SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Vedel by mi niekto poradiť ohľadne kúpy zváračky? potrebujem aby mi dokázala pozvárať hliník AlMg zliatinu 2mm hrubý plech, ale chcel by som sa zmestiť do 10 000 KČ, v niektorých internetových predajniach mi tvrdia, že mi na to stačí zváračka s metódou TIG pulse, alebo inventor na obalované elektródy, iní zase tvrdia, že to zvládne iba AC/DC zváračka alebo CO zváračka, vedel by mi niekto poradiť? konkrétne som mal vyhliadnuté tieto:
http://www.euronaradie.sk/product_info. … ts_id=2414)
http://www.svartop.cz/zbozi/44-svarovac … r-gama-165
http://www.svartop.cz/zbozi/88-gama-1500-d
alebo CO:
http://www.svartop.cz/zbozi/224-svareck … ue-einhell - ale tu zrejme budem musieť ešte čo to dokúpiť a do 10000 KČ sa zmestím asi ťažko
vedel by mi niekto poradiť pre ktorú by som sa mal rozhodnúť
ďakujem
ruder66
Offline
No, chcel by som vidieť výsledok zvárania hliníka týmito zváračkami:)). Metódou TIG iba AC/DC.
Offline
Vieš, ale táto téma má názov "čím zvárať hliník bez použitia TIG AC/DC" , keby som chcel dať 20 000 a viac za TIG AC/DC, tak sa tu na to nepýtam...logicky
Offline
ahoj ruder66, na zvaranie hliniku bud MMA alebo MIG/MAG alebo TIG AC. s TIG DC hlinik a ani jeho zliatiny nezavaris. na MMA potrebujes elektrody na hlinik (mozes pouzit inventor). zvaranie hliniku MIGom sa tu riesilo uz viackrat. pozri do sekcii http://www.svarforum.cz/forum/viewforum.php?id=25 a http://www.svarforum.cz/forum/viewforum.php?id=8 alebo pouzi HLADAT... pokial chces usetrit a nechces kupovat ACDC TIG, tak MIG/MAG zvaracka posluzi, s tym ze potrebujes vymenit kladky, bovden, pouzit na zvaranie ochranny plyn argon, nie CO2 a hlinikovy drot (asi logicke...). pokial nechces ani ten MIG/MAG a rozhodnes sa pre klasicku zvaracku popr. inventor tak to ide tiez - vzhladovo neporovnatelne s TIGom alebo MIGom - potrebujes elektrody na hlinik....
Offline
ruder66 napsal(a):
Vieš, ale táto téma má názov "čím zvárať hliník bez použitia TIG AC/DC" , keby som chcel dať 20 000 a viac za TIG AC/DC, tak sa tu na to nepýtam...logicky
No, bez použití TIG AC to jde v amatérských podmínkách ještě MMA a taky autogenem. Ovšem autogenem pouze menší rozměry a tloušťky materiálu, neboť Al je dobrý vodič tepla a rychle teplo odvádí ze svařaného místa. Nejsnadněji to jde použitím přídavného materiálu AlSi12, nebo alespoň AlSi5, kdy přídavný drát má nižší teplotu tavení, takže jde de-facto o pájení. Plamenem lze ale svařovat i čistý hliník, chce to však trochu praxe. Plamen má být s mírným přebytkem acetylénu a nutno použít tavidlo pro hliník. Nejvhodnější je použít speciální brýle s modrým sklem, neboť u Al je nesnadno viditelná tavná lázeň. Nevýhodou použití AlSi12 je, že pokud chcete povrchovou úpravu aloxováním, tak svár je temně šedý po této úpravě.
Offline
To som si všimol. To bolo na margo internetových predajcov, že hliník sa dá zvárať aj TIG pulsom. Pri MMA budú tie 2mm dosť problém.
Offline
Vďaka všetkým za informácie....
Offline
Zdravím Vás, nie je tu nejaky odborník, čo by mi vedel poradiť ( pri Kitin 150 LA) akú hodnotu prúdu a hodnotu a dĺžku trvania HOT START funkcie mám nastaviť, aby som pozváral zliatinu AlMg o hrúbke 2 mm, problém je v tom, že mi to buď strašne lepí alebo mi to spáli plech, pri hliníku neviem tie hodnoty správne skombinovať..
Offline
Obávám se, že to ani nepůjde, protože KitIn 150 LA je pouze DC a na svařování hliníkových slitin je zapotřebí střídavý proud.
Offline
2 Bohous, cisto teoreticky by to mohol skusit obratenou polaritou... Ak sa teda bavime o TIGu... Ale to by asi uvaril elektrodu aj horak.
Offline
A nezničí mi to zváračku?
Offline
Par kusov sa mi podarilo pozvarat mma metodou, co ma celkom prekvapilo, nie je to nic extra ale drzi to, len mi casto lepi elektrodu...podla to viem ze to urcite ide, len asi to musi byt riadne zrucny zvarac s bohatou praxou..
Offline
jj.
Elektrody musí bejt na 100% suchý.Kažedj svár oklepat strusku,očistit,vybrousit -pak teprve pokračovat dalším svárem.Pak to i vypadá.
Offline
soda napsal(a):
Admin: Taky by me ty testy svaru moc zajimaly, neb jsem se stal hrdym majitelem AC TIGu :-)) Puvodni svarecku 110A jsem vyztuzil MOTem, kvuli zvyseni napeti na prazdno, ionizatorem z feritovyho trafa z telky se svickou coby jiskristem (indukovani do sekundaru svareciho trafa je podle me fakt zbesila metoda), dokonce par relatek co resej predfuk a dofuk. Na testy rad ZAPUJCIM, vari to dle myho nazoru hezky, ale srovnani pevnosti svaru udelanyho profi masinou by mohlo byt fakt zajimavy.
Zdravim...
Tak co robili sa pokusi s touto zvarackou? Ak ano ako to dopadlo? Pozeram ze furt niekto otoci temu a ani fotky ani popis vysledku...
Offline
Upgradoval jsem svářečku z trafa na invertor (KITin 170/TIG LA). Patřím do skupiny lidí co si svaří sem tam něco a vlastně hlavní důvod oné výměny byla váha trafa a fakt, že bylo na 400V. Nehodlal jsem do toho investovat nějaký šílený peníze, ale taky jsem nechtěl riskovat nějakej invertor za pár peněz z nějakých supermarketů. Můj prvotní požadavek vlastně byl jen to, aby to umělo to co to trafo, se kterým jsem byl až na tu váhu spokojenej. To co jsem si koupil, bylo jednak proto, že na základě různých recenzí to vypadalo celkem slibně, k výrobci to nemám zas až tak daleko abych jim to v případě, že to bude stát za houby "omlátil o hlavu" a z toho taky plyne, že případný servis je taky relativně kousek. Navíc jsem vychytal jakousi akci, takže cena 8,5 tisíce s káblama a se samozatmívací kuklou mi připadla dost zajímavá. To, že to umí i svařování TIG jsem bral jako přidanou hodnotu, na tenký plechy (se kterejma jsem se dycky buď trápil nebo někoho otravoval) a na nerez to bude dobrý. Jelikož ale moc nečtu ty obchodní kecy, ale spíš technický parametry (z toho obvykle poznám víc), tak jsem si sám sebe kapinku mystifikoval, protože jsem sám sebe blbě přesvědčil, že ono PULSE je vlastně TIG AC a tudíž jsem se začal domnívat, že s tím půjde svařit i hliník, což samozřejmě není pravda. Moje radost trochu opadla, ale z druhé strany bych do svářečky TIG AC stejně neinvestoval a ta co mám umí stejně víc než jsem původně chtěl. Jak už jsem psal, vařím jen sem tam něco a když už jsem si zvyšoval vzdělání prolízáním toho co umí a neumí která svářečka, tak jsem si taky zjišťoval co je k čemu potřeba, prošmejdil internet i tento skvělej web, tak jsem narazil na možnost svařování hliníku metodou MMA.
No a teď bude následovat onen pro mnohé stupidní dotaz. Nejsu strojař a upřímně řečeno o materiálech mám jen dejme tomu trochu lepší obecný znalosti. O svařování hliníku jsem se nikdy moc nezajímal, věděl jsem, že to je problém, takže pouze vím, proč to ten problém je. Z toho co jsem vyčetl, tak mi vyplývá, že pokud použiju speciální obalovanou elektrodu tak hliník, teda spíš asi jen jeho slitiny, údajně svařit jde. No a protože jsem se do toho už tak zamotal, že už z toho mám v hlavě guláš a taky jsem od přírody nedůvěřivej (moje přesvědčení ještě nedávno bylo, že hliník lze svářet, ale jen v ochranné atmosféře a speciální svářečkou), tak si myslím, že to tak jednoduchý zase nebude. Můj dotaz tedy zní, lze výše uvedeným invertorem (zde je odkaz na manuál http://www.kuhtreiber.cz/Navod%20KITin1 … CZ--EN.pdf ) svářet hliník respektive jeho slitiny metodou MMA, jedná se mi konkrétně o profily (jekly, eLka apod.) co se běžně prodávají ve Feroně, asi to nebude čistej hliník a nemám tušení co je to za slitinu. Jde mi jen o to, že pokud by to šlo, tak si potřebný informace najdu, případně vznesu nějakej konkrétnější dotaz, pokud ne, tak se tím prostě dál zabývat nebudu. Už jsem toho v poslední době přečetl tolik, že z toho mám "hokej".
Děkuji za odpovědi.
Editoval regulus (03-08-2009 15:36:34)
Offline
Offline
Hlinik tam davaj kvuli ceně, ja bych to nahradil mědí
Offline
Bohouš napsal(a):
Obávám se, že to ani nepůjde, protože KitIn 150 LA je pouze DC a na svařování hliníkových slitin je zapotřebí střídavý proud.
jak je to s MIG, umí teda hliník nebo ne, když je zdroj proudu DC? Už z toho začínám být taky zblblej. Všude se pořád píše, že bez AC to nejde a na druhé straně u každé laciné MIG/MAG je napsáno, že s Argonem umí bezproblému hliník a usměrňovací blok mají všechny nepřemostitelný
Editoval prezident (04-08-2009 17:24:02)
Offline
jasne , ze hlinik jde MIGem, muzu ti ukazat par peknych svaru
Offline
dolezelk napsal(a):
jasne , ze hlinik jde MIGem, muzu ti ukazat par peknych svaru
no tak. A pak, že to DCčkem nejde, to jsou mystifikace :-))). Budeš mít možnost v tech 19:00
Editoval prezident (04-08-2009 18:03:04)
Offline
Podmienka AC pre zvaranie hlinika plati pre metodu TIG. Pre MIG to neplati, tam staci DC.
Offline
Přesně tak. Předtím byla řeč o metodě TIG, tam musí být skutečně AC proud, ale s MIGem je to úplně něco jiného. Tam to funguje s polaritou DC+
Offline
Ja, richtig pánové, ale já se ptal na to, jestli to jde metodou MMA nikoliv MIG nebo cokoliv jinýho, v případě mýho invertoru stejnosměrným proudem (střídavej to pokud jsem to dobře pochopil neumí), metoda TIG AC je mi celkem jasná, jde mi o to, jestli mám dále bádat či nikoliv, jak jsem psal, už z toho mám guláš, samá zkratka a ..... . TOMY199 mi odpověděl, sice kladně i s obrázky, ale sváry, jak bych to kulantně řel, nejsou nic moc úhlednýho, takže netuším, jestli je to fofr fotka rychlou jehlou nebo to je proto, že to je v úhledný formě s touto svářečkou prakticky neproveditelný, nicméně druhá část odpovědi, jestli čistej hliník jo či ne, případně jaký slitiny, zůstala nezodpovězena. Jednoduše nehodlám dělat technologickýho badatele navíc v oblasti o které toho moc nevím a proto se ptám.
Offline
AlSi5 se dobře svařuje jak čistý hliník, tak různé tvářené i lité slitiny slitiny a kombinace mezi sebou. Samozřejmě např. u vytvrditelných slitin nedosáhnete maximální pevnosti, ale důležitá je dobrá smáčivost a kvalitní svar.
V elektrodách je to UTP 485 a průměrem 2,5 lze svařovat od tlouštky 2 mm.
Offline
TOMY199> S elektrodou jsem se taktéž pokoušel o kloudný výsledky, ale nikdy s tím něco schopnýho neudělám. A taktéž elektrody na hliník nejsou nejlevnější. Tak jsem to úplně zavrhl. Jen tak zkoušel jsi svár brousit? Nebyl pórovitej?
Zítra mám v plánu zkusit TIG DC+ na hliníku, má s tím někdo zkušenost? Se Zdenálem jsme se pokoušeli svařit místy vydřenej hliníkovej dekl na motoru MIGem, ale bohužel hliník je mrcha a tak sem tam nějakej ten porek kde byl zatečenej olej zůstal... Takže jsem přemýšlel jen to bez přídavku materiálu znovu přejet a doufat že se to steče. Hořák má vodní chlazení tam by problém být neměl, elektrodu použiji 2mm jen se zeptám zkušenějších zkusit u toho pulz ať rychle nehoří elektroda? Popřípadě jak s proudem? Tloušťka materiálu 2-3mm.
Editoval MiraGSX (27-08-2009 21:44:57)
Offline