SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-12-2015 12:21:17

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Evoluce

Dobrý den ve spolek
Po dlouhém pročítání zdejších příspěvků, jsem se rozhodl připojit a taky přinést svojí trošku do mlýna.
Živí mne sochařina, jen trochu jiná než je obvyklé, ač jsem vzděláním umělecký slévač kovů, na slévárnu peněz málo a potřeba seberealizace veliká.
Začal jsem svařovat nejprve nábytek a později i figurální plastiky ze starého šrotu, převážně motorových součástek, můžete tak odtušit jaké to svařování vlastně je když dávám do kupy cementovaný ventil s výkovkem (ojnice) a vše je mastné a fuj ale o čištění nemůže být v takových objemech moc řeč (zatím). Často je potřeba někde vyplnit mezeru a domodelovat přechod mezi jednotlivými komponenty, takže se jedná spíše o takové lepení. Přesto moje nároky a chuť stále stoupají a tak jsem se rozhodl předvést svůj strojový park..

Začátky byly více než krušné, jako nezkušený člověk který o svařování věděl asi tolik co ví mražená drůbež o problematice domorodých kmenů v jižní Americe

První stroj bylo trafo Elektrokov a klasické rutilky, to bylo něco... přál bych vám vidět výsledek

Po nějaké době se nám povedlo s bratrem vyšpatnit kdesi hobby mig/mag Einhell, či co to bylo. Najednou se mi i na tu bídu otevřel svět dříve netušeného (žádná struska, fajn vyplňování přechodů) ale hrůza to byla stejně, prskavka, pořád přehřátá a ještě příšerně vrzající ventilátor, nicméně dokázala vydělat na další strojek.

Tím byl a stále je Omicron omi 246D. Pootevřely se tím dveře do světa profi strojů i když jen pootevřely (jen dvoukladkový posuv, podivná stabilita oblouku a taky dost prská i na čistém materiálu) nicméně za ty peníze super stroj a asi bych ji doporučil lidem bez vyšších nároků, myslím že je to celkem nesmrtelná a blbůmvzdorná svářečka s dost naddimenzovaným chlazením které dělá v dílně tornáda ale zase se mi ji nikdy nepovedlo utavit.

Další stroj je plazmová řezačka Cebora  PC 601. 60 A je celkem dostačující výkon se kterým centimetrový plech není problém a oddělí až 3 cm ale to už je vážně jen o takovém ohlodávání než řezání. Něco už se nařezala a zatím spokojenost.

Poslední hračkou je Ewm tetrix 230 ac/dc . Říkám si neumím to ale jednou se to naučím a nemá cenu teď koupit Omicrona nebo Jasica a za rok šilhat po něčem lepším
no výsledky jsou celkem k smíchu ale lepší se to (jen ta cena argonu se asi nezlepší) V Benešově měli akci a tak hrubě převálcovali konkurenci u které jsem poptával, strojek je fajn, intuitivní ovládáni a ani dobytek jako jsem já s ním nemá problém. Ale vážně přemýšlím aspoň nad základním kurzem přeci jen jak už se tu mnohokrát psalo. i tři dny vedení profíkem dají víc než měsíc čtení a lepení, nehledě na všechny chyby v procesu které jistě dělám ale nevidím je.

No a konečně poslední stroj  bude Ewm picomig 185 puls. je kdesi na cestě, už nemůžu ani dospat, doufám že nezklame...


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#2 07-12-2015 12:44:40

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Pv napsal(a):

Dobrý den ve spolek
Po dlouhém pročítání zdejších příspěvků, jsem se rozhodl připojit a taky přinést svojí trošku do mlýna.
Živí mne sochařina, jen trochu jiná než je obvyklé, ač jsem vzděláním umělecký slévač kovů, na slévárnu peněz málo a potřeba seberealizace veliká.

Dovolím si nesouhlasit s tou cenou slévárny ,živí mě formy na přesné lití tak znám pár firem i fandů a třeba můj kamarád si v důchodu udělal slévárničku mosazi  a vyšla ho tak na 20 000 a druhý kamarád leje hliník a nejdražší byl mlýn na recyklaci olejového písku tak za 8000 a k tomu doastal i 200kg písku. Tak že stačí jen chtít smile

Offline

 

#3 07-12-2015 13:26:45

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Tak určitě. Ono je super postavit pec na koks, kde se dostanete na cenu cca 20 000 možná i s jedním univerzálním tyglíkem a hromádkou písku. Když ale budu stavět pec tak na plyn nebo olej a tam už je práce složitější, protože mi například žádný výrobce nepošle plány na směšovač plynu a vzduchu aby byl strojek aspoň trochu ekonomický a podobné drobnosti. Jde mi o to, že to nechci zařízení dlouze ladit a pracovat s pochybnými výsledky.  Ani mne tak moc nezajímají dvojité formy (výroba jader je šílenost zvlášť u složitých tvarů) ale spíše skořepiny nebo formy s vytavitelným modelem které mají více možností. a tam už je zase potřeba mít sušící pec. Ale co vám tu vyprávím, jelikož se tím zabýváte jistě víte jaké záludnosti to jako celek má. Do budoucna s tím počítám že si malou slévárnu na bronz postavím ale zatím je to prostě nad rámec možností.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#4 07-12-2015 16:00:28

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

ten kolega důchodce má propanbutan hořák na mosaz .No jako umělci máte výhodu že pro vás není problém používat sádru s antukou místo břečky a  posypů .

Offline

 

#5 07-12-2015 17:29:30

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

To by souhlasilo, ten hořák lze nějakým způsobem používat ale přesně nevím jaký model s jakým výkonem a jak ho ošetřit aby ,, neukápl,, máte ale pravdu že základní pec na občasné tavení není tak složitá ale po delším používání i o 20 % nižší spotřeba plynu díky lepší technologii udělá své. Se sádroantukovou formou jste přesně trefil metodu kterou bych se chtěl vydat ale tam nastává potíž s vysoušením sádry (byl jsem svědkem lití bronzu do špatně vysušené kyvety a není to nic co bych potřeboval opakovat). Jak říkám slévárnička je na seznamu ale před ní jsou jiné položky. Btw. teď přemýšlím on se ještě někde používá olej jako pojivo ?


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#6 07-12-2015 18:22:52

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Pv napsal(a):

To by souhlasilo, ten hořák lze nějakým způsobem používat ale přesně nevím jaký model s jakým výkonem a jak ho ošetřit aby ,, neukápl,, máte ale pravdu že základní pec na občasné tavení není tak složitá ale po delším používání i o 20 % nižší spotřeba plynu díky lepší technologii udělá své. Se sádroantukovou formou jste přesně trefil metodu kterou bych se chtěl vydat ale tam nastává potíž s vysoušením sádry (byl jsem svědkem lití bronzu do špatně vysušené kyvety a není to nic co bych potřeboval opakovat). Jak říkám slévárnička je na seznamu ale před ní jsou jiné položky. Btw. teď přemýšlím on se ještě někde používá olej jako pojivo ?

Ano jsou to olejové písky .hodí se na malé tenkostěnné odlitky s reliefy z mosazi atd ,nebo hliníku -prodává je grapa Kutná Hora a kluci je recyklujou přidáváním  válcového oleje.
Až si budete trochu hrát se sádrou stačí přidat trošku grafitu a mikrovlnka z toho vodu vyžene ,pak dohřát a je to.

Editoval fmodel (07-12-2015 18:35:31)

Offline

 

#7 07-12-2015 19:10:38

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Zajímavé postřehy. Mysím že se na Vás v budoucnu ještě obrátím s žádostí o radu. Ohledně písku nejedná se o takový velice jemný, oranžový materiál s vysokou vazností ? S tím jsem se párkrát setkal ve škole ale střežili ho před námi jako Švýcarská banka kvůli jeho vysoké ceně ale bůh ví jak to bylo a co je zač nám taky moc nevysvětlili. Jen vím že práce s ním je super a výsledky stojí za to, je vhodný na formování medailí a plaket s velice jemnou kresbou.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#8 07-12-2015 19:14:11

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Pv napsal(a):

Zajímavé postřehy. Mysím že se na Vás v budoucnu ještě obrátím s žádostí o radu. Ohledně písku nejedná se o takový velice jemný, oranžový materiál s vysokou vazností ? S tím jsem se párkrát setkal ve škole ale střežili ho před námi jako Švýcarská banka kvůli jeho vysoké ceně ale bůh ví jak to bylo a co je zač nám taky moc nevysvětlili. Jen vím že práce s ním je super a výsledky stojí za to, je vhodný na formování medailí a plaket s velice jemnou kresbou.

trefil to je přesně ono.

Offline

 

#9 07-12-2015 19:29:33

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Tak to už ale není vyloženě hobby a garáž styl. tam by mi seděl více obyč. černý písek na litinu :-D. I ve škole jsme používali tuším Střelečský přírodní písek ale asi tisíckrát přepálený takže kvalita výsledku nic moc, často se formy trhaly při lití a opravy pak byli dosti zdlouhavé. I proto jsem koupil Tetrixe, kvůli možným budoucím opravám hliníkových odlitků (i když hliník jako materiál nemám moc rád) neleze tak do peněz jako bronz.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#10 07-12-2015 19:46:10

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Pv napsal(a):

Tak to už ale není vyloženě hobby a garáž styl. tam by mi seděl více obyč. černý písek na litinu :-D. I ve škole jsme používali tuším Střelečský přírodní písek ale asi tisíckrát přepálený takže kvalita výsledku nic moc, často se formy trhaly při lití a opravy pak byli dosti zdlouhavé. I proto jsem koupil Tetrixe, kvůli možným budoucím opravám hliníkových odlitků (i když hliník jako materiál nemám moc rád) neleze tak do peněz jako bronz.

je to jednoduchý buď oleják recyklovat nebo olejákem poprášit  přes síto a na to kopanej nebo cokoliv jinýho ,tím se ušetří a nerecykluju se .
Hliník se musí umět ,příští rok budu dělat slévárničku přesného lití, ale jenom hliník komerčně.

Offline

 

#11 07-12-2015 20:46:37

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Evoluce

Když už tady máme kovolitce přeptám se na možnost výroby Alpaky.Ideálně v tenkých kulatinách(tak d4-6).


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#12 07-12-2015 20:57:50

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Ládes napsal(a):

Když už tady máme kovolitce přeptám se na možnost výroby Alpaky.Ideálně v tenkých kulatinách(tak d4-6).

nemám s alpakou zkušenosti,kolega z ní lil jak si matně pamatuju ,bylo to pro nějaký památkáře .

Offline

 

#13 07-12-2015 21:25:06

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Evoluce

Však právě že moc lidí ji nedělá a nedá se moc sehnat(pokud teda nechci metrák).Kdysi jsem pohaluzi koupil odlitou cihličku 120x40x10mm,ale při třískovém obrábění skončí většina v drahých šponách..... sad


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#14 07-12-2015 21:59:51

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Evoluce

Offline

 

#15 07-12-2015 22:52:34

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Ten jatagan zkuste. Myslím že by se s nimi šlo domluvit na odběru celých tyčí a nebo by vám mohli vyjít vstříc i jinak. Vše je jen o domluvě.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#16 07-12-2015 22:54:45

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Evoluce

Pruduch napsal(a):

http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/alpaka/ - tohle nevyhovuje?

Po pravdě moc ne bral jsem nějakou na výstavě a nýty z ní se mi potrhaly a na pokusy s dalšíma 2 kusama je to kapánek drahé


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#17 07-12-2015 23:14:24

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Ládes napsal(a):

Pruduch napsal(a):

http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/alpaka/ - tohle nevyhovuje?

Po pravdě moc ne bral jsem nějakou na výstavě a nýty z ní se mi potrhaly a na pokusy s dalšíma 2 kusama je to kapánek drahé

Zkuste před nýtováním alpaku vyžíhat.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#18 08-12-2015 17:46:20

Tazz
Člen
Místo: Praha-Východ
Registrovaný: 05-08-2011
Příspěvky: 174

Re: Evoluce

PV: Jestli to není tajemstvím, za kolik ti ten Ewm picomig 185 puls nechali?
Pohlížím se po nějakém CO2 do dílny.
Nenašel jsem na fotkách regulaci tlumivky, umí tato svářečka regulovat tlumivku?


Kühtreiber TIG 315 AC/DC P, vodník K315W, IDEAL TECNO MIG 212 LCD, Gama 1550

Offline

 

#19 08-12-2015 18:08:07

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Evoluce

No, vítejte v klubu profi svářeček na který je spoleh, regulace tlumivky elektronicky plynule za chodu, programy na hlínu i austenit seděj i v pulsu, sinergie i bez, neumí mě to ráno pozdravit, my to využíváme na mobilní makačku, furt to převážíme.Do dílny bych si vzala Picomig 305 na 400v, zdravím

Offline

 

#20 08-12-2015 18:17:37

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Evoluce

Ládes, co nějaké Alpakové příbory nádobí apod. materiál - má to smysl?  asi bych uměl časem něco vyzachránit ze šrotu, když vidím ty ceny na tom shopu... na pokusy drahá sranda.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#21 08-12-2015 18:37:50

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Tazz napsal(a):

PV: Jestli to není tajemstvím, za kolik ti ten Ewm picomig 185 puls nechali?
Pohlížím se po nějakém CO2 do dílny.
Nenašel jsem na fotkách regulaci tlumivky, umí tato svářečka regulovat tlumivku?

Doufám že to není tajemství. Ale v Benešově mají prodlouženou akci po msv, tuším do vánoc. A bude za 37 bez dph. I s kabely.


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#22 08-12-2015 18:48:09

Pv
Člen
Registrovaný: 06-12-2015
Příspěvky: 88

Re: Evoluce

Evita napsal(a):

No, vítejte v klubu profi svářeček na který je spoleh, regulace tlumivky elektronicky plynule za chodu, programy na hlínu i austenit seděj i v pulsu, sinergie i bez, neumí mě to ráno pozdravit, my to využíváme na mobilní makačku, furt to převážíme.Do dílny bych si vzala Picomig 305 na 400v, zdravím

Děkuji za přijetí. Vidím to tak že picomig bude občas jezdit na sympozia protože je jednofázka, snese i centrálu A je mobilní. No ale co si budeme povídat 180 A není mnoho. Už teď se těším na vodníka phoenix 355 ( to zatím ale nesmím říkat nahlas) big_smile a omicron půjde z domu


EWM Phoenix 355 puls.    EWM Picomig 180 puls.    EWM Tetrix 230 AC/DC.    Cebora Sound PC6061.     Balder Bh3.     Volšový ruce.     Děravá hlava.

Offline

 

#23 08-12-2015 20:13:53

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Evoluce

bourač:dík,pomoct by to určitě pomohlo.Ještě nakouknu do tajů lití.S tím žíháním to je dobrej nápad.Jen u polotovarů ze zahraničí ani u renovovaných břitev nebylo žíhání zapotřebí.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#24 08-12-2015 20:46:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Evoluce

Evita napsal(a):

neumí mě to ráno pozdravit, my to využíváme na mobilní makačku, furt to převážíme.

potvrzuju, Evitu neznám ale viděl jsem jejího šéfa jak to vozí, čím to vozí a ve firmě, která si jen tak někoho do areálu nepustí big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#25 08-12-2015 23:36:22

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Evoluce

Pv napsal(a):

Tak to už ale není vyloženě hobby a garáž styl. tam by mi seděl více obyč. černý písek na litinu :-D. I ve škole jsme používali tuším Střelečský přírodní písek ale asi tisíckrát přepálený takže kvalita výsledku nic moc, často se formy trhaly při lití a opravy pak byli dosti zdlouhavé. I proto jsem koupil Tetrixe, kvůli možným budoucím opravám hliníkových odlitků (i když hliník jako materiál nemám moc rád) neleze tak do peněz jako bronz.

koukněte na tohle jsou to 4nebo 5 dílů https://www.youtube.com/watch?v=1pavhCwqUnc

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče