SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-05-2014 21:41:44

Burdin
Člen
Registrovaný: 15-05-2014
Příspěvky: 2

pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Dobrý den,

na experiment potřebuji sehnat zdroj, který je schopný při relativně malém napětí dát velký proud, a protože takovéto regulované laboratorní zdroje stojí opravdu hodně peněz tak jako druhá možnost byla uvažována svářečka a potřeboval bych radu.
Ve zkratce, v trubce, kterou protéká voda bude umístěna nerezová trubka, která bude mít na koncích připájené měděné elektrody a tuto trubku je potřeba elektricky zahřívat, problém je, že celkový odpor soustavy elektroda - nerez trubka - elektroda je cca 0,4 ohm, neměl jsem po ruce moc kvalitní ohm metr. Pro ohřev je napočítán proud cca 150A. Protože má soustava takhle malý odpor tak se obávám, že když koupím svářecí invertor se spínaným zdrojem, tak to bude brát jako zkrat a okamžitě se odstaví. Druhá varianta by byla koupit trafosvářečku, kde by teoreticky tento problém neměl vadit, alespoň do té doby dokud bude dobré chlazení.
Takže chtěl jsem se zeptat, který typ svářečky byste mi spíše doporučili, popř. jestli někdo netuší jak odpojit zkratovou ochranu? wink
díky

Offline

 

#2 15-05-2014 22:13:14

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Pokud máš odpor 0,4 ohm a 150A, tak to odpovídá výkonu 9kW a to je i při teoretické 100% účinnosti 40A /230V. Jednofázový invertor  tedy určitě ne i když by to pro něj zkrat nebyl ani náhodou.


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#3 15-05-2014 22:14:54

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Toto by zvládly jen opravdu silné svářečky , tak štítkově alespoň 400A . Invertor v této relaci bude pěkný ranec .

Offline

 

#4 15-05-2014 22:48:16

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Tvůj problém je přesně opačný, než si myslíš! 0,4ohm je v tomto případě moc velký odpor. Kdo ti poradil takový proud? Když už jsi změřil i ten nějaký odpor (je třeba ho změřit důkladněji), možná jsi slyšel už i  o ohmově zákonu, stačí dosadit a vyjde napětí 60V. A to je jeden z problémů. (Teď pro neznalé zjednodušuji pro pochopení, prosím rýpaly nerýpat). Svářečky sváří při napětí pouze cca 20V. Musel by si mít tři invertory zapojené do série (nejsou na to stavěné, nebezpečí úrazu, možná to přežijí). Pokud bys chtěl použít trafosvářečku (také 3x), máš přívod pro ně 40A?! stačí ti doba chodu cca minutu?
Takže resumé: invertor se dá koupit i bez zkratové ochrany, (což je pro tebe stejně k ničemu), najdi si člověka, který tento problém vidí v
celé šíři a s ním to prober.
P.S. Než jsem to dopsal, tak ostatní byly rychlejší, aspoň doplním, že kdyby jsi zmenšil konstrukcí odpor na polovinu až třetinu (např. silnější trubka, napájení prostředek-kraje, zkrácení.....) pak by ta silná svářečka fungovala. Ale perpetum mobile z toho nikdy nebude!

Editoval KMU1 (15-05-2014 23:00:24)

Offline

 

#5 15-05-2014 23:10:40

Burdin
Člen
Registrovaný: 15-05-2014
Příspěvky: 2

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Dobře, jak jsem psal, tak ten odpor je cca, ten měřák měl přesnost +/- autobus, ale napočítaný odpor pomocí materiálových vlastností je 0,15 ohm, takže to pak je cca 3,3 kW.
Jinak těch 150A vychází jako přibližné optimum na základě odporu (R=0, 145) průtočné plochy kanálu, hmotové rychlosti a nutnosti vytvořit páru, při tomhle odporu jsem necelých 22 V
Je mi jasný, že pokud to bude fungovat, tak to bude hodně na hraně, na první nástřel právě chceme zkusit nějakou levnější variantu, v tuto chvíli se rozhoduju mezi
http://www.svarecky-obchod.cz/akcni-set … kabely.htm
http://www.svarecky-obchod.cz/trafosvar … l-blue.htm
http://www.svarecky-obchod.cz/trafosvar … ka-282.htm

o mobilitu, váhu ani velikost opravdu nejde, spíš by mě zajímal názor jestli bude na tohle blbnutí lepší trafo nebo invertor.
Rikám rovnou, že nevím jakej je rozdíl v chování na výstupu mezi trafem a invertorem. Osobně mi příde, že trafosvářečka bude o něco odolnější, protože to není řízené elektronikou, ale je možný, že se šeredně pletu.

Offline

 

#6 15-05-2014 23:22:10

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Trafo dává střídavý a invertor usměrňuje, nebude v tom problém?

Offline

 

#7 16-05-2014 00:03:27

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Einhla asi nebrat, bude asi mít mizerný zatěžovatel, tipuji tak minutu z deseti, trafo je větší jistota, odpor se bude hřát jak stejnosměrným tak střídavým proudem. Na indukci je 50Hz málo ale na závit nakrátko nemusí být nerez magnetická.

Offline

 

#8 16-05-2014 09:04:00

hrmil
Člen
Registrovaný: 07-01-2013
Příspěvky: 276

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Čo v tomto prípade  znamená relatívne malé napätie ?

Offline

 

#9 16-05-2014 09:17:22

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Za tu cenu svářeček (navíc s nejistým výsledkem) se dá koupit nové trafo 400/24V - 4 kVA, které by bylo pro tento účel vhodné, spolehlivé a schopné trvalého provozu. V případě, že je požadována regulace výstupního proudu, podle mně by svářečka měla být asi silnější, trvale dát 150A umí jen výkonnější typy. Po vypnutí při přehřátí trvá totiž dost dlouho, než je zase použitelná (alespoň u trafa).

Editoval Zdenek11 (16-05-2014 09:38:38)

Offline

 

#10 16-05-2014 10:55:50

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Nebo jedna WTU 315 ... co prekaží big_smile
a má to i regulaci big_smile
spíš by mě zajímalo kolik páry to má vyrábět .Normalní vyvýječe páry používají asi normalní topná tělesa.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#11 16-05-2014 18:24:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

prvně si zjisti, kolik té páry potřebuješ , za hodinu, za sekundu.  A jestli tlakovou páru, jaký tlak má mít  nebo beztlakové, pouze za atmosférického tlaku. Z toho spočítáš, jakou  v té páře budeš mít energii a když přidáš takových 20 , možná 40 %, spočítáš, jakou energii - proud krát napětí potřebuješ do toho vyvíječe páry cpát. Z toho získáš potřebný výkon elektrického zdroje. Ještě jestli je ta pára třeba v nepřetržitém režimu, potom můžeš využít jen takový režim, který zdroj může provozovat v zatěžovacím režimu 100 %. Nebo jestli stačí přerušovaný provoz ( odpovídající povolenému režimu svařovacího zdroje)
Až si toto všechno ujasníš, teprve potom se zajímej o invertor nebo trafo.
V praxi by potom mohl omezovat stejnosměrný proud, kdy by ve vyvíječi docházelo k elektrolýze a na kladné části kovové konstrukce k velice rychlé korozi kovu.

Ono řešení klasických topných těles, kdy je odporová  spirála zalita v nevodivé izolační keramické výplni a to všechno je v kovové - měděné  trubce , takže kovový povrch topného tělesa je celý vzhledem k vodě na nulovém elektrickém potenciálu má svůj důvod.

Offline

 

#12 17-05-2014 12:39:03

stále se učící
Člen
Registrovaný: 11-12-2013
Příspěvky: 21

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

a co tak trafo, které se používá na rozmrazování . Pár voltů a velký proud.

Offline

 

#13 17-05-2014 18:40:32

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Hm.Tak na o by bol najlepsi chopper s menitelnou frekvenciou a sirkou impulzu.tongue

Offline

 

#14 17-05-2014 19:55:16

bandi-p
Člen
Registrovaný: 13-09-2012
Příspěvky: 15

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Burdin napsal(a):

Dobře, jak jsem psal, tak ten odpor je cca, ten měřák měl přesnost +/- autobus, ale napočítaný odpor pomocí materiálových vlastností je 0,15 ohm, takže to pak je cca 3,3 kW.
Jinak těch 150A vychází jako přibližné optimum na základě odporu (R=0, 145) průtočné plochy kanálu, hmotové rychlosti a nutnosti vytvořit páru, při tomhle odporu jsem necelých 22 V
Je mi jasný, že pokud to bude fungovat, tak to bude hodně na hraně, na první nástřel právě chceme zkusit nějakou levnější variantu, v tuto chvíli se rozhoduju mezi
http://www.svarecky-obchod.cz/akcni-set … kabely.htm
http://www.svarecky-obchod.cz/trafosvar … l-blue.htm
http://www.svarecky-obchod.cz/trafosvar … ka-282.htm

o mobilitu, váhu ani velikost opravdu nejde, spíš by mě zajímal názor jestli bude na tohle blbnutí lepší trafo nebo invertor.
Rikám rovnou, že nevím jakej je rozdíl v chování na výstupu mezi trafem a invertorem. Osobně mi příde, že trafosvářečka bude o něco odolnější, protože to není řízené elektronikou, ale je možný, že se šeredně pletu.

Zbytocne drahe pokusy, ak nie si napojeny na el. Mochovce

Offline

 

#15 18-05-2014 20:25:30

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Burdin,odkial si?Pretoze taky chopper mam postaveny a nebol by problem to vyskusat.tongue

Offline

 

#16 28-05-2014 00:46:03

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: pro experiment invertor nebo trafosvářečku

Tak uz to netreba?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče