SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-08-2015 17:26:37

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Kukla stmívací versus klasika pro doma

Zkoušel jste někdo na místo stmívací kukly použít klasickou se sklem s přisvícením si pomocí reflektoru? Místo reflektoru případně použít bodové osvětlení pomocí LED.

Řeším nákup kukly pro sváření  MIG/MAG kolem domu ( mam CO2, jednou možná bude TIG).  Chci svařovat jednou za čas, podle potřeby – klasický hobi režim.
Kuklu si primárně pořizuji kvůli ochraně zraku, všechny její ostatní vlastnosti jsou příjemné, ale navíc. Prošel jsem názory a příspěvky ve foru a pro oči je nejbezpečnější nesvářet.
1) Pokud svařovat tak s jakou kuklou – klasika nebo samostmívací?
2) Pokud samostmívací tak jakou?
U klasické se lze rozhodnout podle vzhledu a pocitu, funkčně nelze nic zkazit.

Postavil jsem si klady a zápory (případně prosím doplňte)

Klasické sklo:
+ nejlepší ochrana zraku, vždy ztmaveno
+ porucha kukly lze lehce poznat
+ nízka pravděpodobnost poruch, levná oprava
+ nízká pořizovací cena
- není vidět kde se začne svařovat, kvalita jde dolu
- hrozí nablikání v době přípravy na svařování
- potřebná větší zkušenost při svařování
- zastaralé, ustupuje se od jejich používání
Eliminace negativ – přisvítit si pomocí silného zdroje, měl by stačit bod o velikosti několik cm. Předpokládám, že pro oči nedojde k sečtení dodatečného osvětlení a oblouku tak, aby docházelo k poškozování zraku.

Stmívací kukly:
+ vidím kde budu svařovat
+ nenablikám si při přípravě
+ lepší kvalita sváření, lze mít menší zkušenosti
+ vyšší pořizovací cena
- sváření s nekvalitní nebo nevhodnou kuklou nebo špatně nastavenou, skrytě a nevratně poškozuje zrak
- bez poškozování zraku nelze v domácích podmínkách poznat nekvalitní kuklu
- nefunkčnost kukly se špatně pozná, pozná se většinou až po zapálení oblouku
- vysoká pravděpodobnost poruchy (špatné baterky, kontakt, zaclonění čidla, špatné nastavení citlivosti, záblesky od cizího zdroje, porucha kukly)
Eliminace negativ – dostatečně kvalitní kukla, správný výběr dle parametrů a zodpovědný obchodník.


Pominul jsem profesionální kukly s cenou nad 5 tisíc Kč pro jejich vysokou cenu na hobi použití. A ani ty bohužel negarantují ochranu zraku na 100%.  Nejlevnější Speedglas 100V mi připadá svou konstrukcí zastaralá a má špatný poměr výkon/cena.

3) Z dostupných kukel na trhu se mi líbí KWX73, co na ní říkáte, doporučíte ji?
http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … tm#tabs-10

Optické parametry má dobré 1/1/1/2, dokonce Speedglas 100V má jen 1/2/2/2 Co se mi nelíbí je malá rychlost ztmavnutí, která je 0,063 ms. Ale zde vychvalovaná firma Speedglas vyrábí kukly s rychostí cca 20x horší, jen 0,1ms. Dvakrát dražší verze KOWAXu, KWX730 má rychlost ztmavnutí 0,04 ms a PROTECO P600E (za 1000Kč) má rychlost 0,033ms. Je ta rychlost ztmavnutí tak důležitá, nebo co si o tom mám myslet a stačí těch 0,063ms?

Děkuji

Editoval Charon (09-08-2015 17:28:54)

Offline

 

#2 09-08-2015 18:55:50

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Cokolik navíc je přítěž, takže nějaké osvětlení je nesmysl.

Stmívačka / klasika - klasika je co, papírová kukla na držení nebo zaklápěcí?

Papírová kukla na držení  - nejlevnější, rychlá práce s ní, použitelná na mma a mig, na tig se použít nedá
klasika nestmívací náhlavní - použití na všechny metody, nedá se nastavovat intenzita, musí se pokaždé odklápět, zdržuje to, překáží to
samostmívačka, většina laciných funguje dobře, problém aspoň pro mě je to, že při "roztemnění" je přes ně pořád prd vidět oproti průmyslové třídě.

Pojem profi neuvádím, dneska se s tím honosí kde co.

Speedglas bude v jakýmkoliv modelu dobrá volba.

Pokud uvažuješ nad tigem, tak jednoznačně stmívací.

Nejlepší bude zajít tam kde mají víc jak dva modely a nasadit na hlavu jednu za 10tis a víc, a potom nějakou lacinou a porovnat si to sám.

Editoval DwPetr (09-08-2015 18:56:54)

Offline

 

#3 09-08-2015 22:35:03

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Speedglas Optrel a Kowax celkom dobra volba
Tiez mam dost trouble s ocami takze mam klasiku aj stmievaciu nieco taketo som kupil
http://www.ebay.co.uk/itm/Auto-Darkenin … 0868348627
Ebay z UK je vyhoda ze neplatis CLO. Pondelok poslany balik dorazi piatok. Mozes pohladat ADF H 718 (65€) alebo IQ2000
zvlada MIG/MAG a TIG aj Pulzny TIG aj ked z neho mi bolo na sablu (pomaly 1s/1s) ale to je o inom.

Pripadne si pozri nejake stmievacie vo vlakne ktore stale udrzujem hlavne poslene prispevky

K tym casom to je tak kazdy to mera po svojom a pri co ja viem akej teplote a papier znesie vsetko hlavne na zachode...
K tym Proteco sa tu dost napisalo aj model 600E mam pocit ze casom ludia pisali nieco o nerovnosti zatemnenia tej kazety
Kowax-y si iba chvalili v Speedglasoch ludia robia cele dni hodiny a oci maju stale v poriadku ak ti ide
ako pises o ochranu oci aj ked budes zvarat hobbi si priplatis.  Vyber si nejaku a postupne si odkladaj
zatial mozes ist na obycajnej za 15euro = SK100 a navianoce mas pekny darcek.

Editoval ihlan (09-08-2015 23:53:14)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#4 10-08-2015 15:31:40

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Přisvícení funguje, mám zde i o tom popis, hledej, a co třeba toto http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006101201

Offline

 

#5 10-08-2015 18:12:44

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Pokud vím UV filtr je v samostmívací kukle pořád takže pokud kukla nezatmaví díky třeba špatným baterkám poškození zraku nehrozí. jen nejde nic moc poznat díky oslnění .
Pokud na hobby tak cokoli čemu se dají vyměnit baterie a je to ok . Na těch 5 elektrod za den stačí ale i to sklo.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#6 11-08-2015 17:13:02

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Díky.

To vyzkoušení na průhlednost s nesetmělou je dobrý nápad, přece jen stmívačku chci pro to abych viděl kde chci svářet.

Z ebay se docela bojim něco kupovat. Kupuji tam dost elektroniku a vím, že kluci čínský dokáží udělat výrobek stejný na pohled, jako kdyby to byl originál. Nevím jak kluci anglický, zda jim lze věřit. Ale díky za doporučení, je to alternativa. Ihlane, super vlákno co udržuješ a díky za něj.

Sklápění skla na nášlap je pěkný, bezporuchovost a optické parametry ideální. Spíš mne napadá, že by šlo udělat bliknutí na helmu na základě zmáčknutí spouště a zajistit setmění ještě před zapálením oblouku. Ale proč, pokud to neni třeba a stávající stav stačí.

Já si myslel, že zrak poškozuje i viditelné záření a tak UV filtr je jen jednou složkou ochrany. Přesto díky.

Offline

 

#7 11-08-2015 18:06:15

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

i ja jsem koupil kuklu z ebay  z anglie dokonce jsem ji zkoušel i v praci je vyborna mam ji už asi 4 rokem a bez problemu.


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#8 11-08-2015 22:36:01

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Tak jsem kouknul na ebay a budu se v tom muset zorientovat. Zatim to vypadá, že nejdůležitější je, jak je kukla pomalovaná a použitou kazetu často ani nezobrazí.

Offline

 

#9 24-08-2015 21:15:20

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Tak jsem koupil Kowax KWX73
http://svarecskepotreby.cz/svarecske-kukly-kowax.html
Přesvědčila mě optická třída dle EN379 1/1/1/2

Hodnotím po jednodenním nárazovým svařování s CO2.

Pozitiva:
-viditelnost v nesetmělým stavu perfektní, jako sluneční brýle, možná lepší.
-citlivost kukly dobrá, reaguje na rozsvícení žárovky 60W v místnosti, při pohledu na sluníčko uplně bez problému ztmavne
-ztmavení kukly 9-13 DIN - je vidět rozdíl mezi ztmavením na 9 a na 13 DIN
-průzor je hodně veliký, ztmavení je rovnoměrné (konrtolováno pohledem na slunečnou oblohu)
-při pohledu ze strany je ztmavení světlejší, zřejmě se projevuje kvalita 2 podle normy
-hlavový kříž se nepovoluje (je třeba pečlivě nasadit utahovací šrouby a podložky co jsou pod ním)

Negativa:
-několikrát se helma po skončeném svařování nerozjasnila
-rychlost ztmavení by měla být 0,06 ms, nedokážu to změřit. Zaráží mě, že zaznamenám zabliknutí rozsvěcené žárovky. Může to být pomalostí ztmavení, nebo je změna světla pomalá a elektronika reaguje pozdě.
-aby helma držela na hlavě a já se koukal kolmo přes filtr, tak mam pásku hlavového kříže skoro přes obočí.
-subjektivně mi připadá 13 DIN moc světlý. Při svařování s MIG na 150A ( drát 0,8 mm) bych si dokázal představit ještě tmavší sklo

Jaké máte zkušenosti, jsou popsaný negativa v pořádku a jde jen o mé velké nároky?

Offline

 

#10 24-08-2015 21:32:00

DwPetr
Člen
Registrovaný: 16-10-2010
Příspěvky: 368
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

No mě se to moc teda nezdá, díval jsem se teda na vyšší na http://www.kowax.cz/kowax-kwx820/ , kterej by se mi líbil domů k tigu, ale jestli to takhle u kowaxů funguje, tak potěš.

Offline

 

#11 25-08-2015 14:41:01

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Tiež mam Kowax KWX73 .

K tým negatívam:

-několikrát se helma po skončeném svařování nerozjasnila  .

Pravdepodobne si mal nastavenú  príliš veľkú citlivosť .
Vtedy to reaguje na slnko , umelé svetlo a ostáva zatemnené , aj po skončení zvárania (ak si na silnejšom svetle) .
Minule som priváral pánty bránky na záhrade  , na slnku  a správalo sa to rovnako ako popisuješ.
Po zakrytí senzorov kazety rukou , sa to v pohode rozjasnilo.
Návod k obsluhe vraví , že pri použití nízkych prúdov najmä pri metóde TIG , je potrebné nastaviť citlivosť na maximum (HI).
Pri zváraní vysokými prúdmi , je treba pretočiť potenciometer citlivosti do polohy (LO ).
Návod tu:

http://s8.postimg.org/e5ob7znvl/kowax005.jpg




-rychlost ztmavení by měla být 0,06 ms, nedokážu to změřit. Zaráží mě, že zaznamenám zabliknutí rozsvěcené žárovky. Může to být pomalostí ztmavení, nebo je změna světla pomalá a elektronika reaguje pozdě.

Skúšal som si bliknúť bleskom fotoaparátu , tak ako sa to popisuje v tomto článku :  http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 006061901.
Výsledok bol taký , že blesk bolo vidno ....
Ale nevidím v tom problém.
Stačí si priložiť hubicu horáku na to správne miesto  v nezatemnenom stave a pred stlačením tlačidla horáku , na sekundu zavrieť oči  ....


-aby helma držela na hlavě a já se koukal kolmo přes filtr, tak mam pásku hlavového kříže skoro přes obočí.

S tým mám podobné skúsenosti aj ja.
Ale vraj sa ten hlavový kríž ešte dá nastaviť  v bode uchytenia k maske .
Návod je tu: 

http://s13.postimg.org/7s17etn6b/kowax004.jpg

-subjektivně mi připadá 13 DIN moc světlý. Při svařování s MIG na 150A ( drát 0,8 mm) bych si dokázal představit ještě tmavší sklo .

Súhlasím  , aj mne to pripadá nejaké svetlejšie...


Môj celkový dojem : Není to Speedglas , ale  za tie prachy na to občasné domáce práce , to plne postačuje .

Je to porovnateľne  lepšie ,  ako tie ultra lacne čínske kukly , ktoré majú len polovičný priezor ...

Určite by som ju odporučil  , aj ostatným domácim majstrom .

Na profi práce  , by som ale už šiel do profi  kukly .

Editoval m.evil (25-08-2015 14:53:29)

Offline

 

#12 25-08-2015 18:18:55

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

at se snaží všichni výrobce jak chtějí speedglas prostě nikdo nedožene, za tím si budu stát. 8 let brutálního sváření 300A a výše v Pulzním svařování prostě kukla mluví za vše. mám to ještě s filtrační jednotkou. 3M prostě nastavilo tak vysokou latku že jí těžko někdo překoná.

Offline

 

#13 25-08-2015 19:56:42

Jaryn
Člen
Registrovaný: 24-03-2011
Příspěvky: 378

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Unihero napsal(a):

at se snaží všichni výrobce jak chtějí speedglas prostě nikdo nedožene, za tím si budu stát. 8 let brutálního sváření 300A a výše v Pulzním svařování prostě kukla mluví za vše. mám to ještě s filtrační jednotkou. 3M prostě nastavilo tak vysokou latku že jí těžko někdo překoná.

přesně :-)

Offline

 

#14 26-08-2015 22:31:38

SpeddRobotník
Člen
Registrovaný: 26-08-2015
Příspěvky: 38

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Mám starší speedglasku,asi 10 let,obitá aj dobitá (:jak cyp,a furd potvora jede,už nevím co sní...
/ani se nedá spočítat kolikrát mi spadla na zem,či letěla o zem,ikdyž za to nemohla chudák/
Záleží,jak často myslíš doma kutit/svařovat/,to je rozhodující.
V rychlosti smavnutí v občasném zacházení s kuklou,zas tak,dle mého laického názoru,nebude až takový zásadní rozdíl,spíše v kvalitě optiky,materiálu ,spolehlivosti atd...
Taky záleží jaké sváry máš na mysli,pokud je to spíše bodování tak bych tu stmívačku upřednostnil,/kdysi jsem si zhotovil samorost traktor,s klas.papírovkou,dokonce nyní vařím opět z papírovkou....už mám něco vyhlídnuto Speddglas 9002xs filtrací/uvidíme ,jak to pojede/...
Tuš,já bych koupil starší speedglasku,je fakt nerozbitná a spolehlivá,ale jina projdi forum,jsou tam dobré typy,/servoglass,atd...určitě bych ale nekupoval čínu...spíše už od tech 3 tis.nnavrch.../

Offline

 

#15 26-08-2015 22:47:48

SpeddRobotník
Člen
Registrovaný: 26-08-2015
Příspěvky: 38

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Doufám,že diskuze o kuklách bude ještě pokračovat (: i po mém přízpěvku.

Offline

 

#16 27-08-2015 06:34:59

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Já mám doma přes 20 let starou Speedglas XL (jedna z prvních, co se zde dala koupit) a stále funguje výborně a to se s ní vařilo léta profi.  Je pravda, že celou dobu se s ní zachází pokud možno opatrně, jak v profi provozu, tak i nyní doma.

Offline

 

#17 27-08-2015 20:04:00

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

absolutně kdo nezkusí systém hlavového kříže a držení pozice kukly vyklopenou nahoru tak neví o co přichází, ten systém je neskutečnej, funguje spolehlivě. žádné povolování kříže apod.
za me speedglas.

Offline

 

#18 27-08-2015 21:39:30

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Doplním další poznatky z provozu kukly.

Citlivost mam stále nastavenou na maximum. Nevadí mi, když by čas od času ztmavla od nějakého odrazu, třeba sluníčka. Pokud se ale zasekne a nerozjasní po sváření, například když jsem v garáži, tak se stačí podívat ven do světla a pak nastaně rozjasnění. Zaclonění čidel nepomohlo, spíš je to o tom, že čidla dostávají mín světla než je prahová hodnota.


Jak by jste nejlépe změřili parametry filtru?

napadá mě:
- měření ztmavení
pomoci expozimetru nebo fotorezistoru změřit prostupnost filtru helmy konstantního světla a porovnat s svářečským sklem

- měření rychlosti ztmavení
nahrát webkamerou zapálení oblouku a pak si prohlédnout snímky (rychlost  je 30 snímků za s, tak že 0,03s) nemělo by se nahrát nic, podle parametru helma má 0,00006s

Nezkoušel jste to někdo?

Offline

 

#19 27-08-2015 22:08:15

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 598

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Je to základný a najlacnejší typ Kowaxu,takže to nebude pravdepodobne o vela lepšie,ako KUHTREIBER 725 a pravdepodobne tiež vyrobené v P.R.C. Tie lacné samostmievačky maju svoje muchy,inak by nestáli 1/10 profi triedy. Je to tak isto,ako s lacným náradím-robit sa s tím dá,ale . . .

Editoval Brembo (27-08-2015 22:08:37)

Offline

 

#20 29-08-2015 22:21:02

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1453

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

Snížil jsem citlivost asi na 80% z možného rozsahu a kukla zase spolehlivě rozjasnuje.

Offline

 

#21 17-12-2015 17:07:20

valfren
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 149
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

ahoj , pořídil jsem si klasickou kuklu SK100 ale v návodu čtu že tma patří vnější polykarbonátový zorník o rozměrech 117x87 ale nemůžu ho sehnat nevíte co tam dát nebo kde ho prodávají ? díky

Offline

 

#22 17-12-2015 20:20:57

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

si robis sranda...skusal si zvaracie potreby ???

Offline

 

#23 18-12-2015 06:11:40

valfren
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 149
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

ne srandu si nedělám na internetu nemůžu tenhle rozměr najít , a kamenný obchod se svářečskými potřebami nemám poblíž

Offline

 

#25 18-12-2015 09:35:43

valfren
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 149
Web

Re: Kukla stmívací versus klasika pro doma

myslíte že ten jeden mm nebude vadit ?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče