SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-05-2014 12:06:27

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

Zdravím, máte někdo zkušenosti se svařováním slabých plechů z chromové oceli? Svařoval jsem chromovou feritickou nerez AISi 430, tl. 1,5 mm - krátké průvarové svary, metodou MAG, přídavný materiál OK Autrod 316 LSi, směsný plyn 98%Ar, 2%O2 (to jsem se dočetl na netu, že je to lepší než 3% CO2). Výrobek není teplotně namáhaný, tak jsem vzal austenitický drát, který běžně používáme. Problém byl v tom, že při zkouškách v solné komoře byly po 10-ti hodinách rezavé skvrny hned vedle všech svarů. Samotný svar byl OK, ale hned vedle (cca1 - 2 mm) byla rez. Co dále nechápu, tak ty rezavé skvrny byly i u stehů - ty stehy byly TIGEM bez přídavného materiálu. Jen podotýkám, že celý výrobek byl před zkouškou vymořen a pasivován.

Offline

 

#2 09-05-2014 21:25:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

JEFF napsal(a):

při zkouškách v solné komoře

sůl je svinstvo, je tu někde vlákno o kolegovi kterému také zkorodovalo zábradlí a kryty kolem topení u školního bazénu. Konečný výsledek myslím nenapsal ale je podezření na školníka který použil příliš koncentrovaný dezinfekční prostředek.
To moření a pasivace bylo 100%?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 10-05-2014 20:52:11

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

Chrómové oceli nelze svařovat austenitickými přídavnými materiály jen v několika málo případech. Např. při použití v prostředí horkých zplodin s vyšším obsahem síry. Někdy vyloženě bývá vyžadována shoda barvy a struktury. Jinak je ale použití austenitů pro tento případ vhodnější. Nejčastěji se používá CrNiMn 18 8 6 (307) a CrNi (308 nebo 347) a pro vysoké teploty pak CrNi 25 20 (310). I v těch horkých sirných zplodinách se to ale často řeší austenitickým přídavným materiálem a krycí vrstvou z chrómové oceli, např. CrNi 25 4 (Böhler FA-IG nebo FOX FA). Austenit zabezpečí bezvadný, houževnatý spoj a krycí vrstva odolnost. Takže tolik k nestejnorodému svařování chrómovek, používá se to výrazně častěji.

Pokud jde o Váš problém, napadají mě dvě možnosti a přídavný materiál tedy rozhodně ne, ten korozně v chloridech čistou chrómovku dost převyšuje. Navíc po provedeném moření a pasivaci.
1) Znečištění při přípravě, např. železným prachem, pokud není nerez svařovna oddělená od černé, použitím stejného brusného kotouče jako předtím na černý plech, atd., atd.
2) Oxidace při svařování. Jak byla řešena ochrana kořene?

Offline

 

#4 11-05-2014 11:27:20

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

JEFF napsal(a):

Zdravím, máte někdo zkušenosti se svařováním slabých plechů z chromové oceli? Svařoval jsem chromovou feritickou nerez AISi 430, tl. 1,5 mm - krátké průvarové svary, metodou MAG, přídavný materiál OK Autrod 316 LSi, směsný plyn 98%Ar, 2%O2 (to jsem se dočetl na netu, že je to lepší než 3% CO2). Výrobek není teplotně namáhaný, tak jsem vzal austenitický drát, který běžně používáme. Problém byl v tom, že při zkouškách v solné komoře byly po 10-ti hodinách rezavé skvrny hned vedle všech svarů. Samotný svar byl OK, ale hned vedle (cca1 - 2 mm) byla rez. Co dále nechápu, tak ty rezavé skvrny byly i u stehů - ty stehy byly TIGEM bez přídavného materiálu. Jen podotýkám, že celý výrobek byl před zkouškou vymořen a pasivován.

Ta AISI 430 není zrovna příliš odolná proti solím halogenů, tj. chloridům, jodidům, bromidům a fluoridům. Také má poměrně dost uhlíku a to může v HAZ způsobit sníženou korozivzdornost, zvlášť jestli nebylo dodatečné tepelné zpracování po svaření. To by vysvětlovalo i tu zmenšenou korozní odolnost v okolí těch stehů dělaných TIGem. Já nevím, jak jste to po svaření ošetřili, ale měla by být celá plocha dokonale zbavená okují, pokud možno vyleštěná a až potom mořená a pasivovaná.
Ale proč jste použili zrovna 430tku pro solné prostředí? Tam by přeci podstatně víc vyhovovala ta AISI 316.
Jinak použití příd. drátu 316LSi a plynu 98%Ar, 2%O2 pro svařování té AISI 430 je OK.

Offline

 

#5 12-05-2014 16:07:09

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

Díky za odpovědi,
Bourači  - to moření bylo provedeno na mořírně - snad odborně - nemohu posoudit - taky bych nejraději svalil vinu na mořírnu smile
Jardo K - 1) je pravda, že se na dílně tak z 10% svařuje i černý materiál, ale výpalky z laseru jsme hned svařili a poté odvezli do té mořírny.
              2) Kořen jsme nijak nechránili, u MAGu není ani nutné a Tigem to byl jen steh do koutu, ale ta rez byla i z pohledové strany
Franku - to máš tak - děláme stejné výrobky z černé oceli + zinek a také z 1.4301. Zákazníkům (D a IT) vyhovuje odolnost z austenitu ale už ne tak cena. U pozinku je to obráceně -cena je dobrá, ale životnost slabá. Tak si navrhli materiál a chtěli porovnat tyto tři materiály v solné komoře. No a ten pozinek po 10-ti hodinách dopadl lépe než AISI 430. Jinak po svaření jsme to nijak neupravovali a šlo to do mořírny. Ještě chci zkusit nějakou chromovou ocel s Titanem, napadlo mě, jestli v AISI 430 nemohla vzniknout mezikrystalová koroze?

Offline

 

#6 12-05-2014 22:57:21

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

JEFF napsal(a):

Franku - to máš tak - děláme stejné výrobky z černé oceli + zinek a také z 1.4301. Zákazníkům (D a IT) vyhovuje odolnost z austenitu ale už ne tak cena. U pozinku je to obráceně -cena je dobrá, ale životnost slabá. Tak si navrhli materiál a chtěli porovnat tyto tři materiály v solné komoře. No a ten pozinek po 10-ti hodinách dopadl lépe než AISI 430. Jinak po svaření jsme to nijak neupravovali a šlo to do mořírny. Ještě chci zkusit nějakou chromovou ocel s Titanem, napadlo mě, jestli v AISI 430 nemohla vzniknout mezikrystalová koroze?

Ano, to je zajímavý výzkum. smile Jak už bylo zmíněno, ta 430 není příliš vhodná pro solné(chloridové) prostředí. Zcela souhlasím s výsledkem vašeho testu. Pro vyšší korozní odolnost je možno použít stabilizovaných ocelí s přísadou titanu a nebo niobu (např. 1.4509 - AISI 441). Ale tak jako tak ta austenitka 316 je vhodnější. Já vím, cena je škaredá... big_smile

Offline

 

#7 13-05-2014 06:23:02

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: AISI 430 - korozní odolnost po svaření austenitickým drátem

Frank napsal(a):

Ta AISI 430 není zrovna příliš odolná proti solím halogenů, tj. chloridům, jodidům, bromidům a fluoridům. Také má poměrně dost uhlíku a to může v HAZ způsobit sníženou korozivzdornost, zvlášť jestli nebylo dodatečné tepelné zpracování po svaření. To by vysvětlovalo i tu zmenšenou korozní odolnost v okolí těch stehů dělaných TIGem.

Souhlasím Franku - vyhřátá TOO asi bude příčina těch rezavých skvrn, zkusím AISI 441, nebo něco podobnýho, co nabídne dodavatel. smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče