SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-02-2007 21:33:50

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

??? přemýšlím o T elvinu 150, nebo Einhell 170, nebo mi poradte něco jiného

Editoval Vašek (01-02-2007 21:36:52)

Offline

 

#2 10-02-2007 02:01:15

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

S tím hliníkem budou asi problémy. 1. Zde už nevystačíš jen s CO2, ale potřebuješ argon o čistotě min.4.6. 2.Nutností bude i čtyřkladková podávací mechanika (pokud možno všechny kolečka hnaná) s regulovatelným přítlakem!!!! 3. Odnímatelný hořák pro výměnu ocelového bowdenu za teflonový. 4. Speciální kladky na hliník. 5.Používat speciální kontaktní špičky (průvlaky), nebo o řád vyšší než je průměr svařovacího drátu. 6. Krátký svařovací hořák max. 3 metry a při svařování ho udržovat co nejrovnější. 7. Volit vyšší průměr svařovacího drátu. Nejvhodnější typ AlMg 4,5 průměr 1,2 mm. Bohužel to vše zvedá cenu zdroje. Pokud některou z těchto zásad nedodržíš, budeš častěji vytahovat zasukovaný drát z podávací mechaniky než svařovat.

Offline

 

#3 11-02-2007 20:02:09

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Tak  díky, asi bude lepší se držet jen sváření kovu, ten hliník byl únik od svářečky AC/DC ale asi ho budu muset opustit, pořád je to o ceně a improvizace by byla k vzteku.                                                              Dnes jsem dostal radu k Co2, že má mít přez 200 A ?????    Nevím já potřebuju svařovat trubky o tl. 2 - 2,5    Mě se to zdá hodně ale CO jsem ještě v ruce neměl, tak nevím

Offline

 

#4 15-02-2007 20:57:21

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Podle toho AC/DC si myslím, že o svařování už něco víš. Bohužel jsi nenapsal, jak často budeš svařovat. Podle mého názoru poslechni ty co ti radí výkonější zdroj. Fanoušci Einhelů a Telvinů mi nyní prominou, ale já bych hledal na tvoji práci v jiné kategorii. Před koupí zdroje si řádně prohlédni jejich zatěžovatele. To, že se něco jmenuje "150" ještě neznamená, že to má takový výkon. Také je důležité pro jakou teplotu je zatěžovatel určen.  Důležitý je údaj 60% zatěžovatel. To znamená, že můžeš svařovat 6 minut nepřerušovaně daným proudem.

Offline

 

#5 19-02-2007 20:54:04

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

V týdnu jsem si vyzkoušel CO2, ale nejsem moc nadšenej. Nějak se nám nedařily sváry mých představ, tzn. svařit a hodit na hromadu mezi hotové kusy a ne dál něco obrušovat. možná už mají nové stroje lepší funkce, ale tenhle MIG 250, 15let starý mi přišel jako šílený chrlič drátu a žádný čas si se svárem pohrát. To samé zvládám s trafem domácí výroby(taky je potřeba bruska i pilník).   Potřebuju svářet konzoly z trubky tl. 1,5 mm, tak   2hod týdně,  pak jde vše na Galvanizaci a chci at to trochu vypadá.      Pořád mám v hlavě to svařování hliníku, ale moc se o něm nemluví,jestli to touto metodou pod argonem aspoň trochu jde? Já potřebuju spíše drobné opravy a ůpravy na hasičském nářadí, takže jen šolichání, žádné hektary,stejně se vše pak brousí nebo soustruží....   Jde koupit za solidní cenu mašinu na obojí??

Offline

 

#6 20-02-2007 09:41:04

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Vašku, cca 90% veškeré výroby svařováním se provádí metodou MIG/MAG. A zdaleka ne všechno se dál opracovává, na to prostě není čas ani peníze. Takže to jít musí. Co se týče stáří strojů, tak naprosto v pohodě i v průmyslu běhají stroje staré 30 let. Dokonce se tyto stroje repasují a modernizují, protože mívají většinou tak kvalitní základ (trafo, usměrňovač, tlumivku), že se to prostě vyplatí. 15 let starý stroj by neměl být problém, pokud je udržovaný a je to opravdu poctivý stroj a žádný markeťáček. Řada lidí považuje svařování céóčkem za to nejjednodušší. Prostě se jenom mačká tlačítko. To je ale nesmysl! Je potřeba o tom něco vědět. O technologii, o materiálech, o plynech, ... Pak to půjde. Jestli děláte sériovku, pouvažujte po nějaké mechanizaci. Viděl jsem primitivní stroj na svařování konzolí na satelitní antény. Koncák, vačka, stěračový motor, relé, klasické céóčko 190A ... Díky stejnoměrné rychlosti otáčení těch trubek, stejnoměrné rychlosti podávání drátu, stejnoměrné výšce pevně upnutého hořáku, stejnoměrného proudu,... ten svár je jak malovanej a nemusí se na něj sáhnout. Postavený na koleně a vydělává to spoustu peněz. Ale je třeba si s tím pohrát. Rozhodně to nevzdávejte!  smile

Na hliník to chce minimálně 250A stroj, 4- kladkový podavač, 3m hořák s teflonovým bovdenem a bronzovou koncovkou, Argon min 4,6 a hromadu zkušeností, které získáte jen trpělivostí. To je opravdu minimum na sváření hliníku do tl. cca 5-6 mm. Opět je podmínkou o tom něco vědět. Je třeba vědět, že je tam nějaký povrchový oxid a jak s ním naložit. Slitin hliníku jsou mraky a ne všechny jsou tak báječně svařitelné jak se píše. Stáhněte si tu brožurku v sekci Ke stažení na Svar Info. Pak to ale určitě půjde a funguje to velice dobře. Na krátké tvarově náročné svary hliníku (průniky malých trubek) je ale ideální TIG AC.

Můžu se pokusit dát i konkrétní radu, ale potřebuju podrobnosti. Jaká je to slitina, jaká svařovaná tloušťka, jaký typ svaru, jaký tvar svaru, apod.

Offline

 

#7 20-02-2007 19:41:49

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

ten svar na konzoli pro anténu jsem právě viděl a takový taky chci :-). čučel jsem že nikde není vidět ani napojení, prostě super.    S tím céočkem máš asi pravdu, protože kamarád říkal že je to půl hodiny vyladování a 5 min sváření...   Mě teda zaujal KIT 180 a výš ale ta cena mě dostává.  Začínám dělat při práci, tak moc času na kšefty není, tak dělám po chvilkách, vlastně nic velkýho, ale chci svého koníčka taky trochu využít a trochu to rozjet.                Hliník je těžký popsat, jedná se o samé ůpravy na nářadí :-)    navaření závitu,  přivaření nové matice,  svaření sacího koše vše o různých tlouštkách, ale asi vidím dva stroje, našel jsem i bazar u prodejce KITu .  To AC/DC je stále můj sen:_(               Zajímalo by mě, jestli na ty konzole postačí i  trochu lepší karos. co2 ,nebudu svařovat nic  silnýho, max. trubku k  5 plocháči

Offline

 

#8 21-02-2007 20:51:02

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

KIT 180 - 205 je určitě dobrá volba. A cena? Co tě na ní dostává? Je na historickým minimu. Ještě před pěti lety taková mašinka stála minimálně o 5 - 6 tisíc víc a byla bez výbavy. Dneska k tomu díky různým akcím je i samostmívací kukla, hořák, redukčák a kdoví co ještě (už chybí jen zájezd do Egypta). Pokud se má koníček trochu rozjet, musí mít pořádný podkovy smile

Co se týká hliníku, tak ty opravy na nářadí, závity a sací koše jsou podle mého řešitelný jen tím AC TIGem. Holt se ten koníček prostě musí rozjet trochu víc, aby se našetřilo... smile Jako nouzovku bych viděl svařovat to zatím obalenou elektrodou. Jde to, jen je potřeba usměrněný zdroj. Na céóčko to moc není. Jsou to krátké svary a ještě na odlitcích. To znamená drát typu AlSi a ten je na podávání dost měkký.

Hodně zdaru s tím rozjezdem koníčka!

Offline

 

#9 21-02-2007 22:57:23

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Už se pomalu smiřuju, tak ještě jednu radu   KIT205 nebo 190? obě procesor, ať to taky něco umí.     Mě podle parametrů přijde lepší 190,nebo se pletu?

Offline

 

#10 23-02-2007 11:41:39

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Jestli je lepší KIT 190 nebo 205 opravdu nevím. Ono se s těmi čísly v označení svářeček v poslední době dost kouzlí ... A týká se to všech výrobců smile  A jestli je lepší procesor nebo klasika? To se takhle nedá říct. To je potřeba zkusit. Vyzkoušet si ovládání a nastavování té mašiny v praxi. Někdo si rád hraje a vyžívá se v displejích (protože na to má čas). Jinému zase vyhovuje jednoduchý otočný knoflík (protože musí valit). Jde i o charakter výroby. Jestli je nutné často měnit parametry, nebo se jede sériovka na stále stejné parametry. Dejte vědět do čeho půjdete, jo? smile

Offline

 

#11 23-02-2007 18:53:29

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Podle síly toho materiálu a podle sváru, který potřebuješ zhotovit aby jsi ho nemusel brousit bych spíše použil metodu TIG. Pokud budeš mít ty kusy precizně připravené nebudeš možná muset použit ani přídavný materiál.Tím by ti odpadlo i následné přebroušení. Pokud by pro tebe byla drahá svařečka s bezdotykovým zapalovaním je možno použít cca 150 A invertor na obalenou elektrodu s přepínačem na metodu TIG s takzvaným lift startem.

Offline

 

#12 23-02-2007 19:43:42

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Jinak jestli se rozhodneš pro toho KITa poradím ti i když je to konkurence. Jak už jsem ti říkal je důležitý zatěžovatel. Ten má kupodivu 190 o dost vyšší. Takže jestli se rozhodneš pro MIG tak tu 190. Pokud budeš chtít utratit  peníze a nechceš standart zvol raději synergic. Přinese ti to jednodušší ovládání zdroje. Funkci procesor musíš nastavovat stejně jako standart. Jinak ti poradím jednu věc. Každý lepší výrobce zdrojů má tzv. aplikační techniky, kteří ti zdarma zdroj předvedou a po dohodě s tebou najdou i nejlepší metodu pro tvoje výrobky.

Offline

 

#13 06-03-2007 20:07:59

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Tak už mám rozhodnuto, v pondělí mi dorazí KIT 215 za solidní cenu, tak se těším.  Včera jsem si půjčil jiné CO, a docela se mi to s ním líbilo, na silný materiál super, na slabší tubky se mi moc nedařilo udelat pěkny svar, přislo mi, že není moc šancí nastavit proud na nižší uroven, ale je to možná tím, že má 250 A a jen 7 stupnů.    Prostě mi to prskalo než se materiál ohřál, takže svar nic moc.   Jak na to?????  trubka 32/1,5 svařovaná  jako rám.

Editoval Vašek (18-03-2007 08:39:05)

Offline

 

#14 30-03-2007 20:21:16

Vašek
Člen
Registrovaný: 01-02-2007
Příspěvky: 17

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Už mám KIT doma a začínám se učit na vlastním.  Jen se zeptám, opravdu dělá pěkný povrch a okolí jiný plyn než co2?

Offline

 

#15 01-05-2007 18:35:21

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Plyn zkus Argon s CO2. Ale ted nevim pomer asi 80% Ar a 20% CO2. Ale treba me nekdo opravi :-)

Offline

 

#16 01-05-2007 20:49:56

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

tak kecam 97-98% Argon 2-3% CO2

Offline

 

#17 10-06-2007 21:25:13

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Patas má pravdu v obou případech, jen s tím, že  plyn 80/20 se používá na nelegované nebo nízkolegované oceli a plyn 98/2 na vysokolegované oceli ( nerezi )

Offline

 

#18 05-08-2007 11:29:12

Hanys
Člen
Registrovaný: 05-08-2007
Příspěvky: 2
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

admin napsal(a):

Vašku, cca 90% veškeré výroby svařováním se provádí metodou MIG/MAG. A zdaleka ne všechno se dál opracovává, na to prostě není čas ani peníze. Takže to jít musí. Co se týče stáří strojů, tak naprosto v pohodě i v průmyslu běhají stroje staré 30 let. Dokonce se tyto stroje repasují a modernizují, protože mívají většinou tak kvalitní základ (trafo, usměrňovač, tlumivku), že se to prostě vyplatí. 15 let starý stroj by neměl být problém, pokud je udržovaný a je to opravdu poctivý stroj a žádný markeťáček. Řada lidí považuje svařování céóčkem za to nejjednodušší. Prostě se jenom mačká tlačítko. To je ale nesmysl! Je potřeba o tom něco vědět. O technologii, o materiálech, o plynech, ... Pak to půjde. Jestli děláte sériovku, pouvažujte po nějaké mechanizaci. Viděl jsem primitivní stroj na svařování konzolí na satelitní antény. Koncák, vačka, stěračový motor, relé, klasické céóčko 190A ... Díky stejnoměrné rychlosti otáčení těch trubek, stejnoměrné rychlosti podávání drátu, stejnoměrné výšce pevně upnutého hořáku, stejnoměrného proudu,... ten svár je jak malovanej a nemusí se na něj sáhnout. Postavený na koleně a vydělává to spoustu peněz. Ale je třeba si s tím pohrát. Rozhodně to nevzdávejte!  smile

Na hliník to chce minimálně 250A stroj, 4- kladkový podavač, 3m hořák s teflonovým bovdenem a bronzovou koncovkou, Argon min 4,6 a hromadu zkušeností, které získáte jen trpělivostí. To je opravdu minimum na sváření hliníku do tl. cca 5-6 mm. Opět je podmínkou o tom něco vědět. Je třeba vědět, že je tam nějaký povrchový oxid a jak s ním naložit. Slitin hliníku jsou mraky a ne všechny jsou tak báječně svařitelné jak se píše. Stáhněte si tu brožurku v sekci Ke stažení na Svar Info. Pak to ale určitě půjde a funguje to velice dobře. Na krátké tvarově náročné svary hliníku (průniky malých trubek) je ale ideální TIG AC.

Můžu se pokusit dát i konkrétní radu, ale potřebuju podrobnosti. Jaká je to slitina, jaká svařovaná tloušťka, jaký typ svaru, jaký tvar svaru, apod.

Zdravím,
čtu o svařování hliníku tady na fóru, mám tuto svářečku:
http://www.promacz.cz/katalog/svareci/telmig150_1.htm
a chci se zeptat zda by s tímto strojem po nějakých úpravách (popsaných výše - teflonový bovden apod.)šlo bodově svařovat hliníkové plechy do tloušťky 2.5 mm?
Jsem modelář a dělám něco takovéhodle:
http://www.rc-trucker.com/photos/T815-7 … index.html
Rádiem řízené modely.
Ale ocelový plech je přece jen o poznání těžší než hliník.

Editoval Hanys (05-08-2007 11:32:56)

Offline

 

#19 05-08-2007 12:40:30

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

na hlinik je to dost slaba masina ale jesti hces varit slabe plechy tak rozhodne tig ac dc a svarovani hliniku bodovanim  a stehovanim se nedoporucuje

Editoval lukas (05-08-2007 12:40:53)

Offline

 

#20 07-08-2007 09:02:55

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: poradte cenově příznivé co2 pro domácí dílnu, na kov i hliník

Hanys: na to "hračičkování" by to opravdu chtělo TIG AC. Kolikrát je asi potřeba jen natavit nějaký kousek bez použití přídavného materiálu, a na to je právě TIG AC ideální. Ale pokud už je ten TELMIG 150 k dispozici, tak proč to nezkusit. Bude s tím ale trošku práce:

1) drát. Stačí pro začátek ta maličká 0,5 kg cívka drátu AlMg5. Telmig 150 sice zvládne i průměr 1,0 ale je to na hraně. Bude to chtít průměr 0,8. Ten je ale zase náchylnější na kvalitu podávání.

2) bovden. Originál Telmig 150 má plastový bovden, takže výměna za teflon není nutná. Teflon by sice byl kapánek lepší, ale ty bežně k dostání mají větší průměr a adaptace na Telmiga by byla dost pracná. Doporučuju (a výrobce Telmiga taky) nechat tam ten plast.

3) průvlak. Dát o číslo větší než na ocel. Tedy na hliník 0,8 dát průvlak 1,0 mm.

4) kladky. Podávací kladka musí být na hliník (má půlkulatou hladkou drážku). Pro Telmiga se taková kladka vyrábí a Telwin ji má v nabídce. Ale problém bude sehnat ji u prodejců.... Zkoušet to s normální kladkou je o nervy.

5) plyn. Argon 4,6 nebo 4,8. Nic jiného

6) redukční ventil. Ten originální co se dodává s Telmigem je na Argon. Na CO2 se pak používá přechodka, takže tady problém nebude.

7) trpělivost. Hóódně trpělivosti smile

Na podavači se nastaví co nejmenší přítlak. Je lepší aby podavač v případě potíží proklouzl, než aby zmuchlal drát (a hliník se zmuchlá jako nic smile ). Podávání musí jít hladce a s minimálním odporem (tu maličkou cívku nebrzdit vůbec). Hořák by měl být natažený, bez smyček a oblouků (platí i pro ocel, ale pro hlínu 0,8 je to opravdu nutné. Ta neodpustí nic). Rychlost podávání se nastaví větší než u oceli (hliník tam teče rychleji). Místo kde se bude zapalovat je těsně před startem potřeba zbavit oxidů. Stačí očistit drátěným nerezovým kartáčem, nebo obrousit. Očistit je dobré taky místo pod zemnící svěrkou a styčné plochy na zemnící svěrce. Je potřeba počítat s tím, že zpočátku se mockrát povede zmuchlat drát v podavači nebo zapéct drát do průvlaku. Ale jde to.....


Jinak ty hračky na RC Truckerovi jsou bezva smile Kdo si hraje nezlobí smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče