SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-10-2021 21:03:46

Paul
Člen
Registrovaný: 28-11-2010
Příspěvky: 10

Autogen Rothenberger roxy 400L

Zdravím, mám miniautogen Rothenberger roxy 400L s plnitelnou 2l kyslíkovou lahví. Mám problém s těsněním mezi touto lahví a redukčním ventilem/manometrem. Problém je v tom, že prostě jeden den si v pohodě letuji a druhý den už netěsní výše uvedený spoj. (redukční ventil s manometry na lahvi nechávám po práci přišroubovaný) Poprvé se silonový orig. kroužek rozpadl na kusy, podruhé těsnil jen do 100 barů, potřetí to samé. Lepší utažení nic neřeší. Už mám nachystaný pytlík s těsněními a před každou prací je rovnou měním.
Od začátku se mi nelíbí napasování obou dílů, trubička s těsněním manometrů/redukčního ventilu má v připojovacím otvoru lahve poměrně velkou stranovou vůli, kterou vymezuje pouze převlečná matice. Těsnící kroužek tak zřejmě dosedá na protikus nerovnoměrně.
Nemá někdo s uvedenou sadou zkušenosti?
Děkuji předem za rady!

Offline

 

#2 30-10-2021 22:12:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

to je prapodivné, jakého původu jsou ta těsnění? Tato silonová těsnění nepraskají, po nějaké době používání (utáhnout / povolit) se pouze rozplácnou natolik že brání volnému otáčení převlečné matice jen prsty, musí se klíčem.
Silon je houževnatý pokud není sto let starý - křehký.

Jakou silou tu převlečnou matici utahuješ? Na tl. láhev s 200Bary kyslíku stačí páka obyčejného 30 stranového klíče.

Pokud nejsou kompatibilní dosedací plochy na lahvi / RV zkus to dotáhnout uplně bez těsnění. To taky drží.
Tyto 2L lahve bývají myslím původně pro zdravotní účely (kyslík pro ochořelé covidem smile ) závit mají také W21.8" ale hrdlo je trochu jiné.
Závit na lahvi nebo v matici namaž školní křídou - půjde citlivěji a silněji dotáhnout.

Zkoušku mýdlovou vodou, nebo lahev i s namontovaným RV a celou sestavu vrazit do vany s vodou (do sudu) třeba to utíká někde jinde.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 31-10-2021 21:08:26

Paul
Člen
Registrovaný: 28-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

Utažením bez těsnění myslíš jako mosaz na mosaz? :-o
Je to německá flaška, na převlečné matici redukčáku je údaj G3/4. Původní těsnění se rozpadlo, tak používám klasická těsnění na "české" lahve. Jsou téměř stejné, kolem středu mají malinkou vůli. Nefučí to nějak tak, že bych to musel hledat jarem, prostě otevřu opatrně flašku a zpod převlečné matice mi to ofoukne ruku. Vyměním těsnění a je to OK, ale jen dokud to druhý den nejdu opět pustit.
K utažení používám výrobcem dodaný klíč.
Nechám si asi udělat kroužek, který by vymezil vůli mezi výstupním otvorem na lahvi a koncovkou s těsněním redukčáku. Jak píši výše, je mezi nimi stranová vůle aspoň 1mm, o vystředění se tak stará pouze převlečná matice.

Offline

 

#4 31-10-2021 21:25:02

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

To nedáva zmysel. Pravdepodobne sa to tesnenie dostatočne nezmáčkne, pretože je potrebná iná hrúbka.

Offline

 

#5 31-10-2021 23:13:06

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

S uvedenou súpravou skusenosti nemám .
Ale z vlastnej praxe potvrdzujem , že mi tesnenie ešte nikdy neprasklo.
Je to tak jak píše Bourač .
To tesnenie sa len trochu rozpučí ,ale prasknuť sa mi nepodarilo ani jedno .
Pri novom tesnení som potreboval trochu väčšiu silu na prvé utiahnutie aby tesnilo , ale potom už nebol problém s tesnosťou.
Mám to vyskúšané na 200 barovom kyslíku  aj na 150 barovom argóne.

Offline

 

#6 01-11-2021 09:45:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

No,  jestli  to  je skutečně silon,  tak  jeho  vlastnosti  budou  závislé  na tom,  kolik  v sobě obsahuje naabsorbované  vody. Ve vlhku  a mokru  je silon měkčí, pružný  a houževnatý,  vysušený  je tvrdý  a snadněji  praská.  Nebylo  by tedy od věci před použitím  nechat  silonové  těsnění tak  půl  dne ve vodě.

Offline

 

#7 01-11-2021 12:03:33

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Autogen Rothenberger roxy 400L

Tak jsem se díval, že ty těsnící kroužky jsou nylonové... Za mých mladých let, blahé paměti v Československu, bývaly fibrové a také s nimi byly problémy.
https://www.svarecky-elektrody.cz/tesne … lu/d-16852
Tady v Americe to vyřešili tak, že se těsnění nepoužívá. Láhvový ventil má kuželové sedlo a redokční ventil kulovou plochu a po dotažení převlečné matice tento systém těsní dokonale.
https://www.amazon.com/Technologies-078 … &psc=1

Editoval Frank (01-11-2021 12:10:55)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče