SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Ahoj,
na jednofázovou hobby MIG/MAG svářečku jsem si (po úspěšné instalaci elektroventilu na první pokus :-) udělal ještě softstart podle tohodle návodu:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007080801
Výsledek ale je, že 16A/B jistič sice nevypadává tak často jako předtím, ale stejně mi nepřijde moc praktický chodit nahazovat jističe po každý 15tý housence. No přinejmenším to už neshazuje 25A 3fáz na chodbě... Ale i tak bych to chtěl ještě potunit, abych moh svářečku používat i na víc než spodní polovinu nastavení proudu...
Zkoušel jsem 23ohm i 11ohm odpory se zhruba stejnym vysledkem. K tomu tohle relé:
http://www.ges.cz/cz/rm83-1co-230volt-GES05700043.html
http://www.ges.cz/sheets/f/finder40.pdf
Teď přemejšlim, jestli by nebyl lepší klasickej stykač na DIN lištu... Mohl by mít trošku větší zpoždění díky masivnější konstrukci... Případně mě ještě napadlo, jestli by zpoždění relé nešlo řešit nějakou tlumivkou v sérii s relé, paralelním kondenzátorem, nebo tak něco... Co myslíte?
Update: vyřešeno:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 190#p78190
https://wiki.spoje.net/doku.php/navody/ … _softstart
Editoval harvie (02-11-2014 03:15:12)
Offline
Myslím si, že jedno (aj keď netvrdím, že jediné) spoľahlivé riešenie je presné spínanie v maxime napätia, najlepšie SSR relé. Vo svojej zváračke, kde som mal spínač v horáku, mi taktiež vyhadzovalo 16A istič na niekoľký pokus na nižších stupňoch, na najvyššom pravidelne. Potom, čo som použil spôsob, ktorý som popísal, na najvyššom stupni bez záťaže mi zatiaľ C2 istič nevyhodilo ani raz.
Offline
sqad napsal(a):
spoľahlivé riešenie je presné spínanie v maxime napätia, najlepšie SSR relé.
O tom sem taky premejslel... Ale nemelo by to bejt spinany naopak v nule? Ja myslel, ze to vyhazuje spinani ve spicce... Nakej pasivni obvod s detekci nuly a triakem by se mi libil...
Kdyby se to skutecne melo spinat ve spicce, tak na to mam super primitivni zapojeni za par korun z jinyho projektu. Triac rizenej bi-transilem Pak uz staci, aby sepnul i rele, ktery ho bypassne. No nezda se mi to... Osobne bych to tak nak intuitivne spinal v nule... Ale podle googlu maj trafa proud fazove posunutej o 90 stupnu, takze na tom asi neco bude. Docela by me zajimalo vysvetleni nekoho, kdo tomu rozumi vic... Taky by me zajimalo co je horsi... Jestli spinani MIGu "na prazdno" nebo "do zateze" (tj. kdyz se drat dotyka svarence), ja mam pocit, ze mi jistice litaly v obou pripadech.
Taky koukam, ze se delaj SSR se spinanim v maximu... Ale sou docela drahy Zacina to na 8-9 kilech. Ja bych se chtel vejit tak do 4-5 stovek...
Editoval harvie (25-10-2014 03:40:21)
Offline
Tak buď mám štěstí, nebo je moje svářečka i když hobby, trošku lépe vyřešená a už od novoty jsem zatím neměl problémy s vyhazováním jističů, jen párkrát, ale to jsem dal svářečce pořádný záhul. To jsem jel na plný knedlík dost dlouhý svár a svářečka už po několika minutách jela s posledních sil. Ale při karosařině, kterou dělám nejvíce, nebo při svařování kratších svarů, dejme tomu do 50mm na plný knedlík problémy nejsou ani u jištění 16A, C řada.
Offline
Sofstart s tím relé v příspěvku 1 není moc účinný, protože relé sepne moc rychle. Je to možné řešit např přidáním relé se zpožděným přítahem.
Asi před měsícem se to zde někde řešilo, proč i nezatížené trafo má při spuštění velký proudový náraz, člen bobobo pak sem dal odkaz, kde je to dopodrobna vysvětleno:
www.mti.tul.cz/files/disertace_Miroslav_Novak.pdf
Offline
Pokuď si s tím softstartem chceš pohrát, tak tady je inspirace: http://danyk.cz/st_sp.html
Offline
Jojo... Danyk má dobrý věci... Bohužel tohle je na MIG asi trochu pomalý... sice by to šlo dost možná upravit... Ale já mám teď v plánu zkusit navrhnout něco s tim spínáním ve špičce... Co mám vymyšlený, tak je asi jen o 20kč dražší než původní schéma s odporama na začátku příspěvku a do počtu součástkek ne o moc složitější. Jenom ještě musim nějak vymyslet, aby špičky z trafa neprošlehly triak. Možná bude stačit varistor, ale jsou i nějaký spešl zapojení.
Tak dám pak vědět jak jsem dopad a případně i schéma. Nicméně jestli někdo máte nějakej novej postřeh, jak to udělat funkčně a levně, kterej ještě nebyl vyřknut, tak si ho rád přečtu
Offline
A nebylo by lepsi vymenit jistice za vetsi hodnotu nebo tvrdsi charakteristiku?
Offline
groowy napsal(a):
A nebylo by lepsi vymenit jistice za vetsi hodnotu nebo tvrdsi charakteristiku?
Vyhazuje to i 25A/B 3fáz na chodbě... To mi přijde docela dost a neobešlo by se to bez zaplacení popletku za upgrade přípojky ze strany energetiky (pokud by vůbec Cčkovej jistič povolili). Přitom když to nevylítne hned při zmáčknutí hořáku, tak už je to pak v pohodě a neshodí to ani 16A/B. Navíc myslim, že je fajn nepouštět zbytečně bordel do sítě (obzvlášť vzhledem k extrémnímu množství výpočetní techniky co máme v baráku).
Offline
Je docela beznou praxi ze jistic zvenku tvarici se 25/b/3 je veskutecnosti 32/d/3 a to uz jen tak nespadne a jaky bordel krom neodrusenych spotrebicu mas na mysli?
Offline
harvie napsal(a):
Ale já mám teď v plánu zkusit navrhnout něco s tim spínáním ve špičce...
Možná je to jen překlep, ale spínání ve špičce je ještě horší. Spínání v nule.
Offline
Softstarty od Danyka se startérem mají zpoždění velké, ale verse 3 by měla mít ten čas kratší. Vidím tam jen jeden nedostatek, a to že kondenzátor zůstane nabitý a při rychlém vypnutí a zapnutí za sebou nebude softstart správně fungovat. Pokud by se to řešilo s 555 (má napájení max 15V), tak by šel využít vývod 7 (discharge) na vybití kondenzátoru, nebo využít k vybití kondenzátou tyristor.
Spínání v nule moc nepomůže. Ideální by bylo nespínat trafo jednorázově, ale postupně, začít téměř na konci každé půlperiody a postupně úhel sepnutí snižovat.
Editoval pt.kbely (27-10-2014 13:24:13)
Offline
Neviem ako ste definovali tú ,,špičku", a kde v sinusovke vlastne je, ale v tom čo som napísal nie je žiadny preklep.
Ak spínanie v maxime je ešte horšie nespínate náhodou odporovú záťaž?!
Offline
Mohol by si presnejšie popísať , o akú zváračku sa jedná?
Aký je maximálny zvárací prúd?
Ja mám napríklad 140A CO-čko a nikdy mi istič nevyhodilo.
Hlavný istič mám B20 a na zásuvke C16 .
Editoval m.evil (27-10-2014 17:18:11)
Offline
a jeste by se hodilo upresnit popis vedeni od hlavniho rozvadece k cocku (délka a prurezy kabelu a kolik spoju )
Offline
Jedná sa o Iskravar mig150, a pri skúšaní rôznej elektroniky používam skrinku s ističmi, ktorú mám priamo na stole, a do nej pripájam zariadenia. V nej sú ističe C2, C4 a B6 (paralelne, vždy zapojím len jeden).
16A bolo skúšaných tak, že som mal pripojenú zváračku priamo do zásuvky v byte. Ťažko povedať, akú charakteristiku majú ističe na týchto zásuvkách (B alebo C), lebo to tam nie je udané. Osobne si myslím, že asi B.
Čo sa týka rozvodov v byte od hlavného ističa, tak toto podľa mňa nevedia ani ľudia, ktorí to zapájali...
Myslím si že to ale nie je podstatné. Podstatné je, že pri náhodnom spínaní vyrážalo silnejší istič, a pri spínaní trafa v maxime v nepriaznivejších podmienkach to slabší istič s rezervou udržal. Myslím, že toto je dostatočná skúsenosť aby som vedel, že pripájanie výkonného trafa k sieti v maxime napätia má určite priaznivý zmysel.
Offline
Prave jsem uspesne otestoval svuj design migstartu. Svarecku na plny vykon, ktera vyhazovala jistic na prvni zmacknuti i s odporovym migstartem jsem ted bez problemu zmacknul 10x v rade a bez sebemensiho problemu...
Brzy zverejnim schema. Je to opravdu jednoduche.
Offline
V práci máme 450A 3F zváračky na 3F ističi C16 a nikdy nič nevyhadzuje.
Akurát je to invertor a nie trafo , preto nemá dôvod ...
Offline
Tak, tady je moje vlastnoručně navržený a odzkoušený zapojení:
+ chová se nesrovnatelně líp než "migstart" s odporama (co se týká vyhazování jističů, nespadly narozdil od odporovy verze ani jednou)
+ nikde nic netopí (= žádný chladiče ani výkonový odpory)
+ můžete zkusit vynechat rezistor i varistor (ale doporučuju je).
+ doporučuju "snubberless" triak, ale obyč jsem nezkoušel. třeba taky pude (obzvlast s varistorem).
+ 300V bi-transil jsem nesehnal, tak se daj nakombinovat v serii (150V+150V, 100V+200V, 110V+200V, atd..)
+ přijde mi, že se značně omezily perkusní efekty způsobovaný tim jak trafo při spuštění magnetickým polem prohne plechovej dekl svářečky... Slyšet je to teď jen na plnej výkon... Předtim to dělalo i na menších (vždycky jako by do krytu svářečky někdo trošku kopnul)... Nevim jestli to neni něčim jinym, ale přijde mi to pravděpodobný jako důsledek softstartu...
- obcas pri spinani malinko jiskri rele (mam takovy maly s pruhlednym krytem, takze to je videt)
- kolega si stěžoval, že svářečka nějak blbě drží proud. Asi relé nahradim velkym stykačem a zkusim tlustější dráty. Je to divný, protože proud nemá po sepnutí v cestě nic než dva dráty a sepnutý relé, takže problém musí být tam. No ještě to celý přeměřim, jestli tam neni studeňák nebo něco, ale první měření dopadlo OK. No možná je problém jinde... (Později sem zjistil, že to měl na 50m nerozvinutý 1,5mm2 bubnovce)
Více info v angličitě jsem napsal tady:
https://wiki.spoje.net/doku.php/navody/ … _softstart
Pokud to nekomu prijde zajimavy a bude zajem zapojení včetně obrázku zveřejnit jako článek na svarinfu, tak máte moje požehnání
Editoval harvie (03-11-2014 23:41:32)
Offline
Stránky: 1