SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-05-2020 17:39:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Redukční ventil CO2/Směs

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat. nemá někdo tenhle redukční ventil? https://www.naraditechnik.cz/technicke- … l-argonco2
Zajímalo by mě jak jsou velké? Mám v garáži jen ty úplně maličké, ale ty jsou na 2 věci. Tady u těch z odkazu se mi líbí že mají vstupní nátrubek sundávací a můžu si tam dát jaký potřebuji podle půměru hadičky. Vím že to nebude nic extra, to taky neočekávám.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 03-05-2020 18:32:37

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Redukční ventil CO2/Směs

varok>

kup si na bazosi konecne dospely ventil z chotebor-e a mas vystarane na dlhy cas
napr. https://stroje.bazos.cz/inzerat/1175410 … zaruka.php
alebo este lepsie s prietokomerom https://stroje.bazos.sk/inzerat/1111138 … gonco2.php
je tam toho mnozstvo

je to podobne, ako s kuklou - je lepsie kupit novu speedglasku na bazosi za 5000, ako niekolko rokov riesit rozne cinske atrapy

PS: mam 2 tieto argonove ventily s prietokomerom tiez z bazosa (jeden ako na fotkach, jeden este starsi model) a uz mi funguju bez problemu viac ako 10 rokov (cca od 2007-2008)
uzili si celkom dost (montaz, prevozy,....) ale stale idu ako hodinky

Offline

 

#3 03-05-2020 18:57:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Mě ani tak nejde o životnost, ten malý mi funguje pořád. Ale ty maličké mají tak debilně dělané ty vstupní nátrubky, že tam nedrží pořádně hadička apod. Velký redukčák jsem nechtěl, protože mám zatím malé flašky, proto nějaký menší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 03-05-2020 20:13:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Varoku, už tu zaznělo několiktisíckrát, že budíkové průtokoměry už z principu neukazují buhvíjak přesně. Co ušetříš na redukčáku proděláš mnohonásobně na nekontrolované spotřebě ochranného plynu.

Offline

 

#5 03-05-2020 21:02:51

KoHy
Člen
Registrovaný: 27-01-2020
Příspěvky: 56

Re: Redukční ventil CO2/Směs

O přesnosti redukčního ventilu s prutokumerem by se dalo diskutovat. Používám ventil GCE Din flow,pokud ho nastavím na průtok 10l, následně změřím průtok na hubici,tak tam je necelých 7l. Je mi jasný že je tam cestou tlaková ztrata.Takze když stejně musím měřit průtok na hubici,tak je jedno jestli mám redukční ventil s průtokoměrem nebo s budíky.
Ale souhlasím s koupí něčeho kvalitnějšího než ten na co dál Varok odkaz,ventily Gce jsou jistota.

Editoval KoHy (03-05-2020 21:10:59)

Offline

 

#6 03-05-2020 21:31:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Redukční ventil CO2/Směs

KoHy - tento oblíbený omyl tu byl již mnohokrát diskutován. Průtok měřený v litrech za minutu je konstanta, u které v místě měření nezáleží na tlaku. Jestli je rozdíl mezi skleničkovým průtokoměrem na redukčáku a na hubici je nutné odstranit netěsnosti po trase! Stačí pro začítek vyzkoušet hubicový průtokoměr přímo na redukčáku, pak před vstupem do solenoidu, následně před vstupem do hadice a nakonec na hubici. Takhle jsem kdysi při nástupu do velké firmy AUTOMOTIVE prošel všechna ruční i robotizovaná svařovací pracoviště. Úniků byly desítky. Pak jsem ještě nechal nakoupit uzamykatelné redukční ventily, aby každý nemohl vrtět kolečkama. Spotřeba ochranných plynů klesla až o jednu třetinu, což ve firmě znamenalo miliónové úspory na dodávaných kapalných plynech ročně. Při dalších náhodných měřeních nikdy nebyl rozdíl mezi odečtem na redukčáku a na hubicovém průtokoměru.

Editoval jirkati (03-05-2020 21:32:22)

Offline

 

#7 03-05-2020 21:58:43

KoHy
Člen
Registrovaný: 27-01-2020
Příspěvky: 56

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Plyn mi nikde neuniká,a to jak ve svářečce,tak ani hořáku.Ten rozdíl v měření tam byl od začátku,vše bylo kupováno nové.Pokud tento ventil připojím k druhé svářečce,kde používám 0.8drat, nastavím 8l,tak na hubici je také jen 5l. Moc to neřeším,prostě vím že na 1mm drát nastavuji na na tomto redukcaku 14l,aby na hubici bylo 10l. Ještě mě napadá,jak moc věřit tomu průtokoměru na hubice?Přeci jen ten rozdíl je docela veliký.

Editoval KoHy (03-05-2020 22:09:18)

Offline

 

#8 03-05-2020 22:43:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Jirkati: Už jsem to tady na fóru několikrát četl a zkoušeli jsme to i v práci. Tam nastavím třeba na budíku 12L/min a na hubici hořáku naměřím třeba jen 9L/min. Už nevím odchylku přesně. Jak už jsem ale psal na začátku, tohle jsem spíše neřešil, jednalo se mi o tu velikost celého redukčáku. Ty značkové jsou velké mrchy a taky tu výstupní přípojku. Ty velké značkové samozřejmě mají šroubovací s převlečnou matkou, ten v odkazu ji má taky. Ty maličké mini mají přípojku jakoby napevno a kolikrát tak debilní tvar, že z toho hadička padá. Druhý problém je, že ty malé redukčáky jdou jen teňoučké hadičky. Když bych potřeboval s větším vnitřním průměrem, tak je volná a padá. Mají tam i redukčák s trubičkovým průtokoměrem, tak zkusím ten. Děkuji

Editoval varok (19-12-2020 13:43:40)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 04-05-2020 09:11:26

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Už sa to tu preberalo viackrát. Pokúsim sa ale problematiku merania prietokov trochu zhrnúť do, dúfam že, zrozumiteľnejšej podoby. Meranie pretečeného množstva tekutín je značne problematické a u plynu ešte zložitejšie ako u kvapalín. Stačí sa pozrieť medzinárodne uznávanú normu AGA-8 (American Gas Assotiation). Princíp je jednoduchý. Do cesty toku tekutiny, v našom prípade plynu, je vložený škrtiaci element, ktorý spôsobí že sa vytvorí malý rozdiel tlaku medzi priestorom pred a za škrtiacim elementom, tzv. diferenčný tlak. Toľko teórie pre lepšiu predstavu o co go.
Prietokomery používané vo welding procese:
1.) Prietokomer s manometrom na výstupe RV ociachovaný na prietok plynu. Je to najmenej presné meranie. Využíva sa tam tryska o priemere cca 1 mm a prieok sa počíta z tlaku pred tryskou a atmosferickým tlakom, čo by diferenčný tlak. Závislosť prietoku na tlaku je značne nelineárna. Napr. Pri 100 kPa je prietok 11 l/min a pri 300 kPa 19 l/min. Ešte väčšia je závislosť na presnosti priemeru trysky. Zmena priemeru o cca 10 ˇ% vyvolá zmenu prietoku o cca 25 %. Taktiež významnú úlohu hrajú hrany škrtiaceho elementu ako zaoblenie alebo skosenie.
2.) Prietokomer trubicový. Je menej citlivý na nepresnosti ako pri manometrickom meraní, ale jeho presnosť a spoľahlivosť pri hromadnej výrobe sa nedá zaručiť. Princíp merania je rovnaký a škrtiaci element predstavuje štrbina ktorá sa vytvorí medzi guličkou a kužeľovitou stenou trubičky. Veľkosť diferenčného tlaku je indikovaná polohou guličky. Výhodou tohoto merania je, že sa zmenou prietoku mení aj prierez škrtiaceho elementu, takže pri správnom návrhu konštrukcie dá dosiahnuť pomerne lineárna stupnica. Nepresnosti sa vyskytujú, najmä pre nedokonalosť geometrických tvarov trubice aj guličky ale aj pri zmene atmosferického tlaku a teploty plynu. Ostatné faktory sú zanedbateľné.
Pri tomto type merača sa dá dosiahnuť dostatočná presnosť, chcelo by to ale individuálne ociachovanie.

Editoval senior (04-05-2020 09:12:46)

Offline

 

#10 18-12-2020 22:49:34

Martin L
Člen
Registrovaný: 10-08-2020
Příspěvky: 38

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Dobrý den,

v nejmenovaném kamenném obchodě jsem koupil nový redučák GCE argon mix 200bar/16 l s průtokoměrem.  Viz. třeba https://www.svarecky-elektrody.cz/reduk … er/d-16856 (pouze ilustrativní odkaz).
Cena skvělá, 1.350 Kč bez DPH. Ale, ...

Ventil byl v bílé krabici bez jakéhokoliv popisu. V krabici žádný papír s návodem a pod. Na ventilu žádný popis. Nic. Mělo by tam být logo výrobce, vyražené produkční číslo, druh plynu, max vstupní tlak. Není na něm nic.
Na pohled vypadá přesně jako originál (podle fotek na netu).

Mám jej do firmy, proto se bojím problémů při případné kontrole. Taky se může úspora obrátit ve ztrátu, pokud budou problémy se servisem, nebo pokud není správně nastaven a bude ukazovat nepřesně. Přemýšlím, jestli jej nemám vrátit.

Zrovna tento typ s průtokem do 16 l je z nějakého důvodu běžně o dost dražší, než s průtokem do 30 l. Myslím ale, že pro svařování je vhodnější. Mělo by být snadnější jej přesně nastavit na požadovaný průtok. Nebo se pletu a průtokoměr s rozsahem do 30 l má v oblasti do 16 l lineárnější charakteristiku? Možná to zbytečně řeším a je to jedno, ale připadne mi ten rozsah do 16 l logičtější.

Ale zpět k problému. Vrátit, nebo nevrátit?

Předem dík za Vaše komentáře a rady.

Offline

 

#11 18-12-2020 23:51:46

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Proč rovnou nenapíšeš, že je to tenhle
https://www.svarovacka.cz/gce-redukcni- … komer.html
za cenu tohoto
https://www.svarovacka.cz/gce-redukcni- … l-min.html
A to ještě nevíš, že místo udávané hmotnosti 1,6kg má jen 1,2kg wink


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#12 19-12-2020 00:12:46

Martin L
Člen
Registrovaný: 10-08-2020
Příspěvky: 38

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Jo, má 1,2 kg :-) To je myslím tak akorát.

Offline

 

#13 19-12-2020 00:29:57

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Redukční ventil CO2/Směs

naco je dobré ten draší s tím "Regulace tlaku pomocí zapouzdreného škrtícího ústrojí"?
jako nevím neznám jsem jen hloupé jelito ale k čemu potřeba seřizovat tlak když při svařování argonem nebo jakoukoliv směsí včetně čistého CO2 se seřizuje pouze množství a na to stačí redukční ventil bez možnosti seřizování tlaku se zablokovaným šroubem nebo přímo bez něj (tlak seřídí v továrně podložkami a zaplombují otvor) množství se seřizuje uzavíracím ventilem co se otvírá-zavírá respektive v tomto případě škrtí plyn do hadice

Offline

 

#14 19-12-2020 00:43:30

Martin L
Člen
Registrovaný: 10-08-2020
Příspěvky: 38

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Řekl bych, že to bude podobná dezinformace, jako s váhou. To černé dole bude jen krytka a ne regulace.

Edit: Ono to tlak reguluje, takže je popis v pořádku.

Editoval Martin L (19-12-2020 23:07:45)

Offline

 

#15 19-12-2020 09:14:58

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Martin L napsal(a):

Dobrý den,

v nejmenovaném kamenném obchodě jsem koupil nový redučák GCE argon mix 200bar/16 l s průtokoměrem.  Viz. třeba https://www.svarecky-elektrody.cz/reduk … er/d-16856 (pouze ilustrativní odkaz).
Cena skvělá, 1.350 Kč bez DPH. Ale, ...

Ventil byl v bílé krabici bez jakéhokoliv popisu. V krabici žádný papír s návodem a pod. Na ventilu žádný popis. Nic. Mělo by tam být logo výrobce, vyražené produkční číslo, druh plynu, max vstupní tlak. Není na něm nic.
Na pohled vypadá přesně jako originál (podle fotek na netu).

Mám jej do firmy, proto se bojím problémů při případné kontrole. Taky se může úspora obrátit ve ztrátu, pokud budou problémy se servisem, nebo pokud není správně nastaven a bude ukazovat nepřesně. Přemýšlím, jestli jej nemám vrátit.

Zrovna tento typ s průtokem do 16 l je z nějakého důvodu běžně o dost dražší, než s průtokem do 30 l. Myslím ale, že pro svařování je vhodnější. Mělo by být snadnější jej přesně nastavit na požadovaný průtok. Nebo se pletu a průtokoměr s rozsahem do 30 l má v oblasti do 16 l lineárnější charakteristiku? Možná to zbytečně řeším a je to jedno, ale připadne mi ten rozsah do 16 l logičtější.

Ale zpět k problému. Vrátit, nebo nevrátit?

Předem dík za Vaše komentáře a rady.

Nafoť to a zkus poslat údajnému výrobci fotky s dotazem na pravost. Eventuelně link na eshop. Možná je to fejk. Pokud ano, můžeš to vrátit i později, protože to nevracíš bez udání důvodu, ale protože tě uvedli v omyl. Navíc, pokud to fejk opravdu bude, se o další akci pravděpodobně postará GCE.

Offline

 

#16 19-12-2020 17:23:22

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Na mě to působí jako taková "lepší čína". GCE je velká nadnárodní společnost a možná také vyrábí v číně. Napadá mě otázka. Nevíte, jestli je v Chotěboři ještě výroba, nebo jen montovna dílů? Možná ty kvalitnější jdou na západní trhy a na východ se dodávají levnější varianty, tak jak to dělají jiní. Kdo ví. Doba, kdy byly regulátory celé z mosazi a vydržely věky už je také možná pryč. Mosaz nahradila zinková slitina nebo hliník podobně,  jako to mastí v číně, a protože tyto materiály více oxidují, přibyl slušivý barevný nástřik. A cena šla dolů. Je to padělek, není to padělek?

Třeba toto se také nápadně podobá původním GCE. Jen ta nálepka tam chybí....


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#17 19-12-2020 19:53:27

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Výrábí se v Číně, jako vše ostatní. Já bych ho nevracel, pokud bych nezjistil jak funguje. obávám se, že Chotěboř nic nevyrábí, ani nemontuje. vše si nechává vyrábět v číně.

Offline

 

#18 19-12-2020 23:06:00

Martin L
Člen
Registrovaný: 10-08-2020
Příspěvky: 38

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Podle všeho se jedná o ventil shodný s těmi, které jsou dodávány jako originál s nálepkou GCE.

Ventil si nechám, tedy pokud bude fungovat dobře. Jen musím vymyslet, jak jej trvale označit pro jaký plyn je určen a jaký vstupní tlak. Návod jsem stáhnul na stránkách GCE.

Obecně se nejčastěji používají ventily s průtokem do 30 l, tak doufám, že jsem s šestnáctilitrovým neudělal chybu.

Díky za Vaše komentáře.

Offline

 

#19 19-12-2020 23:58:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Jestli to máte jen do nějaké menší dílny kde není průvan, tak vám stačí i ten 16L.

Editoval varok (19-12-2020 23:59:12)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#20 13-01-2022 18:40:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Ať nezakládám zase nové téma, chtěl bych se prosím zeptat jestli někdo nebude vědět. V práci používáme ochranný plyn směs Stargon C18. Redukční ventil máme Lorch s dvěma budíky. Před Vánoci jsem měl pár dní dovolenou až přes svátky a když jsem přišel po Novém roce, tak mám vyměněný redukční ventil. Měl jsem krásný jako nový a nějaká k....a mi dala nějakou starou špinavou a domlácenou ludru. sad No asi vím kdo, ale to je jedno. Ale co mě zajímá, tak po puštění plynu z láhve mi jeden budík ukáže tlak v láhvi jak má být. Druhý průtokoměr nastavím na požadovaný průtok, řekněme 10L. Když zrovna nesvařuju, tak ručička postupně stoupá, jen velice pomalu a po řekněme hodině vyleze až úplně nakonec stupnice. Tak musím odfouknout. Nevěděl by prosím co to způsobuje? Dá se to nějak opravit, nebo nové budíky?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 13-01-2022 21:33:06

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Netěsní ventilek, na který doléhá membrána. Těleso ventilu rozšroubovat a ventilek vyčistit,případně zalapovat do sedla

Editoval jole (13-01-2022 21:38:37)

Offline

 

#22 13-01-2022 21:48:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Aha, zítra na to zkusím mrknout. Děkuji za radu

Editoval varok (13-01-2022 21:48:50)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 14-01-2022 09:45:41

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Redukční ventil CO2/Směs

varok napsal(a):

Aha, zítra na to zkusím mrknout. Děkuji za radu

Nějakej looser to opravil tak, že ho vyměnil s tvým funkčním. Pro něj docela efektivní oprava smile
Já bych, pokud víš, kdo to byl, to vyměnil zpátky a na ten svůj si vyrazil monogram. Nebo označil nějak jinak.

Offline

 

#24 14-01-2022 11:15:04

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Redukční ventil CO2/Směs

pafik1605: Ano  u nás tak někteří fungují. Něco poškodí  ať už schválně nebo nechtíc a když někdo není v práci, tak jdou a vymění to u někoho komu to funguje. Nezrobíme nic. Tak na někoho podezření mám, ale důkazy ne, bohužel.

Dnes jsem redukčák rozšrouboval a nic špatného jsem nenašel. Uprostřed membrány je takové mosacné kolečko, to bylo špinavé, tak jsem ho vyčistil. Druhá strana jak jsou budíky je mosazná asi ta jehla v pouzdru, ale ta vypadá čistě. Všechno jsem vyčistil a poskládal. Dělá to pořád. Tak nevím co s tím. Asi budu muset nafasovat nové budíky a ty si už nějak tajně označím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#25 14-01-2022 14:02:02

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Redukční ventil CO2/Směs

Já bych neoznačoval tajně, ale dostatečně viditelně, ovšem neodstranitelně. To případného zájemce o podvodné jednání více odradí a zjednoduší situaci. Nebude třeba hledat, kde se hodiny nachází, zůstanou "doma"!

Závadou může být ztvrdlá a nebo pórovitá guma membrány, nebo nemusí být membrána dobře vystředěná s ohledem na sedlo ventilku. Možná gumový díl zkusit zregenerovat přetřením glycerinem. Pak by mohl být vidět  kontakt gumy se sedýlkem a odhalit, zda je netěsnost řešitelná.  Mosazné kolečko je k membráně přinýtované? I v tomto místě by mohl být únik.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče