SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-06-2011 18:41:48

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

zinkování pružin

zdar, pokud se galvanicky pozinkuje pružina změní se její vlastnosti?

Offline

 

#2 30-06-2011 19:36:05

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: zinkování pružin

tak se podívej na Ara diagram k dané oceli a zjisti si jake množství tepla se do materiálu pružimy dostane at ji nepopustíš nebo ti více nezkřehne. Já bych zvolil galvanické zinkování a je po starostech s teplem.

Editoval franišek (30-06-2011 19:37:03)

Offline

 

#3 01-07-2011 10:35:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: zinkování pružin

Kolem galvanování pružiny byly svého času diskuze stran difundování vodíku. Ve vodném roztoku na katodě vzniká vodík v atomárním stavu H, který díky svému malému rozměru dokáže bez problémů difundovat do mřížky kovu. Tam se potom postupně slučuje na molekulu vodíku H2 , která už je větší a vytváří tak v mřížce kovu dodatečné pnutí, které mělo zvyšovat křehkost. Vodík se dostraňuje zahřátím výrobku, což je u pružiny problém.
Akorát nevím, jak moc to je celé velký problém a jestli to dnes třeba není nějak řešeno, třeba nějakým inhibitorem vzniku vodíku v lázních nebo tím, že se počítá se zahřátím pokovené pružiny a s jejím popuštěním....

Offline

 

#4 01-07-2011 11:50:48

ulitej
Člen
Registrovaný: 11-02-2011
Příspěvky: 252

Re: zinkování pružin

já bych použil zinkový sprej - co vy na to ????


Pegas 160 Mig/Mag SYN

Offline

 

#5 01-07-2011 16:31:49

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: zinkování pružin

právě že jsem slyšel o tom křehnutí ale nevěděl jsem proč, tak jak to vysvětluje radim to bude ono. pokud se jedná o nějaké pružinky třeba na myší pastičky tam to čert vem ale pokud jde o nějaké pružiny kde mi záleží na jejich vlastnostech tam tuto procedůru nepodstoupím. takže buď ten zinkový sprej, barvu a nebo komaxit to bude jediná možnost povrchové úpravy.

Offline

 

#6 03-07-2011 20:33:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: zinkování pružin

Koukal jsem na nabídky pružináren, nabízejí jako povrchovou úpravu i galvanický pozink, tak s tím vodíkem nevím......
Jinak větší pružiny se kuličkují neboli tryskají kulatými broky, takové tryskání ztuží povrch a zvýší odolnost proti vzniku povrchových prasklin, které znamenají sníženou životnost pružiny.
Další povrchovka je různá a závisí asi na použití pružiny a prostředí, v jakém bude. Komaxit ale taky znamená při vypalování práškové barvy zahřátí pružiny...

Editoval Radim (03-07-2011 20:33:42)

Offline

 

#7 03-07-2011 21:26:54

svarovani
Člen
Registrovaný: 31-07-2007
Příspěvky: 182

Re: zinkování pružin

Nevím jak je to s pokovováním ale u nás když si to zákazník važaduje tak se pokovujou pružiny a nebývají žádný problémy někdy si přeje i odvodíkování pružin při kterým se pružiny zahřívají ale tohle se dělá strašně málo. Ale jinak když se zahřívají pružiny tek se snima nic toho moc neděje pokud se to s teplotou nepřežene. Co se týče vlastnosti té pružiny tak se po povrchové upravě moc nezmění podle vlastních zkušeností dělám pružiny které jsou tolerované jak rozměrově tak i jejích sil
a zatím si nikdo nestěžoval.
K čemu ji chcete použít vyžadujete nějaké specifické vlastnosti té pružiny?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče