SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 22-08-2015 19:15:11

Black66
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 25-03-2014
Příspěvky: 4

Jak jinak spojit Al

Zdravím, hledal jsem /možná špatně/, ale nenašel. Potřeboval bych znát názor místních praktiků.

Chci si vyrobit "Držák odstupu od zdi" na Al žebřík - něco jako toto: http://www.zarges.cz/produkty/drzak-odstupu-od-zdi-336 , ale odstup potřebuju 1m. Ty, co se prodávají mají pouze 50-60 cm a ani cena není zrovna nejmenší.

Mám koupen Al jekl 30x30 a teď mám dilema, jak to dát dokupy aby to bylo bezpečné a také lehké.

Doteď používám takovýto přípravek z Fe jeklu dlouhý pouze 55 cm /vyráběl jsem to pro jiný dům/ a naprostá spokojenost. Až na to, že se s tím při vysunutém žebříku špatně manipuluje /velká váha na konci/.

Na sváření Al nejsem vybavený /někoho, kdo svaří Al bych asi ve svém okolí našel, ale pokud to jde, rád si přípravky vyrobím sám/ a také jsem se zde dočetl, že se v místě sváru změní vlastnosti materiálu. K lepšímu asi ne že?

Napadají mě trhací nýty /to by se mně líbilo/, nebo šrouby. Dát zboku trjúhelníky z Al plechu na zavětrování ...

Co říkáte na takovýto spoj? Vydrží, v místě kde je u toho kupovaného ohyb, nýtovaný spoj? Nebo raději neriskovat a svařit to z Fe jeklu i za cenu špatné manipulace?

Díky za vaše názory.

Offline

 

#2 22-08-2015 20:53:34

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jak jinak spojit Al

Trhací nýty (i Al) snesou docela dost, ani žebříku by pár děr v tomto místě nevadilo ale proč to neuděláš jako je to na tom odkazu - pomocí třmenů to přitáhnout k příčlím žebříku?
Klidně jednoduchou snýtovanou konstrukci, příslušně zavětrovanou. Prostě díl který k samotnému žebříku přišroubuješ.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 23-08-2015 09:22:34

Black66
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 25-03-2014
Příspěvky: 4

Re: Jak jinak spojit Al

Pomocí třmenů tvaru "U" kolem špruslů to k žebříku přidělávám. Ale jde mně o ten spoj /když si představíš roztažené písmeno L (není tam pravý úhel, ale tupý)/ dvou Al jeklů. Jestli by to bylo bezpečný. Tyto nýty jsem použil už mockrát, ale nikdy ne na takto pevnostní spoj.

Editoval Black66 (23-08-2015 10:39:17)

Offline

 

#4 23-08-2015 10:39:09

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Jak jinak spojit Al

Myslím, že si robíš starosti s nesprávnymi problémami. Keby si mal v krvi aspoň približné statické zákonitosti, vedel by si určiť slabé miesta uvedenej konštrukcie. To tvoje otvorené písmeno L bude viac namáhané na ohyb a pevnosť spojenia s rebríkom bude viac závisieť od dĺžky ramena spomínaného L ako od pevnosti nitov, nehovoriac o nejakých strmeňoch.
BTW, ak by si chcel použiť nity, tak by som odporúčal otvory navrtať v mieste minimalného resp. nulového namáhania hlavného nosníka. tj. zboku a do stredu.

Offline

 

#5 23-08-2015 11:08:06

Black66
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 25-03-2014
Příspěvky: 4

Re: Jak jinak spojit Al

senior:
Nechci se zde přít o to, jestli mám či nemám v krvi statické zákonitosti, ale když si představíš postavený žebřík pod určitým úhlem /aby se na něm dalo něco dělat/, tak mi vychází, že nohy tohoto přípravku musí svírat se stěnou domu pravý úhel (pokud se mýlím, tak mě oprav) - tím pádem musí spoj (ve vrcholu "L") svírat úhel tupý. Pokud toto dodržím, tak by v tom spoji mělo být nejmenší namáhání /na páku a zároveň na ohyb jeklu/.

Z čeho jsem měl obavu byla pevnost trhacích nýtů na střih, ale už jsem trošku klidnější - pokud seženu "trhací nýty rozpěrné", tak by to snad mělo bejt OK. Průměr 4,8 má na střih pevnost 900N  http://www.abaut.cz/trhaci-nyt-hlinikovy-rozperny .

Editoval Black66 (23-08-2015 11:13:28)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče