SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-05-2013 23:23:21

780529
Člen
Registrovaný: 18-05-2013
Příspěvky: 33

ANTI STICK k trafozváračke RTB-3

Zdravím Vás. Som tu úplne nový a preto ak niekde robím chybu tak prepáčte.

Viem, že túto tému som už otvoril na inom fóre, no nakoľko som sa tam nedočkal odpovede, tak skúšam na tomto.

Chcel by som poradiť ohľadom nižšie uvedenej schemy Antisticku a softstartu celkového zapojenia Mám trafozvaračku na 220/380 V /RTB-3/. Regulácia prudu je prepinaním vynutia na primare trafa. Moja predstava by bola že na vstupu by bola triakova regulacia (paralelne zapojené dva Triaky KT728/600-800V, ale namiesto BTA41/800V ako v scheme) a taktiež miesto potenciometra by bol pevný napr. 500k odpor.

1. pri zapnutí zváračky by regulácia slúžila ako softstart, nakoľko by bol triak cca do 1 sekundy ( v scheme nie je zakreslený časovač zopnutia stykača) premosteny výkonovým stykačom a dalo by sa zvarať a regulovať zvarovací prud prepínačom na primárnej strane

2. v prípade, že prilepí elektródu Antistick zopne relé a tým pádom preruší napájanie stykača, kontakty stýkača sa rozpoja,ukončí sa premostenie triakov a prúd by tiekol triakmi cez triakovej regulácie.

3. po odstránení prilepenia sa opäť rele rozopne, stykač zopne, premostí triaky a všetko funguje ďalej

Chcel by som Vás poprosiť, či je takéto riešenie možné.

Ďakujem za rady.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4837_zvaraeka.jpg

Offline

 

#2 19-05-2013 08:10:36

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: ANTI STICK k trafozváračke RTB-3

Tam sa ti budu opalovat kontakty pri vypinani stykaca . Najlepsie by bola tyristorova regulacia na sekundare , ale trafo je na to mäkke ...

Offline

 

#3 19-05-2013 09:10:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: ANTI STICK k trafozváračke RTB-3

Podle mně triaky nemůžeš zapojit paralelně, aspoň ne v jednoduchém zapojení. Protože díky výrobním odchylkám jeden sepne jako první a ten druhý potom buď nesepne vůbec nebo  o dost později. Ten první triak tak ponese většinu nebo celou váhu regulace.

Offline

 

#4 19-05-2013 11:47:42

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: ANTI STICK k trafozváračke RTB-3

Hm.
Namiesto triaka daj zapojenie s antiparalelne zapojenymi tyristormi,antistick a sofstart radsej ries cez riadenie tych tyristorov.Namiesto potenciometra daj odpory,ktore bude prepinat napr. jazyckove rele tongue

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče