SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-06-2021 07:13:17

Rudolff
Člen
Registrovaný: 28-12-2020
Příspěvky: 7

Vana motoru renault

Nazdar chlapi,
Od mechanika jsem dostal prasklou vanu.
Snažil jsem se vyluštit z odlitku nějaký číslo nebo nápis z čeho je odlitek složen. Vypadá to na hlinikovou slitinu.
Praskliny jsou v místě spodní části po nárazu.
Podotýkám, že vana se nahradila novou. Pokusy o svaření na ní už proběhly. Bohužel neúspěšně v průběhu vaření docházelo k pórování. Což prisuzuji mastnotam a při chladnuti i k praskání.
To co bylo navareny jsem obrousil praskliny jsem vzal frezkou a na koncích jsem vyvrtal dirky kvůli dalšímu praskání.
Špony jsem zkusil jestli je nezapálím a vůbec nechytly.
Podle informací jsem se dozvěděl, ze chlapi vanu i predehrivali a pak i nechali pomalu s pomocí nahřívání vychladnout.
Praskliny se objevily i tak.
Tloušťka stěny je 2-3mm
Na deklu je označení X-22 a číslo podle mě výrobku.
Nic víc, napadlo mě, ze bych zkusil přídavný drát AlSi5
Což všichni píší jako univerzální drát.
Z nehoreni špon si možná naivně usuzuji, ze nejde o slitinu hořčíku.
A otázka je jak byste kdyby šlo o materiál na další funkčnost postupovali Vy ?
Když už se na tom svareci vyřádili a nebylo to nic platné.
Na fóru  jsem se dočetl, že ve složení může jít klidně o velké procento zinku a i mědi.
Vzhledem k tomu, ze se sehnal jiný díl tak to beru jako zkus jak se to bude chovat.
A značka X-22 v kosočtverci značí co ?

Editoval Rudolff (04-06-2021 09:51:16)

Offline

 

#2 04-06-2021 08:52:50

Rudolff
Člen
Registrovaný: 28-12-2020
Příspěvky: 7

Re: Vana motoru renault

Ještě metoda tig a ti co to svařovali nevím jaký použili přídavný materiál.
foto:
na odkaze:
https://rrudolfff.rajce.idnes.cz/Viko

Editoval Rudolff (04-06-2021 09:54:49)

Offline

 

#3 04-06-2021 13:22:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Vana motoru renault

Rudolff napsal(a):

Ještě metoda tig a ti co to svařovali nevím jaký použili přídavný materiál.
foto:
na odkaze:
https://rrudolfff.rajce.idnes.cz/Viko

Přesné složení slitiny by určil někdo se spectrometrem. Bohužel, některé slitiny Al s obsahem mědi, Zn ap.  jsou nesvařitelné. Na hliníkové odlitky typu Silumin jsou vhodnější dráty AlSi12. Nebo zkusit pájení nějakou spec. pájkou na Aluminium.  https://www.amazon.com/Super-Alloy-Sold … B07S97V6DS
https://www.muggyweld.com/product/super-alloy-1/

Offline

 

#4 04-06-2021 15:57:58

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Vana motoru renault

Já jsem zavařil zetákovi vanu na seata drátem almg5, s mírným předehřevem, a jezdí na tom dodnes (asi 3 roky). Byla dobře odmaštěná.
Renault může být z jiného materiálu, těžko říct. Hořčíkovou vanu by měl tak závoďák, ne auto dělaný v stotisícovejch seriích.

Offline

 

#5 04-06-2021 21:27:15

Rudolff
Člen
Registrovaný: 28-12-2020
Příspěvky: 7

Re: Vana motoru renault

Chlapi, díky za odpovědi.
Ohledně svařitelnosti, složení a obsahů materiálů je toho tady na fóru hodně, nemluvě o možnosti si stáhnout informace co lze a co nelze a jaké je označení slitin.
Šlo mi o To, jestli se někdo kdo svařuje vany a celkově slitiny na autách se s néčím podobným setkal.
Co mechoš říkal tak si s tím chlapi ve firmě nevědéli rady - proto se sehnala náhrada z polska. Na víku jen to označení x22
Rozbor složení co tam konkrétně je za mé nejlepší.
Ten se asi neprovádél - určitě by mi řekl.  Pak prej to je moc tenký materiál že to prostě praská na to si myslím, ze to bude spíš díky tomu materiálu a nebo pridavnym materiálem.
Jak jsem zkoušel jestli špony hoří- prokáže se tím Mg ? A i jeho slitiny?
A jak píše pafik souhlasím s tím, ze to je tuctovka, takže Mg bych v tom z důvodu ekonomiky moc nehledal. Ale Zinek a méď by mě tak nepřekvapila..
Ještě jsem se k tomu nedostal je to hozená na ponku. Přidal jsem i foto z vnitřní strany. Tam jde vidět i kupa materiálu praskliny a póry.
Celkově opravovat tyto díly nebude žádná paráda, když človék ani neví jestli to vůbec za to stojí...

Offline

 

#6 04-06-2021 22:52:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Vana motoru renault

Rudolff napsal(a):

Chlapi, díky za odpovědi.
Ohledně svařitelnosti, složení a obsahů materiálů je toho tady na fóru hodně, nemluvě o možnosti si stáhnout informace co lze a co nelze a jaké je označení slitin.
Šlo mi o To, jestli se někdo kdo svařuje vany a celkově slitiny na autách se s néčím podobným setkal.
Co mechoš říkal tak si s tím chlapi ve firmě nevědéli rady - proto se sehnala náhrada z polska. Na víku jen to označení x22
Rozbor složení co tam konkrétně je za mé nejlepší.
Ten se asi neprovádél - určitě by mi řekl.  Pak prej to je moc tenký materiál že to prostě praská na to si myslím, ze to bude spíš díky tomu materiálu a nebo pridavnym materiálem.
Jak jsem zkoušel jestli špony hoří- prokáže se tím Mg ? A i jeho slitiny?
A jak píše pafik souhlasím s tím, ze to je tuctovka, takže Mg bych v tom z důvodu ekonomiky moc nehledal. Ale Zinek a méď by mě tak nepřekvapila..
Ještě jsem se k tomu nedostal je to hozená na ponku. Přidal jsem i foto z vnitřní strany. Tam jde vidět i kupa materiálu praskliny a póry.
Celkově opravovat tyto díly nebude žádná paráda, když človék ani neví jestli to vůbec za to stojí...

Někdy se fakt nevyplatí věc opravovat. Já se svařováním aluminiových olejových van mám praxi už z ČSSR, kdy jsem v sedmdesátých letech pracoval jako TIG / MIG svařeč aluminia v tehdejším podniku Frigera Kolín. Firma vyráběla průmyslové a zdravotnické chladící a mrazící zařízení.  Měli jsme tam takový melouch, dohodu s firmou ČSAD Kolín, které čas od času potřebovala právě opravit olejové proražené vany od Škoda 706 ap. Tam to tedy po odmaštění šlo svařit poměrně dobře. Materiál byla ALSi slitina, takže jsme to dělali příd. AlSi12.
Jinak na první běžné zhodnocení co to je za slitinu poznáte podle váhy. Magnesiová vana by byla velmi lehoučká. Slitiny se Zinkem jsou naopak velmi těžké oproti Aluminiu. Přesnější by bylo zjistit objem a podle měrné hmotnosti určit. Ale jak píšu výše, nejlepší někoho se spectrometrem.
Měl jsem před časem auto VW Passat, kde se mi odařilo také prorazit vanu a tam to šlo opravit AlSi12 v pohodě. Tloušťka stěny s praskáním pochopitelně nesouvisí.

Offline

 

#7 05-06-2021 07:05:43

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Vana motoru renault

Odlitky motorů, převodovek a tedy i van vařit jedině slitinami ALsi 5, nebo 12.

Offline

 

#8 05-06-2021 11:17:32

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Vana motoru renault

Rudolff napsal(a):

Nazdar chlapi,
Od mechanika jsem dostal prasklou vanu.
Snažil jsem se vyluštit z odlitku nějaký číslo nebo nápis z čeho je odlitek složen. Vypadá to na hlinikovou slitinu.
Praskliny jsou v místě spodní části po nárazu.
Podotýkám, že vana se nahradila novou. Pokusy o svaření na ní už proběhly. Bohužel neúspěšně v průběhu vaření docházelo k pórování. Což prisuzuji mastnotam a při chladnuti i k praskání.
To co bylo navareny jsem obrousil praskliny jsem vzal frezkou a na koncích jsem vyvrtal dirky kvůli dalšímu praskání.
Špony jsem zkusil jestli je nezapálím a vůbec nechytly.
Podle informací jsem se dozvěděl, ze chlapi vanu i predehrivali a pak i nechali pomalu s pomocí nahřívání vychladnout.
Praskliny se objevily i tak.
Tloušťka stěny je 2-3mm
Na deklu je označení X-22 a číslo podle mě výrobku.
Nic víc, napadlo mě, ze bych zkusil přídavný drát AlSi5
Což všichni píší jako univerzální drát.
Z nehoreni špon si možná naivně usuzuji, ze nejde o slitinu hořčíku.
A otázka je jak byste kdyby šlo o materiál na další funkčnost postupovali Vy ?
Když už se na tom svareci vyřádili a nebylo to nic platné.
Na fóru  jsem se dočetl, že ve složení může jít klidně o velké procento zinku a i mědi.
Vzhledem k tomu, ze se sehnal jiný díl tak to beru jako zkus jak se to bude chovat.

To snáď ani nemyslíš vážne? Pozri si inzerciu na Bazoši  a za 300.- Kč dostaneš kúpiť olejovú vaňu. Na vrakovisku takisto. Tých áut sú po republike tisícky na súčiastky. Ani by ma nenapadlo uvažovať nad zváraním...
A značka X-22 v kosočtverci značí co ?

Editoval Juraj.A (05-06-2021 11:17:57)

Offline

 

#9 06-06-2021 17:25:51

koumes
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 63

Re: Vana motoru renault

Svařuji běžně s AlSi5. Chce to vybrousit prasklinu kulatou tvrdokovovou frézou v pneu fortunce (ne flexou), navrtat na koncích praskliny díry, odmastit a zavařit. Pokud to póruje, tak znovu vybrousit tou frézou a znovu zavařit. Svár vždy vytáhne z materiálu tu mastnotu a následující svaření už je podstatně lepší.

Offline

 

#10 06-06-2021 17:38:45

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Vana motoru renault

koumes napsal(a):

Svařuji běžně s AlSi5. Chce to vybrousit prasklinu kulatou tvrdokovovou frézou v pneu fortunce (ne flexou), navrtat na koncích praskliny díry, odmastit a zavařit. Pokud to póruje, tak znovu vybrousit tou frézou a znovu zavařit. Svár vždy vytáhne z materiálu tu mastnotu a následující svaření už je podstatně lepší.

Nejlepší jsou ty frézky přímo určené pro Aluminium... Před svářením je dobré předehřátí zejména kvůli odpaření oleje.

https://www.amazon.com/Carbide-YUELUTOL … XG78TT9E5K

Offline

 

#11 06-06-2021 17:50:11

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: Vana motoru renault

Chlapi, ja ked mam zvarat popraskanu hlinikovu vanu, tak po jej odmasteni prasklinu zasadne vydrazkujem plazmou a verte alebo neverte, ale ziadne bubliny sa mi vo zvare netvoria. Je to tym ze plazmou vsetok mastny material proste vyrezem. Zostane tam sice asi 3 mm drazka, ale tu nie je problem zvarit, pokial je pristupna najlepsie z oboch stran.


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#12 06-06-2021 18:25:06

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Vana motoru renault

vyrobca

Věřím, dobrý nápad. smile

Offline

 

#13 22-06-2021 12:19:18

VECTOR
Člen
Registrovaný: 08-02-2021
Příspěvky: 13

Re: Vana motoru renault

Rudolff napsal(a):

Nazdar chlapi,
Od mechanika jsem dostal prasklou vanu.
Snažil jsem se vyluštit z odlitku nějaký číslo nebo nápis z čeho je odlitek složen. Vypadá to na hlinikovou slitinu.
Praskliny jsou v místě spodní části po nárazu.
Podotýkám, že vana se nahradila novou. Pokusy o svaření na ní už proběhly. Bohužel neúspěšně v průběhu vaření docházelo k pórování. Což prisuzuji mastnotam a při chladnuti i k praskání.
To co bylo navareny jsem obrousil praskliny jsem vzal frezkou a na koncích jsem vyvrtal dirky kvůli dalšímu praskání.
Špony jsem zkusil jestli je nezapálím a vůbec nechytly.
Podle informací jsem se dozvěděl, ze chlapi vanu i predehrivali a pak i nechali pomalu s pomocí nahřívání vychladnout.
Praskliny se objevily i tak.
Tloušťka stěny je 2-3mm
Na deklu je označení X-22 a číslo podle mě výrobku.
Nic víc, napadlo mě, ze bych zkusil přídavný drát AlSi5
Což všichni píší jako univerzální drát.
Z nehoreni špon si možná naivně usuzuji, ze nejde o slitinu hořčíku.
A otázka je jak byste kdyby šlo o materiál na další funkčnost postupovali Vy ?
Když už se na tom svareci vyřádili a nebylo to nic platné.
Na fóru  jsem se dočetl, že ve složení může jít klidně o velké procento zinku a i mědi.
Vzhledem k tomu, ze se sehnal jiný díl tak to beru jako zkus jak se to bude chovat.
A značka X-22 v kosočtverci značí co ?

https://patentimages.storage.googleapis … 4324A1.pdf toto som našiel, je to po Francúzky ale Google translate hádam pomôže je to jedine čo ma zmysel a je tam označenie x22 cca 8strana, ale obavám sa že to by niekde bolo niečo o zložení hliníka x22, mam tušenie že to je asi niečo ako označenie chemickej odolnosti alebo niečo také a nemá to spoločné nič zo zložením.

Editoval VECTOR (22-06-2021 16:07:00)

Offline

 

#14 22-06-2021 14:35:00

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Vana motoru renault

Co pořád špekuluješ? Vanu jsi dostal, univerzální přídavnej materiál je AlSi, tak to odmasti a zkus to. Trochu to předehřej, ale nemusíš moc. Je to tenkostěnnej odlitek, když to nepředehřeješ, taky se asi nic nestane. Pokud nemáš pedál, je to blbý, ale s pedálem to zvládneš. Jestli se to podělá, pravděpodobně jsi měl špatně odmaštěno.

Editoval pafik1605 (22-06-2021 14:36:37)

Offline

 

#15 22-06-2021 21:55:02

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Vana motoru renault

Vany zvaram bezne na bezne osobne auta a dodavky.
Najhorsia praca je umytie /to neuctujem ked si to vycisti zakaznik sam/
Zatial som mal ty&ch asi len dvoch.

Zvarit to AlSi5 ide na pohodu aj bez pedalu.
Predhrievam propanhorakom.

Offline

 

#16 23-06-2021 07:26:56

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Vana motoru renault

Sváříš to oboustranně ?

Offline

 

#17 24-06-2021 07:07:30

Rudolff
Člen
Registrovaný: 28-12-2020
Příspěvky: 7

Re: Vana motoru renault

Zdar všem,
Díky za info ohledně X-22 schválně si to přečtu.
Ohledně svarovani jak je patrno i na fotkách předtím to už někdo lepil. Vařili to oboustraně ale nenavrtali díry proti dalšímu praskání proto ty praskliny dál pokračovaly.
Zkusil jsem to bez predehrevu přídavnej drát AlSi5 a šlo to krásně vařit. Sice to porovalo ale to je zažranou mastnotou.
Takže párkrat brousit a pěkně dovarit.
Zkoušel jsem i na jednom místě, kde to dost pórovalo kroužit hořakem dokuď vše nevypěnilo.
Takže za mě to prostě na koncích prasklin nenavrtali a proto při chladnuti se praskliny rozšiřovaly dál i do blbě přístupných míst.
Vana se vyhodí, proto jsem to dal neřešil a neprovařoval zbytečně argon.
A kdybych to měl dělat tak bych provaril i vnitřek a po vychladnuti dovařil predvrtane díry.
Jak by se to chovalo po montáži a zahřati olejem nevím.
Tedka má ta vana praskliny všude a to mluvím o těch viditelných.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče