SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 16-12-2008 18:26:16

Milan 1980
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 16

Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Dobrý den prosím o radu, který ze strojů si vybrat.Stroj budu používat občas na svařování materiálu o síle 0,1cm-1cm.
Prosím o rady zkušenosti.Jak je na tom selco oproti esabu se servisem? Děkuji za reakce

Offline

 

#2 16-12-2008 19:19:18

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Ahá, tak toto je už druhé, kolo ako u voľby prezidenta smile
Ja by som volil to Selco

Editoval arno (16-12-2008 19:21:03)


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#3 16-12-2008 21:16:55

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Milane, fakt bylo nutné zakládat další téma na stejný dotaz? Myslím, že se to dalo v pohodě řešit ve tvém předchozím vláknu. Takhle bude v tom fóru za chvíli bordel. Navíc nechápu, proč nejdříve (v tom prvém vláknu) napíšeš, že je pro tebe ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC moc silný, a že ti stačí menší stroj, a pak chceš poradit výběr mezi tímto a jiným 300A TIGem.

Osobně se domnívám, že při výběru stroje v ceně přes sto tisíc by se požadavky měly formulovat trochu konkrétněji než jen: Stroj budu používat občas na svařování materiálu o síle 0,1cm-1cm.

Offline

 

#4 16-12-2008 21:23:37

Milan 1980
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 16

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

admin napsal(a):

Milane, fakt bylo nutné zakládat další téma na stejný dotaz? Myslím, že se to dalo v pohodě řešit ve tvém předchozím vláknu. Takhle bude v tom fóru za chvíli bordel. Navíc nechápu, proč nejdříve (v tom prvém vláknu) napíšeš, že je pro tebe ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC moc silný, a že ti stačí menší stroj, a pak chceš poradit výběr mezi tímto a jiným 300A TIGem.

Osobně se domnívám, že při výběru stroje v ceně přes sto tisíc by se požadavky měly formulovat trochu konkrétněji než jen: Stroj budu používat občas na svařování materiálu o síle 0,1cm-1cm.

Původně jsem si myslel, že mi menší stroj bude stačit po konzultaci s prodejci mi bylo sděleno že přístroje, které jsem uvedl jsou pro praci kterou hodlam dělat ( to jse take psal v jinem vlakne takze je patrne co s tim pristrojem chci svařovat pokud jsi to četl a proto jsem napsal 0,1 mm -1 cm) nevyhovujici z hlediska výkonu, proto jsem nucen jit do silnejsiho stroje.Jelikoz strojům nerozumím chtěl jsem poradit od nejakeho dobornika, ale jak to na forech byva dockam se pouze komentářů nesouvisejících s otázkou.

Offline

 

#5 16-12-2008 21:53:25

Milan 1980
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 16

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

arno napsal(a):

Ahá, tak toto je už druhé, kolo ako u voľby prezidenta smile
Ja by som volil to Selco

Z jakeho duvodu Selco?

Offline

 

#6 16-12-2008 21:59:12

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Já myslím, že výběr stroje této kategorie se dělá na svařovně. Ideální je předváděčka, jak už ti radil Petr. S takovouhle mašinou ti na předváděčku zadara přijede firma i přes půl republiky.

Pak je důležitá servisní síť, ačkoliv se nejedná o poruchové stroje. Občas se sice někomu povede uvést na trh vyloženě průšvihový stroj, se kterým jsou jen problémy, ale myslím, že žádný z těch ve tvém hledáčku to není. Takže vybírat i podle toho, jak daleko to bude do servisu. Důležitá je i ergonomie ovládání (někdo má rád digitály, jiný preferuje analog) a také ceny spotřebních dílů hořáku, apod.

Spíš bych vybíral tak, že bych si pozval na předvedení všechny uvedené zástupce, udělal bych užší výběr podle vlastního uvážení a pak bych se třeba na fóru poptal na zkušenosti s těmito stroji. Ale opravdu až po osobním vyzkoušení.

Offline

 

#7 16-12-2008 22:25:50

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Já osobně si myslím, že ta 200 A mašina je pro vás dostačující. V nějakém vláknu jste zde psal, že to máte na občasné opravy alu disků. Stejný zdroj ( 220 A ) používá na tu samou práci náš zákazník v Brně.

Editoval Petr (16-12-2008 22:27:34)

Offline

 

#8 16-12-2008 22:25:56

Milan 1980
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 16

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

admin napsal(a):

Já myslím, že výběr stroje této kategorie se dělá na svařovně. Ideální je předváděčka, jak u ti radil Petr. S takovouhle mašinou ti na předváděčku zadara přijede firma i přes půl republiky.

Pak je důležitá servisní síť, ačkoliv se nejedná o poruchové stroje. Občas se sice někomu povede uvést na trh vyloženě průšvihový stroj, se kterým jsou jen problémy, ale myslím, že žádný z těch ve tvém hledáčku to není. Takže vybírat i podle toho, jak daleko to bude do servisu. Důležitá je i ergonomie ovládání (někdo má rád digitály, jiný preferuje analog) a také ceny spotřebních dílů hořáku, apod.

Spíš bych vybíral tak, že bych si pozval na předvedení všechny uvedené zástupce, udělal bych užší výběr podle vlastního uvážení a pak bych se třeba na fóru poptal na zkušenosti s těmito stroji. Ale opravdu až po osobním vyzkoušení.

Osobní zkušenost mám s tím ESABEM ve čtvrtek mi přijedou předvést stroj ze Selca. Co se týče náhradních dílů nemám představu kolik na jednotlivý storoj stojí tak dopodrobna jsem nezachazel. Servis je do 50 km u obou strojů.
ESAB prodává hodně prodejců,alůe slyším na nej hodne negativních vlastností co se týče servisu náhradních dílů  a hlavně že je jaksi překonanej jinými stroji.
Selco značku neznam vubec.
Co s etýče parametrů jsou na tom oba stroje zhruba stejne.


Jaký je Tvůj sobní názor na značku ESAB a SELCO?

Offline

 

#9 16-12-2008 22:58:43

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Milan 1980 napsal(a):

Jaký je Tvůj sobní názor na značku ESAB a SELCO?

Omlouvám se, ale ponechám to bez odpovědi. Nebyl bych objektivní.

Offline

 

#10 16-12-2008 23:13:22

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Píšete zde, že oba zdroje jsou na tom co se týče parametrů stejně. Zkusme to porovnat.
1. Jištění: Esab 20 A; Selco 16 A;
Jak je to možné. To zjistíte při porovnání účiníku. Esab 0,72; Selco 0,95. Vyšší účiník zároveň znamená menší spotřebu el. energie. Při tak nízké hodnotě u Esabu mi přijde jako by tam žádná kompenzace nebyla.
2. Napětí naprázdno: Esab 64 V; Selco 81 V
3. Pulzní režim v AC: Esab nemá
4. Doběh a náběh proudu mají oba zdroje, ovšem Esab nemá nastavitelnou hodnotu proudu jak počátečního tak koncového.
5. Hmotnost zdroje: Esab: 42 kg; Selco 33kg; Dle mého názoru to signalizuje větší trafo. A jsme opět u spotřeby el.energie.
6. Účinnost Esab 0,67; Selco 0,9.
Tyto údaje jsem opsal ze stránek obou výrobců.

Editoval Petr (17-12-2008 21:11:22)

Offline

 

#11 16-12-2008 23:18:13

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Petre ďakujem, presne takéto niečo som chcel pripraviť pre Milana


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#12 17-12-2008 07:19:54

Milan 1980
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 16

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Petr napsal(a):

Píšete zde, že oba zdroje jsou na tom co se týče parametrů stejně. Zkusme to porovnat.
1. Jištění: Esab 20 A; Selco 16 A;
Jak je to možné. To zjistíte při porovnání účiníku. Esab 0,72; Selco 0,95. Vyšší účiník zároveň znamená menší spotřebu el. energie. Při tak nízké hodnotě u Esabu mi přijde jakoby tam žádná kompenzace nebyla.
2. Napětí naprázdno: Esab 64 V; Selco 81 V
3. Pulzní režim v AC: Esab nemá
4. Doběh a náběh proudu mají oba zdroje, ovšem Esab nemá nastavitelnou hodnotu proudu jak počátečního tak koncového.
5. Hmotnost zdroje: Esab: 42 kg; Selco 33kg; Dle mého názoru to signalizuje větší trafo. A jsme opět u spotřeby el.energie.
6. Účinnost Esab 0,67; Selco 0,9.
Tyto údaje jsem opsal ze stránek obou výrobců.

Děkuji Petře za info. ve čtvrtek tu budu mít možnost váš stroj vyzkoušet s esabem jsem již pracoval tak pak napišu muj nazor.Uvažuji o hořáku Binzel jaký mi doporučíte vodou chlazený.Děkuji

Offline

 

#13 22-12-2008 18:57:27

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

Milane, proč zrovna jen tyto dvě značky? Vždyt výrobců je přece více... Fronius, Migatronic, Kemppi.....a ostatní,už možná méně známí. Předvést svářečku bych doporučil v každém případě,už jen pro informaci,co která dovede,ovládání,nastavení. Sice hodinová předváděčka není taky moc ideální,člověk stejně za ten čas nezkusí všechny možnosti co dnes moderní invertory umí. Nevím,proč uvažuješ o koupi hořáku od jiného výrobce,než original,když jsou +-stejné,záleží jenom na zatěžovateli.
Jenom trochu odbočím od témata. Před časem jsem kupoval plasmu,vybral jsem značku a kontaktoval reg. zástupce,sice přes známého,ale zapůjčil mi dva stroje i bez jakékoli zálohy na týden,abych si je vyzkoušel. Myslím si,že tento způsob je nejlepší,i když by jsi musel dát zálohu.
Přeji ti štastnou ruku při výběru.

Offline

 

#14 24-12-2008 01:50:03

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

OT:
Petr: s jednou vecou nesúhlasím - myslím že spotreba energie závisí skoro výhradne od účinnosti a nie od účinníka. Myslím si to preto, lebo ak záťaž má hodnotu účinníka rovnú 1, tak je vykompenzovaná - správa sa ako odporová a nie ako kapacitná/induktívna (tu sa nabíjajú kondenzátory či cievky). Ak je záťaž napr. induktívna, je väčší odber tzv. jalových prúdov, tie sa však ,,vracajú" do siete, takže v podstate o spotrebu energie nejde (zákazník odber ,,jalovej elektriny" neplatí, avšak napr. to istenie je potrebné väčšie, aby jalové prúdy nespôsobovali vyhadzovanie ističov).

Editoval sqad (24-12-2008 01:53:20)

Offline

 

#15 24-12-2008 10:46:48

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

sqad napsal(a):

OT:
Petr: s jednou vecou nesúhlasím - myslím že spotreba energie závisí skoro výhradne od účinnosti a nie od účinníka.

Sice to neni komentar pro me, ale jem take Petr smile

Ucinik rovny jedne (totez co kosinus fi) se opravdu chova jako odporova zatez. Pri uciniku ruznem od jedne tece obvodem take "jalovy" proud resp. vznika fazovy posun mezi prubehem napeti a proudu. Proud fazove posunuty vuci napeti ale vykona mensi praci. Prenest se vsak musi. A to je ten vliv, ktery celkovou ucinnost zhorsuje. On totiz i "jalovy" proud vyvolava ubytky napeti a tim vykonove ztraty (vedeni, vlastni zarizeni, ridici prvky...).
V praxi se za udajem "ucinik" schovava take charakter zateze s ohledem na rovnomerne zatizeni site (harmonicke slozky proudy, spickove proudy atd.). Myslim tim vliv aktivniho umernovace (PFC ci jine oznaceni). PFC se pokousi modulovat proud tak, aby odpovidal odporove zatezi a mel tak priblizne sinusovy prubeh. Naproti tomu usmernovac bez PFC odebira proud ze site pouze okolo maxima napeti (ucinik klasickeho usmernovace byva cca 0,9) a vytvari tak velke spickove proudy v siti. Velke spickove proudy znamenaji take zvyseni ztrat (pristroj i vedeni). O komplikacich pri jisteni spickovych proudu ani nemluve.

Vratim se ale okrajove k tematu a zkusim z parametru ktere uvedl "Petr" odhadnout konstrukci zdroje.
Vetsi pozadavek jisteni, mensi ucinik, vetsi hmotnost a konecne i nizsi ucinnost by mohlo znamenat osazeni beznym 50Hz transformatorem  a rizenim at uz v primaru ci spise v sekundaru.
Naproti tomu parametry Selca ukazuji spise na kompletne elektronicky zdroj s PFC.

Offline

 

#16 26-01-2009 21:27:23

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Selco Genesis 302 vs ESAB Origo™ Tig 3000i AC/DC, TA24 AC/DC

pkod napsal(a):

sqad napsal(a):

OT:
Petr: s jednou vecou nesúhlasím - myslím že spotreba energie závisí skoro výhradne od účinnosti a nie od účinníka.

Sice to neni komentar pro me, ale jem take Petr smile
V praxi se za udajem "ucinik" schovava take charakter zateze s ohledem na rovnomerne zatizeni site (harmonicke slozky proudy, spickove proudy atd.).

Já bych to definoval asi trochu jinak: V praxi se za údajem účiník často schovává cos fí. Což je pravda ve zvláštním případě čistě sinusových průběhů proudů a napětí. Protože však svařovací zdroje jsou tvořeny nelineárními obvody, které obsahují polovodičové součástky, nebude odebíraný síťový proud sinusový, ale bude obsahovat harmonické složky.
Proto nikdy neříkejte, že účiník=cos fí, je to obrovský omyl.
Účiník bych výhradně definoval jako poměr činného a zdánlivého výkonu.

Editoval Petr (26-01-2009 22:26:32)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče