SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
j.bill napsal(a):
Pěknější scan: https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=7295
ᕕ༼✪ل͜✪༽ᕗ ▀▄▀▄▀▄gratuluji! skvělá práce!▄▀▄▀▄▀
před případnou ztrátou dat, jsem si to dovolil "Receptář pro elektrotechnika od Jana Škeříka" ještě zazálohovat zde:
https://ia601401.us.archive.org/23/item … chnika.pdf
Editoval tibet (25-10-2020 13:10:16)
Offline
rád bych spestřil čekání na info od p. Štěpána jedním poznatkem z praxe. Jak také může vzniknout super ostří.
Každý zná trhací zkoušky - nějakej vzorek definovanýho materiálu a průřezu se upne do trhacího stroje (opak lisu) a přetrhne se hydraulickým tahem.
Jednoduchým výpočtem zjistím houževnatost a pevnost matroše.
Tak tím se často zabývám, uřežem nějakou konstrukci a silný jeřáb zvedá uříznuté díly. Občas se na nějaký prvek zapomene, třeba vingl 70/70, tl. 6mm.
Pokud to není ve výšce a není nutno postupovat jemně, jeřábník to utrhne.
Okraje takového přetrhnutého prvku jsou mimořádně ostré. Břitvu, žiletku nebo čepel odlamovacího nože si troufnu stalčit zmáčknout (přiměřeně) holou rukou.
K přetrhnutému želízku se stačí jen přiblížit a ihned řeže. To ostří je vytažené snad až na jednotlivé molekuly.
Offline
bourač napsal(a):
......Pokud to není ve výšce a není nutno postupovat jemně, jeřábník to utrhne.......
toto som videl na vlastne oci - zeriav zabral....... utrhol......... ako bolo lano napnute, tak bremeno "trosku" vyskocilo............ a ako padalo, zlomilo rameno zeriavu....... velky zeriav, este vacsi pruser..... samozrejme si to zlizol zeriavnik.....
Editoval rcp (25-10-2020 19:55:39)
Offline
Byl to takový rachot, že jsi si ani nevšiml, jak je ta hrana ostrá.
Offline
@Famater, dík. Receptář elektrotechnika znam, chtěl bych tu ruskou knihu, nejlepe scan, nebo aspoň název aby byla šance ji pohledat.
Receptář je digitalizovaný a dá se v něm hledat, zde je na něj odkaz: https://ulozto.cz/file/G3xLL5yKFiiQ/ske … nika-x-pdf
Offline
Charon napsal(a):
@Famater, dík. Receptář elektrotechnika znam, chtěl bych tu ruskou knihu, nejlepe scan, nebo aspoň název aby byla šance ji pohledat.
Receptář je digitalizovaný a dá se v něm hledat, zde je na něj odkaz: https://ulozto.cz/file/G3xLL5yKFiiQ/ske … nika-x-pdf
Si si istý, že sa dá v tom hľadať?
Offline
Ta sekera je makka alebo zakalena?
makkotu zaostriš pilnikom a dovolim si povedať že aj takym s Lidla rozdiel je v počte brúsení.
Zakalene povrchy treba brusiť kotúčom ale nesmie dojsť k popaleniu povrchu, chladiť vodou alebo emulziou..
Editoval AndyS (26-10-2020 14:05:09)
Offline
@senior: me v tom hledani funguje (vyzkouseno v chrome i edge)
Offline
Kvalitnú kalenú sekeru ostriť alebo orovnávať pilníkom je nezmysel. Keď už tak diamantovým. Voľakedy sa objavili tuším v Lidli takéto brúsne diamantové nástroje o rozmeroch 5x15 cm, ale pri brúsení oceľových nástrojov by som odporúčal brúsiť za mokra.Totiž aj pri nízkej pracovnej rýchlosti obrábania pri ktorej sa nevytvára pozorovateľné teplo, pri styku zrna s kaleným kovom môže byť miestne ohriatie dostatočné na to, aby sa diamant rozpúšťal v železe. Spekané karbidy alebo keramika diamant nepoškodzujú
Offline
Dobrý večer Udělal jsem v dílně pár ilustračních fotek nabroušených pilníků i brusky a taky krabičky od originálních švýcarských pilníků se zajícem Vallorbe. Při broušení postupuji následovně Mechanicky vyčištěné pilníky ponořím na cca 10 min do 20% kyseliny sírové při pokojové teplotě.
Potom se pilníky opláchnou a usuší proudem vzduchu a vloží do 10% hydroxidu sodného ohřátého na teplotu 85 až 90 C (vložím do vaničky s víkem)
kde se nechají cca 10 min a potom se opláchnou vodou a osuší proudem vzduchu. Dále se pilníky vloží do ostřící lázně složené z 80g kyseliny dusičné koncentrované, 60g kyseliny sírové a 860 ml vody , při pokojové teplotě ( vkládám do toho plastového kořenáče) Jakmile se počne kolem vložených pilníků tvořit v kapalině tmavý oblak změřím cca 6 min a pilníky vyjmu opláchnu vodou a osuším proudem vzduchu. Zkontroluj zda je pilník dostatečně ostrý a potom jej vložím opět do horkého louhu a následuje oplach vodou a osušení proudem vzduchu. Takto naostřené pilníky olejem nijak nekonzervuji a mám vyzkoušeno že v suché dílně nekorodují. U takto dobře nabroušeného pilníku je už po přejetí prstem po pilníku jasně cítit, že je ostrý. Snad jsem to popsal srozumitelně. Samozřejmě je potřeba pracovat obezřetně a doporučuji samozřejmě ochranu zraku. Já si beru protichemický štít okula, který používám i při broušení.
S tou knihou 300 rad sovětských novátorů vás bohužel zklamu . měl jsem ji kdysi půjčenou a udělal jsem si jen nějaké poznámky co mne zajímalo a něco okopíroval.Vzpomínám si třeba na úžasný návod jak opravit prasklé díly z litiny ovšem nikoliv svařováním ale novátorskou metodou přireznutím.
V knize se píše, že v Sovětském svazu takto úspěšně opravují třeba litinové rošty parních lokomotiv , které přireznou dokonale. Pokud si vzpomínám tak základ přípravku pro přireznutí tvořilo chlorové vápno ale další přísady už si taky nepamatuju.
Zdravím všechny brusiče a doufám, že se pochlubíte s výsledky. Zdravím Štěpán
Offline
Takych kniziek pre kutilov bolo vela a nie vsetkym veciam co tam pisali sa dalo verit. Pamatam na ten trik s ziletkou ako sa dal tupa ziletka naostrit ked sa urobi piramida z papiera a otoci sa na urcitu svetovu stranu a ziletka sa v nej vraj perfektne naostri A naostrila sa ale nic moc oproti novej ziletke A podobne je to aj s pilnikom . Ked je zbruseny tak hrana sa v chemi urcite neako extra nenaostri a ani sa drazka nanovo nevylepta hlbsie aby to bolo ako novy pilnik . Ze divadlo ako teraz u nas s testovanim
Offline
Neříkám, že všemu se dá věřit, ale není nic jednoduššího než to vyzkoušet. Štěpán to vyzkoušel a jemu to funguje.
Podle Receptáře je to založené na tom že lázeň "leptá více u kořene zubů než na jejich vrcholu, a tím se zuby zvýší" Možná někdo ze znalostí chemie by vysvětlil proč je tomu tak.
@Štěpán, vydrží pilníky ostrý delší dobu, nebo se znatelně rychleji tupí oproti stavu když byly nový?
Zde je okoporívovaný text z Receptáře:
42. Odrezovači roztok na pilníky
(chemické ostření)
Odřezování a chemické ostření starých, opotřebovaných a zkorodovaných
pilníků je speciální a poměrně rychlá chemická metoda, která pomůže
obnovit staré nástroje, a tím podstatně prodlouží jejich pilovací schopnost,
což lze jinak uskutečnit jedině velmi pracným novým nasekáním a zakalením.
Pracovní postup při této metodě
1. Staré pilníky se ponoří do lázně ze zředěné (20%) kyseliny sírové a v ní
se ponechají 10 min, až nastane odrezení.
2. Omyjí se tekoucí vodou a ponoří se do 10% roztoku hydroxidu nebo
uhličitanu sodného, zahřátého na 80 až 90 °C. V něm se ponechají také asi
10 min.
3. Po vyjmutí a odkapání se vloží do ostřicí lázně, jejíž činnost spočívá
v tom, že leptá více u kořene zubů než na jejich vrcholu, a tím se zuby zvýší
(dosáhne se obnovovacího účinku). Lázeň obsahuje
80 g kyseliny dusičné koncentrované
60 g kyseliny sírové koncentrované
860 ml vody
V této lázni se pilníky ponechají 3 až 6 min. Pilník se potom vyjme, opláchne
vodou a vyzkouší se jeho pilovací schopnost. Není-li ještě dostatečně ostrý,
ponoří se ještě na 2 až 4 min do této lázně.
4. Restaurované pilníky se opláchnou a neutralizují se v dříve popsaném
roztoku hydroxidu nebo uhličitanu.
5. Pak se vysuší a preparují se v minerálním oleji zahřátém na 110 až
120 °C po dobu 15 až 20 min; tím se zároveň konzervují proti korozi.
6. Nakonec se pilníky otřou a vysuší.
Offline
Dobry den Joe 66 Právě, že se drážka vyleptá a prohloubí, v tom ,je ten vtip , že lázeň působí více u kořene zubu . Kdo nevyzkouší, neuvěří.
Nejsem sám, kdo chemicky ostří. Před několika lety jsem na veteránské burze narazil na člověka, který měl plné bedny dvou druhů půlkulatých pilníků Ajax , cena byla minimální, sáhl jsem na pilníky, byly krásně ostré, s bělavým nádechem( zřejmě pasivace) a černé plastové rukojeti nesly známky použití. Pilníky jsem si koupil a ten člověk mi potvrdil , že jsou chemicky ostřené. Zřejmě se to provádělo v rámci nějakého závodu.
Zdravím Štěpán
Offline
Tieto informácie o chemickom ostrení pilníkov existujú už od 60-tých rokov minulého storočia. Nikdy som to síce nevyskúšal, ale stala sa mi taká zaujímavá vec, že v 70-tých rokoch keď sa vyrábali konvertory na II TV program som raz nechal v leptacej lázni kovovú tyčku asi 2,5 až 3 mm hrubú a ona sa neuveriteľne zaostrila. Neviem už zloženie lížne ale bol to asi klasický FeCl3 ale na zrýchlenie leptania som tam mal ešte niečo. Buď peroxid, alebo HCl, už si to nepamätám. No to zahrotenie bolo famózne, pravdepodobne na 1 molekulu.
Offline
@E-Ryc: Mne to vyhľadávať nechce, ale keď oznáčim text a skopírujem, tak ho to skopíruje ako text a do iného dokumentu to môžem vložiť aj s formátovaným rozložením. Prehnať celú publikáciu cez OCR nie je dobrý pokus, lebo sa prejavia všetky neduhy OCR.
Offline
Neverim,ze takyto pilnik bude ako novy a aj tak dlho vydrzi Keby to tak 100percentne fungovalo tak sa ani noze neostria na kameni ale hadzu do roznych roztokov
Offline
Také mě napadá, že tak také asi funguje "chemické ostření " wolfr. elektrod.
Offline
To se mi líbí , kyselina sírová koncentrovaná , kyselina dusičná koncentrovaná . Péro , CO MI TO ŘÍKÁ PÉÉÉÉRO ?
Offline
Joe66 tys asi neslysel jeste o hodne vecech. Nevadi.
Zakladateli: Zda-li je pilnik vhodny nastroj ted ponecham stranou, nemam zkusenosti. Pokud ale vis, ze pilnik je ten spravny nastroj, zkusil bych i jen ze zajimavosti kontaktovat tohoto pana a zeptat se, zda by ti vyrobil pilnik "na miru" a samozrejme za kolik nebo jaky pilnik ze sve standardni produkce by doporucil (vhodny tvar, velikost, tvrdost, hrubost) https://www.youtube.com/watch?v=Yw8DvF2Mfpk
A jeste ti udelam radost, tady mas stranku pana Smejkala, mas tam kontakt i s cenami https://smejkal-cr.cz/
Editoval Jakobo (26-10-2020 18:35:37)
Offline
AndyS napsal(a):
Ta sekera je makka alebo zakalena?
makkotu zaostriš pilnikom a dovolim si povedať že aj takym s Lidla rozdiel je v počte brúsení.
Zakalene povrchy treba brusiť kotúčom ale nesmie dojsť k popaleniu povrchu, chladiť vodou alebo emulziou..
předpokládám že by kalená určitě být měla.
jako matroš tady v aj píšou tohle: ▌║█║▌│║▌│║▌║▌█║Silicon Manganese Spring Steel at 58RC ▌│║▌║▌│║║▌█║▌║█
https://www.baryonyxknife.com/rimaxe.html
jeto v aj, protože italsky neumím:-) a u nás se neprodává.
Editoval tibet (28-10-2020 19:49:17)
Offline
senior napsal(a):
Kvalitnú kalenú sekeru ostriť alebo orovnávať pilníkom je nezmysel. Keď už tak diamantovým. Voľakedy sa objavili tuším v Lidli takéto brúsne diamantové nástroje o rozmeroch 5x15 cm, ale pri brúsení oceľových nástrojov by som odporúčal brúsiť za mokra.Totiž aj pri nízkej pracovnej rýchlosti obrábania pri ktorej sa nevytvára pozorovateľné teplo, pri styku zrna s kaleným kovom môže byť miestne ohriatie dostatočné na to, aby sa diamant rozpúšťal v železe. Spekané karbidy alebo keramika diamant nepoškodzujú
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 5-0001.jpg
srovnávání a úprava ostří sekery pilníkem je venku běžná věc, samozřejmě samotné dobrušování hrany dimantovými brousky je určitě ta nejlepší varianta
https://www.youtube.com/results?search_ … +edge+axe+
---------------------------
já mám už objednané tyto ( 11-ti dílná sada) pro můj brusný systém na nože, a těď už i na sekeru:-)
https://www.aliexpress.com/item/4000184 … 4c4ddQsK86
Editoval tibet (28-10-2020 11:57:16)
Offline
bobobo napsal(a):
To se mi líbí , kyselina sírová koncentrovaná , kyselina dusičná koncentrovaná . Péro , CO MI TO ŘÍKÁ PÉÉÉÉRO ?
Mně to říká nitridační směs při výrobě nitroglycerínu
Myslím, že Štěpán bude časem v černý kronice
Offline
Že by profesní deformace? Nitridační směs je pro úpravu povrchu ocelí, pro nitroglycerín je nitrační směs.
Offline
Mě to ostření sekery pilníkem zase připomněly doby když jsem byl na učňáku. Když si někdo zapomněl klíče od skříňky, tak hold přišly na řadu pákovky nebo klasická pilka na železo. A jednoho dne donesl jeden mistr nějaký drahý visací zámek. Řekl ať ho zkusíme říznout tou pilkou na železo. No nebyla šance. Co to bylo za značku zámku nevím, ale všem málem vypadly oči z důlků.
Editoval varok (28-10-2020 10:19:08)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Že by profesní deformace? Nitridační směs je pro úpravu povrchu ocelí, pro nitroglycerín je nitrační směs.
Má pravdu, předsedo. Nitrační je správně. To není profesní deformace, to je skleróza
Ale hned jsi věděl, o co kráčí
Editoval pafik1605 (28-10-2020 10:22:03)
Offline