SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jestli jsem porozuměl dobře, tak v zásobníku (boileru) můža být tlak až cca 15-18Bar. aSI SE MUSÍ Ohřát celý objem vody, než se může začít připravovat káva. Tady vidím přednost hlavně v možnosti přesnější regulace teploty. Jak je to se zajištěním teploty vody v hlavě (tam co se dává sítko s kávou) v případě, že bude mezi přípravami kávy delší přestávka? Ale pro individuální přípravu kávy značně nehospodárné, myslím energeticky) proti ohřevu průtokovému.
Offline
Standardně bývá přetlakový ventil nastavený na cca 10 barů. Voda se musí ohřát na požadovanou teplotu s dostatečnou rezervou na prohřátí a teplotní stabilizaci celého tělesa bojleru. Samozřejmě ekonomicky to na jednu kávu moc smysl nedává, ale "odměnou" za to je výjimečná teplotní stabilita při extrakci. Jsou i mnohem ekonomičtější systémy (většinou plně elektronické), poskytující mnohem rychlejší zahřátí a obdobnou tepelnou stabilitu. Tohle je taková "stará" škola pro lidi, co nechtějí mít všude nacpanou spoustu elektroniky. I když i tady je samozřejmě vše řízeno PID regulací.
Offline
rcp: Ještě bych se rád zeptat na poslední detail. Je to napojení jeklu na hlavu. Jde o to, že tloušťka stěny hlavy je 4 mm, vnější průměr 88 mm. Jekl 60x30x3 je od horní hrany 5 mm. Jde mi o deformace při svařování v okolí horní hrany a vnitřní stěny. Na vrch hlavy přijde totiž víko, které je udělané s minimální vůlí kvůli tlakovému uzavření pomocí těsnícího o-kroužku. Jde tyto dva díly svařit bez deformace horní hrany a vnitřní stěny hlavy? U ostatních svarů případné mírné deformace nevadí.
x
Offline
u nerezi nie - ked chces mat 100% istotu, tak podobne veci riesime obrobenim az po zvarani
napr. sa na tu hlavu (vyrobenu s pridavkami) privaris 50mm toho jaklu, potom sa hlava opracuje "na cisto" a nakoniec sa to privari na zbytok jaklu - to uz sa potom na tej hlave neprejavi
na druhej strane, o-kruzok je dost "tolerantny" - nieco by pobral aj on - zalezi na rozmeroch hlavy, vicka, okruzku, atd.
ked pozeram tie fotky origo kavovaru, tak ta hlava s krkom vyzera ako nejaky opracovany "odliatok"?
Editoval rcp (04-05-2020 14:31:45)
Offline
Já bych řekl že jsou to výpalky a sletá hrana ,zaleštěná. Ale je to hezké.
Offline
to nie su urcite vypalky z plechu! - pozri povrch toho krku a hlavy - hlava a krk vyzeraju byt z jedneho kusu - potom nasrobovane, alebo privarene k boileru
https://www.coffeeparts.com.au/la-marzo … assembly-3
https://www.google.com/search?q=La+Marz … mp;bih=854
ono to nakoniec nemusi byt ani nerez!
Editoval rcp (04-05-2020 15:48:06)
Offline
Tady je řez bojlerem
Offline
U provedení s oddělitelným krkem je to myslím odlitek z mosazi. U profi kávovarů se dělá hodně věcí z mosazi a z mědi kvůli teplotní vodivosti a dalším vlastnostem. Voda je většinou demineralizovaná, nebo upravená iontovou výměnou nebo reversní osmózou. To pro doplnění k té "hladové" vodě a materiálu. Občas se tím prožene kyselý čistící roztok, ale v domácích podmínkách při správném používání to není tak tragické.
Offline
pifko> na tej fotke si myslim, ze je len 1 zvar > krk privareny k bojleru......
zbytok vyzera byt z jedneho kusa
Offline
Tady je od jiné firmy přesně to řešení, o kterém uvažuji. Ale detail napojení na hlavu jsem bohužel nenašel.
No, budu tedy muset popřemýšlet, jak ten spoj upravit, aby to bylo navařitelné. Tohle řešení bylo z důvodu co nejsnadnější výroby hlavy na soustruhu (rotační tvar).
Offline
RCP to je ale úplně něco jiného to je jasný odlitek hliníku. Tož nejsem přeci makovec Na tom prvním obrázku byla nerez. Jak jsi psal o obrobení hlavy až po svařeni.
Offline
pozri foto v prispevku #32 - to nie je mosadz - je to privarene k nerezovej rure (bojler) a podla mna je to z jedneho kusa
Offline
To nemuže být z jednoho kusu.Je to svařené a obrobené.Je to udělané hezky a tak nevidíš detaily.
Offline
Na přízpěvku 31 je ten krk odlitek hliníku . Mám pocit že se bavíme každý o něčem jiném.
Offline
pat napsal(a):
RCP to je ale úplně něco jiného to je jasný odlitek hliníku. Tož nejsem přeci makovec
V příspěvku #31 je pochromovaná mosaz.
Ještě mne napadá, že by to mohlo být možná pájené tvrdou pájkou - mosazí (popřípadě mosazná hlava a nerezový krk), ale nedokáži posoudit, jak by takový spoj byl pevný a odolal dotahování a povolování páky a teplotnímu namáhání do 100°C.
Offline
#31 je odliatok a z mosadze
ja stale pisem o fotke #32! - mosadz je pase, touto cestou sa nejde......
Editoval rcp (04-05-2020 19:35:09)
Offline
Ještě se zeptám čistě teoreticky, protože nevím, jestli by to šlo vůbec vyrobit. A když, tak asi dost draze. Jaké by bylo "bezpečné" vytažení rantlu pro svaření? Stačilo by cca 10 mm?
Nic jiného mě v tuto chvíli nenapadá.
Offline
Tak na fotce je hned typ materialu na tom parním bojleru 1.4306 ? tak co je za problém ?
rcp pokud jste měl kafe na pumpě tak na většine mají kávovary WMF a ty tak na 10tis Eurech začínají .
Já chci zmáčkount knoflík a mít kafe tak mám WMF xD
Bojlerů z kávovaru tu mimochodem pár mám ale průměr netuším musel bych se kouknout. Taky v nich je spirála 9kW xD
Hlavně nechápu proč jen půlku kávovaru když je bojler ten v pravo.Pak tam musí bejt nějaký čerpadlo atd... průtokoměr tam vidím atd..
Když to funguje jak to mají udělal bych to tak .
Editoval Juggernault (04-05-2020 21:09:24)
Offline
Ja zase nechapem ci sa to vobec oplati konstruovat a vymyslat ,,koleso,, . Kolko krat som videl na bazosi alebo drazbe kde sa ponukali skoro zanovne drahe profi masiny za tretinove ceny a nikto to nechcel . Kamos do podniku bezne takto nakupoval
Offline
Joe, ne všechno je o ekonomii.
Teď jsem se dostal k počítači a teprve nyní jsem podle obrázků pochopil, o co jde a proč je poj. ventil na 10Bar. Ten boiler je udržován na teplotě, a voda pro výrobu kávy je protláčena čerpadlem přes průtokový výměník, možná o objemu vody pro výrobu dvou šálků kávy s rezervou. Tento výměník je umístený uvnitř boileru. Pochopil jsem to správně?
Odlitek nebude z hliníku, ale z nerezi.
Já bych to udělal, jak navrhl RCP, hlavu zhruba obrobit, navařit nátrubek, obrobit finálně a přivařit zbytek, opracovat, vyleštit. Nic nebude patrné. Pokud to bude těsněné na Okroužek a "do kouta" tak nějaké nepřesnosti vadit nebudou.
Offline
Ano, je to tak. Jen voda pro vlastní extrakci se bere přímo z toho bojleru. Na tom krku je umístěný trojcestný ventil, který při extrakci propojí trubičku, která "nasává" vodu z bojleru s další trubičkou, která vede přímo do hlavy - jejího středu. Vše je tedy na "stejné" teplotě.
A pravda, není to o ekonomii. Mám to pro sebe jako takovou výzvu, u které se dozvím spoustu věcí. Takové to omšelé i cesta je cíl. Káva by pak chutnala dvojnásob Výroba bojleru je na tom stěžejní, ostatní je už vcelku jednoduché.
Offline
Takže je boiler pod tlakem max. který udržuje přepouštěcí ventil čerpadla. Poj. ventil na boileru musí být na větší tlak, slouží jen jako bezpačnostní ventil. Pak ale pokud by měl být max. tlak při extrakci cca 15Bar, pak je 10Bar málo.
Já jsem těsně po 89tém pomáhal zprovoznit takový kávovar sousedce, co si zařizovala cukrárnu. Kávovar dostala od "uživatele" své dcery z Itálie koupený v bazaru. Řešil jsem jen problém s regulací ale s principem funkce jsem se nesetkal. Proto mě to tak zaujalo.
Offline
Přemýšlejte, s jakým uspokojením budu takovou kávu pít, sám jsem zvědavý, jestli to vyjde
Offline
Presso se dělá, myslím, při 9 Bar. 15 se používá jen kvůli ceně, je to jednodušší
Offline
Několik hektarů zrcadel odráží sluneční paprsky do jednoho bodu nahoře na věži.
Je to projekt který se nerealizoval a vyrobené zařízení jde do šrotu.
(pro bobo - není to odkaz předků )
Dle španělského popisu jsou zde tlaky páry až 300Bar a teploty 450°C
Trysku tvoří roura se stěnou 5 cm světlost cca 25 cm. Hmotnost jedné "trysky" cca 2 tuny.
Chtěl jsem se zeptat - Franka, Famatera a dalších mistrů co to může být za materiál.
Odřezal sem pomocí flexy kousek materiálu a vzal ho na analyzátor.
Plochy kde jsem neřezal měřák ukazuje 95% Al - zařízení je totiž natřené hliníkovou barvou.
Plochy řezu od flexy ukazuje 30 - 50% křemíku, 20% železa, 7% Titan, taky Mangan a Antimon vše několik procent.
Dotaz: co ten křemík? To je nesmysl a pochází to od řezného kotouče flexy? Nebo je možné že existuje taková slitina?
Když plochu pro měření očistím (nebyl čas) pilníkem - nevznikne kontaminace železem, uhlíkem z pilníku?
čím to očistit? Plamenem?
Offline