SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
ahoj všichni. řeším takový problém. měli jsme problémy s vypálenou deskou na bodové stojanové svářečce. samozřejmě svary nedržely. Chřěl bych se touto cestou dotázat jak by šlo tomuto stavu předejít respektive jak diagnostikovat nárůst přechodového odporu. Měření miliOhmů nemá smysl protože v prostoru je spousta svářeček v provozu a měření je velmi nepřesné. předem děkuji.
Offline
Neslo by je propojit dostatecne dimenzovanym vodicem?
Offline
Profíci tento problém neznají, protože je potřeba po každých x kusech měnit špičky. Při nárůstu průměru otlaku o pouhých 10% klesne proudová hustota až o 30 % a kvalita je v ... . Jednou z možností je v pravidelných intervalech "ořezávátkem" upravit tvar elektrody na původní hodnotu a je klid. Vypalování podkladové deskové elektrody při jednostranném bodování je zase způsobeno špatně připravenými svarovými plochami, které jsou zpravidla mastné. Všechny konzervační tuky jsou uhlovodíky, při jejich spálení v dotykovém prostoru vznikne mikrovrstvička uhlíku a tedy naroste přechodový odpor. V místě největšího odporu pak vzniká největší množství tepla. Trochu se čistota dá ošidit vyšším přítlakem (tvrdé bodování), ale zvyšuje to výrazně opotřebení stroje. Takže si musíte vybrat, co je pro vás nejekonomičtější.
Offline
díky za odpovědi. Elektrody samozřejmě měníme. Stroj vyrábí statisíce kusů ročně. Údržba to určitě dobře čistí (stůl), ale mne by zajímala právě diagnostika svařovacího obvodu jestli je v pořádku. Chci předejít případné reklamaci (studeňákům). My už v technologii v tomto směru nemáme žádné nápady. Tak sem si říkal jestli se tady někdo s diskutérů nesetkal s podobným problémem.
Editoval keltny (23-07-2013 11:36:36)
Offline
Pokud je jediným cílem předejít "studeňákům", tedy bodům, kdy neprošel správný svařovací proud, pak stačí jednoduchý snímač na měření procházejícího proudu. Pokud se nastaví správná hystereze, tak to kvalitu bodů z tohoto hlediska uhlídá. V autoprůmyslu se velmi často používají robotizované bodovací stroje s kmitočtem 1000 Hz a tam je tohle doplňkové měření docela spolehlivé. Obdobné zařízení je pak nainstalováno na stroji, kde se na různé autodíly přivařují matice, čepy apod.
Offline
Dobrý den,
problematika bodového sváření není zas tak složitá a náročná. Pokud Vaše zařízení dělalo tisíce bodů a dnes ne, potom je potřebné sdělit popsat jaké zařízení máte.
napište TYP, pneumatická, nožní, vodou chlazená, rok výroby, tvar a síla svařence, případně nějaký obrázek.
Potom by se dalo něco poradit dále.
Snímače a vyhodnocovací zařízení jsou sice ohromně dobrá věc, ale u jednoduchého zařízení snad by tak výhodné nebyly.
"Studený" spoj může být způsoben i jinými faktory.
Záleží především na tom jak problematiku popíšete.
S pozdravem Zdeště
Offline
Stránky: 1