SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Juraj.A napsal(a):
Pruduch - ak použijem tento regulátor (stavebnicu)
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1366 … icle=44704
môžem od neho čakať nejaký prínos pre funkciu posuvu? Samozrejme ak ho budem napájať samostatným zdrojom. Ďakujem.
Svářečku, která by se měla upravovat neznám, ale pokud se tlačítkem na hořáku vypíná napětí, je potřeba uvést pokles napětí do souladu se zastavováním podavače. Uvedený regulátor nemá brzdu.
Offline
To je však zajímavé, že co jsem kdy viděl svářečky nejlevnějšího rázu typu Einhel modré řady, GUDE a jiné podobné, které mají na desce s elektronikou regulaci pomocí tyristoru, tak všechny stály za h...o. Při vyšších rychlostech se při zavřených očích ještě dalo, ale na nižží stupně to jen střílelo a prskalo. Nepomohlo ani pomocné trafko.
Svářečky které mají regulaci pomocí nějakého IO nebo mikroprocesoru jsou o něčem jiném a už i v základu svařují pěkně. Je sice pravdou, že ty mikroprocesorové už většinou mají pomocné trafa, ale to bude i kvůli stykači mítro relé apod.
Bobobo: Ale o těch motorcích střídavých a stejnosměrných s komutátorem se snad se mnou nebudete přít.
Editoval varok (24-08-2018 20:19:50)
Offline
Podíval jsem se na uvedený odkaz na motorek
http://www.cn-ww.com/cp_show.asp?showid … ed%20motor
A našel tam v parametrech uvedeno, že motorek je typu PMDC.
Takže rotor permanentní magnety a skrz vinutí v statoru něco dělá točivé magnetické pole, které rotor drží a podle rychlosti točivého magnetického pole se točí.
Nejpravděpodobnější je tedy, zvláště pokud má motorek 3 vývody a tím asi 3 vinutí posunutá o 120 stupňů, že někde na desce je nějaký polovodičový driver, který do těch tří vývodů spíná proud v rytmu tří fází.
Z toho vyplývá, pokud mám pravdu, že prostá PWM regulace takového motorku je nesmysl.
Takový motorek se reguluje změnou spínacího kmitočtu driveru
Editoval Radim (11-05-2015 17:16:18)
Offline
Ano, ale podle mě je na obrázku klasický komutátorový elektromotorek zvaný plechovka.
Offline
Přesně tenhle podavač mám před sebou na stole, označení motorku je SSJ-16,24VDC je to úplně obyč motorek s permanentníma magnetama ve statoru a rotor s vinutím. On by Einhell nedal do nejlevnější svářečky fázově řízenej motorek s vinutíma posunutých o 120°, kterej se musí budit nějakym složitym driverem... Ta svářečka je vyrobená za co nejlevnější prachy - a taky to tak (ne)funguje.
Offline
Já mám ve svářečce taky podobný podavač. Co dělám trošku do modelařiny, tak vím že takový motorek by stál s regulátorem pro střídavý motorek pomalu tolik jako celá svářečka.
Offline
Najprv nech tam namiesto stavi z hlavneho trafa, pripoji z pomocneho trafka a sa uvidi. JA som podobny motor vyhodil a dal tam troska silnejsi co som mal doma navyse na ozubenom koliesku nebola diera v strede , a po pridani pomocneho trafa je to riadny rozdiel (aby ste chapali da sa stym aj nieco zvarat)
Offline
Napadlo mne, což nestavět regulaci s 555, ale řídící jednotku napájet z pomocnýho trafa po usměrnění bez vyhlazení a na výstup svvářečky dát kondenzátor. Tim by se uplatnila původní regulace bez vlivu poklesu napětí v době sváření. Pokud máte schema, tak ho přivítám k posouzení zda to bude fungovat.
Offline
A co potřebujete za schéma? Jak napojit na svářečku kondenzátory je tady probírané už vícekrát. A pomocné trafo prostě usměrníte jen usměrňovačem, buď přímo můstkem, nebo 4 diodami. Z hlavního usměrňovače odpojíte káblíky pro napájení desky s elektronikou a podavače. napojíte na pomocné trafko.
Offline
Jasně, usměrnit, nevyhladit a napojit místo púvodního napájení. To jsem chtěl slyšet.
Offline
Nějak se mi nezdá zapojení emitoru toho trandu .
Offline
Nechci se nikoho dotknout, ale ten poslední obrázek mohl nakreslit jen nějaký tydýt.
Offline
Ještě tu desku projdu znovu, moc se mi nezdá zapojení. Ale v noci už jsem na to neviděl
Editoval Zdek (27-05-2015 21:24:46)
Offline
original deska einhell mam jednu fungční na prodej..
Offline
V pohodě Zdeku, nakreslit schema podle tištáku a hned napoprvé správně snad ani nejde. Tady navíc je oboustranný a tak se to lehce plete.
Už se na upgrade těším, kondik 33GF/63V se už vozí v autě, trafo a vypínač jsou položený vedle svářečky.
V prvním kroku:
1) přidám kondenzátor a trafo, možná sítový vypínač
2) změním drát za 0,8 AUTROD 12.51 - žlutá krabice -ESAB
3) průduch Binzel 0,8
4) nastříkam separačním sprejem Binzel hubici hořáku (at má holka radost a nechytají se na ní kuličky)
Vypínač je na 15A, 2x1 pol, uvnitř má doutnavku. Správně by měl být zapojený jedním kontaktem na "0" a druhým na fázi, aby doutnavka svídila. Nebo dopručíte zapojit jen fázi, ale zdvojeně a tím zvednou proud který vypínačem může procházet?
Vypínač je z GME: http://www.gme.cz/p-sw201a-red-p624-241
Offline
No nevím, jestli tam tenhle vypínač něco vydrží, ikdyž nespíná a nerozpíná velký proudy, tak ty kontakty nebudou moc silný. Taky se časem (záleží, jak často to budeš používat) opálí kontakty a bude na nich vznikat úbytek napětí, což se přemění v teplo, jistě nemusim psát, co se bude dít pak. By byl lepší nějakej pakeťák...
Trafo by se mělo vypínačem odpínat celý tj fázi i nulu!
Jakej si sehnal kondík?
Edit: možná to blbě chápu, budeš tim spínat jen to pomocný trafo, nebo celou svářečku?
Editoval DavidCh (28-05-2015 15:56:06)
Offline
Chci spínat celou svářečku.
Úvaha s vypínačem je:
Levné CO2 svářečky mají na sítové připojení vzhledově podobné vypínače. Jistič je 16A, otočný přepinač na svářečce nevypadá nijak moc ampérově dimenzován. Vypínání v době sváření se nepředpokládá, tak by to nemělo rozpínat při velkých proudech. Jediné, že to musí vydržet průchod velkým proudem, tj do 16A, spíše mín. Jistič by vyhodil při zapnuté svářečce + něco malého. Proud mi vychází na vstupu 15,6A při napětí 230V, při výstupu 150A a 24V (svařecí drát je údajně dělán na 24V).
Kondenzátor je ROE Elko rauh II A, DIN41250, Germany, kontakty na šrubeček, 33000MFD, 63V. V pátek večer sem dám fotku.
Editoval Charon (28-05-2015 18:37:56)
Offline
No já se v tom moc nevyznám, ale viděl jsem rozebrnaný ten kolébkový vypínač a ty paketové otočné, nebo jak se jim říká a....? Ty kolébkové mají sice napsáno třeba 15A, no ale podle mě to bude krátkodobé maximum, co tento vypínač je schopný spínat. V těch otočných jsou pořádné hrubé plechy, které navíc přimačkávají k sobě pořádné pružiny, tím pádem snesou větší proud. A navíc, kde jste viděl, že nejsou moc dobře dimenzovány? I u těch nejlevnějších svářeček vypadají ty otočné přepínače pořád masivněji než ty kolébkové. Ale dělejte jak umíte.
Nejvíce jsou ty přepínače zatížené právě při zapalování oblouku svářečky, to je na nich mnohem více než naměříte už při svařování. Co mám změřeno osobně, tak i když má svářečka na primáru odběr třeba 12A, při nahození oblouku je to mnohem více. Více už raději nebudu psát.
Offline
Našel jsem pro tento vypínač bližší parametry, maximální zapínací proud je uváděn 15A, což při připojení svářečky k síti bude značně překročeno (odhadem min. 50A). Je to běžný levný komerční spínač - prvky pro zapínání induktivní zátěže mohou vypadat stejně, mají však jinak řešeny kontakty a je u nich větší přítlak. Já osobně bych ho tam asi nepoužil.
http://www.schotter.sk/index.php?page=s … ;Itemid=26
Editoval Zdenek11 (29-05-2015 09:34:54)
Offline
Tyhle ty vypínače používam při upravach svařeček, jen na spínaní pomocného transformatoru a ventilatoru jinak sítové napětí ktere je třeba na provoz trafa jde rovnou do stykače tak že přes vypínač jde jen malá zatěž.
Offline
Při připojení svářečky do sítě tam nepoteče takový proud, jelikož svářecí trafo neni seplý. To se sepne až po stisknutí spouště na hořáku. Pak teprve ten vypínač bude trochu trpět. Nejvíce ale vypínače trpí při rozpínání oblouku, což tady nehorzí, to by musel svářet a zárověň vypnout tímto "hlavním" vypínačem. I tak ale bude krátkodobě přetěžován. A za ty prachy o těch 15A dost pochybuju... Navíc je to z plastu, kterej se hned vyhřeje a nakonec to přestane pružit - co bude dál si každej domyslí. Já ti radim, dej tam nějakej otočnej pakeťák... Nějakej tu možná ještě najdu, pokud budeš chtít.
alll: Taky dobrý řešení ;-)
Editoval DavidCh (29-05-2015 10:57:59)
Offline
Jo, jasně, to jsem si hned neuvědomil, že se spíná až stykačem, CO nemám, jenom klasický trafo MMA.
Ale stejně přes vypínač ta zapínací proudová špička půjde, což by nemuselo, ale mohlo vadit - každopádně bych použil nějaký robustnější, svářečka není na rok nebo na dva.
Editoval Zdenek11 (29-05-2015 11:43:20)
Offline