SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-05-2015 13:58:53

Soňa
Člen
Registrovaný: 23-05-2015
Příspěvky: 5

Korozia nerezového drôtu

Dobrý deň. Vyrábam šperky z nerezového drôtu, nijak to nezváram, nepajkujem, len to skrátka zmotám dokopy. V takom prípade sa s tou nerezou asi nebude nič diať. Teraz som skombinovala nerezový drôt s medeným. Aby ten medený nemal takú ostrú farbu, tak som hotový prívesok patinovala cínarskou patinou a potom to vyleštila úplne jemným šmirgľom. Môže v takom prípade nerez korodovať? Ide o nerezový drôt akosti 1.4301 dle EN 10088-3. Neviem aké zloženie má patina, pravdepodobne ide o toto: 10g kyslého vínanu draselného+40g konc. HCl+3g dusičnanu bizmutitého v 100ml konc. HNO3+1000ml vody. Viem, že to asi na stráky vášho fóra nepatrí, ale neviem si rady...

Offline

 

#2 27-05-2015 11:49:40

megabacil
Člen
Registrovaný: 29-04-2015
Příspěvky: 12

Re: Korozia nerezového drôtu

Ahoj Soňa,

Ja som neni žiadny expert, ale trošku som tu čital o nereze a pokúsim sa prispieť svojim názorom.

Ak som to správne pochopil tak do nerezu je možné vniesť uhlík ktorý potom spôsobí koróziu, napríklad keď sa nerezový plech poškrabe bežným nelegovaným materiálom (obyčajnou drôtenou kefou), alebo keď sa reže, brúsi bežným brusivom a nie určeným na nerez.

Vlastnosti oceli su popisane napríklad tu:
http://www.inoxspol.cz/nerezova-ocel-14301.html

Myslím, že tomu patinovaniu nerez odolá, ale možno to leštenie jemným šmirgľom nebude vhodné.
Možno by bolo lepšie použiť šmirgeľ vhodný na nerez alebo medený drôt patinovať a šmirgľovať zvlášť, a až z takto pripraveného drôtu potom robiť šperk.

Tibor

Offline

 

#3 27-05-2015 18:55:15

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: Korozia nerezového drôtu

To: Megabacil, vysvetlil si to perfektne, samozrejme na nerez pouzivat pripravky na to urcene. Niekde tu bola aj tema kde valcovali nerez plechy na obyc. valcovackach a zacalo to chytat koroziu. Bolo tam aj napisane ako v takom pripade postupovat.

Offline

 

#4 02-06-2015 15:21:30

Soňa
Člen
Registrovaný: 23-05-2015
Příspěvky: 5

Re: Korozia nerezového drôtu

Jej ďakujem za rady

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče