SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, mám miniautogen Rothenberger roxy 400L s plnitelnou 2l kyslíkovou lahví. Mám problém s těsněním mezi touto lahví a redukčním ventilem/manometrem. Problém je v tom, že prostě jeden den si v pohodě letuji a druhý den už netěsní výše uvedený spoj. (redukční ventil s manometry na lahvi nechávám po práci přišroubovaný) Poprvé se silonový orig. kroužek rozpadl na kusy, podruhé těsnil jen do 100 barů, potřetí to samé. Lepší utažení nic neřeší. Už mám nachystaný pytlík s těsněními a před každou prací je rovnou měním.
Od začátku se mi nelíbí napasování obou dílů, trubička s těsněním manometrů/redukčního ventilu má v připojovacím otvoru lahve poměrně velkou stranovou vůli, kterou vymezuje pouze převlečná matice. Těsnící kroužek tak zřejmě dosedá na protikus nerovnoměrně.
Nemá někdo s uvedenou sadou zkušenosti?
Děkuji předem za rady!
Offline
to je prapodivné, jakého původu jsou ta těsnění? Tato silonová těsnění nepraskají, po nějaké době používání (utáhnout / povolit) se pouze rozplácnou natolik že brání volnému otáčení převlečné matice jen prsty, musí se klíčem.
Silon je houževnatý pokud není sto let starý - křehký.
Jakou silou tu převlečnou matici utahuješ? Na tl. láhev s 200Bary kyslíku stačí páka obyčejného 30 stranového klíče.
Pokud nejsou kompatibilní dosedací plochy na lahvi / RV zkus to dotáhnout uplně bez těsnění. To taky drží.
Tyto 2L lahve bývají myslím původně pro zdravotní účely (kyslík pro ochořelé covidem ) závit mají také W21.8" ale hrdlo je trochu jiné.
Závit na lahvi nebo v matici namaž školní křídou - půjde citlivěji a silněji dotáhnout.
Zkoušku mýdlovou vodou, nebo lahev i s namontovaným RV a celou sestavu vrazit do vany s vodou (do sudu) třeba to utíká někde jinde.
Offline
Utažením bez těsnění myslíš jako mosaz na mosaz? :-o
Je to německá flaška, na převlečné matici redukčáku je údaj G3/4. Původní těsnění se rozpadlo, tak používám klasická těsnění na "české" lahve. Jsou téměř stejné, kolem středu mají malinkou vůli. Nefučí to nějak tak, že bych to musel hledat jarem, prostě otevřu opatrně flašku a zpod převlečné matice mi to ofoukne ruku. Vyměním těsnění a je to OK, ale jen dokud to druhý den nejdu opět pustit.
K utažení používám výrobcem dodaný klíč.
Nechám si asi udělat kroužek, který by vymezil vůli mezi výstupním otvorem na lahvi a koncovkou s těsněním redukčáku. Jak píši výše, je mezi nimi stranová vůle aspoň 1mm, o vystředění se tak stará pouze převlečná matice.
Offline
To nedáva zmysel. Pravdepodobne sa to tesnenie dostatočne nezmáčkne, pretože je potrebná iná hrúbka.
Offline
S uvedenou súpravou skusenosti nemám .
Ale z vlastnej praxe potvrdzujem , že mi tesnenie ešte nikdy neprasklo.
Je to tak jak píše Bourač .
To tesnenie sa len trochu rozpučí ,ale prasknuť sa mi nepodarilo ani jedno .
Pri novom tesnení som potreboval trochu väčšiu silu na prvé utiahnutie aby tesnilo , ale potom už nebol problém s tesnosťou.
Mám to vyskúšané na 200 barovom kyslíku aj na 150 barovom argóne.
Offline
No, jestli to je skutečně silon, tak jeho vlastnosti budou závislé na tom, kolik v sobě obsahuje naabsorbované vody. Ve vlhku a mokru je silon měkčí, pružný a houževnatý, vysušený je tvrdý a snadněji praská. Nebylo by tedy od věci před použitím nechat silonové těsnění tak půl dne ve vodě.
Offline
Tak jsem se díval, že ty těsnící kroužky jsou nylonové... Za mých mladých let, blahé paměti v Československu, bývaly fibrové a také s nimi byly problémy.
https://www.svarecky-elektrody.cz/tesne … lu/d-16852
Tady v Americe to vyřešili tak, že se těsnění nepoužívá. Láhvový ventil má kuželové sedlo a redokční ventil kulovou plochu a po dotažení převlečné matice tento systém těsní dokonale.
https://www.amazon.com/Technologies-078 … &psc=1
Editoval Frank (01-11-2021 12:10:55)
Offline
Stránky: 1