SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 23-11-2011 17:39:49

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

Zdravím tak jsem dneska vytahl elektrody od topení a zkoušel svařovat je to pořad stejné oblouk s bazickýma el. zhasína s rutilovýma normalně svařuje tak jsem proměřil všechny rozmery co šly na tlumivce takže předpokládám že plechy jsou ve tvaru L pokud jsou ve tvaru U me měření není přesné plechy mají průřez obdélníku s rozměry 6,5cmx4,8 cm čli plošný obsah 31,2cm2 délka plechů na straně cívky je celková 19cm a cívka je namotana na 8cm z tech 19cm průřez drátu je 10x4mm čli průřez drátu je 40mm2   ,tlouštka cívek je 10,5cmx9cm výška tedy tech 8 cm když z nich dečtu tlouštku plechu tak mi vychází cívka tlouštky 4 cm na tech 8 cm civky  jsem napočítal 6 závitu tedy teoreticky  při tlouštce drátu 4mm mi vychází 10 namotání na sebe prakticky to bude mín kvuli izolaci počítam tak 6-7 vrstev čili 36-42 závitu při 40mm2 průřezu drátu

mam ješte jednu teorii  a to stáří bazických elektrod může mit na to vliv, elektrody nevím jak jsou staré mam jich pár od souseda na zkoušení je to starší pán a elektrody si dones ješte kdysi když pracoval zkusim snima zajit za druhym sousedem jestli se snima da vubec vařit

Offline

 

#27 23-11-2011 17:42:47

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

tak ted tomu už vůbec nerozumím  pa píše že tlumivka je správně zapojená bobo a  soptík že není správně  mohl by se na to ještě prosím někdo  kouknout děkuji.

Editoval donal (23-11-2011 17:49:33)

Offline

 

#28 23-11-2011 17:52:05

Vladivoj
Host

Re: Pomoc s usměrnovčem

A pane "donal", neměl byste si nejprve sehnat normální, to je suché bazické elektrody?? Já, když mně Fanouš od sousedů věnoval svoje ještě zaručeně dobré bazické jsem časem zjistil, že je má 5 let v mokré kůlně a ani nová Gama 165 s nimi nehnula.

 

#29 23-11-2011 17:54:58

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

Vladivoj

jo zajdu zítra nejakě koupit

Offline

 

#30 23-11-2011 19:48:46

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Pomoc s usměrnovčem

donal napsal(a):

tak ted tomu už vůbec nerozumím  pa píše že tlumivka je správně zapojená bobo a  soptík že není správně  mohl by se na to ještě prosím někdo  kouknout děkuji.

pa napsal , ze smysl zapojeni vinuti na maluvce je v poradku a jestli to sedi s tlumivkou , podle fotky samozrejme nepoznam.
bobo napsal , ze pokud obrazek dobre prohlednul , tak to vypada opravdu spatne.
soptik napsal , ze by rekl , ze je to spatne zapojene.
nevim z ceho vychazeli kolegove , ale ja z pravidla prave ruky[v tomto pripade muze byt klidne leva , pac jde o relativni smer] v elektromagnetizmu[ sipky na jedne civce si obratite aby znazornovaly smer proudu a nekolidovaly s druhou civkou , palec date po smeru proudu a ukazovak vam ukaze smer magnetickeho toku , ktery bude obihat dokola v jadre].
me uz nic pres diskusi nenapada , kdyby si to clovek mohl sam vyzkouset a prohlidnout , bylo by to asi jine. ja to vzdavam.
ty elektrody EB12X je fakt , ze kdyz je mam z garaze , tak mi to taky nekdy celkem prskalo , ale nikdy nezhasinalo.
a s 20 let staryma bazickyma , nepresusenyma s cervenou spickou se mi uz vubec dobre nesvarovalo , ale takova tragedie jakou popisujete to nebyla.
porad ale neverim , ze RTB trafo [ziju v domeni , ze jde o zdroj schodneho principu i regulace jako JS90] by vyzadovalo nejakou jinou velkou tlumivku v usmernovaci , nez jine , treba prave ta JS90. respektive ze kdyby se vzal jakykoli fungujici usmernovac s velkou tl. , ze by nefungoval na tom RTB.
osobne jsem vyzkousel 3 delane rozdilne usmernovace s velkou tl. , chovaly se na JS90 trosku jinak [podle indukcnosti tlumivky a cinneho odporu jejiho vinuti] , ale uspokojive. dnes existuje uz pouze jeden z nich , ktery ma znamy - kondenzator ze stareho lampaku na 250V a 100 nebo 200uF , "velka" tlumivka z predradniku RVL250 , tj. EI 40x40 , Cu paskovina 2x10mm celkove delky 5m , pocet zavitu ani vzduchovou mezeru neznam , az tam budu na navsteve , zkusim pro zajimavost zjistit a dat do galerie samodomo.   
jeste jeden poznatek jsem mel , kdyz se mi v usmernovaci s malou tl. prerusil pomocny obvod. najednou to svarelo-nesvarelo , presne jak popisuje donal. prskalo , zhasinalo , velmi blbe zapalovalo.

Offline

 

#31 24-11-2011 08:43:32

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Pomoc s usměrnovčem

Cívky podle fotky i nákresu vypadají zapojené správně. Usměrňovač pojede na jakémkoliv trafu, RTB, TMB, JS nebo i trochu slušných made-in china. Mě už taky nic nenapadá, jedině snad to, že bazické elektrody všeobecně vyžadují kratší oblouk než rutilky, obal elektrody se prakticky může lehce táhnout po svařovaném materiálu. Možná jste byl zvyklý držet oblouk delší. Vnitřní zkrat v tlumivce, závada ve spoji obou cívek (pod tou bužírkou) nebo špatná dioda jsou velice nepravděpodobné, i když taky ne zcela vyloučené. Ale to už jsou jen takové spekulace o ničem.
A máte elektrodu skutečně na + pólu? Některé typy baz. elektrod špatně snášejí přepólování.

Offline

 

#32 24-11-2011 12:05:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Pomoc s usměrnovčem

Takové případy, jaký tady napsal donal, se řeší tak, že se postupně, ale s co největší stoprocentní jistotou , vylučují předpokládané příčiny.
Třeba v tomto pořadí. Slabé trafo s malým výstupním napětím, nedotažené kontakty či kontakty s vysokým přechodovým odporem, zkorodované, slabé kabely atd, vada nějaké součástky usměrňovače, horší elektrody dohromady s malou zkušeností svářeče, špatná tlumivka......
Pak by takové dohadování tady vůbec nemuselo být......
Pokud takhle usměrňovač nejde a předchozí příčiny jsou spolehlivě vyloučeny, je třeba zajistit na zkoušení elektrody, co jsou stoprocentně v pořádku....

Offline

 

#33 26-11-2011 11:12:02

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

Děkuji všem za rady  až se mi podaří odstranit závadu  tak vas budu informovat.

Offline

 

#34 28-01-2012 13:58:56

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

Dobrý den dneska jsem dostavěl usměrňovač s malou tlumivkou a vyzkoušel jsem ho vyvařil jsem 5 bazických elektrod  ty nové i ty staré se všema jde pěkně svařovat děkuji všem za rady je evidentní že jsem měl špatnou tu velkou tlumivku  protože ty velké 200A diody jsem použil,překvapilo mě jak malé se dneska prodávají  1000uF kondenzátory které jsem použil 4ks.

Offline

 

#35 12-05-2013 19:59:40

Domino2597
Člen
Registrovaný: 07-05-2013
Příspěvky: 3

Re: Pomoc s usměrnovčem

Zdravým prosím o pomoc vás  skúsenejších potreboval by som vedieť ako zapojiť usmerňovač ktorý je na fotkách podľa všetkého sa jedná o ZENLIR PMS a mal by zniesť do 190 ampérov podľa predošlého majiťela  , ale teraz k veci potrebujem vedieť na ktoré kontakty sa zapája striedavé napatie a na ktoré + a - 
najlepšie by bolo keby mi to niekto nakreslil v microsoft skicári ale stačilo by keby ste mi to nejako popísali


Tu sú linky

http://1026442.en.makepolo.com/products … 37764.html

http://imgupload.sk/viewer.php?file=0w1 … inyxbh.jpg

http://imgupload.sk/viewer.php?file=h1z … fozsam.jpg

Za odpoveď vopred ďakujem

Offline

 

#36 12-05-2013 20:23:15

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2491

Re: Pomoc s usměrnovčem

Tohle je ucivo zakladni skoly.   http://cs.wikipedia.org/wiki/Usměrňovač   http://cs.wikipedia.org/wiki/Polovodičová_dioda

Pokud chcete zapojit usmernovac svarecky pak by jste mel toto znat!


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#37 13-05-2013 08:09:55

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Pomoc s usměrnovčem

Není nad dobrou radu . smile Zkus to podle tohoto http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2694

Offline

 

#38 15-05-2013 16:47:26

MP 80
Člen
Registrovaný: 12-03-2011
Příspěvky: 25

Re: Pomoc s usměrnovčem

donal napsal(a):

ještě mě napadá vzduchová mezera na tlumivce je to mezera mezi plechy jednotlivých cívek? mam tam nacpaný tvrdý kartonový papír jak je vidět na fotkach to by nemohlo vadit?

ahoj
zda sa ze uz to mas vyriesene -mna len napadlo z tej tvojej schemy ...

  nechyba ti tam nahodou tzv nulova dioda ?.Podla mna ak mas vo vystupnom jednosmernom obvode tlmivku .Zapojenu seriovo (tecie cez tlmivku cely prud) ,tak nulova dioda tam je potrebna!
    Ved, ta uzatvara obvod a cerpa energiu nazhromazdenu v tlmivke v case, ked klesa na usmernovaci napatie z trafa.(mostikovy jednofazovy usmernovac neudrzi hladke jednosmerne vystupne napatie) .

Dioda ma byt zapojena za usmernovac pred tlmivku obratenou polaritou a to pararelne k vystupnym svorkam.Takto potom vlastne ukludnuje vystupne napatie a to sa sice meni ale uz neklesa k nule a tak nezhasina obluk. Musel by som to nakreslit ako to myslim ,takto je to kostrbato napisane.!
MP 80


v praci Alfain 400,Alfain plazma 40,Omicron 245,Omicron 1550,Alfain plazma 100,Lorch MAA /TIG 180,
doma K 220,UTA 200-1,usmernovac vlasnej vyroby 4,4kw 380v ,plazma CUt 60,plazma ,mig/mag orelikon 320

Offline

 

#39 15-05-2013 21:12:54

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 469

Re: Pomoc s usměrnovčem

Nechýba, ta dioda, co je třeba je součást můstku, (jsou2 v sérii)  kdyby se za ním měnila polarita, (aby mohl téct proud tou tvojí nulovou diodou) tak by se to zas zhusta nelíbilo tomu vyhlazovacímu elektrolytu.

Offline

 

#40 18-05-2013 22:04:32

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: Pomoc s usměrnovčem

MP80
Problém už mam vyřešený asi rok a půl jak jsem psal výše a jestli tam chyběla tehdy nějaká dioda tak už je to jedno velka tlumivka putovala do šrotu,dnes svařuji s usměrňovačem s malou tlumivkou a jsem plně spokojen.

Offline

 

#41 19-05-2013 13:03:11

MP 80
Člen
Registrovaný: 12-03-2011
Příspěvky: 25

Re: Pomoc s usměrnovčem

donal napsal(a):

MP80
Problém už mam vyřešený asi rok a půl jak jsem psal výše a jestli tam chyběla tehdy nějaká dioda tak už je to jedno velka tlumivka putovala do šrotu,dnes svařuji s usměrňovačem s malou tlumivkou a jsem plně spokojen.

hlavne ze si spokojny-tak to ma byt
.Ja som staval zvaracku komplet vratane navinutia trafa ,tlmivky ,frezovania chladicov aj regulacie a skrine. Kondenzatory som pouzil iba v regulacii inde nie.Chcem len povedat ze dokedy som tam nemal tlmivku ,takto tiez zvaralo. Dokonca tak ze pri plnom budeni 3,15 el.prepalovala 6mm plechy ,ale ten zvar nebol pekny prskalo mi z lazne roztavenu strusku a kov.Na tlmivku som pouzil nejake asi 1kw jadro trafa a navinul drot co som mal po ruke priemer asi 4mm  .Ta nulova dioda- bolo par pararelne spojenych alternatorovych diod .Zvaracka pekne varila, obluk bol kludny a min.rozstrek lazne ma potesil najviac, aj ked max prud klesol asi tak na tu 3,15 el.
Nulova dioda nieje z mojej hlavy ,ale je v mnohych profi zvarackach alebo aj nabijackach tak len preto som to spomenul.

inak uz ju nepouzivam mam utu 200
mp80


v praci Alfain 400,Alfain plazma 40,Omicron 245,Omicron 1550,Alfain plazma 100,Lorch MAA /TIG 180,
doma K 220,UTA 200-1,usmernovac vlasnej vyroby 4,4kw 380v ,plazma CUt 60,plazma ,mig/mag orelikon 320

Offline

 

#42 25-10-2014 17:14:56

helikoid
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 1

Re: Pomoc s usměrnovčem

Zapojenie s velkou tlmivkou je ABSOLUTH #1!!!!!
Skusil som rozne kombinacie: Usmernovac+Kond+mala tl.,varilo dobre ale nic moc,
dalej pomocne vinutie+pomocne diody, varilo dobre ale stale nic moc,
Skusil som aj nasobic, vystup 160VDC, to pieklo jak pekelne kachle, obluk cez 10cm, ale stale ten zvar bolo len tazko dosiahnut aby bol taky aky ma byt, prskalo, lietalo, kvapalo mimo len dobre nie.
VELKA TLMIVKA+MOSTIK+KOND. a je to PARADA...
mozem len vrelo odporucit

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče