SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 25-10-2020 10:16:54

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

j.bill napsal(a):

Pěknější scan: https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=7295

ᕕ༼✪ل͜✪༽ᕗ ▀▄▀▄▀▄gratuluji! skvělá práce!▄▀▄▀▄▀

před případnou ztrátou dat, jsem si to dovolil "Receptář pro elektrotechnika od Jana Škeříka" ještě zazálohovat zde:
https://ia601401.us.archive.org/23/item … chnika.pdf

Editoval tibet (25-10-2020 13:10:16)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#27 25-10-2020 18:07:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

rád bych spestřil čekání na info od p. Štěpána jedním poznatkem z praxe. Jak také může vzniknout super ostří.
Každý zná trhací zkoušky - nějakej vzorek definovanýho materiálu a průřezu se upne do trhacího stroje (opak lisu) a přetrhne se hydraulickým tahem.
Jednoduchým výpočtem zjistím houževnatost a pevnost matroše.

Tak tím se často zabývám, uřežem nějakou konstrukci a silný jeřáb zvedá uříznuté díly. Občas se na nějaký prvek zapomene, třeba vingl 70/70, tl. 6mm.
Pokud to není ve výšce a není nutno postupovat jemně, jeřábník to utrhne.
Okraje takového přetrhnutého prvku jsou mimořádně ostré. Břitvu, žiletku nebo čepel odlamovacího nože si troufnu stalčit zmáčknout (přiměřeně) holou rukou.
K přetrhnutému želízku se stačí jen přiblížit a ihned řeže. To ostří je vytažené snad až na jednotlivé molekuly.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#28 25-10-2020 19:54:50

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

bourač napsal(a):

......Pokud to není ve výšce a není nutno postupovat jemně, jeřábník to utrhne.......

toto som videl na vlastne oci - zeriav zabral....... utrhol......... ako bolo lano napnute, tak bremeno "trosku" vyskocilo............ a ako padalo, zlomilo rameno zeriavu....... velky zeriav, este vacsi pruser..... samozrejme si to zlizol zeriavnik.....

Editoval rcp (25-10-2020 19:55:39)

Offline

 

#29 25-10-2020 20:45:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Byl to takový rachot, že jsi si ani nevšiml, jak je ta hrana ostrá.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#30 25-10-2020 21:00:58

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

@Famater, dík. Receptář elektrotechnika znam, chtěl bych tu ruskou knihu, nejlepe scan, nebo aspoň název aby byla šance ji pohledat.

Receptář je digitalizovaný a dá se v něm hledat, zde je na něj odkaz: https://ulozto.cz/file/G3xLL5yKFiiQ/ske … nika-x-pdf

Offline

 

#31 25-10-2020 21:17:58

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Charon napsal(a):

@Famater, dík. Receptář elektrotechnika znam, chtěl bych tu ruskou knihu, nejlepe scan, nebo aspoň název aby byla šance ji pohledat.

Receptář je digitalizovaný a dá se v něm hledat, zde je na něj odkaz: https://ulozto.cz/file/G3xLL5yKFiiQ/ske … nika-x-pdf

Si si istý, že sa dá v tom hľadať?

Offline

 

#32 25-10-2020 21:25:21

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Ta sekera je makka alebo zakalena?

makkotu zaostriš pilnikom a dovolim si povedať že aj takym s Lidla rozdiel je v počte brúsení.

Zakalene povrchy treba brusiť kotúčom ale nesmie dojsť k popaleniu povrchu, chladiť vodou alebo emulziou..

Editoval AndyS (26-10-2020 14:05:09)


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#33 25-10-2020 21:36:15

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

@senior: me v tom hledani funguje (vyzkouseno v chrome i edge)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#34 25-10-2020 22:02:15

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Kvalitnú kalenú sekeru ostriť alebo orovnávať pilníkom je nezmysel. Keď už tak diamantovým. Voľakedy sa objavili tuším v Lidli takéto brúsne diamantové nástroje o rozmeroch 5x15 cm, ale pri brúsení oceľových nástrojov by som odporúčal brúsiť za mokra.Totiž aj pri nízkej pracovnej rýchlosti obrábania pri ktorej sa nevytvára pozorovateľné teplo, pri styku zrna s kaleným kovom môže byť miestne ohriatie dostatočné na to, aby sa diamant rozpúšťal v železe. Spekané karbidy alebo keramika diamant nepoškodzujú
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3294_scan-201025-0001.jpg

Offline

 

#35 25-10-2020 22:44:23

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Dobrý večer Udělal jsem v dílně  pár ilustračních  fotek nabroušených pilníků i brusky a taky krabičky od originálních švýcarských pilníků se zajícem Vallorbe.  Při broušení postupuji následovně  Mechanicky vyčištěné pilníky ponořím na cca 10 min do 20% kyseliny sírové při pokojové teplotě.
Potom se pilníky opláchnou a usuší proudem vzduchu a vloží do 10% hydroxidu sodného ohřátého na teplotu 85 až 90 C (vložím do vaničky s víkem)
kde se nechají cca 10 min a potom se opláchnou vodou a osuší proudem vzduchu. Dále se pilníky vloží do ostřící lázně složené z 80g kyseliny dusičné koncentrované, 60g kyseliny sírové a 860 ml vody , při pokojové teplotě ( vkládám do toho plastového kořenáče)  Jakmile se počne kolem vložených pilníků tvořit v kapalině tmavý oblak změřím cca 6 min a pilníky vyjmu opláchnu vodou a osuším proudem vzduchu.  Zkontroluj zda je pilník dostatečně ostrý a potom jej vložím opět do horkého louhu a následuje oplach vodou a osušení proudem vzduchu. Takto naostřené pilníky olejem nijak nekonzervuji a mám vyzkoušeno že v suché dílně nekorodují.  U takto dobře  nabroušeného pilníku je už po přejetí prstem po pilníku jasně cítit, že je ostrý.  Snad jsem to popsal srozumitelně. Samozřejmě je potřeba pracovat obezřetně a doporučuji samozřejmě ochranu zraku. Já si beru protichemický štít okula, který používám i při broušení.
S tou knihou 300 rad sovětských novátorů  vás bohužel zklamu . měl jsem ji kdysi půjčenou a udělal jsem si jen nějaké poznámky co mne zajímalo  a něco okopíroval.Vzpomínám si třeba na úžasný návod jak opravit prasklé díly z litiny ovšem nikoliv svařováním ale novátorskou metodou přireznutím.
V knize se píše, že v Sovětském svazu takto úspěšně opravují třeba litinové rošty parních lokomotiv , které přireznou dokonale. Pokud si vzpomínám tak základ přípravku pro přireznutí tvořilo chlorové vápno ale další přísady už si taky nepamatuju.
Zdravím všechny brusiče a doufám, že se pochlubíte s výsledky. Zdravím Štěpán

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1088.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1093.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1094.jpg




http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1090.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1097.jpg

Offline

 

#36 25-10-2020 22:57:39

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Takych kniziek pre kutilov bolo vela a nie vsetkym veciam co tam pisali sa dalo verit. Pamatam na ten trik s ziletkou ako sa dal tupa ziletka naostrit ked sa urobi piramida z papiera a otoci sa na urcitu svetovu stranu a ziletka sa v nej vraj perfektne naostri  big_smile A naostrila sa ale nic moc oproti novej ziletke  big_smile   A podobne je to aj s pilnikom . Ked je zbruseny tak hrana sa v chemi urcite neako extra nenaostri a ani sa drazka nanovo nevylepta hlbsie aby to bolo ako novy pilnik . Ze divadlo ako teraz u nas  s testovanim big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#37 25-10-2020 23:55:11

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Neříkám, že všemu se dá věřit, ale není nic jednoduššího než to vyzkoušet. Štěpán to vyzkoušel a jemu to funguje.

Podle Receptáře je to založené na tom že lázeň "leptá více u kořene zubů než na jejich vrcholu, a tím se zuby zvýší" Možná někdo ze znalostí chemie by vysvětlil proč je tomu tak.

@Štěpán, vydrží pilníky ostrý delší dobu, nebo se znatelně rychleji tupí oproti stavu když byly nový?

Zde je okoporívovaný text z Receptáře:
42. Odrezovači roztok na pilníky
(chemické ostření)
Odřezování a chemické ostření starých, opotřebovaných a zkorodovaných
pilníků je speciální a poměrně rychlá chemická metoda, která pomůže
obnovit staré nástroje, a tím podstatně prodlouží jejich pilovací schopnost,
což lze jinak uskutečnit jedině velmi pracným novým nasekáním a zakalením.
Pracovní postup při této metodě
1. Staré pilníky se ponoří do lázně ze zředěné (20%) kyseliny sírové a v ní
se ponechají 10 min, až nastane odrezení.
2. Omyjí se tekoucí vodou a ponoří se do 10% roztoku hydroxidu nebo
uhličitanu sodného, zahřátého na 80 až 90 °C. V něm se ponechají také asi
10 min.
3. Po vyjmutí a odkapání se vloží do ostřicí lázně, jejíž činnost spočívá
v tom, že leptá více u kořene zubů než na jejich vrcholu, a tím se zuby zvýší
(dosáhne se obnovovacího účinku). Lázeň obsahuje
80 g kyseliny dusičné koncentrované
60 g kyseliny sírové koncentrované
860 ml vody
V této lázni se pilníky ponechají 3 až 6 min. Pilník se potom vyjme, opláchne
vodou a vyzkouší se jeho pilovací schopnost. Není-li ještě dostatečně ostrý,
ponoří se ještě na 2 až 4 min do této lázně.
4. Restaurované pilníky se opláchnou a neutralizují se v dříve popsaném
roztoku hydroxidu nebo uhličitanu.
5. Pak se vysuší a preparují se v minerálním oleji zahřátém na 110 až
120 °C po dobu 15 až 20 min; tím se zároveň konzervují proti korozi.
6. Nakonec se pilníky otřou a vysuší.

Offline

 

#38 26-10-2020 00:07:12

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Dobry den  Joe 66   Právě, že se drážka vyleptá a prohloubí, v tom ,je ten vtip , že lázeň působí více u kořene zubu . Kdo nevyzkouší, neuvěří.
Nejsem sám, kdo chemicky ostří. Před několika lety jsem na veteránské burze narazil na člověka, který měl plné bedny dvou druhů půlkulatých pilníků Ajax , cena byla minimální, sáhl jsem na pilníky, byly krásně ostré, s bělavým nádechem( zřejmě pasivace) a černé plastové rukojeti nesly známky použití. Pilníky jsem si koupil a ten člověk mi potvrdil , že jsou chemicky ostřené. Zřejmě se to provádělo v rámci nějakého závodu.
Zdravím Štěpán

Offline

 

#39 26-10-2020 00:30:23

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Tieto informácie o chemickom ostrení pilníkov existujú už od 60-tých rokov minulého storočia. Nikdy som to síce nevyskúšal, ale stala sa mi taká zaujímavá vec, že v 70-tých rokoch keď sa vyrábali konvertory na II TV program som raz nechal v leptacej lázni kovovú tyčku asi 2,5 až 3 mm hrubú a ona sa neuveriteľne zaostrila. Neviem už zloženie lížne ale bol to asi klasický FeCl3 ale na zrýchlenie leptania som tam mal ešte niečo. Buď peroxid, alebo HCl, už si to nepamätám. No to zahrotenie bolo famózne, pravdepodobne na 1 molekulu.

Offline

 

#40 26-10-2020 00:40:11

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

@E-Ryc: Mne to vyhľadávať nechce, ale keď oznáčim text a skopírujem, tak ho to skopíruje ako text a do iného dokumentu to môžem vložiť aj s formátovaným rozložením. Prehnať celú publikáciu cez OCR nie je dobrý pokus, lebo sa prejavia všetky neduhy OCR.

Offline

 

#41 26-10-2020 00:58:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Neverim,ze takyto pilnik bude ako novy a aj tak dlho vydrzi big_smile   Keby to tak 100percentne fungovalo tak sa ani noze neostria na kameni ale hadzu do roznych roztokov  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#42 26-10-2020 07:22:53

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Také mě napadá, že tak také asi funguje "chemické ostření " wolfr. elektrod.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#43 26-10-2020 17:46:19

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

To se mi líbí , kyselina sírová koncentrovaná , kyselina dusičná koncentrovaná . Péro , CO MI TO ŘÍKÁ PÉÉÉÉRO ? smile

Online

 

#44 26-10-2020 18:24:35

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Joe66 tys asi neslysel jeste o hodne vecech. Nevadi.

Zakladateli: Zda-li je pilnik vhodny nastroj ted ponecham stranou, nemam zkusenosti. Pokud ale vis, ze pilnik je ten spravny nastroj, zkusil bych i jen ze zajimavosti kontaktovat tohoto pana a zeptat se, zda by ti vyrobil pilnik "na miru" a samozrejme za kolik nebo jaky pilnik ze sve standardni produkce by doporucil (vhodny tvar, velikost, tvrdost, hrubost) https://www.youtube.com/watch?v=Yw8DvF2Mfpk

A jeste ti udelam radost, tady mas stranku pana Smejkala, mas tam kontakt i s cenami https://smejkal-cr.cz/

Editoval Jakobo (26-10-2020 18:35:37)

Offline

 

#45 26-10-2020 20:42:43

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

AndyS napsal(a):

Ta sekera je makka alebo zakalena?

makkotu zaostriš pilnikom a dovolim si povedať že aj takym s Lidla rozdiel je v počte brúsení.

Zakalene povrchy treba brusiť kotúčom ale nesmie dojsť k popaleniu povrchu, chladiť vodou alebo emulziou..

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1445_999.jpg


předpokládám že by kalená určitě být měla.

jako matroš tady v aj píšou tohle:  ▌║█║▌│║▌│║▌║▌█║Silicon Manganese Spring Steel at 58RC ▌│║▌║▌│║║▌█║▌║█


https://www.baryonyxknife.com/rimaxe.html

jeto v aj, protože italsky neumím:-) a u nás se neprodává.

Editoval tibet (28-10-2020 19:49:17)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#46 27-10-2020 22:37:55

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

senior napsal(a):

Kvalitnú kalenú sekeru ostriť alebo orovnávať pilníkom je nezmysel. Keď už tak diamantovým. Voľakedy sa objavili tuším v Lidli takéto brúsne diamantové nástroje o rozmeroch 5x15 cm, ale pri brúsení oceľových nástrojov by som odporúčal brúsiť za mokra.Totiž aj pri nízkej pracovnej rýchlosti obrábania pri ktorej sa nevytvára pozorovateľné teplo, pri styku zrna s kaleným kovom môže byť miestne ohriatie dostatočné na to, aby sa diamant rozpúšťal v železe. Spekané karbidy alebo keramika diamant nepoškodzujú
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 5-0001.jpg

srovnávání  a úprava ostří sekery pilníkem je venku běžná věc, samozřejmě samotné dobrušování hrany dimantovými brousky je určitě ta nejlepší varianta
https://www.youtube.com/results?search_ … +edge+axe+
---------------------------
já mám už objednané tyto ( 11-ti dílná sada) pro můj brusný systém na nože, a těď už i na sekeru:-)
https://www.aliexpress.com/item/4000184 … 4c4ddQsK86

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1445_diamond_whetstone_for_kme_knife_sharpener_fixed_angle_knife_sharpener_sharpening_stone_diamond_whetstone_oil_stone_honing_stones_sharpeners_-_aliexpress_-_2020-10-28_115601.jpg

Editoval tibet (28-10-2020 11:57:16)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#47 28-10-2020 09:45:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

bobobo napsal(a):

To se mi líbí , kyselina sírová koncentrovaná , kyselina dusičná koncentrovaná . Péro , CO MI TO ŘÍKÁ PÉÉÉÉRO ? smile

Mně to říká nitridační směs při výrobě nitroglycerínu big_smile
Myslím, že Štěpán bude časem v černý kronice smile

Offline

 

#48 28-10-2020 10:16:27

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Že by profesní deformace? yikes Nitridační směs je pro úpravu povrchu ocelí, pro nitroglycerín je nitrační směs.

Offline

 

#49 28-10-2020 10:17:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Mě to ostření sekery pilníkem zase připomněly doby když jsem byl na učňáku. Když si někdo zapomněl klíče od skříňky, tak hold přišly na řadu pákovky nebo klasická pilka na železo. A jednoho dne donesl jeden mistr nějaký drahý visací zámek. Řekl ať ho zkusíme říznout tou pilkou na železo. smile No nebyla šance. Co to bylo za značku zámku nevím, ale všem málem vypadly oči z důlků.

Editoval varok (28-10-2020 10:19:08)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#50 28-10-2020 10:20:54

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Zdenek11 napsal(a):

Že by profesní deformace? yikes Nitridační směs je pro úpravu povrchu ocelí, pro nitroglycerín je nitrační směs.

Má pravdu, předsedo. Nitrační je správně. To není profesní deformace, to je skleróza smile
Ale hned jsi věděl, o co kráčí big_smile

Editoval pafik1605 (28-10-2020 10:22:03)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče