SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 10-01-2012 15:14:57

Kaatia
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 3

Plynove turbiny - en normy

Dobrý den,
jedna americká firma se rozhodla v ČR postavit pobočku na opravu plynových turbín. Mám na starost (jako procesák) mmj. i implementaci svařování (ač znalostí poskrovnu).
V opravárenském centru v Severní Americe jsou svářeči samozřejmě certifikováni dle normy ASME IX.

Pokud firma vyžaduje certifikaci svářečů dle ASME IX, je nutné dodávat i některá evropská osvědčení? Resp. je nutné (protože je to vyžadováno ČR/EU normou) certifikovat naše svářeče i podle nějakých jiných norem (EN287-1)?
Příp. která norma řeší to, jaké zkoušky má svářeč mít pro svařování tlakových nádob na území EU.

Offline

 

#2 10-01-2012 16:24:44

bejmar
Člen
Místo: Klášterec nad Ohří
Registrovaný: 26-10-2008
Příspěvky: 183
Web

Re: Plynove turbiny - en normy

Teda já sem jenom svářeč takže mě někdo vzdělanější doplní nebo opraví.
Na tlakový nádoby musí bejt ve svářečáku razítko PED 97/23/EC
http://www.cws-anb.cz/t.py?t=2&i=247

Offline

 

#3 10-01-2012 17:58:55

Kaatia
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 3

Re: Plynove turbiny - en normy

Na PED jsem koukala a jestli tomu rozumím správně, tak mi přijde, že PED řeší to, jak se maj svařovat tlakové nádoby, které jdou na evropský trh, tj. nikoliv ty, které se svařujou v EU.
(tj. dle PEDu by měli svařovat i v USA, pokud chtějí na evropský trh)

Navíc jsem koukala, že většina části plynových turbín (vnější case) není nutné svařovat dle PEDu.

The following are excluded from the scope of this Directive:

"equipment comprising casings or machinery where the dimensioning, choice of material and manufacturing rules are based primarily on requirements for sufficient strength, rigidity and stability to meet the static and dynamic operational effects or other operational characteristics and for which pressure is not a significant design factor. Such equipment may include:"
— engines including turbines and internal combustion engines,
— steam engines, gas/steam turbines, turbo-generators, compressors, pumps and actuating devices;

Offline

 

#4 10-01-2012 18:52:54

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Plynove turbiny - en normy

Je to ještě malinko komplikovanější. Záleží totiž hlavně na tom, co požaduje zákazník. Ten musí ve smlouvě velmi přesně definovat, za jakých podmínek bude zakázka probíhat, jakou dokumentaci bude k dodávkám vyžadovat. Určitě mu nebude stačit pouhé Prohlášení o shodě. Ve smlouvě bude také stanoven systém kontrol a auditů, budou tam požadavky na certifikaci jednotlivých činností. A samozřejmě tam budou požadavky na svářečský personál, t.j. na svářeče, na úroveň kontrolorů svařování a na úroveň vyššího svářečského personálu. U všech sledovaných činností budou vždy uvedeny příslušné předpisy, normy a pravidla. Totéž pak platí o dokumentaci pro výrobu a pro vše související s přejímkou hotových svařovaných skupin.
Z toho všeho plyne, že bez potřebných podkladů od zákazníka nelze ani orientačně začít.

Offline

 

#5 11-01-2012 07:40:03

Kaatia
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 3

Re: Plynove turbiny - en normy

Jirka:
Diky za obsahlou odpoved.
Protože já jsem od požadavků zakázníka poměrně daleko (já naprosto netuším, jak komunikace probíhá, já jen připravuju procesní dokumenty na základě interních směrnic vydaných z vedení, které říkají, že svary musí vyhovovat ASME IX).
Mně jde v zásadě o to, jestli je nutné svářeče kvalifikovat i podle nečeho jiného, než požadujou firemní nařízení - zda něco defaultně vyžaduje EU/ČR bez ohledu na požadavky zákazníka, kterému stačí, že svary vyhovují ASME IX.

Offline

 

#6 11-01-2012 17:08:02

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Plynove turbiny - en normy

Kaatia napsal(a):

Dobrý den,
jedna americká firma se rozhodla v ČR postavit pobočku na opravu plynových turbín. Mám na starost (jako procesák) mmj. i implementaci svařování (ač znalostí poskrovnu).
V opravárenském centru v Severní Americe jsou svářeči samozřejmě certifikováni dle normy ASME IX.......

Podrobnosti byste se měla dovědět zde:

http://www.weldingcertified.com/

http://weldingcertified.com/certification.html

jwest@weldingcertification.com || Telephone: 502-396-8686 || Fax: 812-284-3238

Offline

 

#7 12-01-2012 14:19:33

jaczub
Člen
Místo: Jihomoravský kraj
Registrovaný: 28-04-2009
Příspěvky: 67

Re: Plynove turbiny - en normy

Domnívám se, že vzhledem k tomu, že svářeči budou svařovat v ČR/EU, tudíž budou podléhat místně platným legislativním a jiným předpisům, musejí mít certifikát dle EN 287-1 (s oprávněním PED), a samozřejmě pro Vaše potřeby ještě ASME IX. Něco podobného jsem už řešil a v podstatě takové je i stanovisko ZO, která doklady vystavuje. V praxi to probíhá tak, že vystaví doklad dle EN 287-1 a navíc ještě jeden duplicitní, kde je jen uvedeno, že certifikát a zkouška svářeče je v souladu s podmínkami ASME IX. Jiná US firma, která má pobočku v ČR, s tím takhle běžně operuje a vše je ok.

Editoval jaczub (12-01-2012 14:22:18)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče