SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Není to přímo na svářečku, ale snad mě neukamenujete. Mám výkonnější trafo, dvoucívkový typ. Primár je navinutý na každé cívce půlka a spojeno do série. Sekundár je na každé cívce celé vinutí a obě cívky spojeny paralelně kvůli většímu proudu. Je to trafo 230V/24V 20A. Stačí mi i 10A plus mínus a rozhodl jsem se, že to rozdělím a použiji dvoudiodový usměrňovač. Jestli jsem to dobře pochopil, tak začátek prvního vinutí je na diodu. Konec prvního vinutí je spojeno se začátkem druhého vinutí a zapojeno jako mínus. Konec druhého vinutí jde na druhou diodu. Diody jsou druhou stranou spojeny a zapojeny na plus. Usměrňovač vím, ale jedná se mi o to trafo. Je to tak dobře? Když totiž byly cívky zapojeny paralelně, tak vše fungovalo. Když to ale zapojím jak jsem popsal, po pár sekundách začne trafo drnčet a jde jakoby do zkratu. Jakto?
Offline
http://www.spsemoh.cz/vyuka/zel/usmernovace.htm obrazok uplne dole,je dolezite identifikovat zaciatok a koniec vinitia ! diody su zapojene na zaciatku prveho a konci druheho vinutia,koniec prveho a zaciatok druheho vinutia su spojene dokopy a tvoria -pol
Offline
Ano, tento typ usměrňovače jsem zvolil. Zapojení vývodů sekundárních vinutí mám snad dobře jak je popsáno. Určil jsem to ale jen podle toho, odkud vychází drát z pertinaxového tělesa cívky a jakbylo trafo zapojeno předtím. Předtím bylo zapojeno tak, že vždy byly spojeny začátky a konce obou cívek.
Nyní to mám zapojené na 2x24V se středem uprostřed, ale trafo jde jakoby do zkratu, jak to?
Offline
Nejsou sekundáry překřížené? Mezi anodami diod musí být 48V. (Součet napětí obou sekundárů.)
Editoval kraklakvakve (04-10-2013 16:26:17)
Offline
Ani kdyby překřížil sekundáry, nic se neděje, na výstupu by měl nulu - buď má špatné nebo blbě zapojené diody. Ten usměrňovač je tak primitivní, že snad ani nemůže nefungovat.
Offline
Nebo že by byl problém v usměrňovači. když zapnu samotné trafo se zapojenými sekundárními vinutími jak bylo popsáno výše, tak samotné trafo jede normálně a dohromady tam je asi 45V. Je to nějak málo, ale plus mínus to beru. Když připojím ten usměrňovač, tak to jde asi do zkratu. Diody v kovovém pouzdru většinou mívají katodu jak je ten závit. Anoda je na tom pájecím vývodu nahoře. U těch diod co jsem použil je to asi naopak. Použil jsem Schottkyho diody KYS30-40. Takže jsem obě našrouboval na chladič z hliníku. Tam je společný bod, ze kterého odebírám plus 24V. Z pájecího vývodu každé diody vede káblík na začátek prvního vinutí a druhá na konec druhého vinutí. Konec prvního vinutí a začátek druhého jsou spojeny a odebírám z toho mínus. Mám to prosím tak správně?
Offline
Pardon, napsal jsem to naopak. Kde je závit, bývá anoda a u pájecího vývodu je katoda. U těch diod KYS30-40 je tomu naopak. http://www.hadex.cz/a001-kys3040-dioda- … 30a---do5/
Editoval varok (04-10-2013 17:10:46)
Offline
Tyhle diody mají závěrné napětí 40V, to se mi zdá málo. Asi se prorazily. Dal jsi na výstup usměrňovače kondenzátor?
Offline
Ne, na jiném foru mi radili, že na to, k čemu to chci použít kondíky nemám dávat. Je sice pravda, že napětí dohromady je kolem 45V, ale usměrňvač bere každá dioda jen těch 24V, ne?
Offline
Ono je vlastně celkem jedno, jestli na výstupu je kondenzátor.
Dejme tomu, že sekundár má 24V (efektivní hodnota), takže asi 34V max. Protože máme sekundáry spojené do série (ve správné polaritě), tak maximální napětí přes spojený sekundár je 68V. Na toto jsou připojeny diody tak, že jedna je v propustném směru a druhá v závěrném. Ta v závěrném směru tedy musí vydržet minimálně těch cca 68V. (+ rezerva)
Offline
Možná se pletu, ale mám dojem, že v tomto typu usměrňovače je závěrné napětí Urm 3,14 x výstupní napětí. U klasického graetze to je 1,57 x. Tím by to bylo jasné.
Tak jsem to našel, výstupní napětí je 0,9 Un, závěrné 3,14 x výstupní napětí, tj. závěrné napětí pro 24V st je opravdu těch 68V. Takže jsou diody asi v nebi.
Editoval Zdenek11 (04-10-2013 17:50:37)
Offline
Aha, takže když použiji ten usměrňovač z obrázku co jsem předtím dával, tak jsem je zapojil správně, ale je po nich, protože nejsou na tak vysoké napětí? Jak jsem ale psal, tak napětí je 24V a po usměrnění by mělo být 24V plus násobek toho usměrňovače, ne? Tedy bude kolem 68V? To je nějak moc, ne? Potřebuji kolem 24V.
Offline
Ne, to jen závěrné napětí diod se musí dimenzovat na dvojnásobek maximálního.
Offline
Aha, takže když použiji tohle zapojení, tak bude koncové napětí něco přes 24V? A může tedy být těmi špatnými diodami, že mi jde trafo do zkratu?
Offline
Ano. Když napětí sekundáru je 2xUef=24V efektivní, tak maximální hodnota je Umax=34V na každém sekundáru, diody musí vydržet 2*Umax=68V, ale usměrňovat budou každá jednu půlvlnu, takže po usměrnění bude Umax=34V-Uf (kde Uf je propustné napětí diody, tady zanedbáme).
Naprázdno to bude to pulzující sinusovka viz odkaz od pavol.sk.
Střední hodnota bude Us=Umax*2/Pí=21,6V.
Edit: takhle napsáno je to blbost:(Tolik dostaneš třeba po vyhlazení kondenzátorem.)
Editoval kraklakvakve (04-10-2013 18:21:57)
Offline
No ale ty diody jestli odešly, tak jde trafo do zkratu, protože ty diody nepropustí proud, nebo proč?
Offline
Diody se buď rozpojí nebo velmi často zkratují. Určitě jsou v křemíkovém nebi.
Offline
Hm, ještě že jsem je koupil docela levně. Zkusím tedy najít jiné vhodnější. Kdyby někdo nějaké věděl, budu rád za každou radu. Zatím děkuji všem za rady.
Offline
Správnost zapojení snadno zkontroluješ i dvěma dioama za korunu (1N40..) .
Offline
Vlastně ano, když nebudu ze zapojení odebírat větší proudy, tak by to mělo fungovat i s menšími diodami.
Offline
Dobrý den, tak dnes jsem zkoušel jiné diody, našel jsem doma KY 718. Ty by měly dokonce mít závěrné napětí až 300V a jsou na 20A, což je v pohodě. Měřil jsem ty Schottky diody a špatná byla jen jedna, druhá vypadá dobře podle ostatních, co jsem nepoužil a jsou nové. Tak nevím, jestli to byl šmejde od novoty, nebo jestli odešla při tom přetížení? na samotném trafu je bez zapojeného usměrňovače na jedné cívce 26,2V a dohromady při tom zapojení do série kolem 53V. Když připojím ten usměrňovač ze dvou diod KY 718, tak je na něm napětí jen asi 23V, potřebuji kolem 24V, možná raději více. Při 23V naprázdno to ale po zatížení asi ještě spadne, odhaduji na méně než 22V, to už bude málo. Kdybych doplnil kondík, na kolik tedy prosím vyleze napětí? na ten 1,4 násobek, nebo na 3,14 násobek, jak někdo psal? To už by bylo hrozně moc. To napětí z 26,2V na jenom asi 23V je způsobeno ztrátami na diodách? A tyhle diody mají oproti tem Schottkyho diodám zapojení naopak, takže to mám zapojit, že společný bod, tedy na chladiči bude nyní mínus a spoj konce prvního vinutí a začátek druhého bude nyní plus?
Offline
KYS3040 jsou staré teslácké zásoby . Na tyto diody mám zažito z dřívějška, že jsou poměrně citlivé. Možná taky proto se prodávají tak levně. Spíš než na usměrnění síťového napětí jsou vhodné na usměrnění vyšších frekvencí z impulzních zdrojů , tak 30 - 50 kHz kmitočet a do napětí tak 15 volt. (s rezervou kvůli spolehlivosti)
Dvoudiodový usměrňovač znamená, že máš na trafu dvě stejná vinutí po 24 voltech , z jednoho odebíráš plusový průběh a z druhého minusový průběh proudu a napětí a dohromady pomocí diod skládáš v usměrněný proud a napětí. Takže v součtu z trafa odebíráš celý střídavý proud, plus i minus průběh. Diody jsou namáhány napětím 24 x odmocnina ze dvou 1.41 , což je asi 33.8 voltů.
Graetz potom znamená, že máš na trafu jedno vinutí 24 voltů, graetz ti potom do kladné strany usměrňuje z toho jednoho vinutí oba dva průběhy, minusový i plusový.
Výsledek je prakticky tentýž.
Jinak KY 718 i KYS3040 potřebují na plné využití proudu bezpodmínečně chlazení. Samotné dokáží uchladit pouze průchod cca 4 - 8 ampér. KY budou mít vyšší saturační napětí, odhadem 1.2- 1,5 voltů, takže při plném proudu 20 a budou mít ztrátový výkon až 30 watt, KYS jakožto Schotky diody by měly mít saturační napětí nižší , tak 0.6 - 1 volt. Ale zase budou zřejmě citlivější na vyšší pracovní teploty i taky na krátkodobé špičkové proudy ( menší zkratík , kde je proud omezený jen odporem vinutí trafa a káblíků ) než KY 718.
Jak diody správně otočit poznáš proměřením zdrojem stejnosměrného napětí, baterií atd 4 - 12 voltů a odpovídající slabé žárovčičky. Diody KY7xx se totiž vyráběly ve dvou řadách, kvůli tomu, aby v Graetzi, kde jsou dvě diody otočeny jedním směrem a druhé dvě opačným, bylo možné všechny 4 diody přišroubovat bez izolace na jeden chladič.
Offline
Aha, takže ty diody KY 718 se vyrábějí ve dvojím uspořádání? Já mám myslím z práce na...o pár kousků, ale všechny jsou zrovna ty, které mají na šroubu anodu a na pájecím vývodu katodu. U těch KYS 30-40 tomu je naopak. Tohle řešení jsem zvolil z důvodu, které jsem zjistil pokusy. Koupil jsem takovou tu malou kostičku usměrňovací můstek na 20A za pěkný peníz a hrozně se hřál, i když byl upevněn na hliníku, asi 10x7x1cm. Ty dvě diody se hřejí o hodně méně, a abych dával obrovský chladič na můstek, nemám tolik místa v krabici.
A když mám tedy na usměrňovači tak malé napětí i na prázdno, tedy kolem 23V, pomůže asi filtrační kondík. Napětí vyleze nahoru, ale na kolik, n těch zhruba 33V?
Offline
No ale to napětí 23V na výstupu po usměrnění je efektivní, amplituda pulzů je stejně těch 32V. Zkuste se někde na netu podívat na zapojení a funkce usměrňovačů, bude vám to hned jasné. Tady by to bylo vysvětlování na půl stránky.
Offline
varok napsal(a):
Aha, takže ty diody KY 718 se vyrábějí ve dvojím uspořádání?
Nene, KY 718 jsou jedny diody a otočené jsou KY 7xx jiného čísla. Měla by to být řada KY 740 , i když ta je podle parametrů novější - trochu lepší. Ale jinak by to všechno mělo být starší než 20 let, protože zhruba tolik let výrobní linky Tesly už neexistují.
Viz http://web.telecom.cz/oweisz/katalog.htm
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/ … 700834.pdf
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/ … 700833.pdf
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/ … 700837.pdf
Offline