SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 23-12-2022 19:58:46

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

jj to se vyskytuje big_smile
nemůžeš se spoléhat ani na písemné předání od zákazníkova elektrikáře, to je ti k prdu když tě praští neznámý kabel.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 23-12-2022 23:39:24

Leevi-auto
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 21-12-2022
Příspěvky: 5
Web

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Mnohokrát Vám pánové děkuji (všem) za rozsáhlou diskuzi ohledně typů a popisů elektrických instalací.
Vzhledem k tomu, že místní elektrikář který jako snad jediný chápe systém zapojení elektrické sítě na mé dílně není prozatím k dispozici, tak dnes, kdy potřeboval udělat pár svárů jsem zapojil svářečku do zásuvky 230V na protější straně dílny kde síť funguje a se strachem stiskl tlačítko ON. Svářečka se rozjela, provedl jsem kontrolu zapojení pólu pro MIG / MAG hořák a kostru, a nechal navinout drát do bovdenu. Se strachem jsem se do toho pustil a ono vše v pořádku. Pravděpodobně byla u zmiňované první svářečky PM220 nějaká chyba která odrovnala jak svářečku, tak vedení elektřiny. Abych pravdu řekl, jsem opravdu rád za to, že jsem ji posléze vyměnil za PM230LCD kterou se nyní pyšním jak jsem pořídil stroj který je i pro antitalenty jako jsem já jednoduchý na nastavení.
Kde byl problém v instalaci elektřiny dodám jakmile zjistím více informací od elektrikáře smile

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10851_382af300-92cc-4f27-82e8-177fed75b751.jpeg

Editoval Leevi-auto (23-12-2022 23:41:40)


Něco mezi amatérem a středně pokročilým smile

Offline

 

#28 24-12-2022 06:19:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

bourač napsal(a):

jj to se vyskytuje big_smile
nemůžeš se spoléhat ani na písemné předání od zákazníkova elektrikáře, to je ti k prdu když tě praští neznámý kabel.

Tak  písemné  prohlášení  a podobné se nedělá  proto,  že se jím  stoprocentně odstraní  pravděpodobnost  problému,  ale proto, aby když  se něco  stane,  bylo  bez  dohadování  jasné, kdo  to  všechno  zaplatí. Až  zprostředkovaně se tím  podstatně snižuje pravděpodobnost  nějakého  problému.  Protože když  má  ten  člověk něco  takového  dodat,  obvykle si svou  práci  pořádně prověří  a nebude nic zkoušet,  co "snad možná  asi  předpokládá",  ale všechno  udělá  na jistotu.

Offline

 

#29 03-01-2023 21:44:15

Leevi-auto
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 21-12-2022
Příspěvky: 5
Web

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Pánové, tak jsem zjistil závadu a jak jsem slíbil, podělím se o info k ní.
Problém výše zmiňovaný mi přišli včera elektrikáři z firmy která mi prostory pronajímá zjistit a prošli všechny zásuvky na dílně které nefungovali. Jsou ze zdi vytažené metr nahoru a pak jdou dírami směr hala v mědi kterou jsou vodičem 2,5 mm propojené paralelně mezi sebou. Od nich jde k rozvaděči který jsem zmiňoval plný ještě porcelánových 16A pojistek v hliníkovém drátu. Ten se po cestě někde přetavil během vteřiny a přerušil dodávku do všech zásuvek.
Dneska vyměnili hliníkový kabel za měděný 2,5 mm a vše zase funguje. Na dílně jsem měl i několik zásuvek v kanceláři a šatně které nebyli zapojené, tak i ty mi přepojili pod můj elektroměr a fungují. Výsledek zní - svářečka Pantermax 220 byla vadná a přepálila staromodní zbytek hliníkového vedení + mám o něco lepší svářečku a zprovozněné další zásuvky. Suma 0 Kč

Pro pořádek malé schéma ať víme o čem jsem vlastně psal smile

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10851_snimek_obrazovky_2023-01-03_v213924.png


Něco mezi amatérem a středně pokročilým smile

Offline

 

#30 04-01-2023 10:25:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Tak  hliníkový  vodič  snadno  chytne nějakou  chemickou mezikrystalickou atd  korozi  nebo  na mechanicky namáhaném  místě může tím pnutím vyvolat  i  v běžném  prostředí  nějakou  takovou  místní korozi a oslabení  toho  vodiče. Oslabený  hliníkový  vodič tak  vytvořil jakousi  "pojistku" ,  která  se při  tom  zkratu  svářečky propálila. Určitým  způsbem  to mohlo bylo  štěstí,  protože při  vyšším  zatížení  toho  hliníku  se to  mohlo  přerušit za delšího  žhavení a od toho  žhavení mohlo  něco hořlavého  v blízkosti  chytit.

Offline

 

#31 04-01-2023 13:04:46

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1501

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Konec dobrý, všechno dobré. A je fajn vědět jak to dopadlo a kde byla chyba.

Offline

 

#32 04-01-2023 16:47:14

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Tak na svetla a zásuvky sa už hliník nepoužíva a nahradzuje sa meďou ,ale v silových rozvodoch je prítomný stále aj v nových inštaláciách .

Offline

 

#33 05-01-2023 01:37:04

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Staci ked robis dlhsiu pripojku-300az dajme tomu 700metrov a uz sa ti lepsie oplati nadimenzovat v hliniku oproti medi   big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#34 05-01-2023 11:54:00

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Však jo , je jen třeba to udělat pořádně . Když jsem dělal va staré fabrice , tak tam byly komplet rozvody , asi kolem r.62 . Ale to bylo pokoukání . V rozvodně všechna oka pájená ! Byl jsem tam do převratu a všechna elektrika zůstala i po mně nedotčená . Jen to jednou tak za 5 let zkusit dotáhnout . A i ta intalační , když se udělala očka a né jen pod šroubek , tak vydzžela skoro vše . Dodnes mám panelák v origo hlíně . No ale lehl jsem si pěkně na zem , odstranil poctivě druhou ztrdlou izolaci , na vodičích se základní izolací nadělal očka a jede dále . Já to předělávat nebudu .

Offline

 

#35 06-01-2023 01:16:17

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

V minulosti som pracoval v jednej firme , ktorá si prenajala starú halu.
Keď sme v tej hale začali fungovať a začali chodiť na nočné zmeny , svetla postupne zhasínali .
Elektroinštalácia bola pôvodná hliníková , skrutky v krabičkách boli určite uvolnené .
Bola to celkom sranda stáť v noci pri stroji a odrazu sa niekde zaiskrilo a bola tma big_smile .
Nakoniec sme si zaobstarali male stolné lampy a tak sme na nočnej fungovali kým to nedali opraviť .
Nad ránom občas nejaká lampa nabehla .
Asi vplyvom tepelnej roztiažnosti to znova chytilo kontakt.
Svetla boli s ortuťovou výbojkou.

Offline

 

#36 06-01-2023 10:19:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

bobobo napsal(a):

Však jo , je jen třeba to udělat pořádně . Když jsem dělal va staré fabrice , tak tam byly komplet rozvody , asi kolem r.62 . Ale to bylo pokoukání . V rozvodně všechna oka pájená ! Byl jsem tam do převratu a všechna elektrika zůstala i po mně nedotčená . Jen to jednou tak za 5 let zkusit dotáhnout . A i ta intalační , když se udělala očka a né jen pod šroubek , tak vydzžela skoro vše . Dodnes mám panelák v origo hlíně . No ale lehl jsem si pěkně na zem , odstranil poctivě druhou ztrdlou izolaci , na vodičích se základní izolací nadělal očka a jede dále . Já to předělávat nebudu .

Pájená  oka na hliníku  se dělají  dost  blbě.
Jinak  u  hliníku  záleží  hodně na ploše v tom  šroubku  v kontaktu. Kde u  mědi  se dá  dovolit přichytit pod šroubek  takové 4 mm délky drátu nebo  třeba možná jen  2 mm a ono  to  dlouhodobě drží,  pokud by někdo  takhle šetřil. tak  u  hliníku  je třeba ten  vodič vytáhnout  a pod šroubek  přivřít co  nejdelší  úsek  drátku. Když  už  se nedá  udělat  očko dokola kolem  šroubku ,  tak  aspoň  udělat  na drátu  háček  a dát pod šroubek  plnou  délku  toho  háčku. Odhadem  z  mých  zkušeností  z  baráku  bych  řekl,  že pod 8 - 6 mm kontaktu by se u  hliníku  nemělo  jít.

Offline

 

#37 06-01-2023 10:26:19

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Problém se svářečkou PanterMax 220

Ve fabrice to muze byt klidne v pohode - co jsem cetl, prusvih je hlinik pod nejakych 4mm2 ("domaci" rozvody, ktere se v ramci uspor medi delaly za komancu).


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče