SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Rád bych se zeptal na takovou úplně základní věc. Byl jsem z nejvyšších míst zdobrovolněn ;-) vyřešit malý stolek na zahradu (děti se "postaraly" o starý plastový a moc se mi dotovat Mountfield a jejich levné plastové nesmysly nechce, zvlášť když je šance zkusit si něco nového), a když jsem scháněl kde v dnešní době sehnat malé jekly (20x20), tak jsem dospěl k tomu, že nejblíž je to 80km a černá ocel je stejně kvůli válce drahá jak prase, tak už mě moc nezabije, když nový stolek uděláme z nerezi (samotnou desku ze dřeva na to udělá švára, který je vyučný truhlář, takže tuhle část neřeším).
A protože jsem s nerezem nikdy nedělal a mám jen jakési povědomí o tom, že nerez neznamená, že nezkoroduje nikdy, spíš že to není rezaté během pár hodin když to člověk zapomene schovat pod střechu, tak bych se rád zeptal, jak by bylo to nejrozumnější udělat. Jekly jsou od Kondora https://www.kondor.cz/jekl-nerez-20x20x2/d-84115/ (v popisu AISI 304 - 17240) - přímo do trávy nepůjdou, dolů udělám plastové nožičky na 3D tiskárně. Ale co se zbytkem konstrukce? Má smysl to něčím natírat (a jestli ano, čím?), nebo to můžu nechat na povětrnosti s tím, že když na tom bude dřevěná deska, tak to venku 10+ let přežije? Elektrody na to mám 63.30, doufám že jsou správně.
Offline
TOTO u 304 vůbec neřeš, alespoň ne v tomoto využití. dej si jen pozor aby jsi jí nekontaminoval černou a raznout to nebude moooooc dlouho.
Offline
Pokiaľ máš riadnu nerezovú oceľ, teda Made in Česko, Nemecko, či niečo zo Škandinávie, tak fakt nemusíš obavy z hrdzavenia. Môžeš výrobok drbnúť aj priamo do trávy, blata a nič sa nestane. Veď práve na to sú nerezy určené. Pozor, na ukrajinskú, poľskú, čínsku "nerez".
Offline
To že nerez nerezaví není v žádném případě pravda. Zrovna ta AISI 304 je ta nejobyčejnější potravinářská nerez, které dělají největší potíže jakékoli sloučeniny obsahující chlor - tedy chloridy, což je i obyčejná sůl kuchynská. Na uvedené použití však bude určitě stačit, pokud dodržíte zásady práce s nerezí.
Offline
Nerez a dřevo je pěkná, ale na venek nevyvážená kombinace. Slabý místo vidím v dřevěné desce. Déšt a sluníčko ji velice rychle zničí. Chtělo by to aspoň přístřešek.
Offline
Já bych zásadně nesvařoval, jen šrouboval nerezovými šrouby, levnější spotřební věci jako třeba řezací kotouč nebo list pilky nebo pilník bych na to koupil nový, "nepolíbený" černým materiálem, jiné věci jako břity nůžek, šroubovák atd důkladně čistil. Na výsledném stolku sjednotil povrch rovnoměrným přebroušením. Povrch nerezi pod dřevěnou deskou nebo na místech, kde se nesahá nakonzervoval slabou vrstvou nějakého konzervačního vosku.
Offline
Charon napsal(a):
Nerez a dřevo je pěkná, ale na venek nevyvážená kombinace. Slabý místo vidím v dřevěné desce. Déšt a sluníčko ji velice rychle zničí. Chtělo by to aspoň přístřešek.
Ani bych neřekl. Z našich dřev kvalitní dub nebo modřín nebo prosmolená borovice by měla vydržet dost. Zvláště když se ještě nakonzervuje slušným málo jedovatým prostředkem. Pak je tady dost velmi odolných exotických dřev. A nakonec je tady tepelná úprava dřeva, která by měla i u běžného dřeva, jako třeba smrk, odolnost dost zvýšit.
Offline
Tak potom za celých tých 30 rokov som mal asi z pekla šťastie, pretože čo sa týka hrdzavenia ANI RAZ som nemal (ani vo firme) nebol problém s poldovskou, alebo nemeckou nerezou.
Offline
Vloni jsme řešili podobný problém. Venkovní stůl celoročně na jednom místě. (V létě pod slunečníkem, v zimě pod širým nebem. Původně jsem chtěl také svařovat z nerezi, ale nakonec to vyhrál hliníkový lakovaný stůl se skleněnou deskou za pár korun z jednoho nejmenovaného obchodu. Zatím bez problémů (čekal jsem, že se to sklo hned rozbije...).
Offline
pokud jde o sváření a opracování nerezi, tak existují mořící přípravky, např. Antox. Maj to v každé lepší prodejně svářečských potřeb.
Hotový svařenec z "nerezi" lze s klidem obrousit použitým lamelovým nebo brusným kotoučem který předtím brousil černou ocel.
Sjednotit povrchy (vyleštit) brusnou houbičkou, taktéž použitou před tím na černý železo.
Pokud se to nechá tak jak to je - za den, dva to bude celé rezavé jak liška.
Pokud se to ale napatlá Antoxem, (má to formu gelu) nechá minutku, dvě minutky a důkladně opláchne vodou zůstane to navěky antikoro.
V budoucnu je potřeba dbát aby hotový stolek nebyl zasažen okujemi a jiskrami např. od flexy. Body v místě zásahu začnou korodovat!
Mořící gel obsahuje mj. kyselinu dusičnou, ta sežere ocelovou mřížku - železo a legující prvky (Cr, Ni) nechá být. Sežere povrch mřížky a ta se potáhne samočině chromem: Navždy nerez. Ten gel se nesmí nechat působit moc glouho, sežralo by to železnou mřížku do hlobky a povrch by byl drsný.
Offline
Stránky: 1