SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-02-2009 13:35:24

Krása
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 4

Elektrody z Číny

Dobrý den, jsem amatér používající 160A trafo a OK 43.30, s nimiž jsem se postupně naučil dělat pohledově pěkné svary, které drží. Pak jsem ale v nouzi koupil v maloměstském supermarketu J421 (prý ekvivalent R-K 117), které byly podezřele levné (2,5 kg za cca 150 Kč). Jsou balené v kartonu a folii, přesto byly vlhké (43.30 od ESABu mají asi nějakou protinavlhací úpravu, protože jsem dosud o vlkých elektrodách pouze četl). Po přesušení už aspoň drží oblouk, pravdou je, že se obecně snadněni zapalují než "ókáčka", ale také víc "lepí". Ale především strašně čoudí a smrdí (po vypálení 5 ks byla v dílně mlha) a svary jsou nevzhledné, zvrásněné, v případě koutových svarů je nutné hodně přidat proud, aby se kov rozlil na obě strany...
Tolik můj postřech a ještě jeden dotaz na zkušené: jsou tak velké rozdíly mezi stejnými typy elektrod od různých výrobců, nebo to je tou Čínou? A za druhé: mám zůstat u dražších OK 43.30 když vařím obyč.  konstrukční ocel v domácích podmínkách, nebo dosáhnu stejně dobrých výsledků i nějakou levnější rutilkou (např. R-K 113)? Díky

Offline

 

#2 10-02-2009 13:43:43

Krása
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 4

Re: Elektrody z Číny

oprava: jsou to samozřejmě 43.32

Offline

 

#3 10-02-2009 14:47:41

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1176

Re: Elektrody z Číny

A to jich spotřebujete tolik tun, že se Vám vyplatí zkoumat nějaké čínské prskavky, jestli nejsou o pár korun levnější?
Já osobně bych při domácí spotřebě neřešil ani ten rozdíl OK - EB.

Jinak mezi srovnatelnými typy různých výrobců samozřejmě rozdíly jsou, i když ne takové , jako mezi Čínou a vším ostatním.

Ale je otázka, kdy se to Čína naučí. A my bychom měli bojkotem jejich výrobků dělat vše pro to, aby to bylo co nejpozději. Víte jak to je, pár jedovatými skleničkami před lety to začalo a dnes krachují naši skláři... mad

Krása napsal(a):

Dobrý den, jsem amatér používající 160A trafo a OK 43.30, s nimiž jsem se postupně naučil dělat pohledově pěkné svary, které drží. Pak jsem ale v nouzi koupil v maloměstském supermarketu J421 (prý ekvivalent R-K 117), které byly podezřele levné (2,5 kg za cca 150 Kč). Jsou balené v kartonu a folii, přesto byly vlhké (43.30 od ESABu mají asi nějakou protinavlhací úpravu, protože jsem dosud o vlkých elektrodách pouze četl). Po přesušení už aspoň drží oblouk, pravdou je, že se obecně snadněni zapalují než "ókáčka", ale také víc "lepí". Ale především strašně čoudí a smrdí (po vypálení 5 ks byla v dílně mlha) a svary jsou nevzhledné, zvrásněné, v případě koutových svarů je nutné hodně přidat proud, aby se kov rozlil na obě strany...
Tolik můj postřech a ještě jeden dotaz na zkušené: jsou tak velké rozdíly mezi stejnými typy elektrod od různých výrobců, nebo to je tou Čínou? A za druhé: mám zůstat u dražších OK 43.30 když vařím obyč.  konstrukční ocel v domácích podmínkách, nebo dosáhnu stejně dobrých výsledků i nějakou levnější rutilkou (např. R-K 113)? Díky

Offline

 

#4 10-02-2009 14:59:44

Krása
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 4

Re: Elektrody z Číny

Čína byla z nouze, říkal jsem si železo jako železo, ale ten obal... :-)
Nejde mi jen o cenu, spíš mě zajímalo, proč ESAB vyrábí víc druhů rutilek (e-r 113, e-r 117 a OK 43.32 - konečně jsem to všechno napsal správně) s takřka stejnou charakteristikou. Myslím, že zvídavost je vlastní všem uživatelům tohoto fóra, proto doufám, že mě nepodezíráte z úmyslu likvidovat naše skláře. Naopak, uvítám Váš tip na ryze české elektrody, s nimiž budu dělat stejně pěkné a kvalitní svary jako s OK 43.32. Díky

Offline

 

#5 10-02-2009 18:05:23

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1176

Re: Elektrody z Číny

Jasně, to nebylo osobní, zvídavost je motorem pokroku smile I já jsem zvídavý, nicméně v případě neevropských výrobků u mě vše naráží na nepřekonatelný odpor. A nejedná se jen o asijské. Když např. vidím, kolik zcela odlišných elektrod se vejde do jedné normy AWS... U AWS 6013 přimhouřím oko, jsou to rutilové nelegované elektrody, ale když může mít stejnou AWS elektroda na 15 128, což je žárupevná ocel s poměrně přísnými podmínkami na zpracování, tj. předehřev, žíhání atd. a stejnou Ni-legovaná spádová elektroda na potrubí, stejnou Mo legovaná elektroda pro jemnozrnné a žárupevné oceli atd. ??? Prostě některé kultury nepochopím. Prostě číňani ať pěstují rýži, američani ať smaží hamburgery a my budeme např. svařovat big_smile

A typ na ryze českou elektrodu bohužel dát nemohu, protože si nejsem jist, jestli se u nás ještě nějaké elektrody vyrábí.

Krása napsal(a):

Čína byla z nouze, říkal jsem si železo jako železo, ale ten obal... :-)
Nejde mi jen o cenu, spíš mě zajímalo, proč ESAB vyrábí víc druhů rutilek (e-r 113, e-r 117 a OK 43.32 - konečně jsem to všechno napsal správně) s takřka stejnou charakteristikou. Myslím, že zvídavost je vlastní všem uživatelům tohoto fóra, proto doufám, že mě nepodezíráte z úmyslu likvidovat naše skláře. Naopak, uvítám Váš tip na ryze české elektrody, s nimiž budu dělat stejně pěkné a kvalitní svary jako s OK 43.32. Díky

Editoval JardaK (10-02-2009 18:07:38)

Offline

 

#6 10-02-2009 21:30:27

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1585

Re: Elektrody z Číny

Bohužel se u nás už žádné elektrody nevyrábí. I ty nejznámější EB 121 se dnes dělají v Maďarsku. Nejlepší a cenově dostupné jsou rutilky PH 28 od f. Oerlikon.

Offline

 

#7 11-02-2009 06:06:17

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Elektrody z Číny

Souhlasím se ZDENÁLEM, elektrody PH 28 jsou vážně dobré, koupil jsem je náhodou a dnes jiné nekupuji. Oproti E-R 117 je to báseň. Používám el. o průměru 2 a 2,5 mm a nedám na ně dopustit.
Samozřejmě netvrdím, že nad ně není, za svou svářečskou "kariéru" domácího lepiče jsem odzkoušel asi jen 4 značky, ale PH 28 se mi zdají nejlepší. A ani cena není nijak příšerná.


To JardaK: pár balíčků elektrod nás nezachrání. Koukněte se kolem sebe, kolik je tam věcí z Číny. A bude hůř.

Offline

 

#8 12-02-2009 17:38:54

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Elektrody z Číny

JardaK napsal(a):

Jasně, to nebylo osobní, zvídavost je motorem pokroku smile I já jsem zvídavý, nicméně v případě neevropských výrobků u mě vše naráží na nepřekonatelný odpor. A nejedná se jen o asijské. Když např. vidím, kolik zcela odlišných elektrod se vejde do jedné normy AWS... U AWS 6013 přimhouřím oko, jsou to rutilové nelegované elektrody, ale když může mít stejnou AWS elektroda na 15 128, což je žárupevná ocel s poměrně přísnými podmínkami na zpracování, tj. předehřev, žíhání atd. a stejnou Ni-legovaná spádová elektroda na potrubí, stejnou Mo legovaná elektroda pro jemnozrnné a žárupevné oceli atd. ??? Prostě některé kultury nepochopím. Prostě číňani ať pěstují rýži, američani ať smaží hamburgery a my budeme např. svařovat big_smile

A typ na ryze českou elektrodu bohužel dát nemohu, protože si nejsem jist, jestli se u nás ještě nějaké elektrody vyrábí.

Já jsem přesvědčen, že pod E-6013 je pouze nic moc kvalitní rutilka pro svařování pouze URČITÝCH DRUHŮ uhlík. ocelí. Kdo tam vecpává něco jiného, je podvodník a s AWS to nemá co do činění. Sám pracuji ve firmě, kde se na kvalitu svařování dbá nepoměrně více, než co jsem byl schopen vidět při působení v ČSSR např. na stavbě jaderné elektrárny Dukovany. Každý materiál je dodán s atestem a to se týká jak elektrod, tak všech ostatních materiálů. Navíc před samotným svařovacím procesem je ve všech případech, kdy se jedná o důležitost prováděna PMI. aby se ověřil atest a vyloučila možnost použití neodpovídajících materiálů.

Co jsem viděl za bordel tam v ČSSR, to si lze zde v USA jen stěží představit. smile No a to co jsem viděl za loňské dlouhodobé návštěvy V ČR neodpovídalo tomu, že by se ten stav zase tolik zlepšil. Nemyslím, že zrovna česká kultura by byla proslulá svařováním. smile  Jinak si cením Vašich vědomostí. Tolik pro vysvětlení.

Editoval Frank (12-02-2009 17:41:23)

Offline

 

#9 12-02-2009 18:10:04

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1169
Web

Re: Elektrody z Číny

JardaK napsal(a):

..., ale když může mít stejnou AWS 6013 elektroda na 15 128...

E6013 na 15128? A která to je? To by mně docela zajímalo.

Krása, bohužel s českými elektrodami je to špatné:

E-R113
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2_er_113.jpg

E-R 117
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2_er_117.jpg

Pro amatérské použití mohu doporučit také elektrody Lincoln SUPRA a Lincoln OMNIA 46 (Americké, vyráběné v Polsku), dále RUTILEN 12 a 13 (Slovinské, vyráběné ve Slovinsku), RUTWELD 13 (Slovinské, vyráběné v Polsku) a Perfect (Polské, vyráběné v Polsku). Ty mám všechny vyzkoušené, ale bude jich mnohem víc. Snažil jsem se vypsat jen neasijské exempláře smile

Offline

 

#10 12-02-2009 20:34:58

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1176

Re: Elektrody z Číny

Nepsal jsem "stejnou AWS 6013 elektroda na 15 128..." ale jen "stejnou AWS elektroda na 15 128".... Bez toho 6013 !!! A předtím jsem psal, že u AWS 6013 přimhouřím oko, protože jsou obyčejné. A proto jako příklad dal podstatně problémovější typy. Byl to příklad nesmírně široké tolerance uvedené normy. Jinak AWS pro mnou uváděný příklad je E9018-G, to jen na upřesnění.


admin napsal(a):

JardaK napsal(a):

..., ale když může mít stejnou AWS 6013 elektroda na 15 128...

E6013 na 15128? A která to je? To by mně docela zajímalo.

Krása, bohužel s českými elektrodami je to špatné:

E-R113
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … er_113.jpg

E-R 117
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … er_117.jpg

Pro amatérské použití mohu doporučit také elektrody Lincoln SUPRA a Lincoln OMNIA 46 (Americké, vyráběné v Polsku), dále RUTILEN 12 a 13 (Slovinské, vyráběné ve Slovinsku), RUTWELD 13 (Slovinské, vyráběné v Polsku) a Perfect (Polské, vyráběné v Polsku). Ty mám všechny vyzkoušené, ale bude jich mnohem víc. Snažil jsem se vypsat jen neasijské exempláře smile

Offline

 

#11 12-02-2009 20:56:17

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1176

Re: Elektrody z Číny

Nic moc kvalitní rutilka...??? No to je právě ten problém neuvěřitelně široké a měkké normy. Vejde se tam nejen skutečně "nic moc kvalitní rutilka, ale stejnou normu má např. rutilka Böhler FOX ETI, která se používá např. pro excelentní pohledové svary, vejde se tam rutilcelulózová FOX OHV, která umí svařovat i shora dolů a nepoužívá ji žádný garážista, ale F.X. Meiller na části nástaveb náklaďáků, vejde se tam rutilbazická Phoenix SH Lila R, používaná pro RTG spolehlivé svary, svary i v úzkých mezerách a nad hlavou, obvodové svary trubek, vejde se tam rutilbazická FOX SPE pro podobné použití vč. kořenových svarů trubek, posledně uvedené elektrody ač rutilky, garantují vysoké vrubovky i při -20°C atd. atd. A teď si představte, že někdo zamění tyto typy za čínské s tím, že řekne 6013 jako 6013...

A k tomu stavu u nás? Zajímalo by mě, koho jste navštívil, vzhledem k Vámi udávané referenci elektrárny. Zrovna výrobci energetických zařízení a jejich subdodavatelé umí dodavatele přídavných materiálů pěkně potrápit. Např. Vítkovice, Alstom, Škoda atd. to určitě nebyli smile

Frank napsal(a):

JardaK napsal(a):

Jasně, to nebylo osobní, zvídavost je motorem pokroku smile I já jsem zvídavý, nicméně v případě neevropských výrobků u mě vše naráží na nepřekonatelný odpor. A nejedná se jen o asijské. Když např. vidím, kolik zcela odlišných elektrod se vejde do jedné normy AWS... U AWS 6013 přimhouřím oko, jsou to rutilové nelegované elektrody, ale když může mít stejnou AWS elektroda na 15 128, což je žárupevná ocel s poměrně přísnými podmínkami na zpracování, tj. předehřev, žíhání atd. a stejnou Ni-legovaná spádová elektroda na potrubí, stejnou Mo legovaná elektroda pro jemnozrnné a žárupevné oceli atd. ??? Prostě některé kultury nepochopím. Prostě číňani ať pěstují rýži, američani ať smaží hamburgery a my budeme např. svařovat big_smile

A typ na ryze českou elektrodu bohužel dát nemohu, protože si nejsem jist, jestli se u nás ještě nějaké elektrody vyrábí.

Já jsem přesvědčen, že pod E-6013 je pouze nic moc kvalitní rutilka pro svařování pouze URČITÝCH DRUHŮ uhlík. ocelí. Kdo tam vecpává něco jiného, je podvodník a s AWS to nemá co do činění. Sám pracuji ve firmě, kde se na kvalitu svařování dbá nepoměrně více, než co jsem byl schopen vidět při působení v ČSSR např. na stavbě jaderné elektrárny Dukovany. Každý materiál je dodán s atestem a to se týká jak elektrod, tak všech ostatních materiálů. Navíc před samotným svařovacím procesem je ve všech případech, kdy se jedná o důležitost prováděna PMI. aby se ověřil atest a vyloučila možnost použití neodpovídajících materiálů.

Co jsem viděl za bordel tam v ČSSR, to si lze zde v USA jen stěží představit. smile No a to co jsem viděl za loňské dlouhodobé návštěvy V ČR neodpovídalo tomu, že by se ten stav zase tolik zlepšil. Nemyslím, že zrovna česká kultura by byla proslulá svařováním. smile  Jinak si cením Vašich vědomostí. Tolik pro vysvětlení.

Offline

 

#12 12-02-2009 21:15:16

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Elektrody z Číny

Zrovna minulý týden jsem byl v Ostravě na vysoké škole báňské v jejich zkušebně. Náhodou tam byl přítomný svářecí dozor z JE Temelín a dělali zkoušky přídavných materiálů. Hodnotily se jak mechanické vlastnosti, tak chemické složení. Tyto zkoušky se dělají při každé nové šarži. Parametry svařování byly monitorovány systémem WeldMonitor z TDS Brno.
O WeldMonitor zde: http://www.electric.cz/documents/wm_hrotovice2007e.pdf

Offline

 

#13 13-02-2009 08:31:20

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1169
Web

Re: Elektrody z Číny

JardaK napsal(a):

Nepsal jsem "stejnou AWS 6013 elektroda na 15 128..." ale jen "stejnou AWS elektroda na 15 128".... Bez toho 6013 !!! A předtím jsem psal, že u AWS 6013 přimhouřím oko, protože jsou obyčejné. A proto jako příklad dal podstatně problémovější typy. Byl to příklad nesmírně široké tolerance uvedené normy. Jinak AWS pro mnou uváděný příklad je E9018-G, to jen na upřesnění.

Dík za info. Přiznám se, že jsem to hned vztáhnul na tu 6013 (ono to zpočátku fakt tak vyznívá) a to mně tak vyděsilo, že už jsem to nedočetl dál (tam už je pak jasné, že se to nevztahuje k 6013). No prostě zbrklost, no smile

Offline

 

#14 13-02-2009 15:03:36

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Elektrody z Číny

JardaK napsal(a):

Nic moc kvalitní rutilka...??? No to je právě ten problém neuvěřitelně široké a měkké normy. Vejde se tam nejen skutečně "nic moc kvalitní rutilka, ale stejnou normu má např. rutilka Böhler FOX ETI, která se používá např. pro excelentní pohledové svary, vejde se tam rutilcelulózová FOX OHV, která umí svařovat i shora dolů a nepoužívá ji žádný garážista, ale F.X. Meiller na části nástaveb náklaďáků, vejde se tam rutilbazická Phoenix SH Lila R, používaná pro RTG spolehlivé svary, svary i v úzkých mezerách a nad hlavou, obvodové svary trubek, vejde se tam rutilbazická FOX SPE pro podobné použití vč. kořenových svarů trubek, posledně uvedené elektrody ač rutilky, garantují vysoké vrubovky i při -20°C atd. atd. A teď si představte, že někdo zamění tyto typy za čínské s tím, že řekne 6013 jako 6013...

No tak to mění situaci. Sorry, já to pochopil tak jak admin smile Dělalo to na mně dojem, že AWS připouští svařovat E-6013 kupř. oceli typu F11, nebo F22. smile

Offline

 

#15 02-09-2010 16:52:47

Vladivoj
Host

Re: Elektrody z Číny

Je skutečně rozdíl mezi elektrodami z Číny a těmi "evropskými"?

Před dvěma měsíci jsem si při odchodu do důchodu nadělil jako zuřivý kutil  nádhernou svářečku Gama 165. Prodejce mně dal na zkoušení (jsem úplný začátečník) balík čínských rutilek 2mm a 2.5 mm, celkem s despektem - že to na trénink stačí (mimochodem výborná firma Rulík v Chrudimi, velmi dobré ceny). Od té doby jsem na chalupě povařil (spíše polepil) kde co, postavil dlouhý plot s hodně sloupky atd. Ve Žďáru u Kinských jiné neměli, tak jsem přikoupil další čínské elektrody a vařil dál.
Četl jsem a dále čtu pečlivě všechny Vaše příspěvky, na nich jsem se vlastně teoreticky vyškolil, prakticky lepím o trochu líp. A jak mně stoupá sebevědomí, dívám se po jiných elektrodách. Dnes jsem doma v Praze v okolí Jižního Města prošel OBI, Bauhaus a Baumax a opět - všichni tři jiné nemají než čínské. Samozřejmě, když budu chtít a pořádně se po nich podívám, najdu prodejnu s evropskými (těmi, co tady různě doporučujete), o peníze mně taky nejde.

Ale ptám se, má to cenu - je mezi nimi skutečně takový rozdíl? Budu mít méně zapečenou strusku? Budou mně jako začátečníkovi méně prskat a budou sváry o trochu hezčí? Prosím hlavně amatéry - podělte se o své zkušenosti.

 

#16 02-09-2010 23:05:29

Phavel
Člen
Registrovaný: 23-05-2010
Příspěvky: 15

Re: Elektrody z Číny

No, já jsem taky amatér, rovněž asi před 2 měsíci jsem si koupil gamu 160. Jak říkáte v OBI apod. mají jen čínu, té jsem se doposud vyhnul. Alespoň v Hornbachu - ten je asi výjimka jsem nejprve koupil OK 46.00 a pak později ještě v železářství E-R 113, 117 (co zrovna bylo). Já nevím, ale mám prostě pocit, že se všemi třemi rutilkami se mi pracuje nějak tak stejně - i to prskání tam trochu je (ale to bude možná i tím, že je neskladuju zrovna moc v suchu). Myslím, že ke tvorbě strusky ve svaru, což je asi největší problém nás začátečníků, mají tendenci všechny tyhle rutilky +- stejnou (ale možná mi to nějaký odborník vyvrátí - alespoň bych věděl co přednostně kupovat). Můj první koutový svar byl z 90% procent zavařená struska :-), dneska už strusku skoro i nezavařím, ikdyž občas se trochu stane, no. Pomohl mi větší sklon elektrody a kratší oblouk. Co se dá cvičit pořád, je jistější a přesnější vedení a tím vzhlednější svar. Větší rozdíl než mezi těma rutilkama jsem pocítil, když jsem zkusil bazickou 121. Svar má pak takovou tenčí sklovitou strusku, která se, alespoň pokud to má člověk už trochu v ruce, skutečně nezavařuje. Bohužel při stejném průměru s ní nedokážu pracovat, aniž bych nemusel nastavit trochu vyšší proud oproti těm rutilkám - takže na tenčím materiálu se pak projevují deformace a svar vizuálně jakoby na krajích oslabuje materiál. Na nějakých "kolejnicích" by to bylo v pohodě, ale na tenčí jekly je pro mě lepší vzít tu rutilku. O nějaké mechanické parametry svaru mi při této domácí aplikaci ani nejde...

Offline

 

#17 03-09-2010 07:25:13

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Elektrody z Číny

Není čína jako čína a spousta elektrod tam bude určitě vyrobena, možná i těch značkových.

Zkus si nějakou značku a když bude ok, tak ji zase kup, pokud nebudu jmenovat ty nejdražší, tak dobré elektrody jsou lincoln, chemweld, slovinský jesenice, polský spawmet ...

V každým případě bych doporučil přejít z rutilo-bazických, které výborně hoří, na bazické, pro dobré svařování rutilkama to chce už nějakou praxi.

Offline

 

#18 03-09-2010 07:39:52

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Elektrody z Číny

Myslím , že každý svůj ohon chválí . Také do výroby bereme suroviny s atestem . Ale co přišly evropské normy , tak jsou vesměs "slabší" než bývaly bolševické . Do fabriky jsme koupili speciální mašinu ze slavný US-vysekávací lis a hydrauliku , pneumatiku a zvláště elektriku , by zvládli učňové z prvního ročníku u nás lépe .

Offline

 

#19 03-09-2010 11:19:13

Phavel
Člen
Registrovaný: 23-05-2010
Příspěvky: 15

Re: Elektrody z Číny

1b napsal(a):

Není čína jako čína a spousta elektrod tam bude určitě vyrobena, možná i těch značkových.

Zkus si nějakou značku a když bude ok, tak ji zase kup, pokud nebudu jmenovat ty nejdražší, tak dobré elektrody jsou lincoln, chemweld, slovinský jesenice, polský spawmet ...

V každým případě bych doporučil přejít z rutilo-bazických, které výborně hoří, na bazické, pro dobré svařování rutilkama to chce už nějakou praxi.

To zní lákavě zkusit rutil-bazické elektrody, ovšem nemám ponětí, kde je mám sehnat. Bohužel nejsem z Prahy a nenapadá mě žádný krám u nás na vsi v Hradci Králové ;-)

Offline

 

#20 03-09-2010 12:28:15

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1585

Re: Elektrody z Číny

V Hradci zkuste f. Chobola /Vážní 884/, tel 495408810

Offline

 

#21 03-09-2010 13:36:43

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1176

Re: Elektrody z Číny

Souhlas, bydlet v Hradci, také bych tam šel.
Zde popsané elektrody z produkce renomovaných výrobců určitě mají skladem a např. od Böhler berou velmi často a můžete mít relativně rychle i méně obvyklé typy.

ZDENÁL napsal(a):

V Hradci zkuste f. Chobola /Vážní 884/, tel 495408810

Offline

 

#22 03-09-2010 14:39:41

Phavel
Člen
Registrovaný: 23-05-2010
Příspěvky: 15

Re: Elektrody z Číny

Díky za tip, určitě tam zajdu.

Offline

 

#23 07-09-2010 14:36:30

PetrZ
Člen
Registrovaný: 05-08-2010
Příspěvky: 59

Re: Elektrody z Číny

Krása napsal(a):

Dobrý den, jsem amatér používající 160A trafo a OK 43.30, s nimiž jsem se postupně naučil dělat pohledově pěkné svary, které drží. Pak jsem ale v nouzi koupil v maloměstském supermarketu J421 (prý ekvivalent R-K 117), které byly podezřele levné (2,5 kg za cca 150 Kč). Jsou balené v kartonu a folii, přesto byly vlhké (43.30 od ESABu mají asi nějakou protinavlhací úpravu, protože jsem dosud o vlkých elektrodách pouze četl). Po přesušení už aspoň drží oblouk, pravdou je, že se obecně snadněni zapalují než "ókáčka", ale také víc "lepí". Ale především strašně čoudí a smrdí (po vypálení 5 ks byla v dílně mlha) a svary jsou nevzhledné, zvrásněné, v případě koutových svarů je nutné hodně přidat proud, aby se kov rozlil na obě strany...
Tolik můj postřech a ještě jeden dotaz na zkušené: jsou tak velké rozdíly mezi stejnými typy elektrod od různých výrobců, nebo to je tou Čínou? A za druhé: mám zůstat u dražších OK 43.30 když vařím obyč.  konstrukční ocel v domácích podmínkách, nebo dosáhnu stejně dobrých výsledků i nějakou levnější rutilkou (např. R-K 113)? Díky

Co se týká J421, tak je na prodejně nabízíme také a vyjma jednoho zákazníka, kterému nevyhovují, tak bez problémů. Ale jednou jsem čekal v OBI u pokladny a zrovna tam přišel chlap, držel balíček J421 a hrozně nadával, že to nevaří, prská a kdesicosi. A protože v OBI bývá všechno na dlouhé lokte, tak jsem ho vyzpovídal a ukázal mi je. A ikdyž vnější balení bylo stejné, tak elektrody měly žlutý obal, místo klasického šedého. Takže nějaká záhadná várka nebo "speciální OBI edice". Kdo ví.

Offline

 

#24 07-09-2010 22:06:28

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Elektrody z Číny

Krása napsal(a):.....Ale především strašně čoudí a smrdí (po vypálení 5 ks byla v dílně mlha).....tak s tím musím souhlasit, se mi dostaly do rukou elektrody (v práci to leželo na topení) J 507 je tam napsáno náhražka EB 121, vaří se snimi celkem dobře, ale jsou to teda pěkny smraďavice a jelikož je to čína tak to myslím bude pěkně jedovaty, takže doporučuji při svářování nedýchát.. a vůbec nedýchát ve vzduchu je strašny smetí.. nebo dýchat, ale přes husté síto :d
Mimochodem bazické elektrody při svařování tvoří fluorovodík který při styku s vlhkem (sliznice a dýchací potrubíčko) vytváří žíravinu takže bacha ať si nepoleptáte čuchometry nebo plíce. Kramlik

Offline

 

#25 08-09-2010 08:40:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Elektrody z Číny

Při sváření elektrodou vzniká určitě spousta nedobrých plynů , ale kdyby tam byl fluorovodík v nějakém větším , než stopovém množství , tak už je polovina svářečů mrtvých .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče