SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
jo, musím se omluvit, zvolil jsem špatné slovo myslel jsem nízký :-)
Offline
Bez té poslední věty je tomu tak , ta poslední je diskutabilní . Trafo se rozhodně nevyrobí dle měřeného účiníku , ale tak , aby mělo potřebnou VA charakteristiku .
Offline
Rocker32 - není potřeba se omlouvat, nikoho jste neurazil. Rozhodně nevím všechno, spíše se řídím selským rozumem.
bobobo – předpokládám, že ideální trafo nikdo nikdy nevyrobí, a vždy půjde o kompromis. Navíc každý má trochu jiný ideál. Pro většinu lidí je ideální trafo absolutně tvrdé, tedy žádný pokles napětí při zatížení, předpokládám, že svářeč, který by chtěl s takovým trafem svářet, by z takového trafa zrovna nadšený nebyl, a tedy bude mít ten ideál naprosto jiný.
Offline
No a nebude to mít něco společného s tím, že trafa u těchto malých hobby mašinek jsou sv. trafa naviuté tak, že pracují na samé hranici únosnosti? Jinak napsáno že jsou hrozně přesycované? Nejsem elektrikář, tak to napíšu laicky, trafo které je pro nižší výkon, je navinuté na několikanásobně vyšší výkon.
Offline
Takže, již jen pro info se mi podařilo sehnat wattmetr (Voltcraft Energy Logger 4000) a naměřená spotřeba bimaxu je :
047W 124VA účiník 0,37
050W 140VA účiník 0,35
058W 174VA účiník 0,33
066W 214VA účiník 0,31
083W 303VA účiník 0,27
103W 438VA účiník 0,23
a jelikož měl zrovna soused v garáži vedle zrovna svářečku Gude EasyMIG 125A (na trubičkový drát, zatěžovatel 95A při 20% a 35A při 100%) , tak jsem mu ji taky protáhnul wattmetrem a docela jsem čuměl.
Naměřil jsem toto:
stupeň 1: 34,5W 288VA účiník 0,12
stupeň 2: 82,0W 820VA účiník 0,1
takže měření spotřeby na prázdno bez wattmetru je opravdu jen střelba naslepo :-(
Offline
Jo , tomu se říká méně řečí , více akce . Mám rád reálná čísla . Třeba to nakopne i některé elektrikáře , aby se dali znovu do studia a přerovnali si to v hlavě . Ten účiník a účinnost . Jinak i uchladit 100W v trafu není žádná sranda .
Offline
400W se mi nezdálo hned od začátku.
Pokud se vezme svářecí trafo, které má řízení výkonu odbočkami v primáru, tak se využívá toho, že snížením počtu závitu na primáru se změní poměr závitů a zvýší napětí na sekundáru. Tím se zvýší i výkon při zátěži. Snížením závitů klesne indukčnost primáru trafa naprázdno (klesá s druhou mocninou počtu závitů a roste tedy jalový proud), zvýší se sycení (plocha hysterezní smyčky) proto se zvýší proud a ztráty. S počtem závitů ubývá i odpor vinutí, proto ztráty se nezvyšují tak rychle jako roste proud.
Z provedeného měření je vidět, že sousedova svářečka má na 2. stupeň už dost vysoké sycení.
Offline
Spýtam sa len pre istotu: Tieto hodnoty sú namerané pri nezváraní, teda naprázdno, správne?
Pýtam sa preto, lebo hodnoty počas zvárania určite bude ovplyvňovať nastavenie posuvu, výlet drôtu, priemer drôtu a pod.
Máte nejaké nápady ako ,,zoštandardizovať" meranie naprázdno a pri zváraní, aby bolo opakovateľné niekým iným (najlepšie bez použitia vodnej záťaže).
Uvažujem spraviť podobné meranie aj na mojom Iskravare mig 150.
Vedeli by Ste (niekto zbehlejší v trafách) popísať čo najviac poznatkov (okrem tých, ktoré v tomto vlákne boli popísané), ktoré sa dajú z týchto hodnôt vyčítať? Pokiaľ možno aj s úvahou, ktoré trafo sa javí lepšie a pod. ako to už naznačil pt.kbely.
Offline
Nedá se z toho pro svářeče vyčíst nic . Mimo jediného , kolik bere svářečka naprázdno .
Offline
Vytvořit nějaký standard mi přijde jako zbytečná práce a navíc pokud by se dalo dohromady 10 lidí, převážně domácích kutilů, co by něco takového vytvořilo, tak kdo ho krom těch 10 lidí ještě uzná?
Na trafech se dá měřit spousta věcí, pokud se svářečka používá k podnikání, tak je třeba pravidelná revize – tedy hlavně odpor ochranného vodiče na uzemněné kovové části, izolační odpor, unikající proudy.
Kromě běžných elektrických veličin, se dá měřit např váha, hlučnost, vibrace aj.
Měření elektrických parametrů při zatížení bez umělé zátěže (např vodní) je zatíženo velkou chybou, protože se jak proud, napětí tak i magnetické a elektrické pole mění. A kdo občas něco měří, jistě ví, že některé naměřené hodnoty jsou hodně závislé na zvolené metodice.
Offline
Třeba budeme mít štěstí a dočkáme se, že nějaký výrobce nebo prodejce zasponzoruje třeba D-test k provedení porovnávacího měření a zjistíme, že na spousty věcí už jsou limity v našich normách. např černý kout k ověření oteplení elektrických zařízení a jejich okolí : http://ezu.cz/o-nas/vybaveni-laboratori … ich-okoli/
Offline
Nemyslel som to ako štandard pre akési meracie pracoviská, ale len pre zopár ľudí tu na fóre - tí, ktorí by mali záujem, by mohli meranie vykonať, a prispieť hodnotami svojho stroja do tabuľky parametrov pre porovnanie strojov (dostupnej znova asi iba pre ľudí tu na fóre).
Ale uznávam, že by to bolo asi veľa úsilia pre malý úžitok...
Offline
pt.kbely: A proč by to dělali? Výrobci dnes ty levné mašinky ojebávají kde se dá, tedy spousta věcí by šla udělat mnohem lépe, s lepšími parametry i lepší životností. To ale stojí nějaký penízek a aby se vešli do určité sumy za celý strojek, musí tomu hold něco obětovat. A když sami udělají nějaký test, s jakou účinností pracují sv. trafa v jejich mašinách, jaký dodají max. proud oproti tomu co je v papírech, jaké mají oteplení a nevím co ještě? To by byli sami proti sobě!
Offline
Sám D-test se do toho nepustí, to je jasné, protože pokud dají udělat test rychlovarných konvic, tak to přijde levněji a ten jejich časopis si koupí víc lidí. Proto by to musel zasponzoravat větší zahraniční výrobce, který by věděl, že ty jeho svářečky oproti konkurenci jsou ojebaný míň a chtěl by se zbavit konkurence. Ale asi by to udělal na daleko větším trhu než je zde, takže ani tato možnost není moc reálná.
Offline
Tohle všechno je mlácení prázdné slámy.
Je tady spousta kategorií. Nejdiskutující je kategorie hobby,ale tam na výrobce nikdo nemá.
Většina zákazníků si koupí výrobky splňující..až....
Málokdo má alespoň tušení co je to DZ.
Většina lidí se nechá oslnit nabídkou.
V kategorii profi nakupují profíci ,kteří vědí co chtějí a nedají se jen tak oslnit.
Kategorie "PROFI" je většinou "sci fi" nebo na "bazoši".
Offline
Dobrý večer, chtěl bych poprosit někoho, kdo by mi pomohl ocenit moji svářečku. Sice jsem ji už trošku poladil, udělal jsem několik úprav, ale pořád to není ono. Dělám hodně karosařinu, ale občas i něco většího. U karosařiny se hlavně boduje a to neustálé kopání drátu o materiál než se zapálí oblouk. U větších a delších svárů né úplně pravidelné hoření oblouku mě nutí se ji zbavit. Sice se pořád nemohu rozhodnout, jestli sáhnout po klasice OMI 165(166), nebo po modernější invertorové Jasic 160, kterou tady dost lidí chválí. S OMI 165 jsem párkrát svařoval a na moje poměry svařovala moc pěkně. S Jasicem 160 jsem ještě nikdy nesvařoval, ale tady na foru i u Choboly ji docela chválí. Občas ale potřebuji jet někam pryč jako třeba dnes a tahat se s těžkou a velkou OMI 165, no nevím.
Teď k dotazu. Svářečku Telwin Bimax 4.195 jsem koupil před asi 10 léty. Stála něco kolem 10 000,- kč v čistém základu, i s láhví. Já jsem ji trošku poupravoval. Měla jednu necnost, že nespínala proud do drátu, kterou jsem odstranil podomácku dělaným obvodem podle svarinfa. Potom jsem dal lepší přívodní kabel, originál plastový 3x1,5mm2, délka asi 1,5m. Já jsem dal 3x2,5mm2 délka 3m v gumě. Zem byla asi 2m plast, průřez odhadem 10mm2. Dal jsem 3m guma, průřez 16mm2. Předělal jsem ji na euro hořák. Tím pádem i instalace elektromagnetického ventilu plynu. Co mě trošku štve je že jsem nechtíc něco vylil na přední panel, tak se mi částečně smyly ty bílé popisky, to bych v nejhorším nechal udělat někde nové.
Kolik bych si za ni mohl říct? Svářečka funguje, hořák bych si chtěl nechat a bez láhve. na tohle moc nemám buňky. Nechtěl bych to nějak přehnat moc vysoko, na druhou stranu se zase nechci zbytečně ošidit, jako jsem to měl s autem po tatíkovi. Děkuji
Offline
Nikdo neporadí s ocenením mé mašinky?
Offline
Proč bezcenná? V odkazu m.evila je základ. Dá se koupit nová už od 10500,- kč. Mám tam ale nějaké úpravy, které taky něco stály. Řekněme 3500,- kč jsem do ní nasypal za úpravy. Vím že jsou dnes moderní spíše invertorové mašinky, ale každý nemá tolik na mašinu za třeba 15000,- kč a výše.
Offline
varok napsal(a):
Proč bezcenná? V odkazu m.evila je základ. Dá se koupit nová už od 10500,- kč. Mám tam ale nějaké úpravy, které taky něco stály. Řekněme 3500,- kč jsem do ní nasypal za úpravy. Vím že jsou dnes moderní spíše invertorové mašinky, ale každý nemá tolik na mašinu za třeba 15000,- kč a výše.
Proč bezcenná? Třeba proto, že 60% zatěžovatel má na 80A?! Taková svářečka je dobrá tak na karosařinu, kde se víceméně jen boduje. Na jiné použití bych to neviděl... To už raději připlatit na něco takového http://www.svarecky-obchod.cz/akcni-set … rak-3m.htm případě takového http://www.svarecky-obchod.cz/akcni-set … -15-3m.htm Bude to mít 2x větší výkon (myšleno dle zatěžovatele) a už s tím půjde plnohodnotně svařovat všelicos...
Offline
Aha, tak to potom ano. No sice s tím svařuji i větší věci a takového nízkého zatěžovatele jsem si nevšimnul, no ale budiž. Normálně jsem s tím jednou svařoval kamarádovi rámy na akvária. Asi 350 Litrů. Jackel 40x40, stěna myslím 4mm, ale to si nejsem jistý. Sice jsem to nepovařil celé, ale vždycky třeba jeden celý rám. Byly vždycky 3 akvária nad sebou. Rám asi 1,5m široký, vysoký asi 2m a hluboký odhadem 1m. Už nevím rozměry přesně. Celou dobu na plný knedlík a mašina stávkovala snad po 20 minutách?
A však to myslím že by to měl někdo spíše na menší prácičky, né nic velkého.
Ale děkuji za názory.
Offline
A navíc to je zatěžovatel při 40°C.
Offline
varok napsal(a):
Proč bezcenná? V odkazu m.evila je základ. Dá se koupit nová už od 10500,- kč. Mám tam ale nějaké úpravy, které taky něco stály. Řekněme 3500,- kč jsem do ní nasypal za úpravy. Vím že jsou dnes moderní spíše invertorové mašinky, ale každý nemá tolik na mašinu za třeba 15000,- kč a výše..
Měl jsem Telwin Telmig150/1. Kupoval jsem ho nový za cca 13500 Kč (1998). Používána pouze na karosařinu a to hobby. Za ty roky jsem s ní vyvařil 3,5 cívky 5 kg drátu, takže by se dalo říct stále skoro nový stroj.
Pokud zanedbáme mírně nižší výkon Telmigu (cca 15A), tak to jsou porovnatelné stroje a to i cenou.
Na jaře jsem jí prodal. Vše bylo vyčištěné a plně funkční s 1/2 drátu na cívce.
Šla na Aukro od korunky. Nechtěl jsem řešit inzeráty a různé dohady o čemkoliv, prostě ať jde do světa.
A výsledná cena?........ Chvíle napětí - 3500Kč.
Je tedy jen na Vás, jestli by něco takového bylo pro Vás přijatelné.
Offline
Děkuji za názor a informace. Každého názor, já si svoji mašinu i tak cením na trošku více. Děkuji
Offline