SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím.
Rozmyšlám nad kúpou zváračky. Mam vybratý invertor Gama 1550. K zváračke káble neponúkajú a tak si ichmusím kúpiť. Na internete som našiel viac stránok kde sa dajú kúpiť. Mám hladať tie najlacnejšie káble alebo záleží tiež na značke. Našiel som tieto: http://www.priemyselnydom.sk/Zvaraci-ka … g4878.html http://www.zvarex.sk/135-zvaracie-kable … oflex.html stačili by tie lacnejšie?
Offline
Jestli nebudete svářet denně 8 hodin, tak je to skoro jedno. Ty dražší kabely jsou trochu ohebnější a odolnější, ale na občasné používání stačí i ty levnější.
Offline
Tady toto by mě trochu zarazilo: "Svářecí kabel s izolací vyrobenou z pryže a měkčeného PVC o průřezu 25mm2, do 200A. V metráži, cena za 1 metr."
Odhadl bych, že to nakonec bude kabel s PVC izolací, který nepovažuji za optimální. Za kvalitní považuji kabel H01N2-D, v něm ale je jen polyesterová separační fólie a izolace z neoprenu, PVC ani náhodou. U nás se často prodává dobrá značka Eproflex. Ty kabely s PVC izolací se často nazývají Simplex, ale do těch bych určitě nešel.
Offline
radsej zainvestuj,neni tam zas taky brutalny rozdiel v cene a kup ten drahsi vodic,hlavne ked su nizsie teploty a treba daco vonku zvarit uvidis ten rozdiel
Offline
jankop napsal(a):
... Za kvalitní považuji kabel H01N2-D ...
Ten první však je H01N2-D, je to na fotce. Výrobce udává plášť síťovaný syntetický kaučuk typ EM5, nevím, proč by na občasné svařování nestačil, zvlášť pokud je třeba šetřit. Já osobně mám doma na svářečku dokonce kabel 16mm2, zas tak často nesvařuju a 130A na 3,15 elektrodu vydrží v pohodě, žádné problémy jsem nezaznamenal. Na 150A mně už stejně padá 16A jistič.
Offline
Na fotce .... Já to vidím, ale ten text, který cituji, je právě pod tím obrázkem. Výrobce není uveden a prodejce tvrdí dle mého názoru nesmysly A něco z toho nemůže být pravda. Buď nápis na kabelu, nebo popis pod kabelem.
Ještě doplním, že H01N2-D není označení výrobce, ale typy harmonizovaného kabelu.
Editoval jankop (19-02-2014 17:46:26)
Offline
Samozřejmě, že H01N2 není označení výrobce, to je China.
Editoval Zdenek11 (20-02-2014 08:20:22)
Offline
Škoda, že nečteš, co píšu. PVC a syntetický kaučuk typ EM5 je nejspíš značný rozdíl. V Číně dovedou udělat cokoliv, ale nemyslím si, že by jejich specialitou byly kabely harmonizované dle evropských norem.
Pokud se opravdu jedná o gumový kabel, pak nejspíš nebude problém. Ovšem popis toho kabelu mě nepřesvědčil a o to šlo.
Offline
To, co píše Priemyslny dom, nemusí být správně. Přímo na čínských stránkách výrobce je materiál pláště - syntetická pryž (CR) EM5 i s technickými parametry.
Editoval Zdenek11 (20-02-2014 08:05:54)
Offline
Tak to jsi teda dál než já. Protože mně se nepodařilo zjistit, kdo je výrobcem kabelu v tom prvním odkazu. Nikde to tam nevidím.
Offline
Nakonec, jestli si dotyčný koupí 2x3 m levnějšího kabelu 16 mm2 nebo 2x5m originál gumové pětadvacítky, záleží jen a jen na něm a na jeho finančních možnostech. Lepší svary ale mít určitě nebude.
Editoval Zdenek11 (20-02-2014 08:11:10)
Offline
Ďakujem moc chalpci, určite kúpim 25mm2 kable. A chcem sa ešte opýtať, či sa dá lahko nainštalovať kliešte zemniace a držiak elektrod a konektory do zváračky.
Offline
no...jedengusto sa aj na tomto pouci...netreba sa pytat ale ist do prveho obchodu s elektromaterialom a vypytat si "gumeny" kabel oni uz budu vediet co treba...
Offline
no nablízku žiade tak´obchod neni, čiže všetko riešim cez internet.
Offline
jedengusto napsal(a):
Ďakujem moc chalpci, určite kúpim 25mm2 kable. A chcem sa ešte opýtať, či sa dá lahko nainštalovať kliešte zemniace a držiak elektrod a konektory do zváračky.
konektory je dutina kam zasuneš kus odizolovanyho káblu a dotáhneš šroubem a navlékneš tu gumovou krytku nato a kleště a zemnici svěrku podle teho kterou koupiš, nektery kleště maji to samy jak konektory a zemnici svěrky většinou potřebují na konci káblu oko ktery se musi nejlip přiletovat a nebo nalisovat, (nekteří odborníci to nalisují takzvaně "úderově" kladivem, no většinou to funguje taky ale nevypadá to pěkně) čili defakto jednoduché a ty káble bych taky doporučil pruřez 25mm2 a 2x5metrů délku, svářečka pak nemusí být přímo u věci která se svařuje ale dál a případné broušení flexkou poblíž svářečky která je při krátkých káblech hned u sváru nebude prášit do svářečky železné piliny a prach
Offline
Omlouvám se kolegovi jankopovi, včera jsem si skutečně neuvědomil, že to PVC tam nemá co dělat - prostě oko to vidělo, ale informace do mozku to vzaly někde přes bypass. Ale směrodatný by měl být obrázek (ten s názvem kabelu), pokud tam není někde napsáno "Ilustrační foto". Já nakupuju skoro jen přes internet, je to většinou o dost levnější, a rozhodující je pro mě fotka, v těch popisech bývají někdy chyby, zvlášť pokud to není specializovaný obchod. Zatím jsem naštěstí dostal vždycky to, co jsem si objednal.
Offline
Existuje pěkná tabulka závislosti mezi průřezem, maximálním proudem svařovacího kabelu a zatěžovatelem. Jedna z mnoha je poslední tabulka v tomto katalogovém listu: http://www.labaracables.cz/index.php?op … p;cf_id=24
Z tabulky je patrné, že s invertorem na 230V vyhoví za běžných teplot ve většině případů i kabel 16mm2.
V druhé tabulce: http://www.fancon.cz/common/weld_cab_01.jpg
máte možnost se podívat, kolik se vám ztratí napětí a výkonu přímo na svařovacích kabelech délky 2x5m. Napěťová ztráta je zanedbatelná, daleko větší ztráty budou mít přechodové odpory špatně dotažených svorek, zoxidovaných kleští apod.
Ani tady nelze hovořit o zásadní výhodě kabelu 25mm2. Ovšem v okamžiku, kdy jsme na prodlužovačce dlouhé 50m, pak nám může být každý watt výkonu dobrý.
Hezký den.
Offline
Prvně popřemýšlej, kolik toho budeš svářet 4kou elektrodou, já ji zatím nepoužil, 3,15tek mám za sebou pár, koleje a traverzy zas tak často nesvařuješ, na 2,5ku stačí průřez 16mm do 4m, na 3,15ku 25ka do 5metrů +-, nebavím se o profi sváření jedna elda za druhou, to pak zainvestuj. Na 4ku alektrodu ale stejně budeš potřebovat pořádný přívod proudu, to ale na jiném místě.
Offline
Mýlíš se. Na maximální proud 170A, který je schopna GAMA 1700L dát, ti stačí bohatě kvalitní kabel 25mm2. Kabel H01N2-D můžeš těmi 170A zatěžovat trvale na rozdíl od GAMA 1700L, která bude topit jak kamna. Do délky 7,5m kabelu je úbytek napětí pod 2V. Rozhodně uštveš dřív tu svářečku než kabel. Hledáš problémy kde naprosto nejsou.
Editoval jankop (13-03-2014 21:26:30)
Offline
Ten kábel vyzerá dobre, už to je len na tebe či ho dobre spravíš, môžeš ho aj zaspájkovať.
Offline
S tím sečtením zatížení pravdu máš . Ale dobře smáčknutý - zalisovaný spoj i bez pájení je lepší , než zapájený , kde se přenos koná ne mezi Cu , ale přes pájku s mnohem větším odporem . Když to tedy chceš vyladit . Takže dobře slisovaný spoj lze ještě navíc i zapájet . Jinak na takové to domácí sváření přežijí i kable při 10A/mm2 .
Offline
jirkalesik napsal(a):
Je tam +-
Reagoval jsem na tazatele, nikoliv na tvůj příspěvek, který jsem viděl až posléze. S tebou pochopitelně souhlasím, metr sem, metr tam.
Offline
JanoL napsal(a):
Ten kábel vyzerá dobre, už to je len na tebe či ho dobre spravíš, môžeš ho aj zaspájkovať.
Konce pohyblivých přívodů se všeobecně nedoporučuje pájet - když se použije kvalitní tavidlo, cín zavzlíná dost daleko od pájeného konce a tyto tvrdé nepružné vývody jsou pak náchylné na nalomení.
Jinak samozřejmě pětadvacítky svářecí kabely pro tento invertor stačí.
Editoval Zdenek11 (14-03-2014 08:16:06)
Offline
mathew napsal(a):
bez ohladu nato ktorý pepan si čo myslí o využití mojej gamy elektród atď
Patřím k těm pepanům, ale stejně musím konstatovat, že nemáš zcela jasno v některých věcech.
Při 170A (odběr je 23A/230V) si na běžných elektrorozvodech 16A zas tak moc nezasvařuješ. Pro tyto výkony už dokonce přívodní šňůra ani vidlice na té Gamě 1700L nesplňují požadavky proudové zatížitelnosti.
Offline