu? Vycházím z toho, že dneska už existuje plno parních čističů nebo pro větší či profi použití wapky na vařící vodu. Případně wapky na vařící vodu s přídavkem nějakého činidla. Připadá mi, že na nějaký postřik přímo na místě u zákazníka by to bylo ekologicky vhodnější a možná i levnější než pasivační pasty používané za normální teploty.

Offline

 

#36 24-02-2013 18:11:03

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: BAZEN-SCHODY

japa napsal(a):

Franku díky, myslel jsem si to.

Ještě k odolnosti nerezi vůči chloridům, JardaK zmiňuje jako důležitý legující prvek molybden – teď se vrátím na jedno z předešlých témat, kdy se řešily korodující plechy v bazénové hale z materiálu 1.4404 (AISI 316L) který má 2 – 2,5 % molybdenu a plechy byly přesto silně zkorodované a za vinu se dávaly chloridy (já si stejně pořád myslím, že šlo o galvanickou korozi).
Naopak kuchyňské hrnce, materiál 18/10 nebo-li potravinářská nerez 1.4301, 17 240 (je to tak?) bez molybdenu – nekoroduje ani v silně slaném prostředí při teplotách nad 100 st. C (v papiňáku) – jak to?

JardaK to zmiňuje správně a jen poznamenám, že ta 1.4404 (AISI 316L)  je vůči odolnosti slané vodě minimální požadavek. Vzpomínám si na tu diskusi o bazénu a jsem přesvědčen a sám bych to rovněž doporučil, že tam bylo zvolení 316L v pořádku. Tedy pouze v případě, že se jedná pouze o slanou (mořskou vodu) a nerezová zařízení jsou stále tou vodou omývány, nebo přímo trvale ponořeny. To vše za teplot kolem +40°C.  Naprosto jiná situace může vzniknout, když je materiál vystaven pouze ostřiku solným roztokem a osychá, čímž se podstatně zvyšuje koncentace chloridů a ještě celý předmět je vystaven zvýšené teplotě.
No a ještě horší může být, pokud jsou použity chrornany pro desinfekci vody a omývání takových zařízení. Tam dochází přímo k uvolňování atomárního chlóru, který je velmi agresívní. Tam už by možná bylo vhodnější použití materiálů s vyšším, až 10% Mo. To jsem tam v té diskusi už myslím vysvětlil. Takže asi takto. Obyčejný roztok soli ani tak neuškodí ani nerezi 1.4301 po dobu vaření v papiňáku, a tím méně oceli 1.4404 (AISI 316L).
Ale dám zajímavý příklad přímo z vlastní praxe: Mám takový destilační přístroj na destilovanou vodu. Varná část je vyrobena z AISI 304 (1.4301) síla asi 1mm a pokud jsem v tom destiloval mnohokrát po několik let, a vždy po destilaci vše vypláchl od usazenin, nic se nedělo, jednou jedinkrát jsem to po destilaci nevypláchl a nechal ty usazeniny uvnitř, uzavřené, takže se to nemohlo odpařit a bylo to tam po několik měsíců. Když jsem se potom chystal udělat destilku a otevřel jsem tu nádobu zděsil jsem se jak byla uvnitř zkorodovaná. Rezavá po celém vlhkém povrchu a na mnoha místech důlková koroze, v několika místech skrz materiál!!! Tak jsem to musel na několika místech vyvařit a tak jako tak je tam mnoho míst hluboce zkorodovaných.
Dělal jsem rozbor těch usazenin z vody co tam zbylo po destilaci a obsahovalo to chlorid sodný a několik druhů dusičnanů. A to stačilo v tom vlhku po několika měsících působení prožrat ten nerez skrz! smile

Offline

 

#37 24-02-2013 18:14:51

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: BAZEN-SCHODY

Ta koroze neprobíhá tak rychle. Když byste ty plechy v bazénu po hodině omyl vodou a vysušil, jako ty hrnce, tak budou také stále lesklé. Ale když je to dlouhodobě vystaveno vlhku a kondenzátu a nikdo na to ani nesáhne, tak je to něco jiného. Mimochodem i tam je to spíše estetická záležitost, než by došlo k důlkové korozi nebo proděravění, to by to trvalo.
Co se týká toho předchozího tématu, těžko říct, jestli se jednalo o galvanickou korozi, nebo to šlo z nějaké mezery, já si spíš myslím, že to mohlo být vinou špatného zpracování.
Svařovala to firma, co je zvyklá dělat s nerezavějícími ocelemi, má zkušenosti? Nebo nějaká garážová kovovýroba, která nerez svařuje občas? Nic ve zlém, neberte si to nikdo osobně, znám i malé firmičky co umí pořádný kus práce. Ale i ty druhé...

japa napsal(a):

Franku díky, myslel jsem si to.

Ještě k odolnosti nerezi vůči chloridům, JardaK zmiňuje jako důležitý legující prvek molybden – teď se vrátím na jedno z předešlých témat, kdy se řešily korodující plechy v bazénové hale z materiálu 1.4404 (AISI 316L) který má 2 – 2,5 % molybdenu a plechy byly přesto silně zkorodované a za vinu se dávaly chloridy (já si stejně pořád myslím, že šlo o galvanickou korozi).
Naopak kuchyňské hrnce, materiál 18/10 nebo-li potravinářská nerez 1.4301, 17 240 (je to tak?) bez molybdenu – nekoroduje ani v silně slaném prostředí při teplotách nad 100 st. C (v papiňáku) – jak to?

Editoval JardaK (24-02-2013 18:15:44)

Offline

 

#38 24-02-2013 18:23:14

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: BAZEN-SCHODY

On ten papiňák možná koroduje. Jenže hospodyně hrnec nejspíš pokaždé umyje, špínu třeba obrousí nějakým čisticím pískem a tak odstraní usvědčující korozní zplodiny. Dokud se tam neobjeví viditelná díra.....

Offline

 

#39 24-02-2013 18:53:05

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: BAZEN-SCHODY

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3639_p1010498.jpg

Tak působí chlornan sodný dávkovaný do bazénové vody na potrubí.

Jinak pasivovat nerezové výrobky je možné taky elektrochemicky.Ve vaně s obsahem mixu kyselin probíhá elektrolýza,povrch je pak krásně lesklý a jednotný.
Dobrou práci udělá taky zařízení na čištění svarů.Nejen čistí ale zároveň pasivuje.Výrobců je dost,používají různé elektrolyty.
Je ale možné si to vyrobit doma a jako elektrolyt použít hydrogensíransodný.Dá se koupit v drogerii za pár korun,Fronius nabízí úplně stejný prášek za 30x vyšší cenu.

Offline

 

#40 24-02-2013 21:19:50

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: BAZEN-SCHODY

Pánové, děkuji vám za vysvětlující odpovědi.
Teď mám v nerezovém hrnci naložené  maso na uzení ve slané vodě, no a po třech týdnech si důkladně prohlédnu hrnec, jestli tam nějaké změny v barvě povrchu hrnce objevím. smile

Offline

 

#41 24-02-2013 21:35:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: BAZEN-SCHODY

lol nedalo mi to a šel se podívat na papiňák v kterém mi bytná připravuje stravu už hodně roků, nic v něm k vidění není, žádná koroze ani hloubková ani důlková, možná že je dno + 3cm pasivované nějakým hovězím lojem lol

"bytná" edituju na můj miláček, byla zvědavá proč hrabu v kuchyni a pak píšu na Svarfórum lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#42 24-02-2013 22:10:53

peter35
Člen
Registrovaný: 01-07-2012
Příspěvky: 57

Re: BAZEN-SCHODY

hmota napsal(a):

Je ale možné si to vyrobit doma a jako elektrolyt použít hydrogensíransodný.Dá se koupit v drogerii za pár korun,Fronius nabízí úplně stejný prášek za 30x vyšší cenu.

ako sa to da vyrobit doma?

Offline

 

#43 24-02-2013 22:45:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Offline

 

#44 25-02-2013 02:11:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: BAZEN-SCHODY

JardaK napsal(a):

Ta koroze neprobíhá tak rychle. Když byste ty plechy v bazénu po hodině omyl vodou a vysušil, jako ty hrnce, tak budou také stále lesklé. Ale když je to dlouhodobě vystaveno vlhku a kondenzátu a nikdo na to ani nesáhne, tak je to něco jiného. Mimochodem i tam je to spíše estetická záležitost, než by došlo k důlkové korozi nebo proděravění, to by to trvalo.

V podstatě souhlasím, jen s rychlostí té důlkové koroze mám zkušenost takovou, že jakmile jednou začne působit do hloubky a nic se s tím neudělá, (očištění a pasivace) postupuje dle mého názoru velmi rychle. Když mi to prožralo tu varnou destilační nádobu z 1mm plechu za 3 měsíce skrz, to si myslím, že je docela fofr. smile A to tam byla ponechaná jakási kaše - zbytek po oddestilování vody ze studně, kde koncentrace chloridů ( sodíku, draslíku, železa a vápníku) byla po tom oddestilování určitě menší, než je v mořské vodě. Nevím, zda by na to měl i vliv nepatrného obsahu amonného dusičnanu a dusičnanů a dusitanů železa a stopy nějakých síranů z té vody.
A v těch odkazech výše jsou fotky které jsou určitě zajímavé, co za určitých podmínek zbyde z nerezu smile A to i z té 316L smile  Škoda, že už nepracuji v té firmě, tam jsme měli množství dokumentů a fotos z papíren, jak dopadnou výrobky z nerez materiálů (monel, inconel ap.) kde je požíván chlór k bělení. smile

Offline

 

#45 25-02-2013 16:58:15

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: BAZEN-SCHODY

a to si Franku ještě nevoděl nerezové rotační části čerpadel na čistírnách odpadních vod. Po roce užívání z 15m je žiletka. a litina vydrží to samé

Offline

 

#46 25-02-2013 17:04:31

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: BAZEN-SCHODY

Franku a nepomohly tomu trosku bludné proudy. Mám s tím docela velikou zkušenost. Doma sem měl nový nerezový bojler a starou pračku, A za 3 Měsíce byla reklamace na bojler. Byl jak řešeto. To se opakovalo 3x a pak sem vyměnil pračku a bylo po problému. A elektrikář si všiml při rozebrání pračky že Takřka nepatrně probijela.

Offline

 

#47 25-02-2013 19:48:08

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: BAZEN-SCHODY

To Franišek: Bludné proudy to v tomto případě určitě nebyly. Je to sice destilační přístroj se zabudovaným elektrickým topným tělesem ve dně té nádoby, ale v době, kdy se toto událo byl přístroj vytažen ze zásuvky a odložen, tím pádem odpojen od jakýchkoliv možných blud. proudů. Jinak ale máte pravdu, ty bludné proudy během krátké doby dokáží své. smile

Offline

 

#48 04-09-2013 19:59:27

ceslik
Člen
Registrovaný: 04-09-2013
Příspěvky: 6

Re: BAZEN-SCHODY

Tak já bych ti doporučil určitě 14404 a přídavný drát316lsi,dělám s tím 10let.pak se používá i magnetická nerez 14462ale pokud to budes mít u bazénu ,určitě s tím nic nepokazis.akorat náklady budou trošku větší.

Offline

 

#49 19-02-2014 17:06:20

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: BAZEN-SCHODY

Ahoj, všichni. Obnovím tuto diskusi otázkou: Co  použít za nerez do slané vody? Tedy: mám plastovou vanu 2500l, ze které chci udělat bazének s mořskou vodou - Mrtvé moře, salinita kolem 10%.. Zdá se, že by asi byla nejlepší 316Ti.. máte lepší nápad? Kdyby to bylo na lodi, řekl bych bronz...

Offline

 

#50 13-04-2014 23:26:28

youngprimitive
Člen
Registrovaný: 20-12-2013
Příspěvky: 38

Re: BAZEN-SCHODY

Pripojím se také k diskuzi. Porad mi nedochazi co vse se musi morit a  pote pasivovat.

Procetl jsem si odkaz od Franka (moreni, pasivace, cisteni) a tam pisou ze dodavany material od overenych obchodniku byva zpravidla uz pasivovany.
Chapu to dobre ze se musi morit a pasivovat pouze svary a okoli svaru. Material ktery nepodlehl obrabeni, svarovani, mech. poskozeni tuto odolnost ma automaticky? Pripominam ze se stale bavime o zebriku do bazenu smile

Ceka me taky vyroba nerezovych schudku do bazenu s chlor. vodou, proto jsou tyto informace pro me VELMI uzitecne.
Resim zda koupit uz material vylesteny a pouze osetrit plochy po svarovani zminenymi metodami, nebo morit pasivovat a lestit az po vyrobe (coz mi prijde nakladnejsi na cas i finance).  Dekuji za cenne a hodnotne prispevky

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče