SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-01-2023 08:13:47

MKRATZ
Člen
Registrovaný: 16-01-2023
Příspěvky: 7

Svařování košů pro termické odjehlení

Zdravím,
chtěl bych se Vás zeptat, zda Vás napadá jakou technologií by bylo nejvhodnější vařit koše pro termické ojehlení.
Termické odjehlení je ve svojí podstatě to že se do komory s obrobky, odlitky napustí směs kyslík a metan a zážehem svíčky dojde k odjehlení.

Obrobky a odlitky se upínají do nerezového přípravku, který je svařovaný - základní deska + kulatiny - které slouží jako pozice pro odlitky.

Zatím se to tu vaří obalovanou elektrodou nerez - nerez Kitinem na 92.

Každopádně po kratší, či delší době v místě sváru vypraská. Napadlo mě vařit netavící se elektrodou a přidat drát, ale nevím přesně co zvolit.

Napadá Vás jak tento kuriozní problém vyřešit?

Děkuji za nápady
S pozdravem
Kratzer

Offline

 

#2 16-01-2023 08:15:08

MKRATZ
Člen
Registrovaný: 16-01-2023
Příspěvky: 7

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Ještě doplním že se jedná o 10 mm nerez deska + 16 mm kulatina

Offline

 

#3 16-01-2023 09:06:41

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

standardne sa na to používa odporové zváranie https://sk.wikipedia.org/wiki/Odporov%C … 3%A1ranie, zvárajú sa tak kari rohože a rozne ochranné kryty na ventilátory, kryty na remenice, koše do supermarketov a pod..

Editoval AndyS (16-01-2023 09:11:24)


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#4 16-01-2023 14:23:29

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

A nepraska vam to proto, ze spatne svarujete tu nerez, mate vubec nejake WPQ? Muze se jednat o vnaseni vodiku a svary potom praskaji v dusledku HISC. U nas ve firme mame se svarovanim zkusenosti, krome cerne oceli svarujeme potrubi z duplexu, 13Cr oceli, F65 apod. Pokud je pozdeji svar pod pnutim a do svaru byl vnesen vodik, tak praska. Reseni je sehnat WPS pro dany material, varit tigem a provest PWHT. Pokud ale vystavujete kose velkym teplotnim sokum, tak muze dochazet ke krystalickym zmenam ve strukture a potom svary stejne casem praskaji tak jako tak. Ale spis bych se nejprve zameril na spravne svarovani podle doporucene kvalifikace. Take by bylo priste dobre dat sem par fotek nebo nakres toho kose.

Editoval Jakobo (16-01-2023 14:52:11)

Offline

 

#5 16-01-2023 20:34:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Jen pro doplnění - svařuje ten koš svářeč podle nějakého technologického postupu nebo je to spíš kutilská záležitost? Konstruoval ten koš konstruktér se znalostmi o svařování silnostěnných nerezových svařenců? Ten koš je z nerezi proč? Z jakého nerezového materiálu je koš zkonstruován? Je ten typ materiálu vhodný pro dané použití za tepla v silně reaktivní atmosféře ze spalování metanu s kyslíkem?

Dotazy vyplývají z popisu poruch na koši. Nerezů jsou desítky druhů. Stejně jako jim příslušných přidavných materiálů. Žádný univerzální pro veškeré použití neexistuje.

Offline

 

#6 16-01-2023 21:24:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Taky při  výbuchu směsi  kyslíku  a metanu může dojít k  velmi  silným  rázům,  které  mohou  ten  koš velmi  namáhat.

Offline

 

#7 17-01-2023 07:58:55

MKRATZ
Člen
Registrovaný: 16-01-2023
Příspěvky: 7

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Dobrý den,
koše jsou z nerezové oceli, protože při tzv. výbuchu klasická ocel téměř ihned na povrchu koroduje. Jedná se o ocel s označením 17 348.
Svařujeme obalovanou elektrodou na nerez/nerez.
Materiál není podle mého zcela vhodný, ale používá se relativně dlouho a zatím bez problémů.
Materiál sám o sobě netrpí tolik, jako právě svár - který je spíše vařen řekněme konvenčně - drží to? Drží to.
Napadlo mě využít metody TIG a přídavného drátu z materiálu, který by lépe odolal.
Navíc by nám to umožnilo vařit z obou stran, protože TIGový svár je značně menší

Offline

 

#8 17-01-2023 08:59:35

Dlouhán
Člen
Registrovaný: 24-11-2019
Příspěvky: 27

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Zdravím, mám kamaráda který dělal termické odjehlení.  Mluvil jsem s ním a říkal že to vařit TIG , kořen udělal a krycí vrstvu (větší).  Stejně to ale není na věky vzhledem k rázům které tam jsou. Přídavný materiál  neví jaký byl nweřešil to.

Offline

 

#9 17-01-2023 14:00:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

MKRATZ napsal(a):

Dobrý den,
koše jsou z nerezové oceli, protože při tzv. výbuchu klasická ocel téměř ihned na povrchu koroduje. Jedná se o ocel s označením 17 348.
Svařujeme obalovanou elektrodou na nerez/nerez.
Materiál není podle mého zcela vhodný, ale používá se relativně dlouho a zatím bez problémů.
Materiál sám o sobě netrpí tolik, jako právě svár - který je spíše vařen řekněme konvenčně - drží to? Drží to.
Napadlo mě využít metody TIG a přídavného drátu z materiálu, který by lépe odolal.
Navíc by nám to umožnilo vařit z obou stran, protože TIGový svár je značně menší

To je ocel AISI 316Ti, k tomu by měl být přídavný ER 316L, popřípadě ER 309 LMo. Ale neměl by být podstatný rozdíl mezi použitím TIG, nebo elektodou. Elektroda by měla být E 316-16, nebo equivalent.

Offline

 

#10 18-01-2023 11:05:17

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Nevím teda přesně jak ten přípravek vypadá,ale předpokládám že to je "ježek"(klec) do kterého se zasouvají odlitky (na plotně kouťáky navařené tyče jako ostny),nevím jaký máte výrobní program a režim(jestli se specializujete na pár konkrétních výrobků,nebo jestli jedete ve volném zakázkovém režimu čili děláte pokaždé něco jiného),ale co místo sváru udělat závit-deska by se v nějakém rastru  rozrtala a vyzávitovala.Do závitu by se pak ty tyče našroubovaly.(fotka by bodla-net poměrně zarytě mlčí,našel jsem fotky krabic odjehlovacích strojů výrobků před i po odjehlení,koše odpadkové,na psy,na basket,nákupní,sací koše čerpadel,ale na "termické odjehlení nic....)
Deska i d16 tyče jsou z té 17 348?


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#11 18-01-2023 15:42:35

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Svařování košů pro termické odjehlení

Já jsem tohle odjehlování viděl před cca 15 lety u firmy Herz ve Vídni. Odjehlovali mosazné drobné armatury. radiátorové ventily, šroubení ap.  Měli ploché koše, , které naskládali na sebe do takového rámu. Protože jsem netušil, že materiál a provedení "košů" bude problém, tak jsem se o to nezajímal. Říká se tomu odjehlení "výbuchem", ke kterému ale nesmí dojít. Je to velmi rychlé vzplanutí. Fungovalo to perfektně.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče