SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-06-2014 16:49:36

Tesař
Člen
Registrovaný: 06-06-2014
Příspěvky: 4

Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Při uklidu jsem našel třífázové trafo solidmího cca 40kg macka nejsíše 60V sekundár, stejně tak jsem našel zhruba 10kg tlumivku a 1000A diody . Přemýšlim co s tím, zřejmě by se z toho dala postavit svářečka jak na AC tak DC svařování, ale

- ma v době invertoru význam patlat se s takovou težkou obludou ?
- pokud ano poraditě nějaké asvědčené konstrukce at nemsím vše vymýšlet od začátku?

Offline

 

#2 06-06-2014 17:41:47

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Teoreticky by z toho svářečka udělat šla, bylo by však nutné nějak vyřešit regulaci svařovacího proudu. Obyčejná jednofázová trafa se regulují rozptylovým Fe bočníkem nebo přepínáním počtu závitů, nepředpokládám ale, že byste chtěl trafo převíjet nebo přeskládávat. Jedině udělat elektronickou regulaci pomocí tyristorů v sekundáru, jak to měly starší průmyslové stroje, ale nevím, jestli bych se do toho v dnešní době pouštěl.

Editoval Zdenek11 (07-06-2014 11:39:33)

Offline

 

#3 06-06-2014 17:58:05

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

veci co si nasiel predaj cez bazos,doloz k tomu dake prachy a kup maly invertor,skladat z hentoho zvaracku nema zmysel,nikdy nevies ake to bude mat vlastnosti pri zvarani,skoda prace...

Offline

 

#4 06-06-2014 19:53:19

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Ked je to TROJfazove trafo prepinatelnimy odbockami ,tak to dobre na zvaracku z tlmivkov aj ked vecsej vahy .. A foto by sa nedalo toho monstra ?

Offline

 

#5 07-06-2014 12:24:05

Tesař
Člen
Registrovaný: 06-06-2014
Příspěvky: 4

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Vyfotit bych to mohl, ale ono to asi nemá moc význam, je to klasické 3UI něco jako http://www.transformator.sk/?zobraz=30
Diody opět klasika ( asi ČKD), něco jako toto http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … 019787.jpg
Na odbočky jsem sice nekoukal, ale nejspíše nemá, na to tam je málo drátu na svorkovnici.

Offline

 

#6 07-06-2014 14:17:40

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

čo tak transduktor? big_smile

Offline

 

#7 07-06-2014 16:16:58

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Návrh a výroba třífázového transduktoru (vč. DC zdroje) by možná složitostí překonala vlastní svářecí trafo.

Offline

 

#8 07-06-2014 20:04:40

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Tesař: Pokud máš dost času, trpělivosti a baví tě experimentovat... Určitě tím získáš řadu zkušeností, Nějakých výsledků dosáhneš, ale jestli spokojenosti, toť je ve hvězdách.

Prošel jsem si podobnou cestičku.  Někde je tu o tom vlákno. Trafo 5KVA 400/2x110v Přimotal jsem trochu primáru a vyvedl odbočky. Sekundáry paralerně a při jednofázovém napájení mám po usměrnění 70-80v. Jednu tlumivku na výstup, málo, druhou, upravit mezery, znova mezery,... Pár hodin studiem dobové svářecí literatury, Tlumivka před primár, lepší, ale málo, druhá, třetí, skončil jsem u šesté. Jedna větší na napevno a pět menších přes přepínač. Po několika denním snažení jsem stvořil golema, ani to neunesu.
A výsledek? Na 2,5 to ujde, ale ideální od 3,15 nahoru

Jsou i jiné možnosti, Triakový regulátor v primáru, řízený tyristorový usměrnovač a v poslední řadě když už vše ostatní selže, tak uspěješ s odporovou regulací v primáru. Ale všechny tyto metody mají také své nevýhody.

Offline

 

#9 08-06-2014 07:36:22

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Já bych řek, že dneska, kdo si chce dobře zabastlit, tak nejlepší je chopper.
Trafo vyladit  tak, aby dávalo správné napětí a co největší proud a regulaci MOSfety na sekundáru. MOSfety na příslušně velký proud jsou už v pohodě dosažitelné, stejně tak není problém levnější varianta s poskládáním více tranzistorů s menším proudem.
Může se pak časovat s klasickou regulací, plným mostem nebo polomostem, AC, DC svařovacím proudem, to všechno třeba řídít procesorem.
Pravda, bude to dražší než prodat trafo a za získané peníze koupit invertor.........

Offline

 

#10 08-06-2014 15:14:32

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Ten chopper není špatná myšlenka - pokud by se podařil, měl by mít velice dobré svařovací vlastnosti. Dnešní ceny IGBT už jsou přijatelné, i to třífázové trafo na 60V by tady asi bylo OK. Jestli se nepletu, jeden uživatel tady chopper stavěl, alofok, ale je to asi dva nebo tři roky.

Offline

 

#11 10-06-2014 10:20:46

Tesař
Člen
Registrovaný: 06-06-2014
Příspěvky: 4

Re: Našel jsem ve sklepě - má dnees cenu stavět svářečku - jakou?

Tiky všem za náměty, mrknu na to a uvidím. Na jednu stranu je fakt, že za par peněz člověk pořídí něco jako GAMA165 na druhou stranu když se člověk třeba do té GAMY podívá a vidí jak je to vy optimalizovány do bezvědomí říká si že pořádný stroj vypadá jinak

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče