SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-01-2016 18:36:57

Taranys
Člen
Registrovaný: 28-02-2013
Příspěvky: 11

Deformace nerez obrobku při svařonání

Dobrý den pánové. Jsem tady s malým dotazem. Přišlo nám vyrobit něco nesmyslného, šefi to vzali aniž by snad pořádně přemýšleli. Výroba kusu a potom sařoání a to z nerezi. Prvně to chtěli svařivat MIG/Mag, ale nedařilo se. Tak že to mám udělát já tou svojí barevnou čísnkou krabicí. Nejsem profi svářeč tímhle, vlastně něco takového jsem vařil úplně poprvé, tak prosím o pochopení a shovívavost. Jedná se o kusy, kde je potřeba malá deformace. Na fotkách je to trochu označené, co se os týká. Mezi osou jedna a dvě je tolerance v 0,1mm. Sváry na těch vzpěrách mají být 3, jsem rád aspon že jsem tam udělal ty 5. na čepu ze spodu 5. Je možnost toho nějak dosáhnout?

http://taranys.rajce.idnes.cz/svar/

Děkuju za rady a další informace

Editoval Taranys (29-01-2016 19:04:22)


TELWIN DIGITAL CAR SPOTTER 5500, Co2 svářečka WP 160, Kühtreiber TIG 200 AC/DC P (čínská barevná krabice), Propanbutan + hořák s vlastní úpravou na lepší plamen pro cínování. Argon by Chobola. Co2 8l + cca 20l

Offline

 

#2 29-01-2016 21:10:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

Můžu prohlásit, že jste se dopustil při svařování tohoto nerezového svařence úplně všech chyb, kterých jste mohl. Už tu mnozí mnohokrát psali o tom, že nerez má poloviční tepelnou vodivost a dvojnásobné deformace ze smrštění po svařování.
1, Všechny sváry jsou přehřáté, to je způsobeno nízkou postupovou rychlostí. Velikost svárů se mi zdá přehnaně velká vzhledem k velikosti výztuh. Jaká velikost je předepsaná na výkrese?
2, Sváry na výztuhách se kvůli deformacím vždycky svařují směrem dovnitř rohu.
3, Daný svařenec by bylo nejrozumnější svařovat ve dvou operacích, nejdříve v přípravku oboustranně přivařit desku k přírubě a po vyrovnání nastehovat čep a výztuhy. Pak zavařit čep a výztuhy. Opět bych použil přípravek pro dodržení obojí souososti.

Offline

 

#3 29-01-2016 21:41:36

Taranys
Člen
Registrovaný: 28-02-2013
Příspěvky: 11

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

To mě právě zajímá, nejsem svářeč., Dříve jsem dělal několik let karosářskou, ale změnil jsem flek na cnc a místy právě svařování. Jediné co jsem tigem dělal je že když se nějaká drobnost špatně vyvrtala něbo nějak zasáhla, byla toto možnost jí opravit, jistě znáte. Proto se právě ptám, abych dosáhnul nějakých lepších základů, na kterých stavět další zkušenosti. Ve výkrese byla velikost svárů na těch výztuhách uvedená 3, ale nedařilo se mi tak malé udělat. Mohl by jste poradit třeba i doporučené nastaení parametrů pro takové sváry.
Tenhle kus byl následovně:
Nejdříve bylo svařená příruba s deskou, obrobena na cnc háčková díra a díra s osazením pro čep.
Poté v přípravku přivařený čep s výztuhama.


TELWIN DIGITAL CAR SPOTTER 5500, Co2 svářečka WP 160, Kühtreiber TIG 200 AC/DC P (čínská barevná krabice), Propanbutan + hořák s vlastní úpravou na lepší plamen pro cínování. Argon by Chobola. Co2 8l + cca 20l

Offline

 

#4 29-02-2016 16:39:40

Taranys
Člen
Registrovaný: 28-02-2013
Příspěvky: 11

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

No minulé svarky bohužel prošly, tak přiobjednány další, z čeho moc radost nemám. Jediné co jim vadilo bylo, že ty sváry na výztuhách jsou malé (mě i tady se zdály velké). Byl jsem tedy donucen to svařovat opět,ikdyž to neumím a něco takového jsem dělal podruhé v životě, poprvvé je uvedeno výše v prvním příspěvku. Tak jsem se zkusil řídit tou trochou rad co jsem zde pochytil, a nevím, zda jsem to pochytil správně, nebo spíš nepochytil vůbec. Je nějaký způsob čím by ty sváry (viz foto) šly zlepšit, má na to vliv i svářečka? Nemám možnost to nijak jinak než podle fotek porovnat. takže ani nic jiného vyzkoušet.

http://taranys.rajce.idnes.cz/svar_I/


TELWIN DIGITAL CAR SPOTTER 5500, Co2 svářečka WP 160, Kühtreiber TIG 200 AC/DC P (čínská barevná krabice), Propanbutan + hořák s vlastní úpravou na lepší plamen pro cínování. Argon by Chobola. Co2 8l + cca 20l

Offline

 

#5 29-02-2016 17:51:52

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

U toho tigu bych supl tak cca 115A a pekne to provaril. Vzal bych na to asi 2 - 2,4 drat at je tam vic materialu a udela tovetsi svar. Postupova rachlost by mela byt takova, aby svar zustal leskly s mirnym zabarvenim do zlatova max modra. Pokud je to uz takove cerne, je to prepalene. Urcite bych na to vyrobil i nejaky pripravek pro zmirneni deformaci. Jinak taky obcas v praci dostanu jobovku, kterou nikdo nechce nikde delat. Jinak s mnozstvim rostou zkusenosti a za nejaakou dobu z toho bude rutina.... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#6 29-02-2016 21:06:08

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

Oproti minulé várce je na Vašich svarech vidět znatelné zlepšení.Jediný způsob jak se dále zlepšovat je pravidelný a dlouhodobý trénink,ve svářečce problém nehledejte.Taky je dobré prostudovat trochu literatury,člověk se dozví zajímavé věci.Třeba že při práci s nerezí je dobré vyvarovat se kontaminace uhlíkem.
Na fotkách je vidět že pracujete na stole z černého plechu,dokonce tam vidím ocelový kartáč který se vůbec netváří jako nerezový.

Offline

 

#7 01-03-2016 18:13:44

Taranys
Člen
Registrovaný: 28-02-2013
Příspěvky: 11

Re: Deformace nerez obrobku při svařonání

Ano znám tréning dělá mistry, ale někdo kdo by poradil a nejlíp ukázal by se hodil. Sám jsem ke svářečce přišel jak slepý k houslím, jinak to znám jen jako hotovou práci. O jednom, kdo by poradil vím, ale za jedno slovo by chtěl tak 1000,-, jinak neřekne nic, ale když naháněl něco okolo auta, nemohl jsem se ho zbavit. A nevíte tu někdo o nějaké osvědčené literatuře k takovému typu svařováni hlavně nerez a do budoucna třeba bych něco malinko zkusil okolo hliníku, když se bude dařit.


TELWIN DIGITAL CAR SPOTTER 5500, Co2 svářečka WP 160, Kühtreiber TIG 200 AC/DC P (čínská barevná krabice), Propanbutan + hořák s vlastní úpravou na lepší plamen pro cínování. Argon by Chobola. Co2 8l + cca 20l

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče