SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
zdravím kolegové, měl bych dotaz na zkušenější, chtěl bych radu ohledně výběru co nejvhodnější elektrody na svařování spíše praktickou jak teoretickou, prostě kdo má co vyzkoušený a s čím měl nejlepší výsledky.
Budu přivařovat k železné trubce (síla stěny 3 mm) osazení výpalek z plechu síla 3 mm, to na jednoúčeláku, je to koutový svár bez přídavného materiálu čistě natavením. Na vzorcích jsem používal zlatou lathanku 1,6 od fy Kowak, není to špatný ale co kdyby bylo něco lepšího. Asi bych měl jít do o jednu velikost větší do 2,0mm elektrody,
Nebudu tak ani řešit cenu jako spíše stálost a životnost. Samozřejmosti je maximální čistota. co se týče parametrů nastavení tak něco okolo 105 A , v pulzu, není to konečná budu to postupně vyladovat.
Je nějaký zásadní rozdíl mezi zlatou od Kowaku a třeba Binzelu nebo někoho dalšího?
L.
Offline
Zlatá, modrá, šedá, červená. Chybu člověk neudělá s žádnou. Té červené se já osobně straním - obsahuje thorium. Nicméně je to spíš v hlavě, než že by to člověku skutečně něco udělalo. Fachmani na ní zase obvykle nedají dopustit. :-)
Co se týče výrobců, tak já osobně nerozeznal rozdíl mezi čínou a tady xkrát předraženejma značkovejma wolframama. :-)
Velikost elektrody bych volil 2,4 mm. Ty 2 mm nejsou zas až tak běžné. U tlustší elektrody navíc není nikdy problém vybrousit víc špičku.
Offline
Obyč.ocel =červená.. Jen to zdravotní hledisko. Náhrada asi šedá. Univerzál je zlata. Sel bych do průměru 2mm.
Offline
právě proto jsem se ptal jestli někdo rozpoznal rozdíly mezi zajetýma značkama a těma méně známýma. právě jsem tak nějak pomýšlel na červenou. je fakt že odrazuje to Thorium, na druhou stránku neznám jedinného tigaře že by měl problémy z "ozáření" díky thoriu.
Chci to svařovat na poloautomatě,tzn nebudeš přímo v bezprostřední blízkosti tak by snad neměl být takový problém.
2 mm seženeš běžně bez problémů.
Doplním dotaz nezkoušeli jste někdo kromě čistého argonu mix Argon+Helium?
L.
Offline
RV napsal(a):
červená.. Jen to zdravotní hledisko. .
Větší zdravotní riziko bude nakupování ,,kvalitních potravin" v supermarketech,nebo jízda autem do práce ,a ještě horší budou politické debaty před volbama.
Offline
Kluci, největší riziko je když se červená elektroda brousí. Nesmíte to vdechnout, jinak nic nehrozí. Měřil jsem záření a něco málo to dává, nechtěl bych dělat ve skladu s wolfr. elektrodama
Mrkněte jak hvízdaj https://www.youtube.com/watch?v=OgYk4Xf … aTTdXfGA-h
Offline
Už jsem to tady psal několikrát, ale přibývá nové osazenstvo a staré příspěvky nikdo nečte. Nevím proč. Propagační řeči kolem thoria ve wolframových elektrodách se objeví vždycky, když chce někdo ukázat, že někde něco četl. Když jsem ještě pracoval v AUTOMOTIVE tak se v mateřské firmě v Německu také objevily zaručené zprávy o radioaktivitě WTh elektrod. A agilní odborový předák zalarmoval jejich úřad bezpečnosti práce. Firma samozřejmě souhlasila, dokonce požádala o urychlené přeměření skutečnosti. Ve skladu bylo umístěno přes 20 kg WTh elektrod a oficielní, nezavislé měření státním orgánem naměřilo zcela nepatrnou aktivitu přímo na krabicích s elektrodami, která byla hluboko pod povolenou normou. Udělali měření na řadě míst ve firmě, kde se nikdy nesvařovalo a místy bylo běžné pozadí větší, než naměřené hodnoty přímo ve skladě. Takže celá bublina splaskla. Přesto jsem tehdy po návratu z mateřské firmy kontaktoval náš Státní úřad pro jadernou bezpečnost s dotazem na skladování WTh elektrod v ČR. Byl jsem téměř označen za hlupáka, protože radioaktivní pozadí v ČR je vzhledem k častému výskytu žuly a z ní metamorfovaných hornin tak vysoké, že se na elektrodách prakticky nic naměřit nedá. S tím jsem se spokojil. Přesto jsem hledal původce těch stále se opakujících vln řečí o nebezpečnosti WTh elektrod a je jím studie otištěná v jednom švýcarském časopise. Jenže tam bylo ve skutečnosti napsáno, že prach při broušení WTh elektrod je nebezpečný proto, že se thorium ukládá v lidském těle a při vysoké dávce může být rakovinotvorné. Prakticky všechny profi brusky na wolframové elektrody jsou konstruovány tak, že nějaký úlet prachu je vyloučen. A kdo brousí na obyčejné brusce tak by měl vědět o co jde.
Offline
Někde je tu i velice humorný příspěvek, kdy někdo napsal, že ta radioaktivita wolframových elektrod musí být u všech druhů, protože když svařuje TIGem tak je vždycky od té radioaktivity hrozně spálený. Odpověď, že zarudlá, až spálená kůže od UV-A záření jsou jeho problém, protože je to stejné záření, jako nám posílá Slunce až na zem, jen asi 6 x silnější než sluníčko na rovníku, kolegu svářeče docela rozlítila. Takže odstínění běžným oděvem je zcela dostačující.
Offline
Jirkati: souhlasím, je to bublina a lidé se radioaktivity bojí jako čert kříže. Více záření má uranové sklo než ty elektrody. Každopádně to chce lepší brusku aby se ten prach nevdechoval. Tím bych to uzavřel
Offline
Tiez uz som to tu myslim pisal, problem je ten prach pri bruseni. Alfa ziaric je nebezpecny ak sa dostane do tela, takze nevdychovat prach z elektrody.
Offline
Stránky: 1