SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 13-10-2024 22:20:58

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4451

Re: Základni kurz versus státnice

Alkoholiku, když nevíš o čem píšeš, ta to radši nedělej. Zřejmě vůbec netušíš, že svařování v Evropě (i ve světě) je řízeno jakýmisi centrálními organizacemi, které mají v jednotlivých státech i normotvornou povinnost. Proto jsou pak svářeči s evropskými Certifikáty uznáváni pro certifikované výroby obecně.
V ČR existuje i "konkurenční" organizace, která pořádá i svářečské kurzy a vystavuje Certifikáty EN. Nemají k tomu oprávnění, ale to jim nevadí ve vydělávání peněz na nedostatečné informovanosti firem, které potřebují certifikované svářeče. Tito svářeči pak zírají jak puci, když je firmy s plnou certifikací na svařování podle evropských norem nezaměstnají, případně po nich požadují, aby se na svůj náklad nechali přezkoušet ve Svářečských školách v EN systému.
"Soukromá" firma CWS-ANB má od státu pověření ke všem svým činnostem. Také zastupuje, resp, reprezentuje ČR v evropských i světových svářečských organizacích. Stačí se podívat na její stránky.
Jen malá část:
Vykonávání statutu ANB CC podle směrnic EWF a IAB
Vydávání evropských/mezinárodních certifikátů výrobcům o splnění ČSN EN ISO 3834

Offline

 

#27 14-10-2024 15:13:40

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 425

Re: Základni kurz versus státnice

jirkati, to nerozporuju, ale přesto mi cws-anb nemůže zakázat svařovat. Důkazem je i existence druhé konkurenční firmy nebo svařování jako volná živnost nikoli vázaná na členství v nějakém klubu. Druhá strana věci, jsou požadavky zákazníka ať už na členství v klubech vlastnění certifikátů a jiných bumážek, nebo i vysloveně absurdních podmínek. Co je ve smlouvě se zákazníkem je platné a pokuď někdo podepíše smlouvu a podmínky nesplní jeho škoda.
Když budu chtít bejt členem klubu cws-anb tak si ten certifikát zaplatím, zatím tu potřebu nemám a klidně svářím bez členství v jakékoli organizaci.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#28 14-10-2024 21:37:05

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4451

Re: Základni kurz versus státnice

Žádný "klub svářečů" neexistuje. A pokud máš Certifikát podle EN ISO systému, tak je tu u nás systém zastřešovaný CWS-ANB. Je to na těch stránkách zmíněno u celé řady celkových informací, včetně zkušebních organizací, které jsou sdruženy v CWS-ANB.
Taky se můžeš podívat na Svařovací normy používané v ČR (EU).

Ještě si dovolím citaci z příspěvku jednoho zkušeného svařovacího odborníka z diskuzního fóra na CWS-ANB:

Profese svářeče je neuvěřitelným způsobem devalvována. Kvalita, přístup k práci, zručnost, odpovědnost a obecně to, co dělá "řemeslo" je rozmělněno jednak množstvím mizerně kvalifikovaných pracovníků, dále špatnou osobnostní úrovní těch lidí, s tím se pojícím nízkým benefitem. Zároveň v porovnání s jinými řemesly se často jedná o nepříjemně těžkou, nekomfortní práci, jejíž obliba, hrdost na to co dokážu a projevy odpovědnosti dnes nejsou nijak atraktivní. Nicméně stále jsou k dispozici pracovníci, vídám je, kteří pořád trvají na tom, že výše uvedené aspekty jsou pro ně zajímavé a řemeslo dále posouvají dopředu. Podíl na tomto ale máme i my, v pozitivním i ovšem negativním smyslu. I my tedy můžeme ovlivnit směr svařování, jakým se ubírá, a proto také bychom měli ze svého středu vyloučit ty, kteří působí proti.

Offline

 

#29 15-10-2024 19:23:27

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 425

Re: Základni kurz versus státnice

kdeže žádnej certifikát od cws..... en iso, ale oprávnění svařovat jmenuje se to živnostenský list živnost volná.
Jinak svářeč není profese, ale pouze rekvalifikační kurz. Vlastně mně to jako pomocníka topiče vůbec nevzrušuje.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#30 15-10-2024 21:18:27

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8623

Re: Základni kurz versus státnice

😂


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 16-10-2024 08:12:15

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Ono to jde do řiti všade . V Rusku při reportáži výroby stíhaček vedoucí brečel , že mají posledních 16 svářečů titanu , pak se nediv .

Offline

 

#32 16-10-2024 12:16:45

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4881

Re: Základni kurz versus státnice

Všemožné certifikace byly zavedeny pro získání konkurenční výhody. U výrobku přece záleží na tom, jestli je vyrobený v požedované kvalitě v souladu s výrobní dokumentací. U Mochovců, když zelení proti uvedení do provozu bojovali, nastal problém, že potrubí svářeli také necertifikovaní svářeči. Přitom se neuvádělo jestli byly sváry vadné. Domnívám se, že za kvalitu odpovídá dodavatel a ten si musí vybrat svářeče, kteří budou spolehlivě odvádět práci v požedované kvalitě. Certifikace může usnadnit výběr. Jen u velkých firem je možné plně splnit podmínku certifikace svářečů, Při dělení podle druhu sváru, materiálu, tloušťky atd. není možné pokrýt celý rozsah. Proto potom sváří kdo to "umí". Je možnost si na konkretní úkony svářeče najmout, ale zde do toho vstupují náklady a koordinace termínů. Svár, který splňuje požadavky projektu nemůže přece být vadný jen proto, že ho provedl necertifikovaný svářeč.
Na druhou stranu je svářeč profese, která vyžaduje mnohem více znalostí než jen vedení elektrody, nebo hořáku. Většinu toho ale řeší za svářeče technolog - když je.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#33 16-10-2024 12:49:57

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2832

Re: Základni kurz versus státnice

To je hezká teorie, že za kvalitu ručí firma, ale jen teorie. Kdo je firma? Majitel? Ředitel? Mistr? Sám svářeč? A co když předá firma dílo, polovina lidí, kteří to svařovali, odejde, a za dva roky se něco stane? To budou policajti honit lidi po republice a zjištovat, kdo co svařoval?
Ta certifikace má nějakej smysl, aspoň jsou předpoklady, že to bude svařené dobře (ne že by nemohl svářeč s milionem certifikátů a třicetiletou praxí něco odfláknout). Samozřejmě některé certifikace jsou tak, jak píšeš - jen získání konkurenční výhody. K čemu je v praxi ISO9001, to jsem opravdu nepochopil. Je jen tvoje věc, jestli máš skladem materiál za mega, nebo desetkrát tolik, a jestli dokážeš dohledat, že tenhle konkrétní šroubek ti dodala šroubárna Prdelovice vloni třicátého března. Která nota bene taky musela mít ISO9001. Stejně musíš ten šroubek vyměnit. Je jen tvůj problém, jestli kupuješ blátěný šrouby z Číny, nebo kvalitní někde z Evropy. A že jsou kvalitní, to musíš zjistit zkouškou (pokud na tom záleží), ne že se spolehneš na to, že dodavatel má (údajně) ISO9001.

Offline

 

#34 16-10-2024 14:55:05

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 425

Re: Základni kurz versus státnice

Když neručí výrobce, tak kdo? Snad certifikační firma? Nikdo tady nerozporuje právo zákazníka stanovit si a vyžadovat podmínky zakázky.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#35 16-10-2024 15:30:35

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Ani jeden netušíte , co má za úkol ISO 9001 . Tak se od toho vzdalte , plkáte zase jen kraviny .

Offline

 

#36 16-10-2024 20:30:34

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1605

Re: Základni kurz versus státnice

ISO 9001 je mezinárodně uznávanou normou pro systémy řízení jakosti. Je to drahá záležitost, ale její dodržování zajišťuje že produkt má stále stejnou kvalitu. V tom je její největší přínos. Možná že vám to tak nepřipadá, ale to je obrovská věc.

Dokonce i přes to že má výrobce certifikaci podle ISO9001 může vyrábět bláto šrouby, ale nebude je vydávat za pevnostní.
Na stole mam a často používám Post-it štítky od 3M (https://www.officeo.cz/blocky-v-kostce-post-it-lolipop/). Něco jako bláto šrouby, prostě výrobce vyrobil lepidlo a ono zas tak moc nelepilo. Zmetek až do chvíle kdy někoho napadlo použít ho na poznámkové štítky a kvalitní výrobek s dobrou prodejností byl na světě. Ty bláto šrouby, samozřejmě s definovanou pevností, se používají pro zavěšení leteckých motorů - gondol tak, aby se v případě problému urvala gondola a né rozpáralo křídlo.

Tím nehájím běžné čína šrouby kde kvalita kolísá a ani příslušnost do jedné krabice neznamená že musí být všechny stejné.

Editoval Charon (16-10-2024 21:02:37)

Offline

 

#37 16-10-2024 20:58:50

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1591

Re: Základni kurz versus státnice

Škoda, že nám to nevysvětlil bobobo. Hned by jeho příspěvky měly větší hodnotu.

Offline

 

#38 Včera 04:58:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8623

Re: Základni kurz versus státnice

ZDENÁL: Třeba se ještě probere a všichni se zasmějeme


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 Včera 18:00:41

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Na to je knížka .... Zaváděl jsem cca před 15ti lety v podniku se skoro 200 zaměstnanci , ve výrobním! podniku . Je to system , který by ti měl zajistit SHODNOU kvalitu výroby pro daný výrobek . Je tam rozepsán celý proces výroby se všemi operacemi od výběru surovin , jejich přijetí , značení , umístění , zkoušení . Musíš popsat , kdo a jak přijme dodávku od SCHVÁLENÉHO  dodavatele . Co s ní udělá , co udělá s nekvalitním materiálem , jak ho označí , kam ho dá , komu to nahlásí . Podnik musí zahájit jednání s dodavatelem a zapsat výsledek . To samé je pro výrobu - musíš vypracovat jednotlivé protokoly pro typy výrobku od založení suroviny , přes výrobu , po dokončení , balení , zkoušení , značení , vytřídění neshodných výrobků , kdo , kam , kdy , zápis , štítky , likvidace . Stejně popis laborky - všechny zkušební procesy , pokud nejsou normy . Když jsou , tak zajistit zkušební zařízení , jejich kontroly a úřední zkoušky . Zkoušky stanovených měřidel . Poté vypracování typů jednotlivých výrobků , tedy jejich hodnoty . A jsme u toho , jaké hodnoty si zadáš , když si zadáš bláto , bude to bláto atp.
Základní školení pověřence pro jakost začíná vymezením pojmu jakost . No milionáři na jeho Rolsu může kašlat blbě zahnutá klička u dveří za 200tisíc , afrikánovi nevadí upadávající dveře auta . TOTO JE ZÁKLADNÍ POCHOPENÍ POJMU KVALITA !!!
Potom nastoupí certifikační orgán a provede dohled . Ale než se k tomu dostaneš , musíš celou výrobu dostat do stavu , aby pracovníci plnili vypracované postupy . Sám jsem školil dvakrát ročně fabriku . Pak si provedeš zkušební audit , uděláš zápis , opravíš chyby , znovu školíš , objednáš dohled a modlíš se , aby všichni dělali co mají . Nejhorší jsou takoví brouci pytlíci , kteří si se vším vědí vlastní rady . Když začne komisaři bájit , co dělá s tím a s tím . A myslí si , jaký je borec . A ty se jako doprovod komisaře zavrtáváš vzteky do betonu .
Výrobní postupy mají pracovníci na provozu k dispozici , ať písemně , nebo digi .
K tomu se pojí sledování dokumentace , kdy každý papír má své číslo , svůj datum , určeno kdo ho může vydat , jak se kontroluje aktuálnost , kdo a jak zajistí likvidaci neplatné dokumentace .
Takové domanástěnky na provoze tě zničí . Stejně jako blábol pracovníka no my tak děláme dlouho , zastřelit .
Vždycky jsem školil , že na otázku , jak ví co má dělat , musí odpovědět , že má školení , následuje okamžiotě otázka , co když si nejste jist , , no podívám se do dokumentace , následuje , co když tomu nerozumíte , musí následovat okamžitě se ptám mistra , následuje a do té doby ? přeruším výrobu .
Stejné otázky na mistra , končí volám vedoucímu , nebo PVJ , tj, mně , zde 24/6
a dalších 1000 věcí . Velmi velmi velmi velká zkratka .
Holé neštěstí je takový debil výše .

Offline

 

#40 Včera 18:44:59

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 236

Re: Základni kurz versus státnice

Hmm, tak "nastenky na provoze" snad resi jasne oznaceni "nerizena kopie", ne?


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#41 Včera 20:32:41

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Neřízená dokumentace - není součástí systému kvality a nemá proto vliv na kvalitu poskytovaných služeb. Je to také kopie řízené dokumentace, které byly pořízeny například k INFORMOVÁNÍ KLIENTŮ o systému jakosti v klinické laboratoři apod. musí být označena jednotným a jasně identifikovatelným nápisem .
Na provoze nemám žádné klienty
Zase blaf mimo ISO , kvá kvá kvá

Offline

 

#42 Včera 20:46:33

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Chtěl jsem neznalci nastínit to důležité , aby si ujasnil , co může od ISA čekat . mohu sem dát odkaz na příručky , ze které nepochopí nic .
Doufám , že pochopili , že i na konci výroby řízení ISEM může padat exkrement a tím nemyslím hnojivo .
Jasně jsem napsal , že je to veliké zjednodušení , pro některé rýpaly , kterým nejde o vysvětlení .

Offline

 

#43 Včera 20:55:41

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Připomínka k neřízeným nástěnkám mi momentální připomíná i nynější titulek na seznamu : Utěšoval plačící dívku před zamčenou školou. V křoví ji pak znásilnil a dal jí padesát korun

Offline

 

#44 Včera 21:44:11

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 236

Re: Základni kurz versus státnice

bobobo napsal(a):

Připomínka k neřízeným nástěnkám mi momentální

Pripominka k nerizenym nastenkam byla o tom, jak to ve firme pod ISO9001 udelat, aby pri auditu nebyl pruser, kdyz si clovek "jen" potrebuje neco vytisknout, pricemz duvodu k tomu muze byt mraky - jako treba ten, kdy rizena kopie nekde na k tomu urcenem DMS neni pro praci prilis prakticka.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#45 Včera 21:50:12

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Takže pro nezúčastněné příklad . Bavíme se o elektromobilech a do toho nám jouda zatáhne nabíječky u dálnice . Tedy nebavíme se o napěťové soustavě pro svářečku , ale o práci svařeče . a nebudu se bavit o nabíječkách u dálnice . Klasický příklad úkroku v diskusi jinam ......

Offline

 

#46 Včera 21:51:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Jo a ještě není to výhoda , ale často nepřekročitelná nutnost být certifikován .

Offline

 

#47 Včera 23:25:21

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2832

Re: Základni kurz versus státnice

bobobo napsal(a):

Jo a ještě není to výhoda , ale často nepřekročitelná nutnost být certifikován .

Takže z tvého podrobného výkladu jsem se ujistil, že ISO9001 (jsou i jiná ISO, ale netuším, čeho se týkají) je jen buzerace a dojná kráva pro toho, kdo ISO uděluje a posléze kontroluje. Není důležité, jestli vyrábíš kvalitně, můžeš vyrábět i sra..ky, ale musíš na ně mít ISO9001.  Taková univerzální formula, něco jako u kouzelníka abrakadabra smile.
Ono to vlastně neříká nic o samotné kvalitě výroby, ale o předepsaném postupu, jak ty sra..ky vyrábět.

Offline

 

#48 Dnes 06:17:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8623

Re: Základni kurz versus státnice

Pafík má pravdu. ISO je jen pojistka firem: Co kdyby náhodou.

Bobobo: Nevím co tady furt tlačíte zacexkrementy, já certifikáty mám a ptal jsem se celkově.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#49 Dnes 06:52:47

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4156

Re: Základni kurz versus státnice

Zase to převracíš . Jako zákazník si můžeš zkontrolovat , zda pracují podle toho co deklarují . Já jsem tedy nedělal ve sváření , ale představuji si , že k výrobku budou mít interní papír , kde bude vše , kdo , kdy , kde , jak a čím svářel . Svářečský průkaz atd .
Pokud je produkt v harmonizované euronormě , tak musí všem údajům vyhovovat . Pokud je norma neuvádí !, potom si je může emitent stanovit sám .
Pokud napíší , že bude svářeno metodou dle normy xy , tak ji musí splnit .
A ve skutečnosti ano , pokud neprodukují dle norem a mají vlastní postupy , hodnoty , mohou být produkty pro jednotlivého odběratele jednou bordel , jednou OK .
Pro mne , jako PVJ , to bylo super . Pokud došlo k reklamaci věděl jsem o produktu vše .
Kdo , kdy , jak , čím , z čeho vyrobil a jelikož jsem měl vybavenou laborku , tak jsem si mohl vyzkoušet , jestli sedí techhodnoty a mohl jsem řediteli oznámit , zda jsme škodiči či poškození . Na to , že jsem často chodil hlásit chyby , jsem tam vydržel dost dlouho , skoro 18 let .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče