SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Tahle kukla se prodává jako celek s ventilační jednotkou za cca 18k pod značkou ESAB (nevím jestli už tady u nás ale jde jinak koupit přímo z Ali nebo jsem jí viděl na Ebay z německa). Samotnou kuklu bez filtrační úpravy (pokusím se zjistit od výrobce - prodejce na Ali...cenu a dodání kříže s přípravou na ventilačku). Rád bych použil svou jednotku od Kowaxky na tuhle FLIPku. První dojmy a pocity...jedním slovem SUPER a dokonce lepší než KOWAX FLIP. Zpracování je TOP a za tu cenu absolutně nechápu. Přední plexa jdou koupit i ve žluté barvě jako pracovní brýle (to mám rád..a hned jsem sadu dokoupil) a jinak v krabici najdete jeden transparentní kryt a po páru vnitřní. Pytel na kuklu je dle mě opravdu kvalitní (není to papír) a je dvojtý..takže v něm můžete mít přísluško a i samotnou kuklu. Takže za necelé 3 tisíce můžete mít naprosto TOPovou kuklu !
DOPORUČUJI VŠEM, kdo uvažuje o nové kukle...stojí opravdu za to !!!
Kukla
https://www.aliexpress.com/item/1005005 … 1802X16Rzx
Přísluško
https://www.aliexpress.com/item/1005005 … 1802X16Rzx
Editoval Discovera (15-11-2023 17:17:39)
Offline
Ono aj nové veci stoja občas za prd. Mám svoju starú kuklu speedglas a som s ňou spokojný už cca 16-17 rokov. Pred rokom nám kúpili v práci esab sentinel a50 z filtraciou . Keď som to dostal do ruky tak katastrofa . Je to gulate ako lopta či prilba na motorku. Neni som nauceny dávať kuklu hlavovym krízom na stôl, tu sa to inak nedá, prípadne niekam zavesiť. Či ju položím na bok tak sa prekotula sama na ochranné sklo a neni tam ziadna poloha kde by ta folia neprišla do kontaktu zo stolom či inou položkou. Jednoducho hneď celá folia doskriabana,pooskierana . Kazetu nekritizujem vôbec, len mi vadí že keď bodujem či vyrovnávam, nastavujem ,čokoľvek iné tak keď ju položím niekam tak sa to stále prekotula na tu foliu a hneď je na výmenu. Trochu som s tým vybabral ,nedávam tu ich oblu foliu ale klasicky rovnú a zalozim ju hneď pred kazetu takže je to utopene a nedostane sa to nijako do kontaktu pri odložení. Takže aj tá kuklu čo tu chvalite môže byť super ,vôbec netvrdím na že nie. Len mi príde že dizajnovo je to to isté a vymyslel to dáky dement čo nevie nič o práci slávu ale len aby hlavne pekne vyzerala . Pokiaľ ma niekto iný názor tak mu ho neberiem ,možno už som staromodny keď oceňujem iné veciach
Offline
Tono - Každý má svůj názor a tak to má být... každý je jiný. Prošlo mi rukama taky docela dost kukel a i těch do nebes vychvalovanych jako je speedglas 9100 s ventilační jednotkou ale tak trochu mi to přišlo jako placebo. Ani ona mi nesedla a spotřebák není zrovna lidový. Každopádně to své příznivce má. U teto kukly se Vám plexo nepoškrábe je utopené mírně a ano pokládá se na stůl křížem dolů....jako diletantství v tom nevidím... osobně nemám rád pokládání kukly jinak než křížem dolů a na háčku za temenní kříž drží taky perfektně.
Zároveň ovšem říkám, že oči mám jen jedny a pokud jasně vidím rozdíl při svařování v této kukle (kazetě) nevím, proč bych nenapsal že za to opravdu stojí.
Offline
Ja som vôbec nespochybnoval kazetu a jej kvalitu. Len som napísal že ta A50 je jednoducho nachylna na poskriabanie . Bez rozmýšľania a v každom momente ked dam kuklu z hlavy očakávam že sa jej nič nestane . Zvaram nerez prevažne, no občas aj cernotu či AL . Keď to prezeniem úplne tak mi nepríde ako úplne super nápad dávať kuklu na stôl hlavovym krížom a keď stôl môže byť mastný ,zapraseny . To si rovno môžem vlasy poutierat spinavymi rukavicami . Ako vravím, nemám problém z esabom a vôbec neberiem speedglas ako niečo najlepšie čo môže byť. Jedine co mi vadí že ta A50 je nedomyslena . Stačí pár milimetrov aby bolo utopene sklo(folia) a nič sa nemôže poskriabat .
Offline
Zajímavý tip.
Akorát se obávám, že ta helma je tak "drahá" jenom kvůli tomu digitálnímu nastavování, které člověk použije buď jednou, nebo je to zase nepraktické pro časté úpravy. Každopádně asi zkusím taky nějakou na Ali vybrat, protože od té doby co jsem půjčil vybavení švárovi a on s tím nechal dělat nějakého dobytka, mi helma tmaví až moc a nedá se to už doladit. O tom jak je omlácená nemluvě.
Offline
Kuklu jsem koupil a zdá se že vše je OK až na jednu věc. Zkusil jsem pomocí blesku fotoaparátu rychlost zatmavení a bohužel pokaždé jsem dostal bombu do oka, jako kdyby tam žádné zatmavení nebylo. Nevěřím tedy ani trochu ve výrobcem uvedenou hodnotu 0.00004s. Porovnám ještě s kámošovou shitkou 700Kč ze supermarketu. Tipuji že to bude stejné.
Offline
Podle mě je takový test neprůkazný a o ničem nevypovídá. Čidlo by asi mělo reagovat prioritně na uv složku spektra, která v blesku fotoaparátu není.
Offline
Reaguje, ale zatmí se pomalu. Nebo myslíš že na UV zareaguje rychleji? Tomu nevěřím. Až se budu v zimě nudit, změřím to.
Offline
Ono u xenonové výbojky ve fotografickém blesku taky není jistá doba světelného impulzu. Na testování by asi spíše byly mnohem lepší LED diody, protože by u nich mělo jít nastavit délku světelného impulzu až do mikrosekund podle délky impulzu proudu, kterým se napájí.
S jednou diodou by se tak mohlo začít od délky impulzu, který kazetu spolehlivě ztmaví a postupně délku impulzu zkracovat.
Offline
Moje představa je že na osciloskop připojím snímač s fotodiodou (reaguje v nanosekundách), naproti UV panel a mezi fotodiodu a UV panel dám kazetu z kukly. Délku pulzu budu ovládat třeba arduinem. Pak porovnám pulzy s vypnutou a zapnutou kazetou a přesně si změřím dobu než dojde k setmění. Vsadím se že to bude mnohem víc než uvedených 40us.
Offline
Toto měření nebude mít velký praktický význam. Spíš bych měřil průběh intenzity světla vyzařovaného obloukem při zapalování pro jednotlivé metody. Oblouk se rozhořívá mnohem pomaleji než výbojka blesku. Proto je v praxi expozice očí mnohem menší než by odpovídalo výsledkům pokusů s bleskem. Na př. mě kukla ztmaví už jen při HF. Takže když zapálí oblouk už je ztmavená. Při MMA při zapalování je vznikající oblouk částčně chráněn obalem a nějakou dobu trvá než se vyvoří plně ionizovaný kanál pro plný svářecí proud atd.
Online
vohnout napsal(a):
... Nebo myslíš že na UV zareaguje rychleji? Tomu nevěřím. Až se budu v zimě nudit, změřím to.
Ano, myslím si, že délka odezvy fotosenzorů je závislá na vlnové délce světla.
Vhodný materiál senzoru do kukly by měl reagovat nejrychleji (a mít největší cilivost) na uv složku spektra.
Citlivost na viditelnou složku světla tam samozřejmě je, ale měla by být podružná.
Editoval Zdenek11 (22-06-2024 14:04:19)
Offline
Spektrum světa je důležitý, stačí se zamyslet proč na jeden druh světla ztmaví a na druhý se kukle nechce i když je ve viditelném spektru intenzita svitu značná.
Doporučuji se zamyslet nad metodikou testu a co chcete změřit. Pokud chcete změřit zpoždění kukly, tak postup navržený v příspěvku #10 je nevhodný. Než se snažit měnit délku svitu zdroje světla (př. výbojky, UV panel, LED zdroj...) je lepší změřit průběh na fotodiodě. Pokud máte paměťový osciloskop, tak jde o prostý odečet. Pokud osciloskop není, tak při osvětlení fotodiody spustíte čítač a při zatmavení fotodiody kuklou čítač zastavíte.
Jenže i při tomto měření do měření vstupuje mnoho chyb, jako je nevhodné=jiné spektrum zdroje světla, nevhodný=jiný náběh a pokles světla, jiná intenzita světla, citlivost fotodiody, zpoždění fotodiody a měřících obvodů, …. je toho hodně.
Cesta z toho je bud najít normu či popis technických parametrů měřící soustavy a tu zopakovat, nebo se snažit odstranit jednotlivý chyby. Například jako zdroj světla použít skutečný svařovací oblouk, místo jedné diody použít identické diody pro referenční měření, použít propracovanější metodu měření.
Ještě poznámka k UV záření. Z hlediska funkce ztmavovacího obvodu kukly může hrát významnou roli, z hlediska lidských očí koukajících přes kuklu by hrát roli nemělo. Kukly mají mít permanentní UV filtr, který funguje stále bez ohledu na stav ztmavení kukly. Z toho plyne potřeba zjistit, zda UV fotodioda vložená za filtr kukly je vhodná pro měření a její výsledkyje třeba korigovat.
To co naměříte podle #10 nebude mít žádnou vypovídací hodnotu a přínos bude spíš v oblasti zábavy a učení se.
Editoval Charon (22-06-2024 15:14:00)
Offline
Ať tak či tak, i kdyby se odhlédlo od spektrální závislosti čidla, posuzovat kuklu podle průchodu fotoblesku je na nic. Délka záblesku např u blesku TT350N je deklarovaná 1/350 až 1/20.000 sekundy, což je 50 μs. Reakční doba kukly je udávaná 40 μs, což znamená, že téměř celý záblesk kuklou „projde“. Bude to záblesk relativně slabý, nicméně polemizovat o tom, do jaké míry je to „bomba do oka“, zvlášť při pohledu do blesku z bezprostřední blízkosti, je irelevantní.
Jinak to hlavní podstatné už napsal Famater v #11.
Offline
Pokud má fotoblesk takový deklarovaný rozsah, tak bude taky regulovaný. Ve fotoblesku je čidlo, které měří odraz světla blesku od předmětu. A pokud ten odraz dosáhne nějaké nastavené hodnoty, xenonová výbojka se vypne a dál už nesvítí. Takže, pokud fotoblesk byl blízko kukly, to je čidlo proti čidlu a to rychlejčí čidlo "vyhraje".
Offline
https://www.thorlabs.com/newgrouppage9. … p_id=14218
Křivka reakční doby uvedených křemíkových fotodiod je ve viditelném spektru plochá. Jde o desítky nanosekund. U jiných typů fotodiod to bude podobné. Nevím co je v té kukle, ale jestli fotodioda, tak i na ten blesk bude reagovat max. v jednotkách mikrosekund, spíš ve stovkách nanosekund. Zpoždění elektroniky bude zanedbatelné. Nejpomalejší z celého řetězce je to sklo.
Jinak speedglas uvádí u svých kukel čas zatmavení 100us a někdo jí právě bleskem testoval a záblesk prý skoro nebyl vidět.
Ale tahle kukla se mi jinak líbí.
Offline
Dík za odkaz, zase jsem se poučil. Nevím ale, jak si vysvětlit, že kukla reaguje už na HF výboj, který bude ve viditelném spektru světelně naprosto nevýrazný vůči okolí (#11). To by pak musela reagovat i na sebemenší zastínění/odstínění svařovaného místa. Měl jsem za to, že má zásadně vyšší citlivost v uv části spektra.
Offline
vohnout> takova mereni, ktera jsou standardizovana mj. i v EN 379, jsem driv delal. Psal jsem o tom i neco zde:
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 72&p=2
Editoval Dawe (23-06-2024 10:18:33)
Offline
No, může tam být snaha zjednodušit elektroniku a zvýšit její stabilitu tím, že se navrhne pouze jen jako 2 -4 x rychlejší než je sklo, respektive ty kapalné krystaly. Taky je otázka, jestli malé i velké ztmavení proběhne za podobnou dobu a nakonec je otázka teploty těch kapalných krystalů, kdy snižováním teploty se reakce kapalných krystalů velmi zpomaluje.
Taky u elektroniky je otázka, jaký má ta indikace průběh. jestli prostý proporcionální nebo nějaký víc integrační nebo i derivační. Ay se co nejvíc vystihl průměrný průběh toho světelného záření při zapálení elektrického oblouku
Offline
Na kazetě kukly jsou uvedeny, dle normy EN379, její optické vlastnosti. Tyto jsou klasifikovány známkami od jedničky po trojku. Nejlepší známka je, podobně jako ve škole, jednička, nejhorší je trojka. Tyto známky určují kvalitu kukly. Rozhodně výrobci na kazetě neuvádí reakční čas kukly, daný fyzikálními vlastnostmi použitých tekutých krystalů. Domnívám se, že to má důvod ten, že tato doba reakce je velmi závislá na teplotě, kdy s klesající teplotou klesá i hbitost tekutých krystalů otáčet se z průhledné polohy do polohy tmavé a také si myslím, že všechny kukly používají stejnou techniku a tak mají reakční časy velmi podobné, případně stejné.
Offline
ZDENÁL> prave v tom legislativnim oznaceni a klasifikaci dle EN 379 je schovany i ten (maximalni) reakcni cas. Je navazany na uvadena clonova cisla. Mereni je 500ms svetelny pulz ve dvou teplotach, -5°C a +55°C. Alternativene +10°C a +55°C, pokud jim to za mrazu nevyjde, v tom pripade je soucasti oznaceni i uvedene omezeni, ze kukla se pouziva pouze nad +10°C.
Offline
Vidím Dawe, že máš s normou EN 379 mnohem větší zkušenosti než já. Já jsem pouze porovnával několik desítek typů samostmívacích kukel, které jsou k dostání na našem trhu a dospěl jsem k závěru, že reakční čas mají všechny stejný a číslo uváděné v technických parametrech nic nevypovídá o kvalitě kukly. To číslo nemá žádnou vypovídací hodnotu když u něho není specifikována teplota okolí a stupen tmavosti. Jediným orientačním ukazatelem kvality kazety je klasifikace optických vlastností. Z hlavy si pamatuji že se známkuje homogenita clony, zkreslení a ostrost vidění a dál nevím. Pokud by sis vzpomněl co ta jednotlivá čísla znamenají, můžeš to upřesnit. Také jsem poznal, že všechny kazety do samostmívaček se vyrábí v číně a firmy jako ESAB, FRONIUS a další si vyberou u čínana nějaké typy a ty pak prodávají pod svou značkou s patřičným navýšením ceny. Tolik mé laické, ale dlouholeté zkušenosti.
Offline
Reakční časy nebudou stejné, i když se používá stejný druh kapalných krystalů. U levných a drahých kazet se může lišit zapouzdření kapalných krystalů a kromě toho rychlost bude ovlivňovat taky intenzita elektrického pole, které na ty krystaly působí neboli kvalita elektroniky. Dobrá elektronika "vytěží" rychle po zapnutí maximální nebo optimální napětí, aby kapalné krystaly reagovaly rychle a to drží i při různých teplotách a i při dost vybité baterce.
Offline
Nebo také ne. Také se to dá vyvinout a designovat v Evropě a v Číně založit/koupit firmu, která to vyrábí.
ZDENÁL napsal(a):
Vidím Dawe, že máš s normou EN 379 mnohem větší zkušenosti než já. Já jsem pouze porovnával několik desítek typů samostmívacích kukel, které jsou k dostání na našem trhu a dospěl jsem k závěru, že reakční čas mají všechny stejný a číslo uváděné v technických parametrech nic nevypovídá o kvalitě kukly. To číslo nemá žádnou vypovídací hodnotu když u něho není specifikována teplota okolí a stupen tmavosti. Jediným orientačním ukazatelem kvality kazety je klasifikace optických vlastností. Z hlavy si pamatuji že se známkuje homogenita clony, zkreslení a ostrost vidění a dál nevím. Pokud by sis vzpomněl co ta jednotlivá čísla znamenají, můžeš to upřesnit. Také jsem poznal, že všechny kazety do samostmívaček se vyrábí v číně a firmy jako ESAB, FRONIUS a další si vyberou u čínana nějaké typy a ty pak prodávají pod svou značkou s patřičným navýšením ceny. Tolik mé laické, ale dlouholeté zkušenosti.
Offline
V číně se žádná firma nedá koupit. Vždy vlastní více než polovinu stát. Proto se na trhu objevují výrobky známých evropských značek, které jsou naprosto totožné, ale za poloviční cenu.
Offline