SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 09-03-2024 07:30:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zavaření tlakové nádoby

Záleží asi na materiálu a na stejnoměrnosti či způsobu oslabení stěny. Obal obranného granátu je z křehkého materiálu plus je silně rýhovaný. Tlak zevnitř při výbuchu udělá první prasklinu někde v rýze a následně se ty praskliny ve zlomku sekundy rozšíří po všech rýhách a z obalu granátu je hromada  zhruba stejných střepin velkých podle toho rýhování.
U tlakové nádoby je obvykle část nádoby plošně vždy slabší než zbytek nádoby. Ať už nepřesností z výroby nebo oslabením, třeba plošnou korozí. Plocha třeba 10x10 centimetrů , 20x20 centimetrů. Oslabená plocha se začne vydouvat a potom je materiál nejvíc namáhán na rozhraní té vydouvající a nevydouvající plochy. tam povolí jako první a pokud je nedostatečně houževnatý, prasklina oběhne dokola  kolem oslabené plochy a uvolní se střepina, kterou ten tlak vymrští pryč. Pokud je dostatečně houževnatý, "jen" se rozevře  velká prasklina, kterou obsah nádrže za výbuchu "vyfoukne" ve zlomku sekundy ven. To je asi nejhorší možnost.
Když je plášť oslaben bodově, třeba bodovou korozí nebo kouskem špatného svaru, tak povolí a odlétne jen to oslabené místo.

Offline

 

#27 09-03-2024 10:40:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Zavaření tlakové nádoby

bosak napsal(a):

potřebovala by opravit. Mám teda pořídit novou?  :-D

dej sem foto a místní mozkový trust ti navrhne řešení. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#28 09-03-2024 11:12:13

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Zavaření tlakové nádoby

Na tloušťku stěny 2,5mm jsi si zbytečnš zkomplikoval sváření 2mm spárou. Správný postup: dobře nastehovat a zavařit. Polohovadlo být nemusí, stačí nádobu kulit. Co se týtá ev. výbuchu: Materiál vzdušníků musí být dobře svařitelný, proto bude houževnatý- t.j. žádný obranný granát. Mechanismus porušení stěny popsal Radim až na to, že nejvíce namáhaný materiál bude na vrcholu vytvořené "boule" kde je materiál najvíce zeslabený. Pravděpodobně se štěrbina moc nerozšíří a vzduch unikne. Provádění tlakové zkoušky. Nádoba se naplní celá vodou a natlakuje 1,5x provozní tlak. Při natlakování je dobré nechodit kolem natlakované nádoby "po špičkách" ale vzít dřevěnou palici a nádobu pobouchat. Natlakování může být provedeno i vzduchem, při prasknutí nádoby, která je plná vody se nic nestane.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#29 09-03-2024 12:31:39

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Zavaření tlakové nádoby

Famater napsal(a):

....Při natlakování je dobré nechodit kolem natlakované nádoby "po špičkách" ale vzít dřevěnou palici a nádobu pobouchat. Natlakování může být provedeno i vzduchem, při prasknutí nádoby, která je plná vody se nic nestane.

big_smile když v ní bude voda, tak se pak večer nemusíš mejt ..... big_smile

Offline

 

#30 09-03-2024 12:47:12

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Zavaření tlakové nádoby

Praveze voda nic neudela diky zanedbatelne stlacitelnosti. Ta neexpanduje jako vzduch. Jen si to ucurne a je konec. Predpokladem je plny objem vody bez vzduchu.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#31 09-03-2024 13:22:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zavaření tlakové nádoby

No nevím s tím mytím. Od tlaku pár desítek barů vodní paprsek řeže bez problémů maso. Takové "mytí" bych raději nechtěl.
Ale pořád mnohem lepší než když to bouchne natlakované vzduchem.

Offline

 

#32 09-03-2024 13:27:11

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Zavaření tlakové nádoby

Na tlakové skúšky mam takú pumpu , kde sa naleje voda a pákou sa systém natlakuje.

https://i.postimg.cc/qhwQZmxr/pumpa.jpg

Offline

 

#33 09-03-2024 14:15:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Zavaření tlakové nádoby

Evile, to je nejlepší, ale každý ji nemá. Já si ji sice mohu bez problémů vypůjčit, ale přesto jsem tlakoval (15Bar) přes redukčák argonem.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#34 09-03-2024 15:17:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Zavaření tlakové nádoby

Radim: Bych to neviděl nějak moc krutě. Wapka mívá hrubo přes 100Bar a taky to neuřízne nohu nebo ruku.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#35 09-03-2024 15:19:26

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Zavaření tlakové nádoby

Famater: Mezera asi velká, ale je lepší nějakou nechat. Pak se může svařovat na nižší proud a bude to dostatečně provařené.

Editoval varok (09-03-2024 17:07:20)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 09-03-2024 16:05:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Zavaření tlakové nádoby

Roberte je rozdíl náhlé uvolnění mililitr vody ve wapce a hektolitr prasklé nádoby.
Asi jako srážka s mravencem / se slonem.
Nedavno jsem shlédl zajímavý dokument - vodní elektrárna na Sibiři. 10 Kaplanek, průměr cca 10m (každá).
Z principu ve středních otáčkách vibruje, v maximálních běží hladce dokonale. Rusák reguloval potřebnou dodávku do sítě snižováním otáček, jen cca 2x denně, vibrace byly při této regulaci vždy katastrofické, byť jen cca minutu.
Tak dlouho chodil rus pro vodu až se ucho utrhlo. 2tisíce tun těžkou turbínu vibrace vyrvala ze základů a voda s převýšením cca 200metrů celou elektrárnu zdevastovala.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#37 09-03-2024 21:30:26

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Zavaření tlakové nádoby


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#38 10-03-2024 09:16:20

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Zavaření tlakové nádoby

Oni asi rusové mají zvláštní dar dělat experimenty. Černobyl také vybouchl protože dělali experiment s chlazením. Tady mě to není moc jasné, protože turbína musí aby dodávala do sítě být přifázována. Kritické otáčky se musejí překonat rychle. (jako při ždímání v aut. pračce). Nejspíš turbínu odstavoval a otáčky jen snížil, aby se nerozbíhala od nuly. A co čert nechtěl, zrovna do kritické oblasti. Určitě to nebylo v provozním předpisu.
Dávám odkaz na informace o vodní elektrárně v HK. To se dříve dělaly náfherné věci.:
https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdr … love-58153


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#39 10-03-2024 09:57:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Zavaření tlakové nádoby

alkoholik napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=_HJZA6GcDSw&ab_channel=JayBrown

Vidíte, jaká to byla hezká sprcha smile.

Offline

 

#40 10-03-2024 11:20:49

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zavaření tlakové nádoby

Famater napsal(a):

Oni asi rusové mají zvláštní dar dělat experimenty. Černobyl také vybouchl protože dělali experiment s chlazením. Tady mě to není moc jasné, protože turbína musí aby dodávala do sítě být přifázována. Kritické otáčky se musejí překonat rychle. (jako při ždímání v aut. pračce). Nejspíš turbínu odstavoval a otáčky jen snížil, aby se nerozbíhala od nuly. A co čert nechtěl, zrovna do kritické oblasti. Určitě to nebylo v provozním předpisu.
Dávám odkaz na informace o vodní elektrárně v HK. To se dříve dělaly náfherné věci.:
https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdr … love-58153

Na Černobylu to nebyl samovolný experiment(mělo jít o plánovaný bezpečnostní úkol) big_smile , nýbrž blbost těch, kteří povypínali co se dalo, ačkoliv se to nemělo... A než se dobrali nápravy, bylo pozdě. Došlo k přehřátí reaktoru a znemožnění jeho ovládání, roztavení, vysokoteplotnímu rozkladu vody  na H2 a O2 a obrovskému výbuchu, který vyhodil do okolí vnitřek reaktoru a obrovské množství radioaktivních látek...
Ono něco podobného se stalo na JE Three Mile Island tady v US a také blbostí obsluhy i když v menším rozsahu. Ale také došlo k částečnému roztavení reaktoru a značnému úniku radioaktivních látek.
https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Mil … d_accident

Jinak s tou vodní turbínou máte 100% pravdu... smile

Editoval Frank (10-03-2024 11:24:15)

Offline

 

#41 10-03-2024 11:43:00

bosak
Člen
Registrovaný: 04-02-2024
Příspěvky: 7

Re: Zavaření tlakové nádoby

Mě se ten příměr s granátem moc nezdá. Ten přeci vybuchne vlivem extrémně rychlého nárůstu teploty a tlaku (jeho hodnota bude asi obrovská) vlivem zapálení určité směsi. To přeci u tlakové nádoby se stlačeným vzduchem nemůže nastat nebo nechápu jak. Dokážu si představit, že bych tu lahev nešťastně připojil třeba na lahev s kyslíkem a otevřel naplno ventil. Nebo třeba kdyby se tam dostala nějaká kapalina a ta se začala roztahovat. Ale za normálních provozních podmínek kompresor nedá více než 10barů, takže nějaká případná porucha plášně snad nezpůsobí nějakou velkou deformaci. Docela by mě zajímalo jestli by někdo dokázal popsat reálnej případ škody způsobené takovouto havárií.

Co se týče tlakové zkoušky...je předepsanej nějakej postup? Někde jsem našel, že v těchto případech se provádí napuštěním vodou asi o určitém tlaku a pak se něco posuzuje.

Offline

 

#42 10-03-2024 12:24:46

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Zavaření tlakové nádoby

Asi nebyl uplně šťastnej, pointa byla v tom tlaková nádoba stejně jako útočnej granát se škubne a rozbalí ideálně bez vzniku střepin, tlaková nádoba nejspíš jenom otevře. Většina kompresorů, ale .... a i plynová lahev je tlaková nádoba.
Výbuch vzdušníku neni tak složitý to vyzkoušet ne? Pro začátek stačí petku od minerálky nafouknout vzduchem do prasknutí, no v hale nám opadal prach i z jeřábu a šlupka to byla pořádná.
Bezpečnej postup zkoušky je popsanej výše. Podobně zkoušíme svařenec hydrauliky, ale čerpadlem a na 300bar k netěsnostem dochází (po vychytání procesu a dodavatele polotovarů je zmetkovitost do 1%), ale nikdy k explozi, ani k výstřiku schopnýmu něco řezat.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#43 10-03-2024 15:26:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zavaření tlakové nádoby

V Černobylu měli udělat předepsaný test, když se z nějakého důvodu vypne reaktor, jestli zbývající energie v páře a v turbíně stačí na regulérní odstavení zařízení.  Srazili výkon reaktoru z plného k nule, test provedli a potom potřebovali vrátit reaktor zase na plný výkon, protože elektrárna nejela ve zkušebním, ale už v normálním provozu a stát potřeboval elektřinu. Jenže nevěděli  o takzvané xenonové pasti, která v případě prudkého snížení výkonu reaktoru brání nějak dalších 24 hodin návratu reaktoru na plný výkon.  Tak zvyšovali výkon, zvedali regulační tyče a ono se nic nedělo. Tak zvedli i havarijní tyče a odpojili pojistky.  A ono "to" skokem přešlo na plný ničím neomezovaný konstrukční výkon, stonásobek nebo tisícinásobek nebo tak nějak jmenovitého výkonu.  Než si toho těch kritických sekund ve velíně všimli, ono tam byly i nějaké technické nedokonalosti v zobrazování stavu reaktoru, byly už kanály reaktoru natavené a regulační ani havarijní tyče už tam nešlo zasunout ani nechat spadnout. A po pár desítkách sekund  toho plného výkonu přetlakem nebo výbucem reaktor bouchnul, víko odletělo, část obsahu reaktoru se rozprskla po okolí a zbytek náplně v otevřeném reaktoru žhavil zbytkovou reakcí a hořením  grafitu, který tam byl jako moderátor. A posílal do vzduchu radioaktivní popel.

Offline

 

#44 10-03-2024 15:40:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Zavaření tlakové nádoby

Franku, když se to v černobylu stalo, pracoval jsem v energetice a dostával jsem všechny protokoly o mimořádných událostech. také o černobýlu. Tam pokud se ještě dobře pamatuji, chtěli vyzkoušet, jestli se dochladí reaktor využitím elektřiny vyrobené doběhem turbíny. Experiment byl nahlášen patřičným stranickým orgánům. Přitom obsluha mohla experiment přerušit, když viděla, že to nevyjde. Nepřerušili. Nejspíš se obávali reakce těchto orgánů. Tak to bouchlo.
k petce. Ta se roztrhne najednou na rozdíl od ocelového vzdušníku.  Proto taková "řacha".


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#45 10-03-2024 16:00:26

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zavaření tlakové nádoby

Famater  - Radim:

Ano, já o tom měl také tehdy zprávy z první ruky. V té době jsem ještě byl v ČSSR. Z Dukovan už jsem byl vyhozen, ale měl jsem známé v dozimetrii, kteří mně informovali o té havárii asi o dva dny dříve, než sdělovací media... Já to nechtěl zde pitvat do podrobností, jen jsem prostě napsal, že se to stalo blbostí obsluhy... (podstata věci)  Podobně jako na Three Mile Island, kde nastala porucha ventilu a oni si nevěděli poradit s náhradním řešením... což bylo též blbostí personálu.
Na té elektrárně jsem byl v rámci firemní exkurze se podívat... Pochopitelně jen kam nás zavedli podívat.

Ještě poznamenám, že tyto dvě typické nehody být nemusely. Na rozdíl od Fukušima, kde se jednalo o přírodní katastrofu. Dalo by se vytknout to, že stavět Nukl. elektrárny v zónách možných silných zemětřesení je také nezodpovědnost. sad

Editoval Frank (10-03-2024 16:13:41)

Offline

 

#46 10-03-2024 22:16:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zavaření tlakové nádoby

Já jsem v té době studoval na vysoké škole, tam byla radiologická laboratoř . Tam byly měřáky a pracovali tam studenti, co ty údaje roznesli na koleje.  Postupně přes známé známých známých známých....se to asi dověděli všichni studenti.

Editoval Radim (10-03-2024 22:20:15)

Offline

 

#47 10-03-2024 23:09:25

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Zavaření tlakové nádoby

Frank napsal(a):

Dalo by se vytknout to, že stavět Nukl. elektrárny v zónách možných silných zemětřesení je také nezodpovědnost. sad

Tak na druhou stranu, oni Japonci tech moznosti moc nemaji. A dalsi vec, kdyby tam nevypadnnul chladici diesel (ktery byl zaplaven), tak to Fukusima prestala bez jedineho sramu.

Radim: Krome toho, na Hlasu ameriky o tom samozrejme informovali taky, si to vzpominam jeste ted, jsem si ze zkumavky s epoxidem zalitejma koncema tehdy zbastlil parodii na Geigera, a (bohuzel marne) zkusil ukecat ucitelku na zakladce kam jsem tehdy chodil, jestli by me nepustila ve skole na vyvevu.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#48 11-03-2024 07:20:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zavaření tlakové nádoby

Říkalo se tehdy o Fukušimě, že kdyby Japonci  přemohli svou asiatskou hrdost a snahu neztrácet tvář a hned po tsunami požádali svět o pomoc, možná by bty dieselagregáty stihlí dovézt.  Tam bylo nějak 6 nebo 12 hodin, než se vybily  nouzové baterky, které napájely chladicí čerpadla a plus k tomu nějak 24 nebo 36 hodin, než se vnitřky reaktorů přehřály tak, že se to začalo tavit.
Jinak kontejnmenty reaktorů tam byly hermeticky uzavřené, na rozdíl od Černobylu kde byl jenom reaktor a jejich povolený vnitřní tlak byl, jestli si to dobře pamatuji,  nějak 50 - 60 barů. A jak tlak uvnitř přesáhl nějak 80 nebo kolik barů, museli otevřít ventily a začít vypouštět přetlak, i když v tom byla radioaktivita, jinak by se jim ty kontejnemty roztrhly a bylo by to podobné jako v Černobylu.

Offline

 

#49 11-03-2024 13:59:32

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Zavaření tlakové nádoby

Kazdopadne pro srovnani. Na ozareni tam zemreli dva lide, jestli si dobre pamatuji, tak ozarenych bylo do stovky. Samotna tsunami zabila 20000.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#50 11-03-2024 14:13:05

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zavaření tlakové nádoby

Informací o té havárii je dostatek... My jsme ve firmě ještě před havárií dodávali součásti pro TEPCO, (Tokio  Electric Power Corp.) jehož součástí byla i Fukušima... to jen pro zajímavost. smile
https://world-nuclear.org/information-l … ident.aspx
https://www.britannica.com/event/Fukushima-accident
https://www.bbc.com/news/world-asia-56252695

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče