SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 07-01-2023 13:38:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

kuwa tady je betonářů big_smile prostě chce to tatru písku, (betoňáku) paletu cementu, míchačku, kolečko. Nějaký šutry.
Fůru roxorů, 6 metrů dlouhejch. Flexu + nějakej vehement na ohýbání.
A něco postavit, hned by nebyl čas ani nálada na plkání na internetu.
Za.anej Bill Gates s tou jeho informační dálnicí. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#102 07-01-2023 15:00:18

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

bobobo to byla panelárka v HK u Temešváru. Tam jsi ráno  přišel, dali ti práci a když jsi šel domů, tak to spočítal a vyplatil. Jako za 1.republiky. Uvedl jsem to jako zajímavost, jak se kdysi dělalo. Ne jako nějaký důkaz, že je vhodné armaturu svářet. Pomáhal jsem susedovi na SK a vázal jsem drátem. Nepotřeboval jsem žádnou mašinu. Jen hřebík sbroušený do záhlé špičky, prostrčený trubičkou a ohnutý do háčku s vrcholem mimo osu hřebíku. Jde to velmi rychle.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#103 08-01-2023 07:19:56

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Joe66 napsal(a):

Mag  . Napisem to to tu este raz .Kedze som xy krat zazil zvaranie-bodovanie-amaterskej betonarskej ocele.Cize roxorov.   Na drobnych stavbach kde som si privyrabal si majitelia s pozehnanim stavebneho dozoru sami ukladali zelezo . Vacsinou to boli,pristavby,prerabky rodinnych domov,ci letne kuchyne alebo garaze.  Tak vacsinou ked si to zelezo viazali .Tak rucne a stikali kliestami to bolo zdlhave . Lebo nikto nechcel na jedno pouzitie vycalovat 400 a viac eur za akumulatorvy ,,viazac zeleza,,.  A ver tomu,ze ked mas zobrat do ruky-odmotat z kotuca  drot-stiknut a dat ho o dvojmo a previazat nim zelezo + stikackami ho ucvaknut+ zase odmotat drot z kotuca . Tak jednoduchsie a rychlejsie je to zelezo pobodovat rutiliovymi elektrodami s dlhsim kablom a nastavenim na vacsi prud na zvaracke .  A vtedy to ,,odsypa,, rychlejsie.  A roxoyry sa nikdy nepouzivali mensieho priemeru ako 1cm.Ze o odpaleni nemoze byt ani reci !  A rozpon pri takych stavbach-izbach aj ked je do neakych 7metrov-co uz je velka izba-malo kto taku robil.   To nema vplyv ci su tie roxory pobodovane -len aby drzali spolu alebo zviazane drotom.      Ze zase zbytocna hlaska. Vies kolko takych stavieb je postavenych a doteraz stoja ?  Xy big_smile    Kdezto pri dnesnych projektantoch -teoretikoch by som sa obaval keby mali  postavit neaku novu priehradu.  Na 100percent by bola zbytocne predrazena+dlho sa stavala+ mala xy probleomov-priesaky .A otazka ci by vydzala neaku  30 ci storocnu vodu  big_smile   Nedavno som cital,ze bol otvoreny neaky novy dialnicny usek a uz ho museli zatvorit lebo most vykazoval neake poruchy big_smile   A na tom moste muselo pracovat a navrhovat ho xy ludi. A aj tak to dodrbali . A v podobnych pripadoch sa da pokracovat.  Ze s takym jednoduchym ulahcenim-bodovanim 16roxorov na stavbe garaze ci izba s rozpatim 4x4m-co je bezny rozmer izieb u nas sa to ani neda zrovnavat  big_smile       Ale pobavil si ma ,ze roxor 8mm. big_smile  To akurat tak kari  sietovina big_smile

Ručné viazanie je zdlhavé?... Neviem po akých stavbách si chodil Ty a akých "viazačov" si tam videl, no čo ja vidím a poznám viazačov, tak tým to ide tak šikovne, že než Ty ako-tak zadratuješ jedného spoja, on za ten čas má urobené 3 - 4.  Nie je nič rýchlejšie, samozrejme, okrem tých novodobých viazacích aku-mašiniek ...


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#104 08-01-2023 10:05:34

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Dával jsem sem obrázek, jak jsem kari sít svařil z menších kusů. To z menších kusů byl jeden z důvodů, proč jsem to svařoval, přesah v místě spoje byl mnohdy 0 až několik málo cm. Při pořádném provaření očekávám, že to puzzle bude mít větší pevnost než v případě vázání. Když není materiál, tak se improvizuje. A že jsem šel na doraz se ukázalo hned při dalším vytváření výztuže do betonového víka na kanál, kde jsem po pracném pátrání na pozemku dal dohromady, 70cm roxoru, kus hromosvodového drátu a kus pletiva a tam jsem opět musel svářet, aby to nějak drželo tvar.

Joe66 napsal(a):

.....Tak rucne a stikali kliestami to bolo zdlhave . Lebo nikto nechcel na jedno pouzitie vycalovat 400 a viac eur za akumulatorvy ,,viazac zeleza,,.  A ver tomu,ze ked mas zobrat do ruky-odmotat z kotuca  drot-stiknut a dat ho o dvojmo a previazat nim zelezo + stikackami ho ucvaknut+ zase odmotat drot z kotuca . Tak jednoduchsie a rychlejsie je to zelezo pobodovat rutiliovymi elektrodami s dlhsim kablom a nastavenim na vacsi prud na zvaracke .  A vtedy to ,,odsypa,, rychlejsie.  A roxoyry sa nikdy nepouzivali mensieho priemeru ako 1cm.Ze o odpaleni nemoze byt ani reci !  .........

Já mam zkušenost trochu jinou, kde vychází vázání drátkem  oproti svařování jako královská technologie na pracnost a i rychlost. Drátek jsme namotali na hranol a pak ho v jednom místě přestříhaly a tím získali svazek stejně dlouhých drátků. Při vázání se odebíraly jednotlivé drátky, ty se jednou omotaly kolem vázaného místa a na koncích přehnuly, do přehnutí se strčil vazač drátků, párkrát zakvedlalo zápěstím a šlo se na další místo. To se dělalo na zdi široké 45cm ve výšce 6metrů (z druhé strany 2m a kousek) bez lešení. Lezlo se po zdi, na které se vytvářelo bednění pro věnec, nebo z žebříku. Nebo při armování podlahy a věnce se chodilo po zdech a vznikajícím keramickém stropu (tem mi v jednom místě umělec prošlápl, když ztratil rovnováhu, naštěstí se umělci nic nestalo a zůstal viset na zdi). Je nemyslitelné, že by tam někdo tahal svářečku a spojení dělal svařováním. To že bezpečnost práce dostala na frak je jasný. Ale se svářečkou a kuklou by se tam jeden neudržel a spadnul. 

Jako závazek si dávám, nafotit a dát sem fotku skoro profesionálního přípravku na vázání drátu v ceně pár korun.

Editoval Charon (08-01-2023 10:09:33)

Offline

 

#105 08-01-2023 16:12:47

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Vela zavisi od situacie,miesta ,materialu, kladacieho planu .....  .Ale napriklad ked je zelezo ulozene a pripravene. Tak niekde s dlhym kablom ku elektrode  to ide ako po masle a rychlejsie  .Pretoze jednou rukou pridrzis roxor a druhou na 2sekundy bodnes  a hned nato to dalej zopakujes.  Kdezto strmienkovu vystuz v prekladoch  rychlejsie poviazes a tu tenku by som ani nezvaral + pracnejsie by sa tam dostavala elektroda  na zvyslu vystuz  . Ze to je podla situacie.A podla toho kto co mal aky matros zohnany na stavbe.   Ale jasne,ze  na vacsej stavbe sa to uz realizuje profesionalne. No ale  firma si za to zoberie aj ine peniaze .     Ale pointa je ,ze na domacich  stavbach sa bezne zvaralo a aj zvara a drzi to a aj to bude drzat ked sa to robi s rozumom a ludmi co sa  motaju okolo stavbariny neake roky. Lebo nie kazdy si dava stavat dom,ci pristavbu ci garaz firmou . Stale to tak bolo.  big_smile Ale dnes uz je taka doba,ze mladi ludia  si davaju stavat vsetko na zakazku a parodia je ,ze tie stavebne firmy nechcu platit. Tak  zamestnavaju mamlasov co o stavbarine nemaju ani tusaka .


Kutil s.r.o.

Offline

 

#106 08-01-2023 21:08:56

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Joe66 souhlas, a v tom je ten svět krásný, že každý máme trochu jinou zkušenost.

Jak jsem se zaúkoloval, tak zde máte obrázek přípravku na vázání drátků.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_img_20230108_113119.jpg

Vyrobil mi ho tehdy tatínek podle slovního popisu, tak snad rozměry nejsou klíčovy. Pro představu, to světlý prkno pod ním je široký asi 8-9cm a kolíky na sazlepení děr jsem používal 8mm v průměru. Zevrubným pohledem na přípravek jsem zjistil, že je to vyrobené z hřebíku, čímž zdravím Famatera který používal něco podobného. Hřebík se v dřevěném držadle volně protáčí. Pokud někdo bude potřebovat rozměry, tak dejte vědet a já to přeměřím. Na to jak je to primitivní to udělá spoustu práce, nic to neváží a nejspíš vám to ani na stavbě neznárodní.

Editoval Charon (08-01-2023 21:29:04)

Offline

 

#107 08-01-2023 21:15:59

MAG
Člen
Registrovaný: 19-07-2022
Příspěvky: 46

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Rad by som podotkol pre neznalých čitateľov fóra(určite tu zablúdia aj takí), že pri viazaní oceľovej výstuže betónu sa stykujú oceľové prúty s presahom +/- 50 krát priemer prútu v závislosti od pevnostnej triedy použitého betónu,... To len aby bolo jasné, že tak ako zváranie aj viazanie výstuže má svoje pracovné postupy. (Aby nejakého blázna nenapadlo zaliať do betónu výstuž bez presahu...)

Ale priaznivcov zvárania zrejme viac poteší odkaz nižšie, ktorý je náhľadom toho ako to v praxi vyzerá, keď sa v projekte počíta so stykovaním oceľovej výstuže betónu pomocou zvarov...

http://old.allforpower.cz/UserFiles/fil … rZubor.pdf

Offline

 

#108 08-01-2023 21:53:01

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

MAGu dík, velmi zajímavý dokument. Docela mě zaujalo, že v tahu to skoro vždy prasklo dál od sváru, mimo oblast která byla dotčená teplem sváru.

Mezera na slide 20 je kvůli teplu svařence a roztažnosti železa? Označil jsem jí na obrázku červeně. Nebo jde o ošetření místa, kde by to bylo citlivější na ohyb? Při svařování do podložky (vaničky) nic takového nedělají.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_svar.jpg

Editoval Charon (08-01-2023 22:01:23)

Offline

 

#109 08-01-2023 22:32:58

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Jo MAGu , a ty velký teoretici by mohli na tu zabetonovanou plně svářenou konstrukci vylezt a skočit , aby byl klid od blbostí . Víc takovýchto dokumentů . děkuji .

Offline

 

#110 08-01-2023 22:39:31

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Ked sme uz odbocili od zvarania k tej stavbarine . Tak ma niekto bohate skusenosti s tymi vrtakmi s specialnou korunkou co roxor v  betonovej konstrukcii prevrtavaju bez problemov ?   Mal som jeden pozicany a bol som milo prekvapeny ako bezproblemovo sa nim vrtala betonova stena plna zeleza . Ked sa narazilo na roxor tak len trochu dlhsie sa vrtalo.Zatial co pri klasike sdmax  treba vedla navrtat novu dieru .  Sdmax  prevrta 1mm plech v betonovej deke v pohode ale roxor uz neda. Viem ,ze su tie vrtaky kurevsky drahe a nemal by som pre nich  caste vyuzitie ako napriklad pri jadrovej vrtacke . Ale zaujima ma to ci s tym niekto robi bezne.Ze neake  vyhody a slabiny takych vrtakov ?  Ma niekto  s nimi skusenosti ?  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#111 09-01-2023 09:01:08

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Charon napsal(a):

Joe66 souhlas, a v tom je ten svět krásný, že každý máme trochu jinou zkušenost.

Jak jsem se zaúkoloval, tak zde máte obrázek přípravku na vázání drátků.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 113119.jpg

Vyrobil mi ho tehdy tatínek podle slovního popisu, tak snad rozměry nejsou klíčovy. Pro představu, to světlý prkno pod ním je široký asi 8-9cm a kolíky na sazlepení děr jsem používal 8mm v průměru. Zevrubným pohledem na přípravek jsem zjistil, že je to vyrobené z hřebíku, čímž zdravím Famatera který používal něco podobného. Hřebík se v dřevěném držadle volně protáčí. Pokud někdo bude potřebovat rozměry, tak dejte vědet a já to přeměřím. Na to jak je to primitivní to udělá spoustu práce, nic to neváží a nejspíš vám to ani na stavbě neznárodní.

Vďaka za obrázok. V poslednom období som bol na zopár stavbách a veľmi dobre sme si poslúžili nižšie uvedeným prípravkom a očkovým drôtom. Lacné riešenie, a šikovná robota s tým... doporučujem.
https://www.serwisbudowy.com/sk_SK/p/Ma … xMQAvD_BwE
https://www.fuego.sk/Drt-Strend-Pro-WGT … EYQAvD_BwE


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#112 09-01-2023 13:33:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

bobobo napsal(a):

Jo MAGu , a ty velký teoretici by mohli na tu zabetonovanou plně svářenou konstrukci vylezt a skočit , aby byl klid od blbostí . Víc takovýchto dokumentů . děkuji .

Tak to podepisuji!!! Od samého začátku jsem zde tvrdil, že se roxory na stavbách běžně svařovaly...

Offline

 

#113 09-01-2023 16:53:39

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Frank napsal(a):

bobobo napsal(a):

Jo MAGu , a ty velký teoretici by mohli na tu zabetonovanou plně svářenou konstrukci vylezt a skočit , aby byl klid od blbostí . Víc takovýchto dokumentů . děkuji .

Tak to podepisuji!!! Od samého začátku jsem zde tvrdil, že se roxory na stavbách běžně svařovaly...

Tady ale nikdo netvrdil, že se nesvařují, jen že je to z mnoha různých důvodů jednodušší dělat bez svařování na většině staveb (nikdo nepopíral, že přehradu či chladicí věž elektrárny bez svařování nepostavíte, ale taká tam musíte mít kvalifikované lidi jak na svařování, tak na testování a na té JE se dělají jak trhací zkoušky, tak RTG svarů). A všimněte si na tom odkazu jak svařování s příložkou (takže v místě spojení nevadí svarem snížená mez kluzu, protože tam je větší průřez), tak záběrů z trhacích zkoušek i RTG. Nevím, kdo z vás na stavbu stropu rodinného domu chce tahat RTG a platit svářečskou firmu ze stavby JE. big_smile

Offline

 

#114 09-01-2023 18:38:26

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Pracoval jsem cca 13 let na armovně tenkrat jsem mel dokonce i zkoužky na svaření výstuže (dokonce se s nima daly svařet i jeřabová oka)
Běžně se svařeli betonařske oceli typu V .


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#115 09-01-2023 21:06:05

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

habaso napsal(a):

Frank napsal(a):

bobobo napsal(a):

Jo MAGu , a ty velký teoretici by mohli na tu zabetonovanou plně svářenou konstrukci vylezt a skočit , aby byl klid od blbostí . Víc takovýchto dokumentů . děkuji .

Tak to podepisuji!!! Od samého začátku jsem zde tvrdil, že se roxory na stavbách běžně svařovaly...

Tady ale nikdo netvrdil, že se nesvařují, jen že je to z mnoha různých důvodů jednodušší dělat bez svařování na většině staveb (nikdo nepopíral, že přehradu či chladicí věž elektrárny bez svařování nepostavíte, ale taká tam musíte mít kvalifikované lidi jak na svařování, tak na testování a na té JE se dělají jak trhací zkoušky, tak RTG svarů). A všimněte si na tom odkazu jak svařování s příložkou (takže v místě spojení nevadí svarem snížená mez kluzu, protože tam je větší průřez), tak záběrů z trhacích zkoušek i RTG. Nevím, kdo z vás na stavbu stropu rodinného domu chce tahat RTG a platit svářečskou firmu ze stavby JE. big_smile

Právě, že tvrdil! To zde bylo první vůbec, co mně sem přivedlo - příspěvek #12 a některé následné názory. A nakonec ten trhací test dokazuje, že ani TOO neznamenalo, že se to přetrhne právě tam smile Na to právě jsem poukazoval, že by se měl udělat takový test kvůli ověření ztráty pevnosti a z toho vycházet...(Vůbec jsem neměl na mysli stavbu nějaké soukromé garáže ap.) A sám jsem zde popisoval, jak se svařovala montovaná konstrukce paneláků v 70tých létech... a dokonce i tehdy chodil stavební dozor a ty důležité sváry vizuálně  kontroloval. 
Rozumně vzato, nemá smysl svařovat tam, kde by to bylo komplikovanější a zdlouhavější, než vázání drátem, nebo přímo technologií zakázáno. O tom se pochopitelně nepřu.

Offline

 

#116 09-01-2023 21:37:31

MAG
Člen
Registrovaný: 19-07-2022
Příspěvky: 46

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Všimol si niekto podľa foto, že na vzorke V1 - tupý zvarový spoj do podložky, kde sa to pri skúške ťahom pretrhlo v TOO je viac zvaru ako na vzorke V2 a pravdepodobne tam bolo vneseného viac tepla?

Offline

 

#117 09-01-2023 21:51:35

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Franku myslím, že jste si jen ne úplně přesně s kolegou rozuměli. Vzhledem k tomu, že linkoval normy o svařování výztuže, tak jsem si celkem jistý, že i on stejně jako já netvrdil, že to nejde, jen že to není nejjednodušší. Ale myslím, že na tom jsme se už shodli všichni smile

Editoval habaso (09-01-2023 21:52:41)

Offline

 

#118 09-01-2023 23:07:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

HABASO NELŽI .

Offline

 

#119 09-01-2023 23:07:34

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

MAG napsal(a):

Všimol si niekto podľa foto, že na vzorke V1 - tupý zvarový spoj do podložky, kde sa to pri skúške ťahom pretrhlo v TOO je viac zvaru ako na vzorke V2 a pravdepodobne tam bolo vneseného viac tepla?

Poloha při svařování wink můj typ(předepsaný byly PA,PC a PF) a na stoupačku bývají ty sváry "mohutnější


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#120 09-01-2023 23:17:03

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

bobobo napsal(a):

HABASO NELŽI .

Také Tě zdravím a přeji, ať se máš v životě o něco lépe, abys měl menší potřebu zaplevelovat diskuze důkazy, že občas máš problém s pochopením psaného textu. big_smile

Offline

 

#121 09-01-2023 23:19:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

MAG - všiml jsem si, ale, je zajímavé, že je právě jediný. Těžko říci a brát to jako důkaz... možné to je. smile Upřímně, já bych řekl, že by se právě tam v té TOO měly přetrhnout všechny. Přece jen ta TOO by měla mít za následek určité snížení meze kluzu a celkové pevnosti. Nicméně je to důkaz, že ta TOO až tak kriticky pevnost neovlivnila. Když jsem pracoval ve Svářečské škole, tak se tam trhací zkoušky prováděly a až na výjimky materál povolil právě v TOO.

habaso - Pravda je, že tato konverzace na dálku není to  pravé a vzniká vzájemné nepochopení. smile

Editoval Frank (10-01-2023 13:26:09)

Offline

 

#122 10-01-2023 17:36:55

MAG
Člen
Registrovaný: 19-07-2022
Příspěvky: 46

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Frank -Tie zvarové spoje sú podľa mňa veľmi dobre technologicky navrhnuté a mám za to, že dosť záleží od typu spoja a polohy zvárania ako podotkol Ládes. A s tým súvisiace množstvo a koncentrácia vneseného tepla v TOO. Problém vidím s koncentráciou tepla v polohe PF  v kombinácií s tupým zvarovým spojom.

Obrázok pre predstavu mojej myšlienky:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10729_snimka.png

Offline

 

#123 10-01-2023 18:07:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

MAG  -  Ano, to chápu, je to pravděpodobné. Mimochodem dík za ten odkaz výše! Když si zpětně vzpomínám, tak do té "vaničky" jsme ty roxory svařovali už tehdy v sedmdesátých. smile

Offline

 

#124 10-01-2023 21:08:19

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Dělávali jsme v zasadě 3 pracovní zkoužky jedna byla prut cca ∅12
delky ca 450mm na na ni kolmo cca 50mm od konce koutakem navařeny kolíček o delce cca 80mm to šlo na trhačku  pak dalsí také ∅12  ale kolíček uprostřed a delka cca 500 mm a to se ohybalo a nakonec dva pruty  cca ∅16 nebo 20  preplatované cca 160mm 10mm od zacatku 50 mm svar pak 40 mm mezera a pak zase svar 50 mm a nakonec zase 10 mm volny konec (ty rozmery taham z hloubky sve děrave pameti takze nemusi byt 100%).I ty poslední sly na trhačku

Jinak zkoušky ve sv škole (tenkrat patrila pod Energomontaze Lbc)(dnes hruza fabrika v Lbc coz je ale odbihani od tematu )
jsem delaval na hladkych tycich na tupo ∅20mm X svar  ve vodorovne poloze  a pak na svislo (prstynky) oboje se rengenovalo a ohybalo.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#125 26-01-2023 13:16:54

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Stavebná oceľ, "roxor"- zvárať, alebo nie ?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče