SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-09-2008 23:27:20

fisa
Člen
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 17

nastavení plazmi

Prosím někoho zkušenějšího ohledně nastavení plazmy. Jedná se o  Plasmová rezacka Berlan INVERTER BPS40
Datový list:    
Síová prípojka:   
220V ~ 50 Hz
Jmenovitý vstupní výkon:   
4,7 kVA (výkonový soucinitel 0,93)
Napetí naprázdno:   
250 V
Jmenovitý výstupní proud:   
40 A
Jmenovité výstupní napetí:   
100
Pracovní cyklus:   
60%
Zapalování:   
HF oscilující
Pracovní proud:   
plynule regulovatelný 20 ~40 A
Tlouštka rezu (max.):   
12 mm
Tlak vzduchu z kompresoru:   
asi 4,5 kg
Výkon kompresoru:   
120 L/min
Rozmery(BxHxT):   
371 x 155 x 295 mm
Celková hmotnost:   
asi 11,5 kg
Vím, že je to neznačkový, zatím jsem to jen zkoušel, řeže to dobře i 8 mm železo. Jen mi není jasný, co ovlivňuje prod, a jak nastavit ( třeba i tlak vzduch ), a jakej to má vliv na řez. Jak říkám, jen jsem zkoušel, zatím a nevím co nastavit např. na řezání 1 mm ocel. plechu a co na např 2 mm, 4 mm atd. Zatím mám nastaveno na 40 A a řežu s tím vše. Taky něco všědět o rychlosti řezu a co s tlakem. Děkuji fisa


KITin 170 LA, plasma BERLAN

Offline

 

#2 10-09-2008 00:23:57

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: nastavení plazmi

Nehledej v tom žádnou vědu. Tlak si nastav cca na 5 bar. Velikost proudu je přímo úměrná řezné rychlosti, takže čím vyšší proud tím rychleji řežeš.

Offline

 

#3 10-09-2008 17:47:30

fisa
Člen
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 17

Re: nastavení plazmi

Nehledám vědu, jen zatím pořádně nevím co a jak nastavit. Takže díky. V návodu se zabejvaj bezpečností a jinejma blbostma, ale co a jak nastavit tam néni.
Ještě jednou dík fisa


KITin 170 LA, plasma BERLAN

Offline

 

#4 11-09-2008 12:06:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: nastavení plazmi

Pro fisa: To, že v návodu nepíšou nic o parametrech je zcela správné. Jak svařování, tak řezání plazmou patří podle bezpečnostních předpisů mezi zvláštní procesy, které předpokládají existenci Oprávnění k dané činnosti. Např. pro řezání plazmou je to podle ČSN 05 0705 zaškolení na obsluhu zařízení. Zkouška má pro řezání uhlíkových, resp. nelegovaných a nízkolegovaných, ocelí plazmou označení ZP 15 -2 W01. Toto zaškolení může ve firmě provést Pověřený svařovací technik. Ve Svářečských školách to podle šikovnosti školeného trvá 3 - 5 dnů.
Je přinejmenším zajímavé, že řízení auta bez řidičáku všichni svorně odsuzujeme, ale klidně se pustíme do svařování či řezání plazmou bez jakéhokoliv oprávnění. To samozřejmě nemusí být váš případ.

Editoval jirkati (11-09-2008 12:07:54)

Offline

 

#5 11-09-2008 19:58:34

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: nastavení plazmi

jezdit s autem po poli může každý,nikoho dalšího tím neohrozí a když někdo dostane ránu od plasmy tak je to jeho smůla,ale nikoho tím neohrožuje. A tak si myslím,že řídit auto na veřejných komunikacích bez řidičáku je nesrovnatelně větší prohřešek, než soukromé používání plasmové řezačky bez zaškolení.

Offline

 

#6 11-09-2008 20:13:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: nastavení plazmi

Prohřešky se nedělí na větší a menší! Na plazmovém hořáku je při zapálení i 350V. Dotek je zaručeně smrtelný. Možná nevíte, že pojišťovna vždy zjišťuje průběh úrazu či příčinu požáru. Při zjištění, že člověk neměl oprávnění k vykonávání dané činnosti, tak postupuje úplně stejně, jako když řídíte opilý nebo bez řidičáku. Prostě nedostanete nic nebo jen velice málo. Ještě pořád si myslíte, že jsou to nepatrné prohřešky?

Offline

 

#7 11-09-2008 20:19:05

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: nastavení plazmi

To ne,ale JE TO SMULA TOHO KDO TO DĚLÁ BEZ POVOLENí-jeho to zabije  a ne jako když někdo nemá řidičák a někoho srazí
V tom vidím rozdíl!

Offline

 

#8 11-09-2008 20:20:30

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: nastavení plazmi

Ale nebudem se tady hádat kvůli tomu tu nejsme smile

Offline

 

#9 11-09-2008 22:16:34

fisa
Člen
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 17

Re: nastavení plazmi

Nepředpokládal jsem, že zde vyvolám takovou diskusi, ale marek to řekl dobře ( jen doplním, že jízda autem po SOUKROMÉM POZEMKU není trestná ). Takže výsledek je ten, že se zajímám a obracím se na svoji svářecí školu se žádostí o proškolení, protože opravdu to není žádná sranda. Věděl jsem to i dříve, protože vlastním svářečák jak ZG1 tak ZE1.Taky jsem elektrikář, takže vím jaký je bezpečný napětí a jaký může týct bezpečný proud přes lidský organismus.
Jen jsem se chtěl dozvědět něco blíž o plazmě, než se přihlásím na kurz, ale to mi tady hned někdo fláknul přes hubu. Předpokládal jsem, že totofórum má pomáhat řešit problémy.
Když bychom byly pedanti, tak proč se prodávaj svářecí stroje, tlakové lahve a podobné vymyšlenosti bez oprávnění? Je pravda, že se vždy toto opatření dá obejít ( koupí mi to prostě kamarád, který na to oprávnění má ), ale to máme okoukaný již z dřívějších dob, že.
fisa


KITin 170 LA, plasma BERLAN

Offline

 

#10 12-09-2008 08:06:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: nastavení plazmi

Myslím si, že upozornění na existenci jakýchsi předpisů a norem kolem svařování a řezání, určitě není fláknutím přes hubu. Za dobu, po kterou se motám kolem svařování, jsem kolem sebe viděl velké množství průšvihů a úrazů, včetně dvou smrťáků svářečů profesionálů. Zažil jsem třeba seřizovače při robotizovaném svařování, který vlezl do svařovací stanice kolem velkého otáčecího stolu bez zablokování systémů. Se zlomenou stehenní kostí po zachycení robotem a stolem marodil 7 měsíců. Viděl jsem souseda v zahrádkové kolonii jak utíká s desetiletým synem v náručí k přijíždějící záchrance. Kluk si šáhnul na odkrytou svorkovnici doma dělaného svařovacího trafa, když opravovali oplocení své zahrádky.
Proto stále zdůrazňuji bezpečnost práce při této naší zálibě. A málokdo z nás si zásady bezpečnosti práce při svařování nastuduje doma. Všichni si myslíme, že nám se průšvih stát nemůže. V hypermarketu nám klidně prodají auto či svářečku a nezajímá je, co s tím budeme dělat. Je naše věc, jestli si najmeme řidiče nebo svářeče.

Offline

 

#11 17-01-2009 20:12:19

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: nastavení plazmi

Plazmy nejsou nijak citlivé na nastavení výkonu. Čím vyšší tím rychleji můžeme řezat. Musíme však sledovat pod jakým úhlem odchází jiskry. Pokud jdou kolmo k zemi rychlost řezu je pomalá, elektroda a hubice se přehřívají a snižuje se jejich životnost.Pokud jedeme rychle jiskry se odráží od řezaného materiálu a hrozí nebezpečí poškození hlavy hořéku. Plazmy jsou však citlivé na množství , tlak a kvalitu použitého vzduchu. Ten nesmí obsahovat olej ani vodu. Pokud ve středu lektrody je vypálený důlek hlubší než cca 2mm,musíme elektrodu vyměnit . Hrozí poškození hlavy a je patrný pokles řezného výkonu.Dobré je také ukostřit řezaný materiál na více místech.Zmenšíme tím náchylnost na podřezávání,což je největší slabina plazmového řezání. Pokud chceme šetřit spotřební díly na hořáku tak se musíme snažit co nejmenší čas pouštět plazmu naprázdno. Pilotní oblouk značně tepelně namáha elektrodu a hubici hořáku.

Offline

 

#12 17-01-2009 21:50:53

Lucky 0181
Člen
Registrovaný: 11-01-2009
Příspěvky: 3

Re: nastavení plazmi

V práci řežu na CNC plazmě zdroj Hi Focus 80i,stůl 3000x1500 ,je to 80 Ampérový zdroj .Je to samozřejmě trochu jinde než ruční plazmy ale tady jsou nějaké informativní nastavení :  3mm Ocel - 113V , 50A , řez výška 2mm, zapalovací výška 2mm,řezná rychlost 2,2 až 3,2 m/min , řezný kyslík 5,4bar, ochraný plyn při tlaku 5bar -20l/min Dusík,10l/min Kyslík , propal čas 0,1s

5mm Ocel - 123V , 50A , řez výška 2mm, zapalovací výška 3mm , řezná rychlost 2,4 m/min ,řezný kyslík 9,5bar , ochraný plyn 70l/min Dusík propal čas 0,2s

10mm Ocel 134V 80A  ,řez výška 2mm , zapalovací výška 3,5 , řezná rychlost 1,8 m/min ,řez kyslík 9,5 bar , ochr plyn 70l/min Dusík, propal čas 0,4s
Řezal jsem i 16mm a 20mm ale už by to chtělo silnější zdroj ,jinak to řeže už dost pomalu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče