SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 25-12-2013 10:14:13

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Chlapi ja mam na kabel navijak na hadici a je to bomba 50 m 3x2.5 tam neni ani znat  a hlavně byl zadarmo valel se u kontejneru :-)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1060_civka2.jpg

Editoval jaryn123 (25-12-2013 11:05:46)

Offline

 

#27 25-12-2013 10:18:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Pokud se jedná ale o prodlužku ke svářecím strojům, plasmě ap, bych přihlédl také k odolnosti proti propálení a volil kabel gumový. Já jsem měl štěstí, že jsem koupil vojenské 3x2,5 gumové, 25m po 169 kč. Ty nejdou ani rozříznout. Jejich snad jediná nevýhoda je váha. Na jednu jsem dal dvojzásuvku (svářečka + flexa).


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#28 25-12-2013 10:50:16

tiger
Člen
Registrovaný: 28-11-2008
Příspěvky: 137

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Taky jsem scháněl kvalitní prodlužovačku a koupil jsem si pod stromeček tuhle http://www.landsmann.cz/brennenstuhl-11 … 77425.html

Stačí mě průřez 1,5 mm2 , ale dělá se i 2,5 mm2 , ale to už zas bude cena někde jinde.

Offline

 

#29 25-12-2013 11:45:37

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Dobrý gumový kabel má ve většině parametrů vyšší odolnost  než kabel plastový. Do venkovního prostředí by myslím měla být jen guma, o stavbě ani nemluvím.


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#30 25-12-2013 16:14:51

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Hm, co já jsem porovnával PVC kabely a gumové kabely, taky ty PVC se mně jevily odolnější k proříznutí i jinému mechanickému poškození. Když porovnám kabel se stejným průměrem i mědi i celého kabelu. Gumové kabely jsou možná odolnější, protože některé bývají silnější neý odpovídající PVC kabely, takže ta vnější ochranná vrstva je na nich tlustší.
Přirozeně to ale musí být nějaký kvalitní PVC kabel ( pokud se dneska ještě prodávají) , ne nějaký "levný asijský".
Třeba PVC kabely ještě ze socíku a cca do roku 2000 - 2005 jsou pořád ještě kvalitní

Offline

 

#31 25-12-2013 19:22:13

DavidK
Člen
Registrovaný: 02-12-2013
Příspěvky: 4

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Hlavni nevyhoda gumy je v obsahu siry. S medi tvori sulfid, ktery je nasledne cerny, ale hlavne nevodivy, takze casem se zmensuje efektivni prurez. Hodne bude samostrejme zalezet na typu gumy (existuji bezsirove pryze) nebo reseni viz zmineny H07RN-F, kde  by mela byt separacni folie. Zalezi ciste na cene, kterou kdo chce investovat a take na dostupnosti. Pro 5 m prodluzky asi nema smysl objednavat na netu, kde bude postovne stejne drahe jako kabel.
Jeste stoji za uvahu jak dlouhou prodluzku si udelat. Pokud nepouzivam denne napr. 20m  prodluzku, tak je lepsi udelat dve. Jednu pro bezne pouziti, ktera bude kratsi a druhou delsi na vyjimky. Neni nic zabavnejsiho nez kvuli 3m  muset rozvinout 20m kabelu

Dulezity je take zpusob rozvijeni kabelu. Nejlepsi je odmotavat a zase namotavat rotaci. Pokud jen ohazujete oka (oblibeny zpusob pokud clovek nema buben), tak casem se vam kabel bude prekrucovat, az se vevnit prelame.

Offline

 

#32 26-12-2013 09:40:21

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Vybrat správný typ kabelu je problém. Jak zde již padlo v předcházejících příspěvcích, není každý typ izolace vhodný pro všechna použití. Pokusím se rozebrat alespoň základní zásady, které ovšem platí pouze pro kvalitní kabely, nikoliv jejich náhražky nejen z Číny.

Kabel z PVC není vhodný do mrazu a podle norem se nemá používat na stavbách. Je vhodný pro použití v domácnosti a v autoservisech (pokud nedojde k dlouhodobému působení ropných produktů, nedochází k poškozování izolace - při potřísnění je ovšem třeba očistit). Vlivem mrazu nebo teplot přes 100 °C, UV záření ze slunce a dlouhodobému působení ropných produktů izolace tvrdne až začne praskat.

Gumový kabel existuje ve více variantách, dle dřívějšího značení CGSG, CGTG. CGSG má vnější izolaci slabší a tudíž méně odolnou než CGTG, je ovšem těžší a objemnější, ten je zato mechanicky velmi odolný. Oxidace mědi v gumových kabelech může být omezena buď úpravou gumy nebo se též dělají kabely, kde jsou jednotlivé drátky před výrobou žil cínovány. Cínovaným žilám síra nevadí. Gumové kabely by neměly být používány v prostředí s ropnými produkty, t.j. naftou, olejem a benzinem, což je vylučuje z používání ve většině případů v autoservisech.

Chlorprénová izolace je odolná mechanicky, nepodléhá zásadnímu poškození ani ropnými látkami (při znečištění je vhodné ho také očistit), nezpůsobuje zásadní oxidaci mědi. Kabely jsou ale těžší a drahé. Vychází asi jako nejvhodnější při dílenském použití, při sváření, broušení a mechanickém namáhání venku a na stavbách.

Silikonová izolace kabelů je velice křehká, snadno se poškodí, nelze na ni šlapat, o ostré hrany se velice rychle prořízne, na prodlužovačky absolutně nevhodné kabely. Vynikající je ale pro použití v mrazu nebo při vysokých teplotách až do 250°C, kdy zůstává stále stejně měkký a poddajný. Kabely tohoto typu se hůře shání a jsou nejdražší z výše zmiňovaných.

Editoval VašekP (15-07-2017 11:54:15)

Offline

 

#33 26-12-2013 09:52:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

VašekP :
Myslím, že to je vyčerpávající přehled vlastností kabelů dostatečný pro běžného uživatele tohoto  fóra.

Pro zajímavost, měl jsem letos v rukou prodlužovací kabel tovární výroby, 15 - 20 metrů ? ,  zřejmě z levného oranžového asijského PVC , kde byla tak na 5 místech úplně potrhána vnější izolace , takže byly v délkách půl až dva centimetry vidět vnitřní izolované dráty. Ten živnostník to normálně používá při práci a jak jsem vyrozuměl z hovoru, doma  u něho to normálně používají na zahradě pro sekačku a podobné.

Offline

 

#34 26-12-2013 10:26:09

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Takže k těm PVC prodlužovačkám asi tak - na stavbě jsem snad neviděl ani jednu, která by nebyla opravena izolačkou. Na padesátimetrovém bubnu pět prasklin "opraveno" izolačkou, dalších pět neopraveno, jedno místo, které bylo seklé, bylo opraveno tak, že byly jednotlivé žíly spojeny čokoládkou, takže to vypadalo jako přežraný had. A to byla ještě ta sofistikovaná oprava, horší to bylo, když dotyční použili ten "kroutilův spoj", nebo jak se to říká. Ale vysvětlit někomu, že na stavbu je potřeba kvalitní gumový prodlužovák bylo jako házet hrách na stěnu. Protiargument většinou byl, že ty máš za dvanáct stovek dvacet metrů a já za půlku peněz padesát :-(

Offline

 

#35 26-12-2013 10:33:52

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Ono na stavbách se děje ledaco. Jde o poměr výkon/cena.při nákupu. To jsme taky měli v práci než na stavbu dorazil bezpečák a ty opravované prodlužky nám posekal. A bylo i na nákup nových kvalitních. vše je jen do času než se neco stane.

Offline

 

#36 26-12-2013 11:38:42

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

VaškaP doplním v tom, že harmonizovaný kabel H07RN-F má neoprenový plášť (chloroprénový) a jeho odolnost je opravdu vysoká.

Přidám obrázek, ať to není tak suchopárné:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5082_sam_1994.jpg

Editoval jankop (26-12-2013 17:35:28)


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#37 26-12-2013 15:24:29

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Famater ja mam tiez 10 kusov tych vojenskych su tazske ale kvalitne a mam ich stocene na spulke od 18kg drotu do CO2 :-)


Kutil s.r.o.

Offline

 

#38 26-12-2013 17:17:33

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

ještě nebylo o prodlužovácích řečeno vše smile k tisícům drobných radostí živnostníka patří též povinost podrobit prodlužovák každé dva roky revizi a nechat si o tom vyhotovit protokol...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#39 26-12-2013 19:39:04

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Bourač: moji čtyřletou prodlužku sice revizák kritizoval (nějaké lojza ji asi navíjel přes loket, takže bylo pokroucená), ale furt to byla jedna z nejlpších prodlužek na firmě.
Obecně třeba prodlužovací bubny nemám rád, bo to má malé průřezy a ovladatelnost na našu prácu byla taková na prd.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/30_dsc03623.jpg

Offline

 

#40 26-12-2013 20:40:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Calvera napsal(a):

Obecně třeba prodlužovací bubny nemám rád, bo to má malé průřezy a ovladatelnost na našu prácu byla taková na prd.

každej kdo dělá složité montáže v terénu musí souhlasit, já mám prodlužovák na vlastnoručně vyrobené cívce (co dům dal) a dlouhé roky se osvědčuje, smotaný uklizený je za pár vteřin.
Pokud dělám podobnou věc jako máš na fotce použiju mezi velkou cívku a flexu (utahovák) další asi 8metrový - kvůli manipulaci.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#41 27-12-2013 06:17:10

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Doma si každý myslí,že mu to stačí,ale ve firmě nepřežije ani první revizi.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#42 27-12-2013 12:19:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Ještě k těm PVC prodlužkám, je taky možné, že PVC kabel má horší parametry, co se týká povoleného poloměru ohybu. Pokud se teda takový kabel navíjí na nějakou cívku se středem malého průměru , třeba výroby samodoma z COčkového drátu, tak možná tam je ten průměr menší než je povolený. A možná proto ta PVC izolace kabelu praská.

Offline

 

#43 27-12-2013 13:45:24

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Pokud si najdete v katalogu výrobců pohyblivé přívody s pláštěm z PVC, tak zjistíte, že ty běžné typy jsou určeny do suchého prostředí, tj. prakticky jen pro vnitřní použití. Pro venkovní použití jsou výrobky s pryžovou izolací. Proč to tak je, nevím, těch důvodů bude možná víc, každopádně já jsem si dělal prodlužky z gumových šňůr a mám je už aspoň 16 let, bez známek jakýchkoliv poškození.

Offline

 

#44 27-12-2013 15:55:48

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Radim: Problém je v tom, že velká cívka z COčka má průměr větší, než je originální průměr bubnu, takže tím to asi nebude.

Offline

 

#45 30-12-2013 12:41:40

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Radim napsal(a):

Hm, co já jsem porovnával PVC kabely a gumové kabely, taky ty PVC se mně jevily odolnější k proříznutí i jinému mechanickému poškození. Když porovnám kabel se stejným průměrem i mědi i celého kabelu. Gumové kabely jsou možná odolnější, protože některé bývají silnější neý odpovídající PVC kabely, takže ta vnější ochranná vrstva je na nich tlustší.
Přirozeně to ale musí být nějaký kvalitní PVC kabel ( pokud se dneska ještě prodávají) , ne nějaký "levný asijský".
Třeba PVC kabely ještě ze socíku a cca do roku 2000 - 2005 jsou pořád ještě kvalitní

Pracoval jsem v kabelovně více než 20 roků a podobné nesmysly bych tady nikdy NENAPSAL !!!
Vím, o čem mluvím.
Jen doufám, že ostatní tvoje příspěvky z oblastí které neznám nemají stejnou kvalitu!!
Edit: VašekP: Velmi pěkně a pro laiky pochopitelně napsané, drobné nepřesnosti (nebo spíše zjednodušení) v zásadě ničemu nevadí. smile smile smile

Editoval JARDA V (30-12-2013 12:49:34)

Offline

 

#46 30-12-2013 13:03:33

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

jankop napsal(a):

VaškaP doplním v tom,...má neoprenový plášť (chloroprénový) a jeho odolnost je opravdu vysoká..

Ano, ten chloropren je opravdu "nezničitelný".  Mám doma asi 30 roků CGTU 4x2,5 , používám sice jen občas, ale je stále jako nový. Narozdíl od CGLG 3x0,75, kde se plášť oloupal jak perník. Tedy ztvrdnul- narozdíl od toho, co tvrdí Radim:

Radim napsal(a):

... Kvalitní guma... A její stárnutí se projeví spíš měknutím až do trochu asfaltovité konzistence než tvrdnutím. ....

Ono je to i logické, pokud si představíme, co je to vulkanizace (Zrychlené vytvrzení- stárnutí pryžové směsi.)

Editoval JARDA V (30-12-2013 13:11:57)

Offline

 

#47 30-12-2013 14:25:37

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

No nevím.
Já už nejméně 10 let používám svoje PVC kabely v létě pro strunovou i klasickou sekačku na zahradě, v zimě pro všelijaké pomocné přitápění v baráku a ty kabely jsou furt neporušené a stále měkké , jako když jsem je koupil. I o dost starší asi 3 - 4 metrová pomocná prodlužka, se kterou zacházím podstatně hůř, v mokru na zemi po ní šlapu atd, je úplně beze změny. Jediné znatelné  poškození jeden z těch kabelů má, když se mi kdysi připletl ke struně strunové sekačky a ta vnější pVc na jednom místě do poloviny tloušťky ohoblovala.
Akorát že docela určitě tam na nich není asijské PVc, ale české nebo aspoň evropské.
Fakt je, že je nepoužívám každodenně...

Offline

 

#48 30-12-2013 16:24:24

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1364

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Ja si tiež myslím, že LYS 3x2,5 musí byť v pohode. Na to namontovať kvalitné koncovky a na konce licni naletovať očka, poriadne upevníť proti vytrhnutiu a je to.

Offline

 

#49 31-12-2013 09:05:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Možná tam je problém, že kdo maká někde na stavbě, zajistí třeba zásuvky prodlužky drátem, aby nevypadly a natahuje to, co to jde, tahá to za sebou, třeba to někde uvízne pod cihlou, , tak to vyrve..... Guma se protáhne a drží, PVC určitě popraská....

Offline

 

#50 31-12-2013 13:22:43

Pokusník
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 11-12-2010
Příspěvky: 105

Re: Jednofázový prodlužovací přívod - cena

Prodlužky jen s gumovým povrchem, s umělohmotným povrchem se mají používat jen do domácích podmínek, nejsou určeny na vyšší tátěž - dílny a venkovní použití.
Nabízím 100m prodlužku, kabel 3x2,5 v gumě, včetně gumových koncovek. Stáří 3roky. Jestli ho někdo chcete. Už mám předělaný přívod ke studni, tak ho nepotřebuji.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče