SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-08-2017 08:33:20

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Eloxování hliníku

Dobrý den.
Potřeboval bych několik rad ohledně eloxování hliníku.
Budu mít výpalky z laseru tl. 2mm  a 3mm. Půjde o speciální výrobu, kde je hlavním kritériem povrchová úprava. Ta musí být prostě špičková. Šlo by o černý elox.
A teď několik otázek. Prosím jen o odpovědi, které se týkají tématu. O uštěpačné poznámky, nebo výsměch nestojím. Díky.

1. Jak před eloxováním sjednotit povrch a pálenou hranu na výpalku? Je možné použít jemný smirek a vše ručně přebrousit?
2. Bude elox stálý, nebo se ještě nějak dále upravuje - např. přelakováním?
3. Můžete mi doporučit nějakou firmu, která se tímto zabývá na Olomoucku? Případně jinou moravskou, která je osvědčená?
4. Pokud nebude elox v požadované kvalitě, můžete mi doporučit jinou povrchovou úpravu?
5. Jaká je cca. cenová relace za eloxování, případně jinou povrchovou úpravu?

Znovu opakuji, že vzhled musí být naprosto perfektní.
Děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 28-08-2017 08:56:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Pro získání kvalitního eloxovaného povrchu je kromě vhodné slitiny rozhodující kvalita povrchu. Tu lze dosáhnout v podstatě jen omořením a elektrolytickým leštěním. O stálosti rozhoduje tloušťka vrstvy, kvalita barviva a provedení konečných úprav. Po elektrolytické oxydaci se vrstva porézní, proto přijme barvu. Potom se vrstva utěsní (např. vařením v demi vodě). Pak by měl být povrch opravdu odolný  Dlouhodobě stálý. Toto by měla v požadované kvalitě zvládat firma, která se tímto zabývá.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#3 28-08-2017 09:52:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

ještě k tomu jednu poznámku.  Je dnes jistě mnoho různých technologií jak přípravy povrchu, tak utěsňování vrstvy. Doporučil bych proto vyhkledat firmy a pak je oslovit. Mylím si, že nyní neí nutná lokální příslušnost, ale reference, a kvalita.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#4 28-08-2017 11:09:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Eloxování hliníku

Famater už napsal všechno podstatné.
Jestli to má být vzhledově perfektní, tak jedině to někde dát udělat a tam si řeknou, jak to k nim má přijít upravené včetně pálené hrany.

Co bych si předem zkontroloval, je to, jestli použitá hliníková slitina je pro ten černý elox vhodná.

Náhrada jinou povrchovkou se blbě stanovuje, když není uvedeno, k čemu to je. Případně jestli se má jednat o dekorativní elox s tloušťkou 5 - 10 mikronů nebo tvrdý elox s tloušťkou  třeba 100 mikronů.

Offline

 

#5 28-08-2017 11:57:26

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Nebude to nijak namáhané ani vystavené jakýmkoli vnějším vlivům. A hlavně to ani nepůjde vidět, pokud se zákazník nerozhodne ten přístroj rozebrat. A to je docela možné. Prostě ten povrch musí být špičkový. Jde o díly do repro soustav, které jsou jakoby vymezovací pro usazení reproduktoru do bedny. A jedná se o trošku vyšší cenový level, takže chápete, že tam nemůže být jen nějaký poškrábaný přírodní hliník, ale musí to odpovídat dané cenové relaci.

Offline

 

#6 28-08-2017 12:57:04

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Na takové použití by dával dojem preciznosti jednosměrný broušený povrch. Musí se ale také lehce chemicky přeleštit aby se odstranila ostrost povrchu. Na eloxovou vrstvu nebudou kladeny žádné velké nároky.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#7 28-08-2017 20:39:06

performancebikes
Člen
Registrovaný: 24-04-2016
Příspěvky: 42

Re: Eloxování hliníku

Na černou je nejlepší 7075, tvrdo elox těžko říct kdo dělá kusovou vyrobu, většinou se jede serie kde jsou nějaké podmínky pro danou strukturu materiálu a k tomu doba eloxovani atd takze kdyz to k tomu prihodi nemusi to byt ono, odmoreni dela matný a porezni povrch, kdyz to tam podrzi dlouho tak taky hodne ubyde materialu coz třeba kdyz někdo vyrábí např diru pro ložisko tak s tim musi pocitat. Nejlepsi vylestit. Po eloxu na utesneni poru silicon olej. Dekorativní elox někdy špičkové udělaný může byt stejny kvalitativně stejny jako tvrdo elox. Tot ma zkusenost

Offline

 

#8 28-08-2017 20:54:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Na toto by byl tvrdý elox zbytečný a drahý. Tady, jak jsem pochopil, je třeba aby ta součást dala "punc" technické dokonalosti. Proto tam nemůže být dán Al plech jen omořený, na kterém je vidět každý otisknutý prst. Dekorativní elox by určitě stačil. Možná by se na to hodila i tmavě zlatá.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 29-08-2017 11:34:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Eloxování hliníku

PBKenya napsal(a):

Nebude to nijak namáhané ani vystavené jakýmkoli vnějším vlivům. A hlavně to ani nepůjde vidět, pokud se zákazník nerozhodne ten přístroj rozebrat. A to je docela možné. Prostě ten povrch musí být špičkový. Jde o díly do repro soustav, které jsou jakoby vymezovací pro usazení reproduktoru do bedny. A jedná se o trošku vyšší cenový level, takže chápete, že tam nemůže být jen nějaký poškrábaný přírodní hliník, ale musí to odpovídat dané cenové relaci.

Zase mě Famater předstihl.
Jinak to vidím v takovém případě, jaká má být kvalita, aby to stačilo, spíš jako otázku podnikatelského záměru než požadavku na funkčnost. Aby to v běžném prostředí a když se to třeba párkrát kvůli přepravování ocitne v nějakém vlhčím prostředí, nebylo to uvnitř reprobedny na tom dílu znát, by měl úplně stačit holý hliník.

Jestli nebude úplně stačit, pokud se použije technologie vyřezávání či vylisování, která nenechává stopy třeba po oxidech na řezu a použije se nepotlučený plech s kvalitním povrchem a namontuje se to  rovnou vyřezané a bez úpravy? Řekl bych, že pro některé zákazníky je právě takové provedení známkou vysoké kvality a jakosti.

Jinak potom to vidím po tom laserovém vyřezávání na opracování a sjednocení povrchu broušením a potom  na nějakou tenkovrstvou technologii.
Místo barveného eloxování by to potom mohl být v galvanovnách nějaký druh chromátu.
Nebo potom v lakovacích linkách foréza - kataforéza. Ta pod nátěr bývá černá nebo téměř černá či  podobném technickém odstínu.
Nebo ještě máčení v tenkovrstvé rozpouštědlové nátěrové hmotě, epoxydové nebo polyuretanové. S tím ale nemám zkušenosti.

Ceny neřeknu, protože už jsem z toho delší dobu pryč. Levněji než eloxování by asi vyšel chromát nebo kataforéza, protože je  to víc "sériové" než eloxování.

Jinak jako vyšší cenový level by asi byla varianta, kdyby se to vyřezalo nebo vysekalo načisto z už nalakovaného či povrchově upraveného plechu.

Offline

 

#10 29-08-2017 13:43:26

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Po dvoudenní obvolávání všech možných firem jsem narazil na problém. K hliníkovým výpalkům bude potřeba i hliníková trubka. Ta se vyrábí v jakosti
AW 6060. Sehnat plech v této jakosti je téměř nemožné. Byla mi nabídnuta spec. výroba této třídy, ale pouze při min. odběru cca. 5000 kg.
Původní materiál jsem chtěl AW 1050, ale ten zase neeloxuje firma, která se eloxem zabývá. Prostě začarovaný kruh. Takže je nemožné mít trubku a výpalky ve stejné jakostní třídě, tudíž bude téměř nemožné míti stejnou povrchovou úpravu - tedy odstín a povrch.

Offline

 

#11 29-08-2017 21:39:58

performancebikes
Člen
Registrovaný: 24-04-2016
Příspěvky: 42

Re: Eloxování hliníku

Si nech trubku udelat z kulatiny ve stejny třídě, volal jsi do alu az decin?Jinak plechy nikdo moc eloxovat nechce kort tenky Protoze pri sebenmensim ohybu to popraska

Editoval performancebikes (29-08-2017 21:52:43)

Offline

 

#12 30-08-2017 06:51:59

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Dělat trubku 50x1,5 mm z kulatiny mi přijde jako naprostá zhovadilost. Navíc, když se v tomto rozměru vyrábí. To se spíše spokojím s jiným odstínem eloxu vzhledem k jiné třídě slitiny. No ale jinak děkuji všem za rozumné příspěvky a snad už mám vše celkem vyřešené. Snažil jsem se co to šlo, ale výsledek uvidíme až po výrobě toho prvního prototypu.
Díky všem.

Offline

 

#13 30-08-2017 08:58:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Eloxování hliníku

PBKenya napsal(a):

Dělat trubku 50x1,5 mm z kulatiny mi přijde jako naprostá zhovadilost. Navíc, když se v tomto rozměru vyrábí. To se spíše spokojím s jiným odstínem eloxu vzhledem k jiné třídě slitiny. No ale jinak děkuji všem za rozumné příspěvky a snad už mám vše celkem vyřešené. Snažil jsem se co to šlo, ale výsledek uvidíme až po výrobě toho prvního prototypu.
Díky všem.

Pokud to budeš k sobě vařit, tak svár bude mít velmi pravděpodobně třetí odstín

Offline

 

#14 30-08-2017 09:02:10

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Nic se vařit nebude. Vše je šroubované.

Offline

 

#15 30-08-2017 09:24:42

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Pokud to bude uvnitř, tedy technický díl, ne okrasný prvek a bude to černé, tak odchylky odstínů jednotlivých součástí nebudou vadit. a budou nepatrné. Také by pro tento účel přicházela v úvahu chemická oxydace, tadává zelenožlutou barvu- to co je na součástech letadel.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#16 30-08-2017 15:41:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Eloxování hliníku

PBKenya: Mně se zdá, že z toho děláš kovbojku. On někdo jmenovitě požaduje dovnitř těch repráků hliník s eloxem?
Pokud ne, tak je v podstatě úplně jedno, jaká tam ta povrchovka je. Aby to nevypadalo špatně, musí být akorát u takových tenkovrstvých povrchovek být kvalitní podklad. Žádné otlučeniny , otřepy okolo řezu....a jinak nějaký profi vzhled zaručí prakticky každá z nich.
A pokud to ani nemusí být hliník, co takhle to třeba udělat na 3D tiskárně z plastu?

Famater: Eloxování je oxidace. Ve výsledku je docela jedno, jestli je chemická nebo jestli si pomůže elektrickým proudem, jsou tam jen, podle podmínek, rozdíly v kvalitě té oxidické vrstvy.

Offline

 

#17 30-08-2017 21:29:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Radime. To vím, oboje jsem sám vyzkoušel. Jen, že chemická nedává tak silnou a odolnou vrstvu. Proto jsem ji zmínil na toto použití.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#18 30-08-2017 22:45:55

performancebikes
Člen
Registrovaný: 24-04-2016
Příspěvky: 42

Re: Eloxování hliníku

PBKenya napsal(a):

Dělat trubku 50x1,5 mm z kulatiny mi přijde jako naprostá zhovadilost. Navíc, když se v tomto rozměru vyrábí. To se spíše spokojím s jiným odstínem eloxu vzhledem k jiné třídě slitiny. No ale jinak děkuji všem za rozumné příspěvky a snad už mám vše celkem vyřešené. Snažil jsem se co to šlo, ale výsledek uvidíme až po výrobě toho prvního prototypu.
Díky všem.

Nechal sem si udělat zhovadilost i se sílou 1mm takze jde vsechno a pak to nechal naeloxovat na černo a to jeste na 2x protože prvni se nepovedlo. Zhovadilost je dneska rict ze něco nejde.

Offline

 

#19 31-08-2017 07:03:36

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Tohle je moje první taková práce s hliníkem. Prozatím jsem dělal s černým a nerezem. Vše co je uvedeno, je v požadavcích odběratele, takže nebudu s nikým diskutovat o nějaké náhradě povrchové úpravy. Dělat trubku z kulatiny je sice možné, ale taky asi ne moc rentabilní. Tohle není nějaké domácí kutění jen tak pro potěchu, jedná se o skutečnou výrobu prototypu u které se budou počítat veškeré vstupní náklady, atd. a z nich pak výsledná cena. Položil jsem v prvním příspěvku 5 otázek, ale na žádnou z nich jsem nedostal adekvátní odpověď.
Tímto tedy tohle vlákno uzavírám - považujte jej za již vyřízené.
Děkuji za odpovědi všem, kteří mne alespoň trošku nakopli, kterou cestou se ubírat.

Offline

 

#20 31-08-2017 08:09:14

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Promiň, PB Kenya, že jsme se obtěžovali sdělit svůj názor. Když nemíníš diskutovat, tak proč sem lezeš!


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#21 31-08-2017 11:08:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Eloxování hliníku

první příspěvek:

PBKenya napsal(a):

Dobrý den.
Potřeboval bych několik rad ohledně eloxování hliníku.
Budu mít výpalky z laseru tl. 2mm  a 3mm. Půjde o speciální výrobu, kde je hlavním kritériem povrchová úprava. Ta musí být prostě špičková. Šlo by o černý elox.
A teď několik otázek. Prosím jen o odpovědi, které se týkají tématu. O uštěpačné poznámky, nebo výsměch nestojím. Díky.

4. Pokud nebude elox v požadované kvalitě, můžete mi doporučit jinou povrchovou úpravu?
5. Jaká je cca. cenová relace za eloxování, případně jinou povrchovou úpravu?

Znovu opakuji, že vzhled musí být naprosto perfektní.
Děkuji za odpovědi.

Co takhle příště rovnou na začátku napsat, že odběratel chce to a to?

Editoval Radim (31-08-2017 11:11:20)

Offline

 

#22 31-08-2017 11:26:07

PBKenya
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 9

Re: Eloxování hliníku

Famater napsal(a):

Promiň, PB Kenya, že jsme se obtěžovali sdělit svůj názor. Když nemíníš diskutovat, tak proč sem lezeš!

Já nechtěl diskutovat - hledal jsem odpovědi na svých 5 otázek.
V prvním příspěvku jsem položil jasně 5 otázek, na které jsem hledal odpovědi a slušně požádal o jejich zodpovězení. Pomohla mi snad jen jediná odpověď. Zbytek je tlachání o tom, co mne vůbec nezajímalo. Návrhy technického řešení, něco o sváru, atd. je úplně mimo mísu. Stačila by mi odpověď např. - ano, pálenou hranu i plochu jemně přebrus jemným smirkovým papírem, aby byl povrch co nejvíce stejný. Místo toho se tady dočtu abych si zavolal tam, kde to dělají. Chápeš, že tohle mne napadlo taky, ale nejdříve jsem to zkusil tady. Chtěl jsem odpovědi na otázky, ne rady co a jak mám dělat. Tady nejde o domácí kutění, ale zakázku pro světoznámou firmu a musím být také nějak cenově konkurenceschopný. Vyrábět trubku která je skladem z kulatiny je opravdu zhovadilost a nechci ani vědět, co by to stálo.
Nevím, jestli jste se někdy dělali kalkulaci výrobku, nebo jej naceňovali, ale doba je zlá. Dnes už i objednavatel ví, kolik za daný díl je ochoten zaplatit a kolik jeho výroba stojí. Tohle už není o nějakém kutění si pro sebe, ale je to opravdu o trhu.

Nebuďte naštvaní, že jsem to utnul, ale podívejte se na své odpovědi.
Nejsem na Vás také nijak naštvaný, ale takhle bych se dál nepohnul.

Offline

 

#23 31-08-2017 12:03:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Eloxování hliníku

Já nejsem naštvaný. Ale ty otázky asi nepatřily na toto fórum, ale firmě, která by povrchové úpravy prováděla. Firmy co dělají eloxování jsem našel za 2 min. To jakou požadují přípravu záleží na jejich technologii, s tím souvisí i jejich cena. Popsal jsem o co u eloxování jde. Také z tvých otázek nevyplývalo, že je povrchová úprava a materiál přesně předepsán odběratelem jako podmínka o které není možná diskuze. Mnohdy se setkávám s tím, že jsou na výkrese nesmyslné požadavky (materiál, přesnost ap) Po vyjasnění bývá od nesmyslných požadavků upuštěno a dohodnuto jiné ekonomičtější řešení. Protože, jak jsi ale teprve nakonec uvedl, se jedná o konkretní předepsané řešení v potávce, tak pokud musíš navrhnout závaznou cenu, tak musíš vycházet ze závazných údajů. Na tomto fóru získáš pouze informace obecné. Nemyslím si, ale že by neměly žádnou cenu. Na své odpovědi se dívat nemusím, žádná věcná chyba v nich není.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče