SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
https://photos.app.goo.gl/fS6pjfbQeipZ9gzYA - tohle je ta nádoba - a myslím, že tam nebudou v té vodě "jen stopy" železa... A jak je z fotek vidět, dělá to jen v jedné komoře i když jsou přepadem vzájemně propojené... Z té prorezlé části to přetéká přes hranu do té druhé části...
Jinak RCP: spomenul jsi nerezové nádoby na dvoře na deštovou vodu. Já si kdysi svařoval ke studni, takového nerezového "zahradního trpaslíka" a ač jsem to dělal poctivě, tak letos po těch 5 letech začal v některých místech svárů slzet. Tady je prostě celkem železitá voda a v kombinaci v létě s velkou teplotou si myslím, že je to díky tomu... Přes zimu to budu nejspíš opravovat tak, že odříznu tu horní záslepku a dám novou... Bude tak vidět co to vlastně udělalo... Dno je v pohodě - dělá to jen vršek, na který svítí slunko...
Editoval Rellik (25-11-2019 15:03:35)
Offline
Já jsem udělal z komínové roury o200 tl. stěny 1mm zahradní sprchu. (ohřev je ve slunečním výměniku z nerez trubek 16x1) Voda se ohřívá až na 60°C. Je to asi 5roků a nikde nepozoruji známky koroze.
Offline
Presne jak pise Frank, pri pomalem ochlazovani svaru, zrna uhliku obaluji Cr. Pri rychlejsim ochlazovani se situace meni.
Offline
Pokud je svár dlouho na vysoké teplotě vysráží se karbid chromu.
Offline
Famater napsal(a):
Pokud je svár dlouho na vysoké teplotě vysráží se karbid chromu.
To samozřejmě také. Ono těch faktorů vzniku koroze, zejména kontaminací stopami uhlíkových ocelí je celá řada. V češtině je to velmi dobře popsáno zde: http://www.cws-anb.cz/t.py?t=2&i=550
Offline
bn napsal(a):
ty postupy tvořili lidi, kteří o problematice něco věděli.
nějakej novej SamHopkins ne?
prozradím tady tajemství:
svár na nerezi lze bez obav očistit obyčejným ocelkartáčem, poté je nezbytné předmětnou plochu ošetřit mořidlem - koroze se nekoná.
Offline
bourac> nemudruj... mas strojarske vzdelanie?
si nepochopil, ze ten moriaci gel ti rozpusti aj tie elektrony, co behaju v tom clanku a korozia sa nekona......
Editoval rcp (25-11-2019 21:11:56)
Offline
precerpavacia nadrzka ustredneho vykurovania - su do nej dopojene prepady poistnych ventilov z bojleru, plynoveho kotla a samodomo kotla na pevne palivo + dochladzovacia smycka kotla na pevne palivo - po naplneni cerpadlo v nadrzke vytlaci vodu do kanalizacie, ktora je o poschodie vyssie
material nadrzky AISI 304 2mm hrubka
v systeme je pouzite potrubie z medi, plastu a ocele + rozne fitinky z mozadze a bronzu + kotol na pevne palivo je z ocele >> celkom slusna zmeska na to, aby voda obsahovala "vitaminy" rozneho druhu
nadobka bezi odo dna montaze (datum je na fotkach) do dnesneho dna bez znamok netesnosti....
nieco z "vlastnej zahradky" z davnejsej historie - rok 2006-2008 - stanica metra praha strizkov
pouzity material dle projektu fy Metroprojekt:
voda, poziarna voda, suchovody - tlakova liatina, pozink, nerez AISI304
gravitacna kanalizacia - SML liatina
vytlacna kanalizacia - ocel, nerez AISI304
zaujimave je spajanie nerezoveho potrubia liatinovymi spojkami VICTAULIC a origo pozinkovanymi srobmi - tam bude kurva galvanickych clankov!!!!!!!!!!
https://www.google.com/search?q=victaul … mp;dpr=1.1
podla nazorov niektorich ludi (so strojarskym vzdelanim, co tomu rozumeju ) by uz dnes stanica nemala existovat
neviem, dlho som v prahe teraz nebol - este funguje?
Editoval rcp (25-11-2019 21:12:13)
Offline
rcp: asi sis ten článek nepřečetl, v 3. odstavci odspodu je přece jen nějaká zmínka o elektrochemické korozi a lokálním článku na místech s odlišnou chemickou strukturou.
Offline
asi myslis toto:
Mikrobiální koroze kovů - železných kovů je možno rozlišovat na aerobní (za účasti kyslíku) a anaerobní (bez účasti kyslíku). Tyto typy korozí se mohou v různých podmínkách kombinovat a navzájem podporovat. Mikrobiální koroze vyvolává poruchy v naftařské průmyslu - na potrubí aj., škody na podzemních potrubích pro energetiku a vodu, škody v plynárenské průmyslu - na potrubí, škody na nádobách používaných pro skladování nukleárního odpadu aj. Mikrobiální korozi podléhají všechny slitiny železa (oceli), naprosto spolehlivě odolává této korozi pouze titan. Nejnebezpečnějším typem mikrobiální koroze je anaerobní koroze s tvorbou biofilmů za účasti sulfátredukujících bakterií. Biofilm - jsou společenstva bakterií i vyšších organismů, která tvoří tenké povlaky na různých površích. podmínkou jejich vzniku je přítomnost vody, živin, kyslíku (nebo jiného příjemce elektronů). K povrchu a zároveň k sobě navzájem přilnou bakterie svými povrchovými strukturami (polysacharidovými vlákny, fimbriemi). Uvnitř biofilmu probíhá látková výměna a soutěž o živiny. Typické biofilmy mívají vrchní vrstvu prokysličenou a spodní vrstvu bez kyslíku. tato skutečnost je významná v dynamice jejich vzniku. Sulfátredukující bakterie - jsou to anaerobní mechanismy, jejichž společným znakem je využití síranového aniontu (sulfátu) nebo i jiných kyslíkatých sloučenin či elementární síry jako akceptorů elektronů pro biologické oxidace. Místo kyslíku tedy vlastně dýchají sulfáty, některé z nich též nitráty a snad i fosfáty. Kyslík je pro některé z nich jedem, ale některé jej v malé koncentraci tolerují, jiné snad i částečně využívají. V přírodě jsou tyto bakterie téměř všudypřítomné, vyskytují se v půdě, ve vodách a hlavně v usazeninách na dně moří i rybníků či v naplaveninách u ústí řek. Jejich role je nezastupitelná, neboť jsou důležitými účastníky přírodního koloběhu síry.
Mechanismy mikrobiální koroze - bakterie samy o sobě žádný korozní děj nezpůsobují, ale mnohé z nich se korozních procesů účastní a výrazně je podporují.
Aerobní koroze - je např. elektrochemický proces, při němž v místě s odlišnou strukturou vznikne na vlhkém povrchu železa lokální elektrický článek. Vznikají hydroxidy a oxidy železa, které jsou zdrojem vznikající koroze. Koroze se podporuje vznikem koncentračních článků nebo působením kyselých produktů bakteriálního metabolismu. Abiotická anaerobní koroze - korozním činidlem je při ní sulfan (sirovodík), anodickou reakcí při ní vznikají sulfidy železa, které jsou korozivní. Koroze pod anaerobním biofilmem je tato výrazně urychlována.
Střídání aerobních a anaerobních podmínek korozi oceli urychluje. Rychlost koroze se výrazně zvýší, když je v kapalině kyslík a sulfan zároveň. Korozními produkty jsou přitom převážně sulfidy železa. Důležitá je však přítomnost kyslíku. Také přeměny oxidických a anoxidických produktů mohou narušovat ochranný povlak a urychlovat korozi. Také sulfátredukující bakterie přispívají zrychlené korozi.
Teorie korozivních metabolitů - předpokládá, že sulfátredukující bakterie produkují vysoce korozivní sloučeninu redukovaného fosforu, který velmi rychle napadá železný povrch a tím vznikají fosfidy železa.
no musim pokrcit plecami a napisat asi ano - nerozumiem tomu - nemam ani mikrobiologicke vzdelanie..... akurat slovo "zelezo" sa tam objavuje prilis casto.....
Editoval rcp (25-11-2019 21:32:07)
Offline
Keby Luigi Galvani vedel, aké s tým budú problémy, tak by tie žaby ani netýral
Offline
kua, takze vlastne luigi moze za to, ze nam koroduje nerez... kto by to bol do neho povedal
Offline
ten Střížkov se stavěl až 2006-2008? Myslel sem že je to tam už dýl. Zatím to nespadlo, jezdím okolo.
Offline
Já teda nevim ale 100L za 255Eur asi nemá cenu dělat, má to i kontrolní otvor.
Pokud jde o větší, nebrat ty z papírového nerezu co váži 300L 30kg.
Offline
jaký druh nerezové oceli použijete
Offline
Bohužel z toho papíru jsou snad všechny . Sám jsem je prodával a mrzí mne to dodnes-netušil jsem to . Nejenom , že plech je papír i tělesa byla na dvě věci . Běžně došlo i k dvěma reklamacím za reklamační dobu .
Offline
Jedna malá poznámka.Vyrobit boiler je dost náročné ty profi jsou ještě korugovány neboť nerez je netažná a při změnách tlaku ve svárech ráda praská.je třeba přidat vyrovnávací expanzomat...Nebo se smířit s občasnou výměnou boileru.
Offline
Sousedovi začal téct starý doma dělaný, jakoby dvouplášť. V jedné části je voda do topení a ve druhé TUV.
Tak si nechal svařit nerez, že to bude napořád. Netrvalo ani půl roku a teklo to kolem teploměru, komplet sežrané těleso (ocel). Dal nové (měď) a do roka taky teče (důlky v mědi).
No a zkoumej teď co kde dělá ten článek protože samozřejmě to není celé nerez, jestli v tom nedělá paseku i kotel nebo trubky.
Nakonec obětuje koroznímu božstvu anodu ale to se mi zdá docela dost drahý špás na provoz a výměnu np. co 2 roky.
Offline
To korugování (zvlnění) je jen u některých, hlavně v dvojplášťových - zvětšení výhřevné plochy. Expanzní nádoba, aby snížila kolísání tlaku při ohřevu by musela mít velký objem. Naopak, aby měla expanzní nádoba k dispozici větší rozdíl tlaků, tak se snižuje tlak v rozvodu na minimum a mohla mít menší objem.
Offline
To Famater jistě jsi čerpal pro své tvrzení z čsn en 12828/2014 navrhování expanzních nádob...
Načti a potom se můžem bavit stran velikosti, neb pro boiler 200l při parametrech zásobování pitnou vodou je postačující exp nádoba 30l což je skutečně obrovská.. Hovg...
Offline
Já exp. nádoby navrhuji i pro ohřev TUV, okruhy chlazení, topení. Vycházím z praxe. Nejen návrhu, ale i prováděním měření, vyregulování ap. Pro posouzení, jak to s tou 30l nádobou je, chybí teplota TUV, tlak v přívodu, tlak poj. ventilu. V oblastech, kde je tlak ve vodovodu 5,5-5,8 Bar, mnoho prostoru pro exp. nádobu nezbývá. To je to, co jsem chtěl říct. Že je vhodné red. ventilem snížit tlak. Nakonec jsou země, kde je red. ventil povinný na patě každého domu, a je nastaven na tlak odpovídající potřebě domu s ohledem na jeho výšku Na př. Švýcarsko, skandinávské země.
Offline